| Kramerwalt a întrebat:

De ce a murit Isus?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Din dragoste pentru noi. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

74 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

''A ajuns intr-un chin ca de moarte, si a inceput sa Se roage si mai fierbinte''. Apoi S-a ridicat de la rugaciune, pentu a merge la crucea de la Golgota-pentru tine si pentru mine.Ce Mantuitor vrednic de adorare!

| cristi202 a răspuns:

Pentru tine. Pentru mine. Pentru toti oamenii. Pentru ca sa cunoastem adevarata dragoste. Pentru ca sa Il cunoastem pe Dumnezeu. Pentru a fi fericiti pe deplin.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia crestina sustine ca Iisus a murit pentru ei, pentru a le ierta pacatele, mentru a fii mantuiti si pentru a ''deschide portile raiului''

| danay72 a răspuns:

Pentru a ne fi iertate pacatele si a beneficia de ceea ce au pierdut Adam si Eva, viata vesnica pe un pamant paradiziac si o relatie personala cu Dumnezeu.Ioan3:16

| Thunderstruck a răspuns:

Mi-a placut dialogul tau cu raymusic. Acela cu "In ce an esti?"Si pana la urma l-ai obligat sa raspunda "Dupa Hristos". Vroiai sa demonstrezi ca a existat? Argumentul asta e unul dintre cele mai stupide ale crestinilor. Oamenilor, biserica a facut calendarul, sper ca stiti asta, era si culmea sa nu-l includa pe personajul de baza, nu vi se pare? In plus am putea lua ca un reper in timp orice eveniment, de exemplu acum suntem in anul 17 dupa mine. Numaratoarea a inceput din '95 dupa Hristos.Dar acum se masoara dupa mine.Foarte bun argumentul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

De unde sti ca a existat acest personaj? isus exista ca horus, mitrha de fapt personajul isus e copie egipteana, greaca, indiana

| Kramerwalt explică (pentru RAY):

In ce an esti tu prietene?

| RAY a răspuns (pentru Kramerwalt):

2012

| Kramerwalt explică (pentru RAY):

2012 dupa cine?

| RAY a răspuns (pentru Kramerwalt):

2012 de ani de cruciade crestine

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

"De unde sti ca a existat acest personaj?" Stiu ca a existat, si ca exista, pentru ca si azi dimineata m-am intilnit cu El.
"2012 de ani de cruciade crestine". Gresit! Prima cruciada a inceput in 1096, deci trebuie sa cauti alt raspuns.

| M25M a răspuns:

Din cauza hemoragiilor.

| M25M a răspuns (pentru M25M):

P.S. - nu sunt zeflemitor sau ironic.

| cristi202 a răspuns (pentru M25M):

Hemoragiile sunt cauza fizica a mortii, insa care e cea morala, spirituala. Si tu ai putea muri din cauza unor hemoragii, insa una e sa fie din cauza unui accident, alta din cauza medicilor care au facut o greseala la o operatie, sau alta din cauza ca ai fost injunghiat de un criminal.

| martzian a răspuns:

Exista suficiente argumente date de medici. Iti redau doar o mica sinteza.

Poti incepe in gradina Ghetsimani, observand stresul psihologic prin care El a trecut ca om. Sangele din sudoarea sa, care e real si explicabil ("hematohidroza" se numeste).

Apoi tortura la care a fost supus, modul în care erau făcute bicele, pentru a sfâșia. Isus a intrat într-un soc hipovolemic.

Mai avem durerea generata de faptul ca a fost pironit in incheieturi (nu in palme) si in picioare. Apoi, pozitia de pe cruce determina intinderea excesiva a bratelor, dizlocarea umerilor (profetia din Ps.22).

Daca mergi mai departe cu studiul, moartea survine prin asfixiere, datorita presiunii puse pe cutia toracica si a faptului ca trebuie sa impingi in picioare pentru a expira, ceea ce determina o epuizare totala, aparitia acidozei respiratorii (datorita incetinirii respiratiei si cresterii aciditatii sangelui). Aceasta a dus la aparitia batailor neregulate. Medicii spun ca, inainte de a muri, socul hipovolemic ar fi determinat un ritm cardiac sustinut, care duce la insuficienta cardiaca, efuziune pericardica (colectarea de lichid in membrana din jurul inimii) si pleurezie (lichid in jurul plamanilor).

Asa se explica faptul ca, atunci cand soldatul roman la impuns, atingand inima si plamanii, a iesit (normal dpv medical) un lichid limpede ca apa si un volum mare de sange.

