| SaintOcea a întrebat:

De ce am vaga impresie că raţiunea e o amantă prea scumpă pentru minţile unor creştini?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

''Faith' means not wanting to know what is true'-Friedrich Nietzsche.

76 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Oamenii religiosi isi irosesc viata slujind divinitati… dar ei considera ca fac cel mai bun lucru cu putinta. Ateistii inca sunt in dezbatere sa stabileasca ceea ce este cu adevarat bun, in care sa merite sa iti investesti cea mai pretioasa avere, viata! Ce durere, ce tragedie ar trebui sa fie sa poti realiza ca ai trait toata viata in minciuna si iluzii… mai ales daca esti ateist!

`Batranii nu se convertesc la ateism, pentru ca o data cu aceasta convertire ar veni la pachet si constientizarea marii risipe, ce nu va putea fi niciodata recuperata.` Tinerii sunt mai tentati sa se converteasca la ateism tocmai din exact aceeasi strategie (de a minimiza riscul), de teama ca nu cumva sa riste sa isi risipeasca viata, iar, la batranete, sa regrete

. Proba de foc a unui sistem moral este eficacitatea (Kant, aici cu imperativele sale, este foarte clar). Ateistii uita ca sistemele morale sunt necesare interactionarii, la nivel social, cu alte persoane. Daca sistemul meu moral imi permite sa abuzez alta persoana, atunci dispunem de o moralitate dictatoriala, nu una democratica. Sistemul meu moral trebuie sa fie compatibil macar cu sistemele morale ale celorlalti membri ai societatii. Daca sistemul meu moral ma face beneficiar doar pe mine, iar pe toti ceilalti ii face perdanti… cu ce drept il numesc `moral`?

Un sistem moral este cu atat mai dezirabil, cu cat rezultatele implementarii sale sunt mai bune. Le putem acorda credit ateistilor ca macar nu au dispus de suficient timp istoric (ignorand experimentul comunist) sa propuna un sistem moral, rezultatele implementarii caruia sa le putem evalua. Pana atunci, orice afirmatie ca un sistem moral este superior altuia… este pura speculatie, daca nu propaganda.

| chelstone a răspuns:

Http://www.TPU.ro/......ina-5.html
Urmareste ultima pagina de aici si ai sa intelegi de ce.

| Rapunzell a răspuns:

De ce ne trebuie amanta cand avem sotia ideala? Credinta!

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru Antipaticu):

La mine e valabila vorba "cauta si vei afla"winking Prima doctrina este pur catoliceasca.

| wales a răspuns:

De ce nu vrei să pricepi că, fără rațiune nu poți duce o discuție! Credința nu e împotriva rațiunii, ci dincolo de limitele rațiunii, o continuare a ei.
" Știința fără religie este oloagă. Religia fără știință este oarbă." Albert Einstein.
Într-un cuvânt; religia și știința sunt complementare, iar știința este sinonim cu rațiunea.
Ai doar o iluzie.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru wales):

Si tu ai aceeasi gandire inapta ca si ema: credinta mai presus de ratiune sau cum spui tu dincolo de limitele ratiunii
Totusi poate ne spui cum credinta, care are un caracter irelevant este mai presus de ratiune care are un caracter relevant?!
Oricum la ce minte aveti nu ma mira raspunsurile voastre.

| wales a răspuns (pentru lolosaurus):

Sigur că există, rațiunea își are rolul ei, credința își are rolul ei, sunt două lucruri complementare, chiar și Einstein a ținut să ne amintească acest lucru, și crede-mă, omulețul acela știa foarte bine ce spune.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

1. Dragă chelstone, așteptam un alt răspuns de la tine, sau răspunzi selectiv? Evitarea, de fapt, înseamnă neștiință, sau să folosesc același cuvânt pe care l-ai folosit tu, ești inapt să răspunzi la ce te-am întrebat!
2. Ți-aș explica, dar mie teamă că nu vei înțelege.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru lolosaurus):

Einstein nu s-a declarat ateu sau credincios.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

''Dragă chelstone, așteptam un alt răspuns de la tine, sau răspunzi selectiv? Evitarea, de fapt, înseamnă neștiință, sau să folosesc același cuvânt pe care l-ai folosit tu, ești inapt să răspunzi la ce te-am întrebat!''
Nu mai intrebat nimic. eu sunt cel care te-am intrebat ceva si am facut si un comentariu cu privire la ceea ce ai spus tu.
Cat despre evitare?! laughing Urmareste intrebarea postata la pe link-ul pe care l-am postat pe prima pagina si ai sa vezi acolo evitari si divagatii succesive ale emei.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru chelstone):

Ok, fie cum spui tu, îți mai trimit odată întrebarea, dar cu puțină bunăvoință o dibuiai, în fine:

1. Ai scris următoarele:

" 1. Daca tu nu vrei sa intelegi sensul in care am folosit cuvantul "fratioare" este problema ta.
"Daca nu este asa, de ce nu folosesti cuvantul asta la profesori sau sefi?"
Pentru ca atunci cand vorbesti cu un profesor sau cu un sef nu folosesc termeni de amicitie, ci niste termeni formali, in general domnule.

