| SilentRain a întrebat:

Dacă te numeri printre cei care cred în Dumnezeu, de ce crezi că este atâta suferință pe lume?

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu exista suferinta :/ deci nu a creat-o El.
Exista intuneric? Nu... e doar lipsa unei lumini. Lumina exista in schimb. Poti sa faci aproape ce vrei cu ea.
Animalele sufera? Nu. Nu au ratiune. Le doare, dar nu stiu ce e durerea. Suferinta este doar la oameni, pentru ca ei o gandesc asa.
Nu trebuie sa dam vina pe cineva pentru un lucru rau.

Trebuie sa folosim puterea prieteniei, yee

| Celcestietot a răspuns:

Vremurile de pe urmă sunt răspunsul la întrebarea tawinking!

| DeyCj a răspuns:

Cică se zice că suntem în apocalipsă, unde domnește așa zisul diavol, iar acest diavol(Satan, da, și pe ăsta l-or făcut persoană, ca pe Dumnezeu) a adus în lume tot răul în lume.
Real, nu cred că este așa ci acest rău și suferința este rezultatul gândirii și acțiunilor fiecăruia dintre noi, căci omul sfințește locul.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Satana face totul prin voia lui dumnezeu, vezi iov

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Ms de semnalare happy. Am considerat că e intuitiv din ce am scris, de asta nu am mai specificat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, suferinta este prezenta in lumea aceasta, Dumnezeu nu a intentionat niciodata ca lumea sa arate asa, ci ea arata asa prin pacat, lumea s-a degradat. Unele suferinte vin pentru ca noi nu ascultam de Dumnezeu, Dumnezeu spune ''sa nu curvesti'' Apoi cand omul incalca aceasta porunca, si contacteaza Sida, se plange la Dumnezeu ''Doamne, de ce mi-ai dat sida''
Cand Dumnezeu spune ''Sa nu minti'' Si omul minte si este prins, si suporta consecintele, omul spune ''Doamne, de ce sufar atat?''
Vezi tu draga prietene, multe suferinte vin pentru ca noi facem raul, si niciodata raul nu aduce roade bune.
Dumnezeu promite sa fie alaturi de noi in toate necazurile noastre, El este un Tata iubitor, si doreste mereu sa repare prapastia dintre noi si El.
Isaia spune ''Nu, mana Domnului nu este prea scurta ca sa ajute, nici urechea Lui prea tare ca sa auda, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeu, si il impiedica sa va auda'' Nu putem avea pretentia, ca un popor intreg sa fure, sa injure, sa minta, sa ucida, sa curveasca, sa faca raul si apoi sa avem si pretentia ca Dumnezeu sa fie in poporul acela, sau sa il binecuvanteze, asa ceva nu exista, si unde nu este Dumnezeu in control, este satana.
Dar sa lasam lumea aceasta, unde biblia spune despre satana ca este dumnezeul acestui veac, adica acestei lumi murdare.
Dumnezeu ingaduie raul, si nu il distruge acum, pentru ca daca Dumnezeu ar distruge acum raul, ar trebui sa inceapa cu tine, si apoi cu mine, si tot asa.
Judecata Lui Dumnezeu va veni in curand dar Dumnezeu spune in 2 Petru ''Domnul nu întîrzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi, şi doreşte ca nici unul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă''
Cand Domnul Iisus a fost pus de ucenici dupa ce ucenicii fusesera in Samaria sa vesteasca pocainta, samaritenii i-au respins si ucenicii I-au zis Lui Iisus ''Doamne da foc peste cetatea Samaria, sa arda astia toti, pacatosi, homosexuali, curvari, ucigasi, hoti, sa arda toti'' Iisus a spus ''Nu''
Apoi s-a dus Iisus in Samaria, si dupa cateva ore toat asamaria clocotea dupa Hristos, toata samaria a fost mantuita, si L-au rugat pe Iisus sa mai ramana la ei, si a mai ramas la ei 2 zile.
Daca Iisus asculta de ucenici si cobora focul peste samaria, se mai poaiau oamenii aceia? Cenusa nu se pocaieste.
Intr-adevar, cand auzim de o stire socanta, avem o repulsie, noi spunem ''Sa moara criminalii, sa moara hotii, mincinosii, homosexualii, pedofilii, nenorocitii pe toti. A facut o greseala? Omorati-l, fiecare sa isi aduca diseara cate o piatra, il omoram''
Dumnezeu spune ''Asteapta, lasa-l, mai asteapta''
Matei 13:24-43 ''Pilda neghinei
24 Isus le-a pus înainte o altă pildă şi le-a zis: „Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânţă bună în ţarina lui. 25 Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a semănat neghină între grâu şi a plecat. 26 Când au răsărit firele de grâu şi au făcut rod, a ieşit la iveală şi neghina. 27 Robii stăpânului casei au venit şi i-au zis: ‘Doamne, n-ai semănat sămânţă bună în ţarina ta? De unde are dar neghină?’ 28 El le-a răspuns: ‘Un vrăjmaş a făcut lucrul acesta’. Şi robii i-au zis: ‘Vrei dar să mergem s-o smulgem?’ 29 ‘Nu’, le-a zis el, ‘ca nu cumva, smulgând neghina, să smulgeţi şi grâul împreună cu ea. 30 Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu».’ "
In domeniul vegetal, niciodata neghina nu se poate transforma in grau, dau in domeniul spiritual, neghina se poate transforma in grau, raul se poate converti in bine, tu ai fost neghina, si eu am fost neghina, dar Dumnezeu ne poate transforma in grau.
Responsabilitatea noastra este sa ne rugam pentru convertirea raului, sa predicam evanghelia, sa se converteasca raul, nu sa ne rugam sa moara. Suntem interconectati cu raul, ai facut afaceri cu raul, il ai si in casa. Ne rugam seara ''Doamne ia tot raul de pe pamant'' si dimineata te trezesti ca iti moare nevasta. De aceea Dumnezeu inca ingaduie raul pe pamant, suferinta, gunoaiele, criminalii, pacatul, dar va veni o zi a secerisului si a judecatii, esti pregatit pentru ziua aceea? Esti mantuit?
Apocalipsa 6:16 ''Când a rupt Mielul pecetea a șasea, m-am uitat și iată că s-a făcut un mare cutremur de pământ. Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele 13și stelele au căzut din cer pe pământ cum cad smochinele verzi din pom când este scuturat de un vânt puternic. 14Cerul s-a strâns ca o carte de piele pe care o faci sul. Și toţi munţii și toate ostroavele s-au mutat din locurile lor. 15Împăraţii pământului, domnitorii, căpitanii oștilor, cei bogaţi și cei puternici, toţi robii și toţi oamenii slobozi s-au ascuns în peșteri și în stâncile munţilor. 16Și ziceau munţilor și stâncilor: „Cădeţi peste noi și ascundeţi-ne de Faţa Celui ce șade pe scaunul de domnie și de mânia Mielului, 17căci a venit ziua cea mare a mâniei Lui și cine poate sta în picioare?"
Legat de suferinta noastra, din viata noastra, ei bine. Sa stii draga prieten, ca Dumnezeu nu vrea sa suferim, El vrea sa ne impiedice sa suferim, de aceea spune sa ascultam de El, pentru ca stie ca pacatele si unele decizii, vor aduce suferinta, de aceea spune sa fim sfinti si sa ne ferim de rau.
Dar sa stii ca Dumnezeu foloseste si suferinta pentru a ne curati, pentru a lucra spre folosul nostru, Biblia spune ''Toate lucrurile le lucreaza Dumnezeu spre BINELE celor ce iubesc pe Domnul, si cele bune, si cele rele''
Dumnezeu va face astfel ca incat orice lucru, bun sau rau sa lucreze spre folosul si binele nostru.
Numai Dumnezeu stie de ce trebuie sa suferim uneori, dar Dumnezeu nu sta nepasator niciodata, El trimite Duhul Sfant, la noi, o persoana a Dumnezeuirii, atentie, nu o forta fara personalitate, ci o persoana, si Duhul Sfant este numit in limba Greaca cu cuvantul ''Parakletos'' care inseamna ''Mangaietorul, cel ce vine in ajutor'' Mangaietorul, Duhul Sfant este cel care este langa noi si Biblia spune ''Insusi Duhul se roaga cu suspine negraite'' Duhul Sfant, numit mangaietorul spune ''Sunt aici, te poti baza pe Mine, nu te voi parasi, si nu te voi lasa singur, sunt aici langa tine, nu te teme, voi fi langa tine si la bine si la greu, iti inteleg sentimentele si stiu ce simti chiar in acest moment, vreau sa stii ca te iubesc si te port in bratele Mele, nu te teme''
Duhul Sfant, impreuna cu Dumnezeu, este foarte sensibil la nevoile noaste, El este foarte interesat de noi, nu este un Dumnezeu nepasator, undeva departe, ci este un Tata apropiat, atent preocupat de persoana ta, indiferent de atitudinea ta fata de El, poate spui ca esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, esti dezorientat si confuz, vreau sa iti spun ca nu poti fi atat de departe incat Dumnezeu, Tatal care te iubeste nespus si ii pasa foarte mult de tine, sa nu poata ajunge la tine, chiar daca L-ai respins, El tot te iubeste si vrea sa fie o parte din viata ta, daca tu ii ingadui asta.

