| marinelpop a întrebat:

De ce a permis Dumnezeu să aibă loc Holocaustul?

87 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns (pentru andreidu):

Și dacă eu fac o prostie în numele tău, vei fi tu de vină?

Răspuns utilizator avertizat
| wezoNe a răspuns (pentru EmaS):

"IIsus

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Hitler nu a fost crestin! Daca intri intr-un garaj nu inseamna ca esti masina. Daca frecventezi o Biserica nu ai devenit crestin.

Răspuns utilizator avertizat
| lilith666 a răspuns:

Ptr. d-zeu nu exista

| EveSiAtat a răspuns:

De...panda

| lilith666 a răspuns (pentru EmaS):

DA d-zeu nu e al mai tolerant, al mai iertator (sa mai vine o data Hitler sa faca curat in lumea asta plina de idioti )

| lilith666 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Exact

| lilith666 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si acum cum sunt?

Răspuns utilizator avertizat
| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Iuri, tu ești astrofizician pe lângă Ema.

Simt că îmi scade IQ-ul numai când citesc comentariile ei.

| EmaS a răspuns (pentru surfer01):

Tu il ai deja destul de scazut! laughing

| EmaS a răspuns (pentru tputputpu123):

Oricine poate sa raspunda la intrebari daca cunoaste Cuvantul lui Dummnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru lilith666):

Tot pacatosi, nu vezi ca e iarna in aprilie? Semn divin ca l-am suparat :-s, ce incalzire globala? Vez' de treaba.

| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Încă un lucru pe care Ema îl spune și nu-l poate demonstra.

Gura aia păcătoasă a ta spune vreodată ceva ce se poate demonstra?

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Ehe! Ce stii tu? Biblia prevesteste cu mii de ani in urma ca in vremea de pe urma pamantul se va topi de mare caldura!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

laughing Pai nu vezi ce frig e?
E atat de simplu sa iti dai seama de unde au dedus nenii aia ca in iad e foc si ca de aceea pamantul se va topi de mare caldura...

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Incalzirea globala este fenomenul de crestere a temperaturilor medii inregistrate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ziceam de cei care au scris biblia. Lava iese din pamant. Daca Pamantul e plat si dumnezeu e sus, diavolul e jos. Daca de acolo iese lava, inseamna ca e foc, deci e foc in iad.
Si de ce creste temperatura? De ce noi avem zapada in martie si temperaturi cu minus in aprilie, daca e incalzire globala? Intrebarile pot fi retorice, daca vrei.

| thealchemist a răspuns:

Ai auzit de liberul arbitru?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru tputputpu123):

Cum sa nu? Pe Dumnezeu Il poti cunoaste din Cuvantul Sau, caracterul si atributele.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru tputputpu123):

Am facut studiu devotional despre numele lui Dumnezeu, cartea,, Doamne vreau sa te cunosc,, de Kay Arthur.O carte extraordinara care te face sa Il cunosti mai bine pe Dumnezeu, atributele si caracterul, sa stii ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta te-ai afla.

| marinelpop explică (pentru EmaS):

Este de apreciat acest interes pentru studiu.referitor la cele scrise mai sus..Toţi oamenii au un nume. Nu ar fi logic ca şi Dumnezeu să aibă un nume? Are Dumnezeu un nume? Ar trebui să-l folosim?

| EmaS a răspuns (pentru marinelpop):

Eu prefer sa Ii spun Tata!
In Vechiul Testament intalnim mai multe nume ale lui Dumnezeu din care putem sa cunoastem atributele si caracterul Sau.
ELOHIM-Dumnezeul Atotputernic, Dumnezeul Creator, Dumnezeul celor vazute şi nevăzute.
EL ELION-Numele care îl arată ca fiind conducatorul suprem al Universului, El are ultimul cuvânt în privinţa întregului Univers şi, prin urmare şi a vieţii tale.
EL ROI-Dumnezeu care te vede.
EL SHADAI-Cel Atotputernic.
ADONAI-Dumnezeu este Stapan peste toti oamenii si toate lucrurile si deci si voia omului trebuie sa I se supuna.
Iehova Iire-Domnul care poarta de grija.
Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca.