| Hyacinth a întrebat:

Nu vi se par creștinii cam narcistiti? Se cam cred miezul universului? Dumnezeu nu a oprit holocaustul si te vindeca pe tine de nu știu ce boala?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Religiosii fanatici in general sunt niste batuti in cap si rupti de realitate. Nu-i baga in seama.

37 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu mi se par.
2. Nu se cam cred.
3. Nici, nici. Nu era și nu este treaba lui.
Iar dta se pare că suferi de grija lor. Bună treabă, dar cam inutilă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie mi se par oameni de la tara.
Nu poti discuta cu ei nici macar despre credinta, ca stiu ateii mai multa religie decat ei.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fiind crestin, si chiar si daca nu as fi, nu imi par narcisisti :3

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Hyacinth):

Desigur, daca te referi la TPU, am atatea raspunsuri in care mi-am sustinut parerea asupra anumitor lucruri. Dar aduci vorba despre asta doar asupra celor... unde nu o fac? Desi asta este o parere clara, ca nu imi par narcisisti tongue

Era o poveste parca, cum ca cineva intreaba un roman daca traieste in Romania, ca este o tara plina de corupti si ofticosi (probabil ceva cuvinte mai urate). Si romanul l-a intrebat inapoi daca cumva chiar persoana respectiva este o persoana corupta si ofticoasa?

Daca intreba un geolog, sigur vedea prima data formele de relief foarte frumoase. Daca intreba un doctor, sigur vedea altceva, in functie de ce il interesa pe el.
Daca la prima vedere zice doar despre corupti, nesimtiti si altele, atunci ce parere am avea despre persoana respectiva?

Tu zici ca ai vazut (desi nu prea bine), cica... doar acele nonpareri. Deci ce fel de persoana ar putea sa fie cea care ar "observa" asta? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Hyacinth):

Dar nu inteleg, ca vorbeam despre altceva mai sus sad

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Hyacinth):

Păi cum crezi că a câștigat userul anului?! rolling on the floor Omul le zice tuturor ceea ce vor să audă chiar dacă-i ajută sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns:

De ce aș comenta sau analiza credințele altora?
Sau mai bine spus, de ce m-ar interesa?
Sau și m-ai bine spus, de ce te interesează?
Nu e planeta suficient de mare? Fiecare e liber să fie cum vrea și să creadă în ce vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns (pentru Hyacinth):

laughing Dacă ai știi câte altele sunt finanțate din "banii noștrii"...
Și hai să-ți zic ceva.
În RO, creștinii, sau hai să zicem persoanele religioase, sau ortodocșii (indiferent că sunt practicanți sau nepracticanți) sunt majoritari.
Ateii sunt minoritari.
Deci cum devine chestia cu "banii noștrii"? ținând cont că sunt banii statului (iar majoritatea hotărăște) nu-ți oprește ție la salariu "cotă pentru religie"... laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru Hyacinth):

Și mai e o chestie.
Din "banii noștrii" e finanțată biserica, care e o instituție.
Nu e finanțată credința fiecăruia (mulți sunt credincioși fără să frecventeze biserica)

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns (pentru Hyacinth):

Ba sunt și de pe acolo pe jumătate. laughing

E o părere ok că biserica n-ar trebui finanțată de stat. Mulți au părerea asta și s-a mai discutat.
Dar asta n-are nici o legătură cu credința oamenilor.
Credința ortodoxă a existat și a supraviețuit și pe vremea comunismului, când bisericile aproape au fost închise.

Dar tu personal, ce ai împotriva credinței/religiei?
Că nu prea cred că ăia 1leu și 15 bani din taxele tale care se duc spre biserică, te deranjează atât de tare... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu locuiesc în RO, locuiesc în Grecia.
Dar și aici, tot biserica creștin-ortodoxă există.
Iar tu în întrebare nu te-ai referit la biserică, ci la credincioși. Sunt chestiuni diferite.
Nu poți blama un credincios pentru că tu consideri că biserica din care face el parte, greșește nu știu ce.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"În RO, creștinii, sau hai să zicem persoanele religioase, sau ortodocșii (indiferent că sunt practicanți sau nepracticanți) sunt majoritari."

Pe principiul asta, daca bautorii de alcool sunt majoritari, statul trebuie sa sponsorizeze barurile si bautura?!

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Credința ortodoxă a existat și a supraviețuit și pe vremea comunismului, când bisericile aproape au fost închise."

Te afli in eroare. Biserica ortodoxa a fost mana dreapta (si) a regimului comunist. Sa nu uitam ca toate lacasurle de cult ale organizatiilor religioase interzise de comunisti au fost date Bisericii Ortodoxe. Apoi, dupa caderea comunismului, nesimtitii din BOR au refuzat sistematic sa le dea inapoi. Bine, in schimb, ortodoxia romana a devenit cea mai extinsa retea de informatori. Restu-s povesti pentru fraieri. Popii aia de care ai auzit tu, si pe care biserica vrea sa-i transforme in martiri ortodocsi, nu au ajuns la parnaie pentru ca erau crestini, ci pentru ca aveau simpatii legionare, taraniste, liberale, etc, sau carcoteau impotriva regimului. Dar asta au patit toti cei aflati in situatia asta, nu doar popii. Cel mai cunoscut e Arsenie Boca, ajuns la parnaie pentru ca era un legionar fervent.

