| RAY a întrebat:

De ce a dat initial Dumnezeu unele legi? ca apoi iisus sa le anuleze sau nu lea anulat si a venit sa le implineasca? in orice caz pe vremea aia daca respectai legea data de dumnezeu era un lucru ok nu? moralitatea divina nu este vesnica?
http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie /

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Omorati vrajitoarele!
Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n’o lasi sa traiasca."

Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom
22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s’a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.
Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale

Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Omorati pe cei care se ocupa cu ghicitul (magie,horoscop, spiritism, etc)
Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor."

Pedeapsa cu moarte pentru cei care isi jignesc sau blesteama parintii
,, Levitic 20:9~
"Daca un om oarecare blastama pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sîngele lui sa cada asupra lui".

Pedeapsa cu moarte pentru femeile care isi inseala barbatii.
Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug.
Levetic 21:9~
"9Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."

Răspuns Câştigător
| lilianaadelina a răspuns:

Dovada vie că nici Dumnezeu sau Iisus nu au habar ce e bine și ce nu.Contradictie generala.
Morala: Lasă Biblia că te prostește

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Trebuie știut că legile erau doar pentru evrei, nu pentru toți oamenii.
Legea avea scopul de a arăta poporului Israel ce este sfințenia, ce presupune aceasta. Legea pregătea poporul în care urma să se nască Mesia.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Da legile astea erau morale, nu o mai intoarce cum ai chef