| anonim_4396 a întrebat:

De ce a ales Dumnezeu pentru mantuire tocmai metoda crucii? Nu s-ar fi putut gasi si o alta metoda?

Răspuns Câştigător
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eu cred ca asa poate cineva sa isi stearga pacatele daca isi da viata, sa iti dai viata NU E USOR.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De ce a ales Dumnezeu pentru mantuire tocmai metoda crucii? Nu s-ar fi putut gasi si o alta metoda?==nu am priceput ce vrei să întrebi de fapt!

| Filip23 a răspuns:

Ca sa pricepem cat de mare ii este suferinta pentru caderea noastra.

| costis a răspuns:

Se pare ca nu a ales-o, ci s-a supus judecatii omenesti tocmai ca sa reflectam asupra noastra si asupra Sa.

| danay72 a răspuns:

Isus trebuia sa moara pentru pacatele noastre si pentru ca in secolul 1 Cristos a fost pedepsit spunandu-se ca e talhar, pedeapsa la evrei era sa fie atarnat pe un stalp, de aceea El avut aceasta moarte.

| 4b a răspuns:

Ce ai fi vrut mama, ghilotina? ce ''semn'' isi mai faceau crestinii?
PS: de aci trebuie sa percepi ca-s contra crucii...nu in ea sta mantuireawinking
Somn usor...

| Miauti a răspuns:

Pentru ca doreau sa copieze dupa crucea egiptenilor (si au reusit) ''ankh'' fiind o o hieroglifs egipteans care simbolizeaza viata lunga (nemurirea)

acum pune toate dovezile cap la cap si ramai cu gura cascata.

| fllu07 a răspuns:

Crucea numa in 325 dupa cristos a aparut, la consiliul de la niceea, cand constantin, a pus-o ca simbol al crestinismului.
Romanii rastigneau pe stalp de tortura. consultati istoria.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Cuvântul grecesc pe care multe versiuni biblice moderne îl traduc prin „cruce" („stâlp de tortură" în NW) este staurós. În greaca clasică, acest cuvânt indică pur şi simplu un stâlp vertical. Mai târziu, el s-a folosit şi pentru a indica un stâlp de execuţie cu un braţ transversal. Un dicţionar biblic explică: „Cuvântul grecesc pentru cruce [staurós] însemna în sens propriu un stâlp vertical, sau un par, de care se putea atârna ceva sau care se putea folosi pentru a împrejmui un teren... Şi la romani, termenul crux [din care derivă la noi cuvântul cruce] pare să fi avut la origine sensul de stâlp vertical". — The Imperial Bible-Dictionary, sub îngrijirea lui P. Fairbairn (Londra, 1874), vol. I, p. 376.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Dumnezeu a ales metoda cruci pentru a sta cu cu bratele ''deschise'' ca sa ne cuprinda pe toti sa sa-si arate iubirea pentru noi in ultimu moment de acolo sus'' Tata iarati, ca nu stiu ce fac''.

| Forev3rAlone a răspuns:

Deoarece, Iisus s-a rastignit pentru noi, pacatosii pe o cruce de lemn, de aceea in semn de recunostinta s-a ales semnul crucii. happy

| Ad1tza a răspuns:

Dumnezeu a ales metoda cruci pentru a sta cu cu bratele ''deschise'' ca sa ne cuprinda pe toti sa sa-si arate iubirea pentru noi in ultimu moment de acolo sus'' Tata iarati, ca nu stiu ce fac''.
Crucea nu are vreo valoare anume da era cea mai demna moarte pentru maretia luitongue

| 2k a răspuns:

Crucificarea era o metoda practicata de romani in acea perioada, de fapt cei crucificati erau cei care reuseau sa supravietuiasca biciurii... asa ca nu a ales Dumnezeu metoda crucificarii ci aceea era pedeapsa practicata in acea vreme.

| TiggerO a răspuns:

S-ar fi ales si alta metoda dar crucificare in perioada aceea era pedeapsa pentru a pedepsii oamenii care savarseau anumite pacate.