| RAY a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu microbi si virusi?
Aceștia afectează indiferent de religie,rasa, credința, sex deși nu au fost creați pentru păcătoși, deci de ce?

Daca Dumnezeu a creat sistem imunitar care sa lupte impotriva lor de ce a creat ceva care sa il distruga? De hiv vorbesc

31 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

A gasit cineva raspunsul? Il vereau si eu.
Uite cateva raspunsuri pe care o sa le primesti:
1. Ca sa-i pedpseasca pe necredinciosi. - popii.
2. Acestia nu au fost creati de Dumnezeu, ci de necuratul. = predicatorii
3. Au fost creati prin mutatii genetice. - biologii.
4. Au existat dintodeauna - vracii.
5. Unii au fost creati in laboratoare - cercetatorii.

| Steregoi a răspuns:

Virusii si bacteriile au fost create pentru a stimula imunitatea si pentru descompunerea pacatosului. Sistemul imunitar are si rol de mentinere a ordinii biologice. Un trup perfect fara pacat are un sistem imunitar care poate lupta cu succes cu orice patogen si celula canceroasa. Sistemul imunitar are si rol de corectie si eliminare a erorilor de multiplicare prin distrugerea celulelor canceroase.

| RAY explică (pentru Steregoi):

De ce a creat hiv care distruge sistemul imunitar? deci crestini nu se imbolnavesc niciodata?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Si crestinii se imbolnavesc pentru ca Satan are unda verde la fel ca cu Iov.

| Romanul86 a răspuns:

Ca să fie sanitarii planetei.

| Făgăraş a răspuns:

Buna ziua!

Țin să precizez cu toată convingerea că Dumnezeu nu este autorul virușilor și implicit a morții. Toate acestea ( mă refer exclusiv la boli și la viruși ) sunt rezultatul căderii omului în păcat, urmările și consecințele păcatului strămoșesc.
De aceea, Fiul lui Dumnezeu a venit pe pământ pentru a-l izbăzi pe om de boală și de moarte!
Orice om care nu este in comuniune cu Dumnezeu nu are cum să își iubească aproapele, și chiar nici pe sine însuși!

| RAY explică (pentru Făgăraş):

Dar cine a creat virusi, microbi?

| Motisor a răspuns:

Dumnezeu nu a creat nimic rau, poate ca virusurile erau benefice la inceput( deci nu erau virusuri), dar pacatul a schimbat natura extrem de mult, poti vedea in natura animalele, ele ar trebui sa fie blande si ascultatoare de om dar pacatul a schimbat acest lucru. Chiar si asa, sa nu crezi ca Dumnezeu a creat asa ceva. Dumnezeu e dragoste si prin de bunatate, virusurile etc sunt cu siguranta consecinte ale pacatului si oricat de mult si-ar dori Dumnezeu sa ne scape de aceste consecinte nu o face deoarece ne respecta deciziile(liberul albitru) si daca ne-ar scapa de consecinte nu am invata nimic din greseli. Deci te rog ca atunci cand iti pui o intrebare despre Dumnezeu amintesteti ca El este un Dumnezeu plin de dragoste, incet la manie, indelung rabdator si plin de bunatate, nu te uita la Dumnezeu ca unul care blesteama care arunca cu fulgere peste pacatos, care abia asteapta ca tu sa gresesti ca sa te pedepseasca. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru Motisor):

Tu te auzi ce tampeni scrii, cum sa fie bune virusi si microbi

| Motisor a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu ce varsta ai dar daca un parinte ii spune unui copil sa nu se suie pe nu stiu ce ca va cadea si se va lovi iar acesta nu il asculta, parintele ce ar trebui sa faca sa il ia cu forta? Nu va crede oare copilul ca este un parinte rau si nedrept, dar daca il lasa sa cada( binenteles ca accidente minore ca o julitura) acesta va veni in bratele parintelui si va invata sa asculte de el. La fel si Dumnezeu, daca nu intervine in actiunile noaste rele nu inseamna ca nu are control sau ca nu ii pasa, o face spre binele nostru desi Il doare cand ne vede suferind. Dar Dumnezeu intervine de doarte multe ori, iarta-ma daca te-am lasat cu impresia ca Dumnezeu nu face nimic, un exempli extraordinar este moartea Domnului Isus Hristos, noi meritam moartea, asta e plata pacatului, dar in loc sa murim noi, El s-a sacrificat! Daca nu am vedea nici o consecinta a pacatului nu am avea motive sa nu mai pacatuim. Cat de minunat este Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Motisor):

Dar Dumnezeu intervine de doarte multe ori
du-te si citeste biblia, dumnezeu numai intervine deloc, ca are un plan a lui plus liberul arbirtru

| RAY explică (pentru Motisor):