Este 100% imposibil ca un om sa supravietuiasca unui asemenea tratament. Si daca ar fi facut-o, desi, repet, e imposibil, nu mai putea merge, datorita ranilor profunde pe tot corpul, daramite sa iasa din mormant si sa apara in diferite locuri inaintea ucenicilor.

| Kramerwalt explică (pentru martzian):

Va multumesc pentru aceste explicatii atat de folositoare, am invatat ceva de la dumneaovastra in seara aceasta! Eu ma refeream la altceva in intrebare, dar aceste cuvinte ar trebui sa conteze pentru "rationalii" de pe aici.Domnul sa va binecuvanteze!

| RAY a răspuns (pentru Kramerwalt):

Las ca noi ateii vom arde vesnic in iad, cred ca mai mult rau nu-i poti dori unui om decat sa arda vesnic in iad

| martzian a răspuns (pentru Kramerwalt):

Am inteles. Raspunsul era pentru carcotasii cu scolarizare pe "wiki". happy

| Kramerwalt explică (pentru martzian):

Sunt de abia clasa a 8-a si nu sunt prea inteligent, dar prefer sa imi adun informatiile valoroase pentru viata mea din Cuvantul Celui Mai Mare Intelept!
P.S.Ce iti ofera El la finalul studiului e mai maret decat orice diploma din toate universitaile de prestigiu din lume, iar aici pe pamant iti ofera ceva la fel de important: Diploma de om!

| martzian a răspuns (pentru Kramerwalt):

DanyR, ma plec in fata ta. Ai ales bine!

| Kramerwalt explică (pentru martzian):

Domnul a ales pentru mine! In fata Lui trebuie sa ne plecam! Isus ne iubeste enorm merita sa ii aducem multumire si inchinaciune in veci AMIN! Sa aveti o noapte frumoasa plina de vise placute! Pacea Domnului!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Kramerwalt):

Domnul a ales pentru tine?
Lasate pe mana zeilor si o sa te manance cainii!

Esti responsabil!
Tu prin proprile actiuni, actiuni contruite clipa de clipa prin alergerile facute in functie de proprile prejudecati, experiente si in functie de puterea de intelegere a tot ce exista iti construiesti "destinul".

In rest totul este doar o interpretarea a subconstintului.
Gen efectul Plagebo ca sa intelegi mai bine.

Ratiunea este invers proportional cu puterea credintei.

Si nu este doar atat, cu cat esti mai prost cu atat crezi mai mult si mai intens in morti inviati si zei creatori asta ca sa inteleaga credinciosii de orice natura.

| cristi202 a răspuns (pentru martzian):

Corect! E imposibil sa fii supravietuit! Si chiar daca ar fi facut-o, nu ar fi putut sa se arate ucenicilor Sai ca Cel ce a biruit moartea, ci ca un om slabit de pe iurma ranilor, care avea nevoie de ingrijiri. In schimb, aratarea Sa ucenicilor inca de prima data ii face sa se schimbe din punct de vedere psihologic, din oameni care se tem pentru viata lor, ajung sa fie indrazneti, incit pina la urma 11 din cei 12 sa devina martiri. Ce au vazut ei de au mers pentru asta pina la moarte? Un corp viu, dar slabit de dureri si rani imense, o halucinatie, sau chiar a fost Isus cel Inviat?

| cristi202 a răspuns (pentru Kramerwalt):

"Sunt de abia clasa a 8-a si nu sunt prea inteligent, dar prefer sa imi adun informatiile valoroase pentru viata mea din Cuvantul Celui Mai Mare Intelept!" Nu trebuie sa fii prea inteligent ca sa fii intelept. Si cred ca ai fost intelept alegind asta. Acum, sa nu ti se urce la cap ce ti-am zishappy, ci sa ai grija sa fii intelept si in continuare. Ma bucur pentru tine si mi-ar place sa te vad peste ani, cind vei fi si inteligent, si te vei putea folosi si de inteligenta ta in scopurile Celui Mai Mare Intelept!

| cristi202 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"Domnul a ales pentru tine? Lasa-te pe mana zeilor si o sa te manance cainii!" Si pentru mine, tot El a ales. Si m-am lasat pe mina Lui, si nu m-au mincat ciinii. Dimpotriva, o duc mai bine ca oricind. Chiar si atunci cind necazurile nu ma ocolesc, pentru ca El este cu mine!