Cat despre "fals" si "adevarat" ti-am explicat in amanunt cum sta situatia.

"" Forta PARIZER, Iisus Hristos este Domnul...""
Sincer nu-mi mai aduc aminte in ce context am spus aceasta fraza, daca imi dai o trimitere pot sa comentez pe acest subiect. Sorry

"Aici este rubrica Religie, ție nu îți spune nimic acest lucru? "
Rubrica Religie nu inseamna rubrica dumnezeu sau slava domnului. In aceasta rubrica poti poti posta mesaje pro sau contra anumitor concepte, care e nemultumirea?!

"'Singurul mod de a afla este în practică. Tu ai iubit vreo fată și ea pe tine? Tu te-ai bazat pe rațiune sau pe credință, să știi dacă și ea împărtășește aceleași sentimente de iubire față de tine, cum aveai și tu față de ea?"
IUBIREA se bazeaza pe ceea ce SIMTI nu pe ceea ce CREZI. Sentimentele pe care le ai nu trebuie sa crezi despre ele ca sunt de iubire, pentru ca tu simti acest lucru. Cand spui unei fete ca o iubesti o faci pentru ca asa simti, pentru ca astea sunt sentimentele tale fata de ea, nu pentru ca ai crede ca o iubesti.

"Ce nu pricepi tu, fără rațiune din partea noastră, această discuție nu ar avea loc, iar fără credință nu ai ajunge la cunoștință. "
Ca sa vezi ca nu eu sunt cel ce debiteaza si ca tu vorbesti in necunostinta de cauza o sa-ti dau si definitii poate asa intelegi mai bine:
CONSTIINTA = Ansamblu de procese psihice variate, complexe, cuprinzând senzații, percepții, reprezentări, noțiuni, judecăți, raționamente, inclusiv procese afective și voliționale. Faptul de a-și da seama; înțelegere
Ai nevoie de credinta pentru a avea senzatii?!
Ai nevoie de credinta pentru a percepe continutul unei fraze?!
Ai nevoie de credinta pentru ati explica ca o masina care se deplaseaza din punctul a in punctul b parcurge o distanta (in conditiile in care a nu este egal cu b)?!
1+1=2 ai nevoie de credinta pentru a intelege acest algoritm?!
Ai nevoie de credinte pentru a intelege de ce sta un pix pe masa?!
Ai nevoie de credinta pentru a intelege ca plangi?!

Rationamentul= Înlănţuire logică de judecăţi, care duce la o concluzie
Poti avea rationament dar ca sa fie unul corect trebuie sa decurga in urma unor inlantuiri logice de judecati, daca judeci lucrurile dupa credinte, dupa ipoteze nedeterminate, rezultatul rationamentului devine unul defectuos, si asta pentru ca nu folosesti cheia pentru un rationament corect: LOGICA, cand cheia reprezinta credinta ajungi la rationamente eronate.

"" credinta nu are niciun rol " aceasta fraza era integrata intr-un context, nu rastalmaci frazele mele. "

Acum, întrebarea mea este: Pretinzi că te bazezi pe rațiune, care este logica lui " 1 "?

2. Tu ești absolut sigur că nu există Dumnezeu?
Apropo, eu sunt eu si ema e ema. E limpede?

| chelstone a răspuns (pentru wales):

Acum, întrebarea mea este: Pretinzi că te bazezi pe rațiune, care este logica lui " 1 "?

Ti-am spus scopul cu care am folosit acel cuvant, in functie de situatie unui cuvant ii poti da o anumita conotatie, o anumita tenta, vrei sa amplifici un mesaj, sa te faci ascultat, sa captezi atentia cititorului, a fost un cuvant cu tenta de amicitie, fara vreo conotatie malitioasa, am vrut sa fie un cuvant de apropiere. Aceasta este justificarea acelui cuvant, ti-am mai explicat. Si, crede-ma daca vroiam sa te jignesc cu ceva o faceam cu siguranta, puteam sa-ti spun cuvinte grele, iar acum nu mai incercam sa ma justific, sunt un om direct, nu spoiesc rahatul si-l impchetez in hartie dupa care il daruiesc altora.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

2. Tu ești absolut sigur că nu există Dumnezeu?

Da sunt sigur ca nu exista dumnezeu.

