| anonim_4396 a întrebat:

De ce a avut nevoie D-zeu de " ţărână" pentru a crea omul, ţărână din pămant, un pămant pe care tot el l-a făcut, "a zidit" un trup pentru un suflet care oricum poate trăi şi fără!
Turpul nu poate trăi fără suflet dar sufletul poate trăi fără trup, nu înteleg de ce a mai fost nevoie de trup, nu putea D-zeu crea sufletul direct fără alte complicări?

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eh, sunt doar explicaţiile bizare ale oamenilor primitivi pentru existenţa lor. Atât le-a dus capul. E şi normal că a ieşit un talmeş-balmeş.

| Lynnfield a răspuns (pentru NOname):

Primitivi sau nu, cu cap sau fără, nu sunt doar nişte explicaţii, ceea ce se poate numi explicaţii este ceea ce spun oameni de ştiinţa în ziua de azi, fiind siguri pe ceea ce spun (A fi singur, în orice fel, nu e destul) dar ei nu pot construi o piramidă la fel ca şi Giza care au construit-o nişte oameni primitivi!
Sunt sigur ca tu nu poţi oferi o explicaţie mai bună fără a te baza pe cercetările lor moderne, dar dacă ar fi fost timpul sa se scurgă invers iar primitivi să se bazeze pe cercetările lor aşa cum o faci tu şi poate mulţi alţi în ziua de azi, sigur ar fi spus ei de noi că suntem primitivi!

| NOname a răspuns (pentru Lynnfield):

Personal, prefer ştiinţa - oricâte lacune de moment ar avea - unor basme.

- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg
- http://i.imgur.com/PvsEPik.jpg
- http://i.imgur.com/chmeXPo.png
- http://i.imgur.com/GHS9wF1.png
- http://i.imgur.com/aMj0qQE.jpg
- http://i.imgur.com/EziR3wK.png

"A fi singur, în orice fel, nu e destul"

*sigur

De acord, dar nu ştiinţa este cea care s-a oprit la un aşa-zis adevăr susţinut de nimic şi respinge orice dovadă/realitate care îl contrazice.

| anonimg a răspuns:

Sunt multe intrebari la care acum nu avem raspuns; dar cei care vor avea parte de viata vesnica se vor bucura sa afle mult mai multe raspunsuri...

Pe de alta parte, conform Bibliei sufletul este format din tarana + suflarea de viata de la Dumnezeu. La moarte, aceste 2 elemente se despart: trupul in tarana, iar suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu (Eclesiast.12:7).

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| Lynnfield a răspuns (pentru milan9):

Lumea nu se învarte în jurul lui Google!

| sublime89 a răspuns:

Evreii n-au avut o imaginatie mai buna de atat cand au scris biblia. Nu-i nimic de filosofat aici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

De fapt e tongue, doar ca probabil au furat ideea de la altii, cum au furat totul. Basmul e cu si despre pamant pentru ca in trecut olaritul era cel mai nobil mestesug, din haos se crea ordine (iti suna cunoscut?), astfel dumnezeu, cel mai nobil creator, creaza ordine, cea mai nobila creatie, omul.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Yeah, that makes sense thinking laughing

| Exilee a răspuns:

Intrebare irelevanta.
Nu am cunostinte dogmatice astfel incat sa-ti pot raspunde la intrebare, dar intrebarea este chiar stupida, fara suparare.

| Lynnfield a răspuns (pentru Exilee):

Tu chiar crezi ca trebuie să ai cunoştinte pentru a-ţi da cu părerea, pentru a întelege unele lucruri, pentru a gandi în general? Nu! O poţi face şi fără cunoştinţe în cauză, tocmai din cauza cunoştinţelor în materie de religie, nu poţi răspunde la întrebare, deoarece cunoşti altceva decat ceea ce ar fi trebuit, cunoşti că nu ai voie să îţi pui întrebări despre ceea ce scrie în biblie sau despre ceea ce spun preoţi şi alţi religioşi, este un păcat, tu doar asta şti şi nici nu vrei să şti altceva şi poate că nici nu trebuie, dacă viaţa pe care o trăiesţi nu te intereseaza de ce o trăieşti!

