| RAY a întrebat:

Inainte de a veni iisus si a schimba vechea lege cei care o respectau nu faceau pacate?

13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."

22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ba da, făceau păcate. Începând cu Abel, oameni fideli i-au adus lui Dumnezeu jertfe de animale. În felul acesta, ei au recunoscut că sunt păcătoşi şi că au nevoie de răscumpărare şi şi-au exprimat credinţa în promisiunea lui Dumnezeu că eliberarea va veni prin intermediul unei „seminţe" (Geneza 3:15; 4:1–4; Leviticul 17:11; Evrei 11:4). Iehova a acceptat cu bunăvoinţă aceste jertfe şi le-a acordat acestor slujitori ai săi o poziţie de favoare. Cu toate acestea, ofrandele de animale erau, în cel mai bun caz, doar un simbol. Fiind inferioare omului, animalele nu puteau să acopere cu adevărat păcatul (Psalmul 8:4–8). De aceea, Biblia spune: „Este imposibil ca sângele de tauri şi de ţapi să înlăture păcatele" (Evrei 10:1–4). Aceste jertfe nu erau decât o prefigurare a adevăratei jertfe de răscumpărare care urma să fie oferită.

| RAY explică (pentru danay72):

Daca faceau ce spunea dumnezeu sa faca de ce faceau pacate?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Din cauza imperfecțiuni. Toți păcătuim. Încercăm sa nu greșim, dar zilnic prin gândire, vorbire și acțiuni, nu putem respecta în totalitate ceea ce ne spune Dumnezeu. Iacov3:2

| RAY explică (pentru danay72):

Danay tu esti atenta cand discut cu tine? raspunde la intrebare

| RAY explică (pentru danay72):

Daca dumnezeu a dat o porunca si cei care o urmau pacateau sau nu?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Dacă vrei sa vorbești frumos, îți răspund. Dar poate ca tu nu ai înțeles răspunsul. Am spus ca păcătuiau din cauza imperfecțiuni moștenite de la Adam și Eva.

| RAY explică (pentru danay72):

Cum puteau pacatui daca ascultatu de dumnezeu? eu am vb frumos dar tu tot ocolesti raspunsul

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ți-am zis ca din cauza imperfecțiuni moștenite. Adică oricât ar fi vrut sa asculte de Dumnezeu, gena moștenită de la Adam îi făcea sa încalce legile.Acelea erau date de Dumnezeu pentru a le reaminti ca aveau nevoie de răscumpărare. Dacă nu ai înțeles, pune altfel întrebarea sa îmi dau seama la ce te referi.

| Mayhem666 a răspuns:

Prea multa moarte in acest crestinism. Se vede ca este religia iubirii laughing
A iubirii si a mortii.
Ma intreb cum ar fi aratat lumea daca nu ar fi existat niciodata nici o religie? Cred ca am fi foat cu cel putin 1000 de ani mai avansati si mai inteligenti decat acum. Dar incet incet, religia cedeaza, si in cele din urma, totul o sa fie asa cum trebuie, dar o sa mai treaca cel putin cateva mii de ani pana se va intampla acest lucru.

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Cica acele lucruri numai sunt valabile ca a venit iisus deci el a spus ca nu a venit sa desfinteze vreo lege si so implineasca

Răspuns utilizator avertizat