| RAY a întrebat:

De ce nu se desfinteaza spitalele daca dumnezeu vindeca prin credinta orice boala? de ce are dumnezeu nevoie de doctori pentru a vindeca o boala? de ce nu o vindeca si gata, boala nu tot dumnezeu o da? virusi,microbi nu tot dumnezeu le-a creat? deci dumnezeu isi da boala te testeaza apoi daca il slujesti te vindeca da prin doctori ca apoi tu sai multumesti lui pentru tot, pai dumnezeu e limitat,iisus a vindecat orbi, handicapati azi numai poate?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Descrierea ta îmi amintește de teoriile conspirațiilor cum că tot noi creăm viruși în laborator ca apoi să se vândă pastile mai multe, să se câștige mai mult profit. Cred că profitul lui Dumnezeu ar fi credința oamenilor. Atunci când oamenii sunt la ananghie și suferă nu prea mai au speranțe decât ajutorul divin. Și așa Dumnezeu obține adepți. Însă ar fi nasol ca un creștin să își imagineze un Dumnezeu atât de egoist, nu?
Însă chiar nu cred că e cazul să ne imaginăm nimic căci așa cum ți-am spus și în cealaltă întrebare, strămoșii noștri mureau și de la o simplă febră. De ce Dumnezeu nu îi ajuta pe ăia dar ne ajută acum când au apărut o grămadă de medicamente? Oaree de ceee...E la mintea găinii.

| RAY explică (pentru T0T):

Religia crestina e una narcista man, dumnezeu doar pe mine ma iubeste, doar pe mine ma vindecat sunt cool sunt unicat, multi se cred sfinti, e mai cool sa spui ca un dumnezeu ma vindecat decat ca ma vindecat x

39 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu a facut pe om, l-a inzestrat cu intelepciune ca sa descopere si tainele medicinii. Cei mai avansati in domeniul medicinii sunt cei religiosi. in speta catolicii si adventisti, primul reactor nuclear folosit pentru medicina a fost unul adventist, primul transplant de inima l-a facut un adventist dar ce spun eu, vezi pe wikipedia si vei afla. Dumnezeu a dat intelepciune oamenilor ca acestia sa se ocupe de oameni. Pe vremea lui Isus acesta facea minuni fiindca ESTE Dumnezeu dar si medicina era foarte primitiva, la ora actuala medicina este destul de avansata. Toatusi trebuie sa intelegi ca viata actuala este doar un TEST pentru ce va urma si faptul ca cineva moare nu este nici o problema, daca face ce trebuie va fi REANVIAT pentru un trai de neimaginat iar cei ce fac ce NU TREBUIE si-au incheiat tgimpul de PROBA si vor merge la JUDECATA. Deci vindecarea este relativa si de multe ori ne necesara.

| Freya1 a răspuns:

Se zice ca Dumnezeu vindeca prin oameni lui de aceia a lasat medici si oameni care studiaza medicina si fac stiinta.Nu o sa mearga niciodata Dumnezeu personal la atatea miliarde de oameni ca nu ar avea cum si de aceia ia lasat pe medici sa se raspandeasca si sa vindece.
Nu sti cum era si cu Iisus si sfinti nu era niciodata singur mai erau alti care propovaduiau si faceau una alta

| RAY explică (pentru Freya1):

Deci e si el limitat la chesti de genu, are nevoie de alti ca sa il ajute, de ce un creator care a creat universul nu ar putea vindeca ceva fara vreun ajutor?

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Omniprezent si omnipotent si nu ar avea cum? Jalnic argument. Dumnezeu ar putea eradica inr-o clipa toate boliile, inclusiv cancerul pentru care nu exista leac pe termen lung, si totusi... nu o face.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Totul functioneaza ca si la copii cu pedeapsa.Devi un om mai bun, iubitor de aproapele tau mai putin egois si marsav si fi sigur ca Dumnezeu prin medici te va face bine.
Ce ai spus tu e ca si cum Dumnezeu ar trebui sa implineasca dorintele tuturor ca el e atot puternic si trebuie sa faca asta ca sa demonstreze ca exista, poti sa iti dai seama ce ar fi daca toti ar avea ce si-ar dori...

| RAY explică (pentru Freya1):

Naty el da multe boli. unor copii care sufera inca de mici e indiferent si nepasatot cu creatia lui, niciodata nu a intervenit in istorie mereu cel slabi au suferit., aici nu vorbim de egoism si de suferinta si raul din lume

| Freya1 a răspuns:

Nu ai inteles el nu are nevoie de ajutor pentru ca mintea si posibilitatea de a invata medicina si alte lucruri el le-a dat medicilor nu inver.Dar ca el face treaba prin ei deoarece nu poti sa te imparti la o intreaga planeta o data 1 singur

| RAY explică (pentru Freya1):