| cristi202 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"Cu cat esti mai prost cu atat crezi mai mult si mai intens in morti inviati si zei creatori". Daca ai fi din Timisoara, ai fi auzit probabil de Alexandru Prundeanu, un medic de exceptie, si un om deosebit. Ei bine, el, desi e un medic inteligent care stie multe, crede si el mult. Mai e cineva. Pe raza a 4 judete din vestul tarii, nici un tren de marfa nu misca cindva fara autorizatia sa. Cred ca realizezi ca omul ala era cineva, inteligent, cu simtul responsabilitatii, un om care stia ce are de facut. Ei bine, si el e un crestin serios, care crede mult in morti inviati. Si lista pot sa o continui cu oamenii inteligenti pe care eu i-am cunoscut, pina miine dimineata. Nu e o regula ca trebuie sa fii prost ca sa crezi. Ca mai sunt si unii mai putini dotati intelectual, asta e, crestinismul acopera toate categoriile de oameni, nu e doar pentru cei inteligenti, ci pentru toti care vor sa creada ce e real si adevarat.

| martzian a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"Si nu este doar atat, cu cat esti mai prost cu atat crezi mai mult si mai intens in morti inviati si zei creatori asta ca sa inteleaga credinciosii de orice natura." - Iti propun sa te calmezi, dupa ce faci un dus rece. Jignirile astea fara rost nu iti fac cinste, cu atat mai mult cu cat tu crezi o gogomanie - lumea creata din nimic - mai putin "demonstrata" decat ideea existentei unui zeu creator. Si cu toate astea eu nu imi permit sa te fac prost, in conditiile in care, repet, crezi o prostie si nu esti capabil sa o intelegi, dar le ceri asta "credinciosilor de orice natura". Pana una alta te avertizez ca esti in pericol sa vorbesti singur. Nu te obliga nimeni sa te bagi in discutii pe care nu le agreezi, de dragul a demonstra mitocanie.

| Kramerwalt explică (pentru cristi202):

Stati linistit domnule, imi stiu bine coeficientulhappy nu imi place sa fiu modest sau laudaros, poate ca inteligent nu voi fi eu dar stiu ca Domnul are un rol si pentru mine si ma va folosi!

| Kramerwalt explică (pentru cristi202):

Nu vreau sa ii scriu lui pentru ca il ignor, nu are rost! Cainii ma mancau probabil de continuam sa ma bat, sa chiulesc de pe la ore sa fumez poate pe viitor cine stie ce alte pacate mai apareau in viata mea deci da de nu ma lasam pe mana Lui Dumnezeu ajungeam mai rau decat papica pentru catei!

| Kramerwalt explică (pentru martzian):

Eu unul ignor raspunsuri ca astea, in primul rand sunt pline de jigniri ce nu se regasesc la oamenii cu bun simt(cei cu care prefer eu sa discut)si in al doilea daca tot vine aici doar sa ne insulte la ce o mai face? Cum ati spus si dumneavoastra intervine in discutii pe care nu le agreaza si mai spune si prostii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi202):

Tu chiar ai un nivel de inteligenta atat de redus?

| martzian a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu inteleg de ce trebuie sa ne jignim intre noi. Dar, ca sa fie fair, ma ofer sa va pun la dispozitie testele necesare, ca sa vedem daca exista o diferenta atat de mare intre dumneavoastra si userul pe care il insultati. Sau fata de scorurile medii...

| Cosmin86 a răspuns (pentru martzian):

"Ba exista. A murit, dar a si inviat. Si o cred, pentru ca m-am intilnit cu El azi dimineata (si nu numai azi). Pe bune!" dupa ce a spus asta, mi-e foarte greu sa ma abtin.

Si legat de "inviat", uite aici :
http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

Stiinta detine cheia vietii, nu religia. Doar ca in momentul de fata nu este suficient de evoluata, dar face progrese constant.