https://www.youtube.com/watch?v=Nxv74DFbjdc

https://www.youtube.com/watch?v=VgEnPPwMGZQ

Urmareste aceste video, te rog.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Un copil care are cancer ce pacate a facut? un nou nascut cu meningita?

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

Vizionează acest film si cred că vei găsi răspunsuri la multe dintre întrebările tale. :)
The Shack/Cabana (2017)
http://m.cinemagia.ro/filme/the-shack-992897/sinopsis/

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Propaganda sectancta te rog

| Denisa0954 a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt rai, si-o fac cu mâna lor. Dacă greșești, plătești. Nu inseamna ca Dumnezeu isi doreste ca tu sa suferi, dar depinde si de unele alegeri pe care le faci in viata

| Octavian199 a răspuns (pentru Denisa0954):

Si ce vina are un copil care e rapit si ucis? E vina lui ca s-a lasat rapit sau a vrut sa fie rapit?

| RAY a răspuns (pentru Denisa0954):

Un copil cu cancer a fost rau sau un bebelus?

| BlackLight1987 a răspuns:

Suferinta are și un rol pedagogic. Sigur, pentru noi pare o tragedie, pentru că judecăm din planul uman, material. Dacă o raportezi la planul dumnezeiesc infinit, vedem că suferinta nu mai are asemenea proporții. Uneori suferinta este pentru binele nostru, chiar dacă noi nu intelegem momentan asta...

| Macarie_Fanica_1959 a răspuns:

Tu nu crezi in dumnezeu?

| SilentRain explică (pentru Macarie_Fanica_1959):

Sunt un pic supărată pe el

| Macarie_Fanica_1959 a răspuns (pentru SilentRain):

Ok