| ionutandrei2003 a întrebat:

Daca exista rai si iad, de ce Iisus a spus ca Lazar doarme? Acesta nu ar fi trebuit sa fie in rai sau in iad?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"de ce Iisus a spus ca Lazar doarme"?
Ei bine, daca Lazar "dormea", acest lucru metaforic poate insemna orice... Putea sa se refere la lasteptarea unei eliberari (daca se afla in locul nefericirii) sau se putea referi la "odihna" (daca era in locul de fericire).
Un singur lucru e sigur: chiar daca "somnul" presupunea incetarea functiilor biologice, EL TOTUSI NU INCLUDE SENSUL DE DISPARITIE TOTALA, asa cum considera iehovistii. Natura spirituala nu moare niciodata (Sufletul -cu sensul de parte nemuritoare ce supravietuieste sfarsitului biologic).

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Argument logic.Eclesiastul 9 :5, 6,10

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ce a spus cu adevarat iudeul Iisus a murit odata cu el.
Ce a ramas sunt inventiile lui Saul din Tars, un criminal de crestini care suferea de delir mistic.

| VelaJohnny a răspuns:

Am tot citat versetul asta, nu prea il baga crestinii in seama. Eclesiastul 9:5 „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."

Eclesiastul 9:10 „Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (sau iad, depinde de traducere), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."

-observi, nu esti constient de nimic la moarte, iar in iad sunt atatea minusuri, chiar cunostinta si intelepciunea.

Nicaieri nu scrie in Biblie ca plata pacatelor este un chin vesnic intr-un loc al focului, ci spune altceva:

Romani 6:23 „Căci plata păcatului este moartea...". Adam a platit pentru pacat prin moarte. Noi murim datorita pacatului mostenit. Daca prin moarte platim pacatele, ce rost ar mai avea o tortura vesnica pentru ele daca au fost platite? Vezi si tu ce spune Eclesiastul despre moarte. Cei ce nu merita invierea vor ramane pentru totdeauna morti, adica inconstienti. Alte versete care spune acelasi lucru despre pacat:

Ezechiel 18:4 „Sufletul care păcătuieşte, acela va muri."

Faptele 3:23 „Da, orice suflet care nu va asculta de Profetul acela va fi distrus din mijlocul poporului»."

Romani 6:7 „Fiindcă cine a murit a fost absolvit de păcat."

E clar, ori e viata vesnica, ori e moarte vesnica. Cand esti viu esti constient, cand esti mort incetezi sa existi, devi inexistent, corpul descompunandu-se, esti inconstient, nu mai ai nici un habar de nimic, ceea ce se aseamana cu un somn adanc.

Si sa iti mai arat un verset legat de presupusul iad al focului vesnic:

Apocalipsa 20:13-15 „Marea i-a dat înapoi pe morţii din ea, moartea şi Hadesul (iadul, depinde de traducere) i-au dat înapoi pe morţii din ele. Şi au fost judecaţi fiecare după faptele lui. Iar moartea şi Hadesul (iadul) au fost aruncate în lacul de foc. Aceasta înseamnă moartea a doua: lacul de foc. Şi cine n-a fost găsit scris în cartea vieţii a fost aruncat în lacul de foc."

-observi, iadul i-a dat pe mortii din el afara, nu pe vii din el, ca sa simti chin trebuie sa fi constient, viu. Dupa ce i-a dat afara pe morti, iadul a fost aruncat in iad... (dupa cum spun unii ca iazul cu foc e iadul). Nu se prea leaga asa-i? Ce pacate a facut iadul pentru a se arunca in el insusi pentru chin? Versetul arata ca iazul cu foc semnifica moartea. Moare = inexistenta. E un subiect lung, uite ce spune o lucrare de referinta despre iadul crestin si iudaic.

