| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

De ce a spus Iisus inainte sa moara ca L-a parasit Tatal? Vreau un raspuns explicit.Multumnesc.

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca asupra lui Isus apasau pacatele lumii intregi si Dumnezeu nu a putut sa priveasca pacatul si a intors Fata de la El.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru EmaS):

Ma vad inca o data in situatia de a-ti da aceeasi replica:

Interesant cum e vorba de acelasi d-zeu dar la nevoie se poate desparti in trei: unul face progenituri, unul e crucificat si altul iarta.

| casablanca40 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Pentru ca Dumnezeu l-a indrumat, i-a aratat calea lui Iisus, l-a ajutat sa faca miracole, dar cand a avut cea mai mare nevoie de el l-a parasit.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Putea sa apese pacatele el era dumnezeu cum sa se paraseaca singur?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Ce tata rau... Si-a tradat fiul, i-a intors spatele cand avea cea mai multa nevoie de el.

| EmaS a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Dar Isus a venit de buna voie sa moara pentru pacatele noastre, nu l-a fortat Tatal sa vina.Si apoi, Dumnezeu a dat toata judecata Fiului.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Asta inseamna ca Iisus ar trebui acum sa fie in iad pentru toate pacatele lumii, nu?

| MMihai a răspuns:

Depinde ce evanghelie citești!
În conformitate cu Evanghelia după Ioan și să luăm The Holy Bible
St. John

The Word Made Flesh
1 In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.
2 The same was in the beginning with God.
3 All things were made by him; and without him was not any thing made that was made.
4 In him was life; and the life was the light of men.
5 And the light shineth in darkness; and the darkness comprehended it not.

Biblia: versiunea King James. 2000.

Evanghelia în funcţie de
Sf. Ioan

Word Made Flesh
1 La început a fost Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
2 Acelaşi lucru a fost la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi fără El nimic nu sa făcut din ce sa făcut.
4 În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
5 Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.

the Word was God.

Cuvântul era Dumnezeu.

Dacă Iisus, era cuvântul și era Dumnezeu, nu a murit și nici nu l-a părăsit „Tatăl ", și întrebarea ta, nu are sens.

| Filip23 a răspuns:

Cred ca in marea Sa suferinta, s-a simtit parasit. Existenta Fiintei Treimice nefiind cunoscuta mintii omenesti, nu se poate sti ce a simtit Tatal, cand Fiul era pe cruce.

| RAY a răspuns (pentru Filip23):

Tatal era in cer? parca religia crestina e compusa dintr-un singur zeu? acum apare al dolea

| Filip23 a răspuns (pentru RAY):

Nu cunoastem fiinta Dumnezeiasca, ne bazam pe spusele celor care au fost mai apropiati de Dumnezeu. Rationamentele pentru materia cunoscuta nu se potrivesc pentru orice existenta. Spre ex, un porumbel e aici, altul e mai incolo, sunt doi, insa campul electromagnetic e si aici si acolo. Dupa logica ta el nu exista, pentru ca nu il vezi. Cand ai sa admiti ca sunt multe lucruri pe care le nu intelegi si pentru care nu poti emite teorii personale, o sa fii cu un pas inainte.

| RAY a răspuns (pentru Filip23):

Campul e peste tot nu se muta, dupa logica mea nul vad eu il vede altu faza cu prietenul tau imaginar e ca nimeni nu-l vede bine om normal la cao desigur

| Filip23 a răspuns (pentru RAY):

Pe Iisus l-au vazut destui, si chiar dusmanii sai cei mai inversunati ii sustin cele mai multe din minuni (cele din ziua Sabatului). In cel priveste pe Dumnezeu Tatal, esti liber sa nu crezi. Sunt destui care cred doar in ce pot pipai, numara sau baga in gura.

| RAY a răspuns (pentru Filip23):

Filip cand o sa crezi ce spun atunci o sa cred si eu pa

| RAY a răspuns:

Cum naiba sa spuna isus tata mai parasit cand isus era dumnezeu? sa parasit singur? sa si rugat lui insuti dar sa se si parseasca asta e culmea, apropo explicati rationale nu o sa gasesti in veci in biblie poti intra pe blogul meu profil -blog se pare ca daca gandesti ajungi in iad asa ca nu gandi pentru asta ai fi fost ars acum cateva sute de ani si in prezent facut satana de multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca murea fizic, si moartea este ingrozitoare.chiar si pentru fiul lui Dumnezeu.el s-a infiorat si la moartea lui lazar.era OM.si era chinuit pe cruce, de dureri, si spectrul mortii.nu uita ca a spus la urma; tata, in mainile tale imi incredintez duhul.

| CristianCRS a răspuns:

In cazul lui Iisus vorbim despre dualitate,divin -uman,in momentul cand a facut acea afirmatie a iesit la iveala partea umana,frica, regretul, durerea si sentimentul ca a fost parasit de propriul tata, pentru ca in principiu asa a si fost, pentru iertarea pacatelor omenirii dar asa a fost.

| vitbsk a răspuns:

Pentru că Hristos nu şi-a înscenat chinurile şi nici nu şi-a disimulat suferinţele prin natura divină, pe toate le-a resimţit din plin suferind nevinovat pentru a ridica păcatul lumii.
A fost zdrobit trupeşte şi sufleteşte ajungând în ultimul strat al condiţiei umane decadente.
Pe cruce, în ceasul al 9-lea, natura omenească a Fiului s-a manifestat predominant, contrapuntic cu natura dumnezeiască predominantă pe Muntele Tabor, zicea Nicolae Steinhardt.
Prin acest strigăt fatidic Hristos anunţă lumea că păcatul morţii este pe cale să-i cuprindă trupul.
Duhul său stăruitor dă să se desprindă de trup, pentru a începe călătoria spre a elibera Împărăţia Morţii.
Practic, Hristos cel lumesc moare pentru a începe lucrarea.
Tatăl nu l-a părăsit niciodată, altfel nu ar fi înviat, strigătul lui Hristos este unul de durere şi întristare pentru că Fiul Omului a rămas să ridice păcatul lumii, aparent abandonat fiind de către toţi, gustând otrava deznădejdii.
"Iar de la ceasul al şaselea, s-a făcut întuneric peste tot pământul, până la ceasul al nouălea." Mt 27-45
E posibil ca prin evidenţierea întunericului să ni se arate că asupra lumii, pusese stăpânire păcatul începând cu ceasul al 6-lea.

| SmexyBoy a răspuns:

"Iubesc pacatosul, dar urasc pacatul!"

| TheTigerX a răspuns:

Pentru ca Iisus pe cruce, a luat pe umerii sai toata povara pacatului, astfel in cat Dumnezeu a fost nevoit sa se departeze de El, pentru ca Dumnezeu nu poate "sta" unde este si pacatul(asa stiu eu). oricum ganditi-va prin ce a trebuit sa treaca Iisus, ca datorita pacatului nostru sa ajunga sa fie parasit de Tatal.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru TheTigerX):

Mersi,dar nu e ceea ce vreau eu in totalitate.Adica vreau sa stiu cu ce L-a parasit.

| TheTigerX a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Poi pana atunci Tatal era nedespartit de Fiul, asa cum scrie si in Ioan 1:1-3:
1 La început era Cuvîntul, şi Cuvîntul era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.

Probabil ca in acel moment legatura aceea s-a rupt, Tatal despartindu-se de Fiul..nush, asta e parerea mea, e posibil si sa gresesc

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru TheTigerX):

Interesant cum e vorba de acelasi d-zeu dar la nevoie se poate desparti in trei: unul face progenituri, unul e crucificat si altul iarta.

| RAY a răspuns (pentru TheTigerX):

La început era Cuvîntul? si cuvantul era cu dumnezeu, si cuvantul era dumnezeu? unde vezi tu ca apare alta persoana?