| Miauti a răspuns:

1. creatorul a experimentat pentru inceput, nu avea un plan
2. Noi eram doar suflete, si din cauza unui pacat am fost inchisi in inchisori carnale.
tr sa mai citesti si alte carti in afara de biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Solul este compus din mai multe materiale la fel ca omul si este un fel de metafora cred.
Pai se spune ca in rai vei primi alt trup mai evoluat care seamana cu asta numai ca bate la distanta mai mare ochiul si asa mai departe. Abureli.
Suflare in nari cica laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca a creat ingeri, nevazuti, fara de trup, ce se pot intrupa oricum.si oa dupa chipul si asemanarea...NOASTRA dupa cum spune biblia, adica dumnezeu tatal, dumnezeu fiul si dumnezeu sfantul duh.deci noi santem dupa chipul lui in toate cele trei ipostasuri dar materiali asa cum el insusi s-a intrupat din duhul sfant si fecioara maria.cand murim ne descompunem in toate elementele din care e alcatuita terra.deci tarana. daca te uiti intr-o groapa de mort vei vedea doar cateva oase si un tabel al lui mendeleev, dar nu cu toate cele fiindca unele se degaja, altele intra in compusi, etc.un suflet care poate trai si fara trup.de acord.dar inca nu stim care e menirea sufletului in trup, daca a vrut sa fie acolo daca-i place.in afara de mantuire si castigarea vesniciei, nu mai stiu alt tel al sufletului traitor in trup. poate o mai fi si altceva de care nu avem stiinta si vom afla dupa ce facem saltul cel mare.

| Mikhtarian a răspuns:

Ideea e ca omul cand moare se duce in pamant, pai atunci de unde sa porneasca? Tot din pamant.
Pentru ca sufletul apartine de trup, tot ce faci in trup se identifica cu sufletul.
Si sufletul acesta direct cum era, unde?

| Dandanache a răspuns (pentru Mikhtarian):

"Ideea e ca omul cand moare se duce in pamant, pai atunci de unde sa porneasca? Tot din pamant."

Aici ai dreptate. Inceputul a fost proiectat in functie de sfarsit. Pentru ca trupul se descompune in urma decesului, a fost dezvoltata o diegeza a creatiei simbolice, care sa arate ca omul chiar din pamant se trage.

| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu a creat doua specii de fiinte inteligente si libere, astfel:
-fiinte inteligente pur spirituale (care nu au DECAT suflet), numite si "ingeri"
si
-fiinte inteligente care au atat suflet, cat si trup, numite oameni.

Prin urmare aceasta este starea proprie naturii omului: de a avea suflet si trup. Asta il face unic in Creatie. Cand sufletul se desparte de trup spunem ca "omul moare", iar cand sufletul isi regaseste trup restaurat spunem "omul a inviat".

In cele trei zile (mai exact; o zi si doua capete) in care Isus era cu trupul in mormant si cu sufletul in iad, pe pamant si in Cer spunem ca "Isus era mort". El a inviat in clipa cand sufletul Sau si-a regasit trupul. Tot asa vom invia si noi.

| HDeNiSaR a răspuns:

Sufletul sau trupul este una şi aceeasi.
Biblia arată foarte clar că sufletul moare.

| RuxandraBianca a răspuns:

Habar nu am. nu ma obosesc sa-mi pun asemenea intrebari fara sens.nici sa raspund la ele (de obicei). dar, daca o sa ajungi in rai o sa poti sa-L intrebi chiar tu pe Dumnezeu acest lucru.

| Demostene a răspuns:

Nu știu eu sunt de părere ca geneza e mai mult metaforica decât practica.