„Cuvântul „iad" se găsește în multe traduceri ale Bibliei. Unele traduceri spun „mormânt", „locuința morților" etc. Alte Biblii transliterează pur și simplu cuvintele din limbile originale care sunt redate adesea prin „iad", adică le transcriu folosind alfabetul nostru, fără să le traducă. Care sunt aceste cuvinte? Ebraicul Sheol și echivalentul său grecesc Hades, care nu se referă la un singur mormânt, ci la mormântul comun al omenirii. Mai este și termenul grecesc gheenă, provenit din ebraică - „Gey Hinom" - „Valea lui Hinom" - care este folosit ca simbol al distrugerii eterne. (...) Cu toate acestea, atât în creștinătate, cât și în multe religii necreștine se învață că iadul este un loc unde se află demoni și unde cei răi, după ce mor, sunt pedepsiți (după opinia unora, chiar torturați) pentru eternitate."

sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Iad_(religie)

| Simona_Petrovici_1959 a răspuns (pentru VelaJohnny):

VelaJohnny,

„Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."
Eclesiastul 9:5

Cei vii sunt toti oamenii care traiesc pe pamant, caci toti stim ca ne asteapta moartea.
Cei morti care nu sunt constienti de nimic sunt aceia care sunt morti sufleteste si care nu stiu nici de ce traiesc pe acest pamant, nici de ce vor muri si ce se va intampla cu sufletul lor dupa moarte. Pe acestia Hristos nu ii va pomeni la judecata de apoi, de aceea ei nu vor avea nicio rasplata de la Dumnezeu precum va avea "sluga buna si credincioasa". Sa ne amintim ca si talharul de pe cruce i-a adresat Mantuitorului urmatoarea rugaminte:"Pomeneste-ma cand vei veni in imparatia Ta".
Ortodocsii chiar asa se si roaga in biserica la Sfanta Liturghie:"Cand vei veni intru imparatia Ta, pomeneste-ne pe noi, Doamne"!

Eclesiastul 9:10 „Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (sau iad, depinde de traducere), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune".

Cat timp traiesti sa faci tot ce poti pentru mantuire, dupa cum invata legea, pentru ca dupa ce vei muri si vei merge in locuinta mortilor nu vei mai putea face nimic ca sa mai schimbi ceva, sa mai adaugi ceva, sau sa scoti ceva, pentru ca in seol nu va mai lucra planul de mantuire al lui Dumnezeu, nu vei mai avea pe cine sa intrebi nici cine sa te invete ce sa faci si nu vei putea sa mai capeti nicio intelepciune, daca atat timp cat ai fost in viata nu te-au preocupat aceste lucruri.
Simplu pentru cei care inteleg duhovniceste si nu omeneste.

„Căci plata păcatului este moartea..."Adam a platit pentru pacat prin moarte. Noi murim datorita pacatului mostenit. Daca prin moarte platim pacatele, ce rost ar mai avea o tortura vesnica pentru ele daca au fost platite?

Noi nu mostenim pacatul lui Adam, noi mostenim doar moartea:"Si acum nu cumva sa-si intinda mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci!(Fac. 3, 22)
Fiecare va plati pentru pacatele sale daca nu s-a lepadat si nu s-a indreptat pe sine in timpul cat a trait.

"Dar acum, izbăviţi fiind de păcat şi robi făcându-vă lui Dumnezeu, aveţi roada voastră spre sfinţire, iar sfârşitul, viaţă veşnică".(Rom.6, 22)

Cum dar zice apostolul "acum, izbăviţi fiind de păcat"?
Pai, daca am mosteni pacatul lui Adam, cum am fi in acelasi timp si izbaviti de pacat? Cum putem avea roada spre sfintire, daca am ramane pacatosi in pacatul lui Adam? Asa ceva nu este posibil, decat in sensul ca ceea ce mostenim de la Adam este doar moartea nu si pacatul, si fiecare va plati doar pentru pacatele lui proprii. De aceea pruncii se nasc fara pacat, motiv pentru care Hristos spune ca "a unora ca acestia este imparatia cerurilor".

"Adam a platit pentru pacat prin moarte".

Ce spui? A platit pentru pacat prin moarte? Prin moartea a ce?
Adam a murit fizic pentru ca Dumnezeu nu l-a lasat sa manance din pomul vietii vesnice, dar el nu a platit nimic, pentru ca plata o face Hristos prin jertfa Lui pe cruce pentru toti oamenii. Plata oricarui pacat nu se face prin moarte, caci atunci noi toti murind ne-am duce direct in imparatie, ci pacatul se rascumpara prin jertfa. In VT jertfa era sfintita de preot si ea era sub forma unui animal, sau pasare. Totusi, aceasta jertfa de animale nu avea puterea sa rascumpere pacatul si a fost nevoie sa vina Hristos.

Ezechiel 18:4 „Sufletul care păcătuieşte, acela va muri."

