| pzh2000 a întrebat:

De cate ori ne poate ierta Dumnezeu pentru savarsirea unui pacat? este un nr fix? va rog seriozitate

10 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Nu este nici un numar fix, se presupune ca iarta fiecare pacat pe care il regretam enorm, fie ca sunt cu miile sau nici unul.

| doctorul5 a răspuns:

Te iarta pana iti vine mintea la cap.

| ForJesus a răspuns:

Romani 5:20 Ba încă şi Legea a venit pentru ca să se înmulţească greşeala; dar unde s-a înmulţit păcatul, acolo harul s-a înmulţit şi mai mult;
Romani 5:21 pentru ca, după cum păcatul a stăpânit dând moartea, tot aşa şi harul să stăpânească dând neprihănirea, ca să dea viaţa veşnică, prin Isus Hristos, Domnul nostru.

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu, nu este un numar fix. El este iubitor si ne iarta de multe ori, insa pentru a fi iertati este nevoie ca noi sa ne caim sincer si mai ales, sa incercam sa nu mai repetam aceeasi greseala/pacat. Daca noi continuam sa facem aceleasi greseli de mai multe ori, in mod constient, inseamna ca nu ne intereseaza de parerea Lui. Dar stai linistit, Dumnezeu poate 'vedea' inima noastra si stie daca ne pare rau cu adevarat sau nu.
happy

| DeliaDaniela a răspuns:

In biblie este un verset foarte incurajator : " Chiar daca am avea pacate cat nisipul marii sau cat stelele cerului, Dumnezeu ni le poate ierta "! happy

| CristiB93 a răspuns:

Nu exista un numar fix daca ai gresit in fata lui de 1000 de ori si daca iti pare rau si iti ceri iertare de 1000 de ori atunci Dumnezeu de 1000 de ori te iarta, totul este sa iti para rau pentru ce ai facut si sa ai dorinta sa nu mai faci geseala aceea.

| HaDeS20 a răspuns:

Pana se plictiseste de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e bun si el ne iarta.Dar daca te iarta nu inseamna ca trebuie sa pacatuiesti si mai departe tu trebuie sa fii cu Dumnezeu sa-l lauzi, sa te rogi.Nu exista un nr fix de iertare a greselilor.De fiecare data cand pacatuiesti tu roaga-te si incearca sa nu mai faci greseala pe care ai facut-o Sper ca te-am ajutat>:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste la pavel cate crime a facut ala, fa pacate fara nr poate isi vb, si la batranete faci un botez la pocaiti si gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pzh? marturisirea pacatului inseamna lepadarea de el. daca nu te lepezi de pacatul respectiv inseamna ca esti rob al pacatului aceluia.preotii la noi de aceia ne, indruma ne asculta, ne iarta, fiindca sunt doctori de suflete.iar noi crestinii ne alegem duhovnicul dupa principii duhovnicesti nu lumesti.se zice ca nu putem noi gresi cat poate Dumnezeu ierta.sincer as vrea sa fie asa.fiindca stiu ca sunt pacatos si nu prea am cum sa intru in rai, da nici in iad nu n-as duce. sper in mantuitorul nostru Iisus Hristos sa ma scoata din necaz.