| RAY a întrebat:

De ce a nu crede in Dumnezeu esti pacatos si a crede in Dumnezeu esti fara de pacate? Se ce obsesia asta ca esti pacatos, inca de mic ti se spune ca esti pacatos desi tu nici nu esti constient ca existi. Adica esti un defect si doar religia aia te repara, daca nu o doresti esti un defect pe viata, dar totusi traim in Romania unde 99% din romani sunt crestini. Cred in Dumnezeu si totusi majoritatea fac pacate zilnic, nu e cam ciudat sa spui ca ateii sunt pacatosi desi reprezinta 1% iar crestinii sunt sfinti desi fac pacate si sunt in proportie de 99%?

24 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Într-adevăr religia (creștină) îți induce faptul că te naști defect.

| AC4S4 a răspuns:

Minciuni. Oricine este păcătos. Nu religia repară, ci Hristos.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Si daca te nasteai in Turcia sau in China? Tot Hristos te repara?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Desi 5,5 miliarde de persoane vor arde pe veci in iad, hai sa te intreb ceva ai putea sa isi privesti mama sau tatal ca ard in veci in iad iar tu sa te bucuri in rai?

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Da.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Tocmai am zis că nu o religie te repară. Deviezi de la subiect. Acesta este ultimul răspuns.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Sigur

| RAY explică (pentru AC4S4):

Desi nu vrei sa raspunzi, daca spui da =esti cam lipsit de empatie, daca spui nu = esti impotriva dogmei tale, dar totusi sa privesti in iad parinti, bunici si tu sa te bucuri

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Abel, Noe nu stiau de mozaism de crestinism. Abel, Noe nu apartineau vreunei religii din nastere insa daca ar fi apartinut din Biblie reiese ca ei gasisera adevarul sau pe adevaratul Dumnezeu. Abel nu a fost crescut in vreo religie. De unde a stiut Abel sa jertfeasca acel miel? Ce i-a spus lui Abel sa jertfeasca acel miel?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Schizofrenia

| Steregoi a răspuns:

A crede ca Dumnezeu exista nu inseamna automat ca si cel ce crede nu e pacatos. Si Satan stie ca Dumnezeu exista si in acelasi timp Satan e pacatos.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Satan e pacatos? )))))))))))) ca asculta de ordinele lui dumnezeu, satana e un slujitor a lui dumnezeu atat, nu e nici rau nici bun, da-mi ceva versete cum ca e pacatos satan?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ai citit Biblia lui Satan?

| RAY explică (pentru Steregoi):

Eu am citit biblia lui iahve, nu ma intereseaza alte bibli

| RAY explică (pentru Steregoi):

Iar iahve nu are rival, nu are dusmani, face ce are el chef, si cand e vorba de potop nu da vina pe satana, voi crestini dati mereu vina pe satana desi el e doar un simplu slujitor atat

| RAY explică (pentru RAY):

Https://www.resursecrestine.ro/cauta/satana/16/versete
un dialog intre el si dumnezeu
Iov 2:1 Satana învinuieşte pe Iov - Titlu
Iov 2:1 Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor şi s-a înfăţişat înaintea Domnului.
Iov 2:2 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 2:4 Şi Satana a răspuns Domnului: „Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui.
Iov 2:7 Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.
Zaharia 3:1 El (îngerul) mi-a arătat pe marele preot Iosua stând în picioare înaintea Îngerului Domnului şi pe Satana stând la dreapta lui, ca să-l pârască.

| PumpkinDoll a răspuns:

Un om oricat de bun ar fi el si oricate fapte bune ar face, nu ca sa-l vada lumea, pentru ca asa vrea el si se simte mai bine ajutand pe altii, tot rau este vazut doar ca nu crede in baliverne.In timp ce un crestin care face rau e ceva obisnuit.

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Degeaba faci bine daca nu stii care e sursa binelui care e Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ma omule care dumnezeu? ca dumnezeu e impartit in 3
iudaism
islam
crestinism
la care dumnezeu te referi tu?
dumnezeul din vt are un singur popor
alah isi iubeste doar credinciosi lui, insati iisus va marturi impotriva crestinilor potrivit mulsulmanilor
iar iisus care este vazut ca dumnezeul crestinilor este apreciat doar de 2, 5 miliarde impartit in multe religi si secte, restul de 5, 5 miliarde nu conteaza ca fac bine sau nu, vezi cat de ilogic gandesti

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Faci bine din pura compasiune, nu o faci pentru o rasplata pe care crezi ca ti-o va da Dumnezeu.Asa faceti voi, majoritatea crestinilor. Dumnezeu cred ca a omorat mai multi oameni decat Seitan, tot el e ala rau saracu?

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Majoritatea se barfesc si se urasc intre ei

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Si tot ei sunt aia bunirolling on the floor

| AnonImOO000 a răspuns:

Hristos iarta orice pacat si prin El noi devenim curati, prin moartea lui data ca jertfa. Nu ptem spune c nu vom mai pacatui niciodata, dar cand un om se intalnesste cu Hristos printr-o relatie sincera, fara legalisme, fara religie pamanteasca, acel om are schimbat caracterul, si din interiorul lui nu mai vrea lucrurile rele care nu se potrivesc cu persoana care este acum, un fiu al lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru AnonImOO000):

Wow traiesc in tara sfanta