Cum poate muri sufletul unui om? Despartindu-se de Dumnezeu, iar aceasta despartire este pricinuita de pacat. De aceea, cand Adam a pacatuit, nu a murit imediat trupeste, ci a fost despartit de Dumnezeu, fiind alungat de la fata lui Dumnezeu datorita faptului ca devenise pacatos, iar langa Dumnezeu nu poate sta pacatul si nici pacatosii. Metaforic se spune ca sufletul pacatos moare din cauza pacatului, sau ca pacatul omoara sufletul, desi sufletul nu poate fi omorat niciodata, el fiind vesnic. Dar, prin pacat, sufletul devine ca si un trup mort, si el este cel care merge in iad, la chinuri, daca este pacatos, sau in rai, daca si-a spalat pacatele si ramane acolo pana la judecata de apoi, cand atat sufletul cat si trupul vor fi judecate definitiv. Pentu ca trupul, mai inainte de judecata finala de la a doua venire a Domnului, nu va merge in iad sau rai dupa moartea omului, ci doar sufletul. Iar la judecata finala, fiind judecat omul cu trup si suflet, se va decide definitiv petrecerea lui in vesnicie.

Faptele 3:23 „Da, orice suflet care nu va asculta de Profetul acela va fi distrus din mijlocul poporului»."

Traducerea corecta este: "Si tot sufletul care nu va asculta de Proorocul Acela( adica de Hristos), va fi nimicit din popor".

Intelegem aici ca acela care nu va asculta de Hristos, nu va avea parte cu poporul mantuit, fiind despartit de acesta la judecata de apoi.

Romani 6:7 „Fiindcă cine a murit a fost absolvit de păcat."

Ce traducere tendentioasa si cu totul falsa!
Traducerea este legata si de context, deci voi reda pe larg pentru a se intelege corect:

"1. Ce vom zice deci? Rămâne-vom, oare, în păcat, ca să se înmulţească harul?
2. Nicidecum! Noi care am murit păcatului, cum vom mai trăi în păcat?
3. Au nu ştiţi că toţi câţi în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat?
4. Deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, aşa să umblăm şi noi întru înnoirea vieţii;
5. Căci dacă am fost altoiţi pe El prin asemănarea morţii Lui, atunci vom fi părtaşi şi ai învierii Lui,
6. Cunoscând aceasta, că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, ca să se nimicească trupul păcatului, pentru a nu mai fi robi ai păcatului.
7. Căci Cel care a murit a fost curăţit de păcat.
8. Iar dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi vieţui împreună cu El,
9. Ştiind că Hristos, înviat din morţi, nu mai moare. Moartea nu mai are stăpânire asupra Lui.
10. Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăieşte, trăieşte lui Dumnezeu.
11. Aşa şi voi, socotiţi-vă că sunteţi morţi păcatului, dar vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru".

Este deci vorba de faptul ca cel ce urmeaza pe Hristos moare pentru pacat, adica moare omul pacatos din el, pentru a lasa sa traiasca si devina viu omul cel nou in Hristos, omul sfant, care chiar daca va muri de moarte fizica la batranete, sufletul lui nu va muri ci va fi viu si va merge provizoriu in rai, pa na la judecata finala, cand toti vom fi judecati, pana si ingerii, iar cei gasiti buni, vor merge in imparatia lui Dumnezeu, iar cei rai in iezerul de foc, impreuna cu diavolii.

Si ultimul citat:

Apocalipsa 20:13-15 „Marea i-a dat înapoi pe morţii din ea, moartea şi Hadesul (iadul, depinde de traducere) i-au dat înapoi pe morţii din ele. Şi au fost judecaţi fiecare după faptele lui. Iar moartea şi Hadesul (iadul) au fost aruncate în lacul de foc. Aceasta înseamnă moartea a doua: lacul de foc. Şi cine n-a fost găsit scris în cartea vieţii a fost aruncat în lacul de foc."

De asemenea explicatia este diferita si de data asta la ortodocsi fata de iehovisti.
Iata citatul pe larg:

"12. Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor.
13. Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale.
14. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
15. Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iezerul de foc."