Citeste biblia si zi-mi ce medicina e acolo,iisus nu a lasat nici un tratament,religia a fost mereu impotriva medicinei, cum nu poti daca el e peste in orice clipa tu nu stii asta? el e peste tot, el stie pe toate ba chiar a si predestinat ca totul sa fie asa, isi da o boala dar el deja stie ca te vei ruga la el ca apoi sa te vindece si tu sai multumesti pentru asta, dar el stia totul, numai vorbesc ca el stie ce te vei ruga inainte sa te rogi, practic nu e alegerea ta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Penticostali si alte secte sunt in potriva medicinei nu ortodocsi.Noi stim ca Dumnezeu te ajuta prin acei oameni numiti medici pentru ca dupa cum sti noi credem ca Dumnezeu a facut lemea si atunci si pe noi ca oameni si mintea si sufletu etc.
Când trecea, Isus a văzut pe un orb din naştere. Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?" Isus a răspuns: „N-a păcătuit nici omul acesta nici părinţii lui; ci s-a născut aşa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu. (Ioan 9:1-3)

| RAY explică (pentru Freya1):

Iisus nu a chemat un medic naty, a vindecat direct, azi e limitat la vindecari

| AC4S4 a răspuns (pentru Freya1):

Nu exista confesiuni care sa fie impotriva medicinei...

| RAY explică (pentru AC4S4):

Martori lui iehova

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Martorii nu sunt impotriva medicinei.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu am spus ca sunt si ca nu primesc sange desi e cam

| Freya1 a răspuns:

Incapatanat esti Ray. laughingSi de iti aduc aici toti sfinti cu Dumnezeu in frunte nu o sa vrei sa crezi asa ca nu ma obosesc tot ce mai vreau sa spun este ca atunci era lumea mai inapoiata daca a trebuit Dumnezeu sa il faca pe Iisus ca sa le dea un impuls omeniri ca poate sa exista vindecare.Si de acolo au inceput ei sa caute remedi si medicina ca sa poata sa vindece si ei la randul lor.

| RAY explică (pentru Freya1):

Toti sfinti draga mea calca spitalele ca nu vor sa plece la domnul

| mentholinks a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca lucrurile sunt exact cum vrea Dumnezeu sa fie. Tu esti ateu fiindca asa vrea El. Copiii fac cancer tot fiindca asa vrea El.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Totul e ca asa vrea el cool

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am fi trait si acum in Rai, nu ar mai fi existat boli.Din moment ce se pare ca nu am fost demni, acum suportam consecintele.Totusi,in ciuda faptului ca tu insisti ca e cel mai crud zeu, el ne-a permis si sa ne vindecam, prin intermediul medicinei si implicit al doctorilor.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pentru un mar, ma eu de mere ma las

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca la tine totul se leaga de acel mar e clar.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce se leaga pacatul stramosesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De neascultare.De caderea in ispita.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pentru asta.pedepsesti tot ce va urma apoi

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ti ai ierta propiul copil daca ti ar gresi o data?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da.De fapt, n-o privi chiar ca pe o pedeapsa.Mai degraba ca pe un cadou pe care l-a luat inapoi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ba da.Dar si El ne-a iertat.Nu e ca si cum am fi pierdut raiul pe vecie.Doar ca trebuie sa asteptam.Sa dovedim ca-l meritam.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum le-a iertat daca le-a blestemat pe amandoi asta dupa ce a spus acum si ei stiu ce e binele si raul, sti ce a spus dumnezeu inainte de manca marul? ca vor muri cand vor manca din pomul vieti, nu au murit., nu ai citit geneza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu de referea la o moarte trupeasca.Ci la una spirituala.Au murit in sensul ca nu mai puteau vorbi direct cu Dumnezeu.Au devenit muritori, supusi la boli si suferinte.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Fi serioasa daca asa o luam metaforic nu are rost doscutia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Normal ca o luam metaforic, Biblia nu se interpreteaza mot-a-mot.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Maria virgina e tot metaforic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ok zoey

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Era necesar sa pui si o intrebare pe tema asta?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce nu?

| Mașka98 a răspuns:

Dumnezeu nu da boli. Biblia spune : '' Nimeni cand este in incercare sa nu zicasmug. Caci Dumnezeu nu poate fi incercat cu lucruri rele si el nu incearca pe nimeni."
Virusii si microbii tot din cauza oamenilor au aparut.
Si desigur ca Dumnezeu are putere sa vindece, doar ca acum nu e momentul potrivit. Revelatia 21:4 spune: " El va sterge lacrima din ochii lor si moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigat, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioara au trecut." Citind Revelatia, observi ca asta se va intampla dupa alte evenimente... ca de exemplu dupa Armaghedon.

| Daniela_Claudia_1992 a răspuns:

Crede și nu cerceta
Pentru ca nimeni pe pământ care sa creadă cu adevărat in Dumnezeu fiecare avem un strop de îndoiala și in rugăciuni, trebuie sa credem cu tărie fără sa ne îndoim de ceea ce poate face Dumnezeu

PS dacă cauți pe diferite site-uri o sa vezi cine fac bolile pentru a face bani