| cristi202 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mda, e adevarat ce zici, ori sunt prost, ori e real ce zic. Insa cred ca ai fi putut sa o zici mai frumos.
Ca sa-ti dovedesc ca nu sunt prost, iti pot demonstra ca e real ce am zis. Ca chiar m-am intilnit cu Isus Hristos dimineata. Chiar si azi. De doi ani de zile, numai necazuri serioase am. Unul din cele mai "mici" a fost cind a ars casa in care stateam cu toate lucrurile mele. Se stie pe aici de asta. Ca om, e imposibil sa ramii cu mintile intregi daca treci prin ce am trecut eu. As fi cedat psihic de mult, desi nu sunt tipul de om labil psihic. Insa stiu un lucru: ma intilnesc zi de zi cu Isus Hristos, si El imi da puterea psihica necesara pentru a putea continua. Poti tu sa spui ca e doar o impresie, eu vad ce e real, ca am puterea sa merg inainte, sa fac unele lucruri pe care in mod normal nu as mai putea sa le fac. Isus Hristos e o realitate vie a vietii mele. Si nu numai a mea, ci a multor altora
Cit despre linkul de pe hotnews, ai grija ca iti dai cu firma in cap, daca ai citi si comentariile ai intelege pe deplin ce se intimpla, ca nu e chiar o aducere la viata, nu e o inviere, cit e o multiplicare si atita tot.

| martzian a răspuns (pentru Cosmin86):

Vezi tu, Cosmin, dragule, tu nu te poti abtine sa jignesti, daca sau cand ti se pare ca cineva emite o aberatie (din punctul tau de vedere). Dupa aceea vii cu un articol ca acesta, pe un subiect pe care evident nu esti stapan, pentru a demonstra ce? Ca oamenii din vremea aceea erau mai avansati (reusind sa invie un om) decat cercetatorii zilelor noastre, care au creat un genom artificial si apoi se sparg mediatic ca sunt mini-dumnezei care invie? Demersul acesta de gen "iaca" ma duce cu gandul la o alta situatie biblica in care tu nu crezi, confruntarea dintre Dumnezeu (prin Moise) si Faraon...

Intorcandu-ne la articolasul de pe hotnews: daca nu ma insel, realitatea este ca oamenii de stiinta nu au "inviat" nimic - ci au folosit genomul creat pe calculator si l-au injectat in bacteria moarta. E ceva revolutionar dar pretentiile sunt mult exagerate. http://www.nytimes.com/2010/05/21/science/21cell.html?_r=0.

Nu comentez ultima afirmatie. Eu insa ma pot abtine si probabil ca multi altii vor face la fel.;)

| EmaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu nu ai in vedere divinitatea lui Isus. El este Domnul Vietii. El a calcat boldul mortii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EmaS):

Si stiinta a calcat boldul mortii. Si asta demonstrat recent, nu povesti din biblie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi202):

Ok, poate ca am exagerat ca am jignit, dar totusi. Este ceva revolutionar, biblia e plina de contradictii, cea mai buna metoda sa devii ateu e sa citesti biblia.

Iar ce faci tu este o autosugestie, oamenii au nevoie de asa ceva pentru a trece peste necazuri. Si grecii vorbeau cu Zeus in fiecare zi, si cei din India vorbesc cu Krishna in fiecare zi si ii ajuta, etc. Tu faci exact la fel.

Poti cauta pe site-uri straine despre stirea aia, e publicata in revistele stiintifice, acea bacteria chiar a fost inviata si se multiplica. Este ceva REVOLUTIONAR si cu timpul se vor face si alte progrese.

| Cosmin86 a răspuns (pentru martzian):

"pretentiile sunt mult exagerate", mereu s-a considerat asta si totusi stiinta a progresat mereu. Si o sa progreseze pana cand demonstreaza clar ca religia este o tampenie.

Sunt o gramada de zei si fiecare e "cel adevarat".

"confruntarea dintre Dumnezeu (prin Moise) si Faraon" este o poveste frumoasa, dar vezi tu, cititul bibliei este principalul motiv pentru care cineva devine ateu, din cateva motive simple :

1. daca toti suntem din Adam si Eva, de ce sunt atatea rase? (sa nu mai intreb de unde si-au luat baietii lor sotii, ca e clar incest, care parca era pacat )
2. de ce nu sunt mentionati dinozaurii? Cum au putut sa omita ceva asa de evident?
3. Un sfant a omorat 42 de copii doar pentru 2 dintre ei au facut o gluma? (Elisei, faza cu ursii, nu stiu pe de rost versetul, dar il stii probabil )
4. Teoria evolutiei a fost ACCEPTATA DE VATICAN ( pusi in fata unor dovezi stiintifice nici macar preotii fanatici nu au avut ce comenta ), deci "geneza" s-a dus naibii

Astea sunt doar cateva care mi-au venit pe moment in gand, daca as sta sa ma gandesc as umple aici pagini intregi cu ce contradictii am gasit.