Un exempli extraordinar este moartea Domnului Isus Hristos, noi meritam moartea, asta e plata pacatului, dar in loc sa murim noi, El s-a sacrificat! Daca nu am vedea nici o consecinta a pacatului nu am avea motive sa nu mai pacatuim. Cat de minunat este Dumnezeu.

da cat de minunat este sa nu poti ierta si sa isi trimiti copilul spre sinucidere si sa nu aiba liberul arbitru sa aleaga daca vrea asta sau nu, iisus nu a murit, el este nemuritor, un zeu nu poate muri

| Motisor a răspuns (pentru RAY):

Inca nu ai inteles, legea lui Dumnezeu este sfanta si dreapta, nu este nimic gresit la ea, cum ar fi lege fizicii etc. legea cere moartea pacatosului, cineva trebuia sa moara pentru incalcarea ei, de exemplu injunghii un animal, obligat va muri, pentru a opri sangerarea trebuie sa faci anumite chestii. Apoi pentru a respecta lega Domnul Isus a decis singur din proprie vointa din dragoste pentru noi sa moara pentru noi, cum poti spune ca nu vrea sa ne ierte, Dumnezeu tatal nu L-a obligat, dar nu L-a impiedicat pentru ca stia ca adta este singura solutie sa ne salveze, si da Dumnezeu este nemuritor dar a renuntat la nemurirea sa si a devenit om ca noi, a suferit pentru pacatele noastre desi El era nevinovat, El nu a calcat legea. Minunat este Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Motisor):

Omule temina cu propaganda asta, raspunde direct la intrebare, a decis pe naiba de aia se ruga sa il scape, tu crezi ca eu nu am citit biblia? iisus i era frica

| Motisor a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus niciodata ca microbi si virusurile sunt bune, cred ca esti lus pe cearta, am zis ca sunt urmare a pacatului... din vina noasta pamantul e bolnav de boala pacatului

| Motisor a răspuns (pentru RAY):

Ia spune tu, daca e unu cu pistolul la capul tau iti e frica sau nu, Domnul Isus era om, normal ca ii era frica de moare, e pacat sa iti fie frica de moarte, sau daca iti e frica de ceva inseamna ca iti pierzi celalalte emotii cum ar fi dragostea etc, i telege odata si nu mai fi asa razvratit

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru Motisor):

Omule avea liberul arbitru sau nu iisus?

| Motisor a răspuns (pentru RAY):

Normal ca avea liber arbitru, tu citesti ce scriu, a ales sa moara pentru noi pentru ca ne iubeste.

| Motisor a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scuza-ma ca nu am pus semnul intrebarii pune-l u te rog si citeste din nou

| RAY explică (pentru Motisor):

Pai stai ma dumnezeu a avut un plan daca iisus avea liberul arbitru de unde stia dumnezeu ce o sa faca iisus? daca dumnzeu stia se numeste destin =iisus numai avea liber arbitru, daca dumnezeu nu stia atunci el numai stie totul

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Motisor):

Pacat ca pacatosii nu mor pe capete cand ar trebui, ci mor de moarte buna.

| Motisor a răspuns (pentru RAY):

Da, Dumnezeu stie tot, dar nu e destin, e ca si cum ai vedea o bila rostogolinduse la vale, in vale este apa, vazand bila constati ca bila va cadea in apa, nu e destin e pur si simplu un lucru de care iti dai seama. Bila nu e destinata sa cada in apa.

| RAY explică (pentru Motisor):

Tu faci misto de mine? omule tu nu ai capacitatea de a raspunde simplu

| Motisor a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta am merita toti dupa lege, din fericire pentru noi Dumnezeu este plin de bunatate. De exemplu Iona, el dorea sa moara deoarece se considera pacatos si era suparat cand Dumnezeu se indura de pacatosi din Ninive pentru ca el voia dreptate, dar Dumnezeu mereu ii arata ca El este si dragoste nu doar dreptate.

| RAY explică (pentru Motisor):

De exemplu iona a stat in burta unei balene misto

| Motisor a răspuns (pentru RAY):

Pai daca el a vrut sa moara si a fost aruncat in mare, Domnul a trimis un peste si a fost salvat. Ca si cum Domnul ar zice, stai Iona stiu ca vrei sa mori dar mai vreau sa iti arat ceva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Motisor):

De fapt, nu. E doar nedrept.
Ii iarta pe toti cei care Il pupa in Sfantul Fund, iar pe cei care nu cred fix in iad ii duce.

| RAY explică (pentru Motisor):

Povesti