"Că nu prea cred că ăia 1leu și 15 bani din taxele tale care se duc spre biserică, te deranjează atât de tare"

E vorba de principiu. Daca un hobby e sponsorizat de stat, atunci trebuie sponsorizate toate. Sau invers, daca unele nu sunt, nu trebuie sa fie niciunul.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Ăsta cu "dacă" în față e un argument? laughing
Băutorii de alcool nu sunt majoritari.
Când vor fi majoritari, fii convins că vor obține facilitățile și sponsorizările de la stat.
Pentru că "majoritari" înseamnă că vor fi peste tot. Inclusiv în instituțiile care formează statul. Ce i-ar opri?

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Acum pe bune, ai impresia ca sunt multe persoane care nu consuma alcool macar ocazional?! Si da, sunt peste tot, inclusiv in institutiile statului. Doar nu iti imaginezi ca ei nu beau?! In plus, nu asa functioneaza lucrurile. "Sponsorizarile" statului, cum e si normal, de cele mai multe ori sunt indreptate catre grupuri minoritare, care au nevoie de ele, nu catre "majoritari".

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Ai idee câte biserici s-au demolat și distrus pe vremea comunismului?
Câte au fost închise și câți preoți și clerici în general au înfundat pușcăriile doar pentru că nu au "colaborat"?
Asta nu înseamnă că unii nu au fost complici ai regimului comunist.

Dacă tu ești ateu, poți considera religia un "hobby".
E libertatea ta.
Dar revin la aceeaș idee. Majoritatea sunt creștini-ortodocși.
Îți place sau nu, majoritatea hotărăște ce și cum. Așa a fost mereu. Așa va fi întotdeauna.
Minoritar fiind, poți spune cât vrei că ție nu-ți convine.
Legea protejează să nu-ți fie încălcate drepturile tale, dar nu-ți dă dreptul să încalci tu, ceea ce sunt considerate drepturile majoritarilor.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

"Sponsorizarile" statului, cum e si normal, de cele mai multe ori sunt indreptate catre grupuri minoritare, care au nevoie de ele, nu catre "majoritari".

Păi nu despre asta discutăm?
Că statul finanțează biserica? laughing care minoritare?
De ce n-ar finanța ceva ce interesează pe toată lumea? (majoritatea)

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

De fapt ce îți imaginezi?
Că biserica șantajează statul cu blesteme ca să îl oblige să o sponsorizeze? laughing

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Ai idee câte biserici s-au demolat și distrus pe vremea comunismului?"

Doar cele care au stat in calea sistematizarii oraselor, sau in calea altor proiecte de infrastructura. Dar s-a demolat tot ce era in drum, mii de case private, alte constructii, tot. Nu s-au demolat pentru ca erau biserici.

"Câte au fost închise și câți preoți și clerici în general au înfundat pușcăriile doar pentru că nu au "colaborat"?"

Proportional nu mai multi decat alte categorii profesionale. Doar ca astia dupa ce a cazut comunismul au avut o afacere in spate care, cum am spus si mai sus, incearca sa-i transforme in martiri crestini. Medicii, sau strungarii, de exemplu, nu au o astfel de organizatie in spate care sa-i promoveze. Si repet, nu are nici o legatura ca erau popi, medici, agricultori sau strungari, ci faptul ca aveau vederi opuse regimului comunist.

"Îți place sau nu, majoritatea hotărăște ce și cum. Așa a fost mereu. Așa va fi întotdeauna."

"Dar revin la aceeaș idee. Majoritatea sunt creștini-ortodocși.
Îți place sau nu, majoritatea hotărăște ce și cum. Așa a fost mereu."

Repet, majoritatea suntem consumatori de alcool, dar nu ne folosim de asta pentru a obtine sponsorizari.

"Legea protejează să nu-ți fie încălcate drepturile tale, dar nu-ți dă dreptul să încalci tu, ceea ce sunt considerate drepturile majoritarilor."

In orice democratie reala, nu exista drepturi pentru majoritari si drepturi pentru minoritari. Drepturile sunt aceleasi pentru toti. Si alte state au populatia preponderent credincioasa/religioasa, dar asta nu inseamna ca nu s-a eliminat sponsorizarea statului pentru culte. Pur si simplu, celor care se declara religiosi li se opreste un procent din venituri, care partial este dat catre organizatia la care au declarat ca sunt afiliati, iar o parte este oprita de stat pentru serviciul facut. Celor care se declara nereligiosi, sau neafiliati, nu li se opreste acel impozit din venituri. Simplu.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Că biserica șantajează statul cu blesteme ca să îl oblige să o sponsorizeze?"