Unde marea este lumea pacatosilor care se va sfarsi, moartea si iadul sunt cei morti, buni si rai impreuna cu diavolii, care vor fi cu totii judecati.
Unde prima moarte este moartea sufletului inainte de moartea trupului, deci pana la moartea fizica trupeasca, iar a doua moarte va fi la judecata finala, cand trupul si sufletul pacatosilor vor fi aruncate in chinul vesnic impreuna cu diavolii, in iezerul de foc.
In momentul judecatii finale, sau a celei de-a doua judecati, toti vor invia, adica toate trupurile din mormant, al caror suflet a mers ori in iad, ori in rai, vor invia, unii spre fericire vesnica, altii spre osanda vesnica, deci nu provizoriu, cum a fost pana atunci, cand doar sufletul dupa moarte era judecat, de data asta, dupa inviere(la fel cu invierea care s-a intamplat dupa ce moare Hristos pe cruce, cand se face cutremur mare si multi sfinti ies cu trupul inviat din morminte) vom fi judecati in trup si suflet inca o data, in raport cu toate consecintele vietii noastre pe pamant, in functie de felul cum am influentat cursul omenirii prin viata noastra curata, sau intinata.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Simona_Petrovici_1959):

Interpretari putem sa dam toti. Si eu pot sa zic ca se refera la moarte fata de pacat, nu moarte spirituala. Si ce am rezolvat? Normal ca o dam in zeci de religii daca nu ne place mesajul Bibliei, ci il modificam ca sa pice bine cu convingeri religioase pagane. Nu m-am chinuit sa citesc tot ce ai scris, mi-am dat seama din introducere ca nu esti obiectiva, dar frumos ca ai incercat.

| drutzix a răspuns:

Pentru ca dormea. Isus l-a stropit cu apa sfanta si l-a trezit, nu prea a fost minune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu nu ai citit mai departe? Au spus ucenicii; Doamne, daca doarme, se va face bine.Atunci Iisus s-a infiorat in duhul lui si a spus; Lazar a murit.Si tot in biblie, scrie si despre cei morti.D eci citeste Ioane, citeste si invata.

| MistretulPufos a răspuns:

Nu exista iad, si daca ar exista nu ar fi nimeni in el, deoarece Divinitatea iarta orice "pacat"

| sanboss a răspuns:

Omul cand moare nu ajunge in rai sau iad pentru ca inainte de a fi trimis acolo trebuie sa treaca de marea judecata a lui Dumnezeu.
Omul asteapta ca Hristos sa vina, si abia atunci oile la dreapta/caprele la stanga, neghina va fi despartita de grau, si alte multe exemple biblice.

Deci omul intr practic in ASTEPTARE, fie pentru viata vesnica in rai sau viata vesnica in iad. Depinde de om!

| 6684464 a răspuns (pentru sanboss):

Acum! Inainte de venirea Lui Isus toata lumea ajungea direct in Iad, nu stiu daca si proorocii, dar in rest, sigur, toti. In cele 3 zile Isus a fost in Locuinta Mortilor/Iad si i-a luat pe cei care merita sa fie luati de acolo(nu degeaba se vorbeste de niste chei pe care le-a luat si nu degeaba nu voia Diavolul sa moara).
Acum, cei care mor pacatosi ajung in Locuinta Mortilor care nu este tot una cu Iadul si de acolo isi asteapta Judecata, nu stiu daca sunt toti constienti...; iar cei care mor credinciosi ajung in Locul de Asteptare(care este pe undeva prin Rai) si asteapta sa li se dea rasplata cuvenita in ziua Judecatii, parca.
Nu ma intelege gresit, sunt de acord, partial, cu ce ai spus; ce am spus eu, insa, este mai degraba o completare.

| sanboss a răspuns (pentru 6684464):

Perfect

| IvanMihai a răspuns:

Nu Lazar ar trebuie sa fie in rai sau in iad, ci sufletul lui Lazar se duce in rai sau iad.
Dexul spune asta despre adormire:
ADORMÍRE s. f. ♦ Fig. (În limbajul bisericesc) Moarte.

Moartea este o adormire pentru lumea aceasta și o trezire în lumea cealaltă, trecerea la cele veșnice.

| lidiacengher a răspuns:

A spus aceasta deoarece moartea este comparata in biblie cu un somn adanc, pentru isus era ca si cum lazar dormea pentru ca avea puterea sa l invie, daca ar fi fost in rai sau iad sigur se mentiona in biblie.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru lidiacengher):

Biblie,Rai,Iad, Lazar, Isus, se scriu intotdeauna cu majuscula.
Ar trebui sa va predea si ceva gramatica la adunarile voastre nu doar minciunile din Biblie.