Nu sunt ateu din "teribilism" si din dorinta de a jigni, dar pur si simplu gandesc obiectiv, nu indoctrinat de mic. Cand voi vedea o dovada stiintifica ( dar ceva clar, nu teorii de 2 bani de genul principiul cauza-efect ) atunci imi voi schimba parerea.

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

De cand stiinta a reusit sa invie pe cineva din morti?

| haipetitanic a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Iisus se scrie cu doi de i desteptule

| mihaitaLGP a răspuns (pentru cristi202):

Nu ai inteles nimic din ce am explicat.
Tot ce insiri tu aici este o interpretare a subconstientului in functie de proprile prejudecati.
Prejudecati acumulate prin doctrina.
Daca mediul de viata este corespunzator, idei bine plantate in subconstient la varste fragede cand nu exista discernamant si capacitate de intelegere de catre persoanele din jur, teorii religioase sau tema ca zeii exista, atunci ei chair ajung sa existe.
Intr-o mai mare sau mai mica masura.

Si da, cu cat esti mai prost cu atat crezi mai intens in mortii inviati si zei creatorii.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru martzian):

Dumnezeu prin Moise se infrunta cu Faraonul?

Sunt stupefiat!

Si maimuta invelea ciocolata, nu?

| martzian a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"Sunt stupefiat!" - Vezi sa nu ramai asa. laughing

| martzian a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"Dumnezeu prin Moise se infrunta cu Faraonul?" - Ai fi inteles daca ti-as fi explicat ca fiecare plaga tintea catre unul dintre zeii egipteni? Si stii tu care erau acestia?

| cristi202 a răspuns (pentru Cosmin86):

Biblia e plina de cotradictii? E chiar asa, sau nu? O imagine de ansamblu iti va arata ca exista oameni care cred ca asa e, si exista oameni care dimpotriva, vad ca se completeaza foarte bine, ca contradictiile sunt doar aparente. Care e realitatea? E simplu de explicat: e ca un joc de puzzle. Daca citesti Biblia superficial, sau daca o iei din auzite de la altii, vezi doar citeva piese din intreaga imagine, piese care ti se par a fi nepotrivite una fata de cealalta, oricit ai incerca sa le pui impreuna. Si e normal. Si atunci gasesti "contradictiile", insa daca cauti sincer adevarul, si citesti Biblia in intregul ei, sa vezi ce are de zis pentru tine si societatea in care traiesti, incepi sa descoperi fiecare piesa din acel joc, din acea imagine, si incepi sa vezi, pe masura ce trece timpul, ca lucrurile incep sa se "lege". Eu am fost ateu, si am fost foarte sceptic, si cind am inceput sa "construiesc" acest "joc" al Bibliei cautam motive cit se poate de rationale in favoarea credintei, si nu am crezut decit cind le-am aflat, si mi-a trebuit mai bine de un an ca sa inteleg ca Biblia nu se contrazice cum credeam, ci ca se completeaza, si mi-a trebuit vreo 5-6 ani ca sa pot vedea intreaga "imagine" de ansamblu, inagine care, odata vazuta, ma face sa fiu absolut sigur pe ceea ce cred.
Nu lua doar afirmatiile unora. Pune-te si citeste Biblia. Ia-ti timp pentru ea, cauta, pune intrebari, asteapta-te la raspunsuri, incearca sa vezi logica ce sta in spatele a ceea ce zice Biblia, incearca sa "legi" acel joc imens de "puzzle" pe care ea il descrie, si, cind vei reusi, vei realiza ce fel de carte e, ca nu degeaba i s-a zis Cartea Cartilor.
OK, eu ma autosugestionez, dar cum explici cind imprejurarile dovedesc ca El exista si ma ajuta, nu e doar o parere. Cind mi-a ars casa, anul trecut in toamna, am avut nevoie urgenta de bani ca sa ii pun macar acoperisul rapid, ca daca veneau ploile, era grav, s-ar fi distrus si ce a mai ramas. Cum explici ca am primit ca ajutor din partea altora exact cit aveam nevoie sa repar acoperisul? Si ca m-am miscat in timp util, pina sa dea frigul, acoperisul era pus? E doar un exemplu. Poti spune ca e intimplarea. Insa ar fi prea de tot ca in fiecare caz cind ma rog si El imi raspunde sa zic ca e intimplarea, lucrurile sunt prea evidente cind te uiti la imprejurari. Eu am o regula: stiu ca psihicul ma poate minti, si de aceea caut mereu corespondente in realitate. Mai devreme sau mai tirziu, privind la realitate, descoperi ca realitatea da peste cap orice autosugestie, poate sa mi se para mie ceva la un moment dat, insa realitatea va confirma daca ce cred e adevarat sau nu. Si in ce Il priveste pe Dumnezeu, realitatea mi-a confirmat mereu ca El exista, ca nu e doar o parere a mintii mele.

| cristi202 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

OK, tu te referi doar la o idee plantata in mintea mea. Si ce faci cu realitatea care imi confirma ca ideea din mintea mea nu e doar o idee, ci e ceva real? In 20 de ani, am pierdut citeva zeci de lucruri, si doar o data nu am gasit lucrul pierdut, in rest, de fiecare data cind ma rugam, cumva, ajungeam sa recapat lucrul respectiv. Eu am ajuns in acest caz sa cred pe baza experientei, a realitatii, ca, daca ma rog, Dumnezeu imi da inapoi ce am pierdut. Daca ar fi fost doar intimplarea, ar fi trebuit sa nu mai gasesc multe din lucrurile pierdute.
"Si da, cu cat esti mai prost cu atat crezi mai intens in mortii inviati si zei creatorii." Ce sa mai zic? Adica tu ii faci prosti pe acei oameni pe care i-am adus in discutie, si pe toti ceilalti care, datorita inteligentei si capacitatilor lor extraordinare, au ajuns cineva in viata si cred, doar pentru ca cred?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru cristi202):

Subconstientul poate materializa orice gand.
Efectul Placebo, cand folosesti o pastila nu are efect pastila cat are efect puterea de a crede in ea.
Da, tot o interpretare a subconstientului este.

Ti-a picat ceva din cer cumva? Sau pentru acele lucruri ai muncit? Daca ai muncit cine e responsabil?
Tu doar asociezi intamplarile din viata ta cu zei milostivi si darnici.

| cristi202 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Ok, un bolnav de cancer, aflat pe mina unui medic renumit pentru ca a vindecat pe altii de cancer, crede cu tarie ca si el va fi vindecat, si totusi, dupa luni sau ani de zile moare de acel cancer. Efectul Placebo, da, exista, dar e limitat, si spune-mi si mie ce efect Placebo a fost cind o fata studenta, disperata ca nu a reusit sa isi faca rost de cei 1200 de euro necesari ca sa isi plateasca scoala, a venit la mine si m-a rugat sa ma rog la Dumnezeu pentru ea ca sa obtina cumva acei bani. Si ii trebuiau rapid, in doua zile, altfel pierdea scoala, trebuia sa renunte la ea. M-am rugat doar pentru ca mi-a cerut-o, pentru ca nu am crezut ca poate face rost de 1200 de euro in doua zile cind nu a putut face asta in saptamini, si realizezi si tu ca nu poti face rost de atita bani intr-un timp atit de scurt. Dar totusi, desi ma indoiam, stiam ca Dumnezeu poate face ceva, intotdeauna El surprinde. Si a facut! Nu am sa uit fata acelei fete cind a venit plina de bucurie sa imi zica ca a primit acei bani! Am ramas foarte surprins atunci. Eu inainte nu am crezut, imi parea imposibil, deci efectul Placebo cade la faza asta. Oricum, e gresit sa generalizezi. Efectul Placebo apare doar uneori, in anumite circumstante. Insa in viata mea, indiferent de circumstante, eu vad o regula: lucrurile se intimpla ca si cind as fi ajutat de cineva, ca si cind cineva ar fi cu mine si m-ar sustine, nu numai psihic, ci si material. Si asta intotdeauna. E o diferenta cind lucrez cu El, cu gindul la El ca este cu mine acolo, si e o diferenta cind nu o fac cu El. Chestia asta e testata, pot sa ti-o dau "metric", hai sa zicem in metri patrati de faianta pusi. Cind sunt cu El, imprejurarile sunt in favoarea mea - mai putine placi se sparg, fac mai putine greseli, sau intuiesc imediat ce sunt gata sa fac o greseala (uneori e chiar ca si cind cineva m-ar atentiona ca sunt gata sa gresesc), potrivesc mai repede si mai bine placile pe care le pun, si pur si simplu am spor la lucru. Intotdeauna cind sunt cu El.
Si sa stii ca mi-au picat multe din cer. Multe dorinte am avut, unele irealizabile, si nici nu m-am chinuit sa le realizez, ca dupa un timp sa vad ca primesc acele lucruri. Desigur ca le-am dorit, ca m-am rugat pentru ele, insa ce e imposibil, e imposibil, si doar la Dumnezeu devine posibil.
Si as fi nedrept daca nu as zice ca am si muncit pentru unele lucruri. Dar cind Dumnezeu da, uneori chiar e ca picat din cer.
Nu asociez doar intimplari. Sunt ca un detectiv care cauta un hot. Nu il vede, dar ii percepe miscarile facute, si se ia dupa acele miscari. Si cu cit descopera mai repede ce fel de caracter are hotul, cu atit mai repede il poate prinde. Pentru ca asa afla care va fi urmatoare lui miscare. La fel fac si eu. Vad ca exista Cineva invizibil care face unele miscari in viata mea, si, daca ma uit in Biblie sa cunosc caracterul Lui, descopar in realitate ca miscarile sunt facute de o Persoana cu acel caracter, adica de Dumnezeu. Nu e vorba doar de intimplari din viata mea, ci de o relatie. De un mod de raportare intre mine si El si invers, intre El si mine.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru cristi202):