Nu. Biserica santajeaza partidele, nu statul, cu influentarea prostimii in felul in care sa voteze.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Că statul finanțează biserica? laughing care minoritare?
De ce n-ar finanța ceva ce interesează pe toată lumea? (majoritatea)"

Revenim la aceeasi discutie. Exista o gramada de lucruri pe care le fac majoritatea, dar nu sunt sponsorizate de stat. In plus s-a demonstrat clar in alte parti ca eliminarea sponsorizarii cultelor n-a creat nici un fel de probleme sociale, ba dimpotriva. Ideea e ca orice stat, daca ar face ce vrea majoritatea, acea tara in cativa ani s-ar duce naibii. Ia gandeste-te, cam ce idei are majoritatea asta, in general vorbind?! Te doare capul...Nici un stat nu isi permite sa asculte de ideile majoritatii...

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

După cum se vede că votează "prostimea" fără să o influențeze nimeni... poate ar fi mai bine să fie influențată. laughing

În fine.
Situația e așa cum e pentru că marea masă a românilor a hotărât că așa e bine și așa trebuie. (luptă-te cu asta dacă poți)
Iar biserica are putere și influență, nu pentru că poate manipula prostia, ci pentru că majoritatea românilor sunt religioși, sunt credincioși creștin-ortodocși.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Situația e așa cum e pentru că marea masă a românilor a hotărât că așa e bine și așa trebuie. (luptă-te cu asta dacă poți)"

Ete na, parca nu era la fel si la altii acum 30, sau 50 de ani.

"Iar biserica are putere și influență, nu pentru că poate manipula prostia, ci pentru că majoritatea românilor sunt religioși, sunt credincioși creștin-ortodocși."

Pai exact asta spuneam si eu. Cele doua, prostia si credinta romanului fac casa buna. Sunt interconectate puternic una cu alta. Nu exista una fara alta. Deci practic daca spui una, automat e si cealalta.

| Mayhem666 a răspuns:

Cam narcisisti? Mai adauga.

| siriusblack98 a răspuns:

Să te rogi să te vindece Dumnezeu de o boală pe tine sau pe un apropiat nu mi se pare a fi narcisism. Să ordoni un lucru din convingerea că ți se cuvine de drept este narcisism.

| StrongHeart a răspuns:

Crestinismul este cea mai persecutata religie la ora actuala, daca vrei adevarul, nu abureli de la masele spalate pe creier.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Cand crestinismul sute de ani a persecutat sistematic orice a putut, e jenant sa se considere persecutat de faptul ca acum multi fac misto de cretinatatea de poveste pe care o promoveaza, sau ca se doreste sistarea sponzorizarii de catre stat a hobby-ului asta.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Inseamna ca ai citit vreo istorie iluzorie. Ai auzit de imparatul Nero?
Acum o sa vii sa imi zici de cruciade, care s-au intamplat dupa marele schism, ordonate de papa dupa ce catolicii s-au separat de biserica ortodoxa, biserica fondata de insusi IIsus Hristos si cei 12 apostoli.
De-a lungul timpului au aparut tot felul de secte, singura biserica care a reusit sa ramana neschimbata de 2000 de ani e biserica ortodoxa.
Cretinitate pentru tine, vad ca ai o frustrare legata de biserica, stii cum e, omului ii este frica de ceea ce nu intelege.
E normal sa arunci cu noroi, cand tot ce stii despre un lucru vin din parerile altora si minciuni foarte foarte complexe facute sa ignore singurul adevar universal, care odata descoperit, demasca pe toti cei implicati in ascunderea acestui adevar pentru a controla masele de oameni.
In loc sa dati vina pe biserici, mai bine dati vina pe statul corupt si pe cetatenii corupti care apartin acestui stat.
Crestinismul e identitatea noastra nationala, daca tu vrei o identitate globala, nici o problema, dar nu stiu daca te mai poti numi roman in adevaratul sens al cuvantului, daca pentru tine crestinismul e o cretinitate si o poveste de prostit oameni.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"De-a lungul timpului au aparut tot felul de secte, singura biserica care a reusit sa ramana neschimbata de 2000 de ani e biserica ortodoxa."

Esti praf. Biserica Ortodoxa nu are 2000 de ani. Isus, nici macar conform povestii voastre, n-a infiintat Biserica Ortodoxa. Daca schizofrenicul de Isus ar fi prin absurd ceea ce Biblia pretinde, cred ca v-ar fte doua dupa ceafa de nu v-ati vedea cu ortodoxia voastra...

"In loc sa dati vina pe biserici, mai bine dati vina pe statul corupt si pe cetatenii corupti care apartin acestui stat."

Culmea e ca cele mai corupte state europene sunt cele unde ortodoxia e majoritara. Chiar crezi ca e o coincidenta? Neah, ortodoxia in sine e o organizatie corupta si retrograda care doar astfel poate supravietui. Adevarul e ca dintre marile organizatii religioase, bisericile ortodoxe, ca sunt de fapt mai multe, nu doar una, sunt printre cele mai infecte.

| TheStrategist a răspuns:

Mai sunt și creștini narcisiști cu siguranță, dar nu sunt toți așa. La fel ar putea fi și un ateu, agnostic sau o religie oarecare. Fiecare are propria gândire, personalitate, indiferent de credințele personale.