N-are rost, trag concluzia ca infectia este mult prea mare. Vrei ca tu sa ai ultimul raspuns decisiv. Roagate si pentru mine, daca voi devenii presedintele Americii in numai doua zile ma pocaiesc.

P.S : Nu te mai obosii sa-mi raspunzi.

| cristi202 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu ma obosesc sa iti raspund. Imi face placere!happy
Pai vezi, nu poti crede ca poti deveni presedintele Americii in doua zile, nici eu nu am crezut ca se pot obtine 1200 de euro in doua zile, nu e cam acelasi lucru? Daca ar fi credibil ca poti face rost de 1200 de euro in doua zile, multi nu ar mai fi saraci. Tocmai in asta sta dovada mea ca Dumnezeu exista - a facut un lucru imposibil de realizat. La fel de imposibil ca si acela de a ajunge tu presedintele Americii.
De rugat pentru tine, stai linistit, ma rog. Poate nu atit cit trebuie, dar o mai fac din cind in cind, si asta pentru ca iti doresc binele. Ca nu te vei pocai, nici ajungind presedintele Americii, asta imi e foarte clar, ca nu de minuni ai tu nevoie pentru asta, ci de intelegerea ca esti pe o cale gresita, ca ceva nu e OK cu tine, si ca lucrurile trebuiesc indreptate. Asta te duce la pocainta reala, nu o minune. Dar cind te consideri OK, sanatos, fara probleme, si crezi ca sti tu cel mai bine cum stau lucrurile, desigur ca nu mai e loc si de Dumnezeu acolo, pentru ca nu ai ochi ca sa Il vezi pe El, chiar de ar fi.

| martzian a răspuns:

"Am uitat sa adaug, ESTI PENIBIL!" - Sa nu fii surprins, dar nu ma simt deloc lovit parerea ta. Ma uit si eu la om inainte sa pun pret pe porcariile care ii ies din gura. Esti cocos in spatele monitorului si in spatele kilometrilor de retea. Iar tie nu ti s-a uscat inca pe la gura casul celor 8 clase primare. Jignesti din neputinta si te bagi ca musca in lapte, din frustrarea celui ignorat.

Apropo, familia, prietenii, cunoscutii, ce parere au de faptul ca iti permiti golanisme din astea cu oameni care ti-ar putea fi oricand superiori la scoala sau la munca? Si de ce crezi ca doar daca esti crestin trebuie sa fii civilizat, sa ai bun simt, sa fii om si sa nu te comporti ca un mojic?

| reihiuke a răspuns:

Care a fost scopul intrebarii tale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A murit ca sa se faca viata vesnica pentru toti care vor crede ca ii poate mantui.in mormant s-a pus ca sa poata invia, asa cum bobul de grau moare in pamant pentru a da rod si viata altor boabe.cate spice si cate boabe a dat bobul de grau Iisus Hristos de-a lungul vremii? el cuvantul, samanatorul?

| TiffanyღBJ a răspuns:

Isus nu a murit. El traieste in fiecare din noi..in cei care credem in el.

| mihaitaLGP a răspuns:

Usurel Chuck Norris!

Si nu am ce cauta in "spatele monitorului" si in "spatele kilometrilor de retea".
Vezi ca nu te mai ajuta ratiunea, penibilule.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

1.Nu l-au ucis romanii? Eu aşa ştiam? Ce întrebare. Dacă eşti religios trebuie să ştii!
2.Nu era zeu şi nici fiu de zeu. De unde ştii tu că a existat? Nu prea e sigură treaba.tongue
3.Sunt necredincioasă.

| gfghn a răspuns:

Pentru ca noi sa putem sa recastigam ceea ce a pierdut Adam si Eva. El a fost omorat si si-a dat viata lui perfecta pentru a ne rascumpara din pacatt. Daca ascultam de Dumnezeu si facem ceia ce ai este placut noii avem posibilitatea de a traii Vesnic pe un pamant paradiziac la fel ca si Adam si sotia lui.

| loveisfreedom a răspuns:

Pentru a ne mantui

| silvius1734 a răspuns:

Pentru pacatele noastre dar voi pocaitii va bateti joc de EL scriindu-I numele cu un singur i

| Kramerwalt explică (pentru silvius1734):

laughing,pentru ultima pare.

| cristi202 a răspuns (pentru silvius1734):

Chiar conteaza asta, ca scrii numele lui Isus cu unul sau doi de "i"? Nu e irelevant, daca e sa tinem seama ca numele lui in original, in ebraica (doar a fost evreu, nu?) e Jeshua?

| Razerman a răspuns:

De batranete.

| marusica27 a răspuns:

El s.a sacrificat pentru oameni

| CristianaCris a răspuns:

Iisus am murit pentru oameni care acum nici nu mai cred in elsad...pacat.

| Zenicide a răspuns (pentru CristianaCris):

Deci Isus nu mai exista? A murit?

| Kramerwalt explică (pentru CristianaCris):

Da,ai mare dreptate dar sa stii ca si in vremea in care Isus a venit pe pamant a fost hulit si prihanit de multi nu e chiar o noutate sa spui "Dumenzeu nu exista"dar asta este, sa speram ca se vor intaorce mai multi la El, Domnul sa te binecuvanteze vad ca suntem de aceeasi varsta happy pe tine sa te tina pe calea Lui si sa iti dea lumina in viata.Pace!

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Da El a murit.Dar a treia zi a inviat.Acum sade la dreapta lui Dumnezeu si mijloceste pentru noi!

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Deci nu a murit.

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

El este viu in vecii vecilor!

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Deci nu a murit.
Moartea (în latină mortem) reprezintă încetarea proceselor vitale la nivelul țesuturilor și organelor, stare în care sistemul nervos central prezintă leziuni ireversibile și reanimarea nu mai este posibilă, astfel că survine decesul, ca sfârșit al vieții.

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Relatarea ca din inima a curs apa si sange, ne permite concluzia ca s-a produs o colectie de sange pleural si pericardic, ducand in cele din urma la instalarea unei tamponade cardiace si a trombozei intracoronariene prin ruptura inimii. Avem documentele Vechiului Testament, scrise cu sute de ani in urma, care prezic ca va veni Mesia- un om care de fapt va fi Dumnezeu- ca El va fi ucis la un moment dat ca jertfa pentru omenirea pacatoasa si ca va invia din morti. Exista documente scrise de martori oculari atestati istoric. Multe dintre aceste documente contin declaratii confirmate istoric ale unor martori oculari, care merg inapoi in timp pana la momentul respectivelor evenimente, si dovezile atesta ca minunile sunt adevarate. 1. Sunt timpurii (majoritatea au fost scrise la 15-40 de ani 2. Contin declaratii ale martorilor oculari. 3. Contin declaratii de la dupa evenimente, incadrandu-se in primele doua generatii de la respectivele evenimente) .3.Contin declaratii independente ale martorilor oculari provenind din surse multiple. 4. Sunt scrise de oameni credibili care au trait si au propovaduit dupa cele mai inalte standardeetice si care au murit pentru marturia lor. 5. Prezinta evenimente, locuri si persoane confirmate de descoperirile arheologice si de alti scriitori. 6. Prezinta evenimente pe care dusmanii le recunosc tacit (atestarea dusmanilor). 7. Prezinta evenimente si detalii ce sunt stanjenitoare pentru autori si chiar pentru Isus. Exista profetii mesianice care s-au implinit. 1 Samanta a unei femei. 2. Samanta a lui Avraam. 3. Tribul lui Iuda. 4. Fiul lui David 5. Este Dumnezeu. 6. Nascut in Betleem. 7. Moare in 33 d.Hristos. 8. Invie din morti.

| cristi202 a răspuns (pentru Zenicide):

Ba exista. A murit, dar a si inviat. Si o cred, pentru ca m-am intilnit cu El azi dimineata (si nu numai azi). Pe bune!

Întrebări similare