Apropo, eu sunt eu si ema e ema. E limpede?
O, sigur, doar ca erati pe aceeasi frecventa de unda cu privire la raportul dintre ratiune si credinta, pe baza acestuia am comentat.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru chelstone):

1. Dragă chelstone, în primul rând cifra " 1 ", nu este cuvânt, ci o cifră. Întrebarea mea viza altceva, dar tu stai foarte greu cu logica și e normal să te prinzi mai greu.
Tu ai scris așa:

" 1. Daca tu nu vrei sa intelegi sensul in care am folosit cuvantul "fratioare" este problema ta... "

La început de rând, ai așezat cifra " 1 ", logic era să urmeze și alte cifre. Dacă nu ai dorit să mai numerotezi următoarele răspunsuri, încadrându-le pe toate la cifra "1 ", logic, acel număr nu își mai are rostul, tu ce crezi?

2. A declara absolut că nu există Dumnezeu, este un exercițiu de credință oarbă. Acest lucru ar presupune că ai o cunoaştere absolută pentru toate lucrurile " omnisciența ", presupune a fi oriunde în univers " omniprezenţa " şi a fi valoros în toate domeniile " omnipotența ". Sigur, nici un ateu nu ar putea pretinde cu exactitate aceste lucruri, cu excepția ipocriților, desigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaintOcea):

Tu ori ești chelstone, ori ești pupincuristul lui, una din două? Altfel nu se explică impertinența ta de a răspunde la o întrebare care nu îți este vizată.
La cate răspunsuri si întrebări are, cam își omoară timpul pe TPU + timpul acordat pentru a căuta fel si fel de știri sau articole contra creștinismului. Daca ai fi avut acel organ de gândire ok, îți dădeai seama singurel, dar ce sa ceri de la un copil marcat de o pubertate prelungita.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Nici eu nu știu de ce ai impresia asta-eu credeam ca cele mai prețioase lucruri în viața sunt gratuite...

| harciog a răspuns:

De ce naibii am impresia ca imi miroase a Paler sau Cioran?

Răspuns utilizator avertizat
| BubblesDoubleS a răspuns:

Prea scumpa n-as crede la cat aur au pe biserici ...ci doar zgarcenia prea mare

| ForJesus a răspuns:

Ai dreptate, ai vaga impresie...ce o fi în mintea ta? nici tu nu ști! laughing
săracul de tine...

| ciresik80 a răspuns:

Daca imi explici ce inseamna termenii ratiune si de amanta in conceptia ta cred ca ti-0as putea da si un raspuns clar; intre timp poate te gandesti sa mai citesti si biblia inainte de a adresa o intrebare fara sa cunosti ceva despre ceea ce intrebi.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Biblia are doua parti nu doar Vechiul Testament are si Noul Testament iar odata cu venirea lui Iisus legea a fost schimbataApocalipsa ai citit-o cred ca ar trebui s-o citesti pentru ca te incadrezi in categoria celor care vor sa ne insele

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

NU,nu ai citt-o te asigur eu daca o citeai gandeai altfel nu incerca sa ma pacalesti ca nu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Asa e gandesti diferit entru ca orice padure are si uscaturi, daca vad klumea in alb si negru e problema mea dar tu nu ma poti convinge pe mine orice ai spune ca Biblia nu este adevarata si ca Dumnezeu nu exista, eu stiu ca exista.Crezi ce vrei e alegerea ta nu eu voi regreta mai tarziu ci tu.

| ciresik80 a răspuns:

Daca eu sunt aia care nu scrie grmatical, explica-mi tu ce ai scris mai sus in intrebare pentru ca eu l-am povestit astazi tuturor colegilor mei de la facultate ce intrebare ai adresat si s-au prapadit de ras spunand ca nu are niciun sens dar uite ce raspuns ti-au dat ei''mama prostilor este mereu gravida" acum nu te supara dar prin tot ce ai spus nu te-ai facut doar pe tine de ras ci ti-ai facut si familia, ne-ai demonstrat ca nu ai nivelul de educatie pe care pretinzi ca il ai.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Se scrie apropo,ti se pare ca mint sau te doare ca am dreptate hai recunoaste daca te consideri ateu de ce iti mai bati capul sa scrii intrebari idioate incercand sa ne domntrezi ca esti ateu nu cumva te indoiesti chiar tu de ceea ce spui, nu cumva ti-e teama ca Dumnezeu exista si atunci te asteapta osanda vesnica. Daca erai cu adevarat ateu nu mai puneai atatea intrebari incercand sa ne demonstrezi asta, de fapt sa iti demonstrezi tie personal.Ti-am spus si repet treci printr-o criza identitara mai vorbim dupa ce o vei depasi.

| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Ce facultate faci cumva Spiru, te asigur ca pe aceea o faci doar acolo se gasesc lichele societatii, indivizi care ies de pe bancile facultatilor la fel cum au intrat, fara sa acumuleze vreo cunostiinta.

| VacutzaRoscata a răspuns:

Cand o sa terminati cu certurile astea intre atei si crestini? daca ei sunt crestini lasa-i asa cum sunt si gata, nu trebuie sa va atacati mereu unii pe altii, fiecare are parerea lui si nici unul dintre voi nu o va schimba din cauza ca celalalt este de alta parere

Răspuns utilizator avertizat
| VacutzaRoscata a răspuns (pentru lolosaurus):

Totusi,devine exagerat si in zadar va spuneti argumentele pentru ca ei au alte argumente si vor ramane la ale lor indiferent de ce spuneti, in concluzie nu prea are rost

Răspuns utilizator avertizat
| VacutzaRoscata a răspuns (pentru lolosaurus):

Pentru tine, eu raman la parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| VacutzaRoscata a răspuns (pentru lolosaurus):

Realitatea vazuta prin ochii tai, sau a altora
daca eu nu sunt de acord nu sunt si gata, nu toti gandesc ca tine straight face

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Tu vrei doar saiesi in evide4nta esti doar un baiat care nu a trecut de adolescenta si vrei cu tot dinadinsul sa arati ca ne esti superior, fapt tipic adolecsentilor. Daca nu crezi in Dumnezeu este problema ta dar nu mai pune intrebari pana nu te informezi in prealabil.si citeste cartile asta "si totusi Biblia are dreptate",, si totusi Biblia este adevarata" le gasesti pe scribd, vei gasi acolo adevaruri despre existenta popoarelor si evenimentelor descrise in Biblie atat in Vechiul cat si in Nou Testament.Chiar stiintele despre care tu crezi ca incearca sa demonstreze ca nu ar exista Dum,nezeu sunt cele care vin si depun marturie despre existenta lui Dumnezeu si despre adevarurile descrise in Biblie dar stii ca e mai simplu sa spui ca nu e adeavrat decat sa stai sa cercetezi,arhelogii, savantii, istorici au gasit dovezi care confirma cele scrise in Biblie. Dupa ce le vei citi mai stam de vorba.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Deci cum am spus ai parte de o criza tipica adolecentilor, incerci sa iesi in evidenta si nu stii cum sa faci acest lucru, am 21 de ani si studiez psihologia asa ca nu ma poti pacali, nu stii nici tu ce vrei de fapt de la viata vrei doa sa pari unic, altfel decat restul oamenilor maturi si asta nu o spun eu o spun marii psihologi.

| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Da-mi te rog versetul biblic in care ses spune ca stiintele sunt pacate si da mentionez inca odata stiintele sunt cele care vin si confirma spusele Bibliei,arheologia, astronomica, matematica si alte stiinte au gasit dovezi care confirma spusele Bibliei.Ar trebui sa te informezi mai intai si apoi considera ca nu am dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Ai gasit citatul ca eu am gasit dovezile ca Biblia este adevarata uite-leDescoperirea oraşe biblice de Sodoma şi Gomora PDF Imprimare Email
29_1_sodom_and-gomorrah.jpg30_2_sodom_and-gomorrah.jpg31_3_sodom_and-gomorrah.jpg32_4_sodom_and-gomorrah.jpg33_5_sodom_and-gomorrah.jpg34_6_sodom_and-gomorrah.jpg35_7_sodom_and-gomorrah.jpg36_8_sodom_and-gomorrah.jpg37_9_sodom_and-gomorrah.jpg38_10_sodom_and-gomorrah.jpg39_11_sodom_and-gomorrah.jpg40_12_sodom_and-gomorrah.jpg41_13_sodom_and-gomorrah.jpg42_14_sodom_and-gomorrah.jpg43_15_sodom_and-gomorrah.jpg240_analysis.jpg245_sodoma_a_gomora_sira.jpg242_sodoma_gomora_budova3.jpg243_sodoma_gomora_budova.jpg244_sodoma_gomora_budova2.jpg

Sodoma şi Gomora, oraşele biblice distruse de pucioasă.

Toată lumea ştie cu siguranţă zicală Sodoma Gomora, atunci când vorbim despre ceva foarte ruşinos. În cazul în care a făcut acest lucru spunând provin, provin din întâmplare sau au o fundatie solida? Această expresie nu poate provoca se întâmplă, ci din carte, care este numit în Biblie.

Sodoma şi Gomora şi trei alte oraşe ADMA, Ţoar, Cebojim a fost distrus de puterea lui Dumnezeu Biblia pentru perversiune lor. Acest oras a fost distrus ca un avertisment pentru generaţiile viitoare. Toate aceste oraşe au fost distruse de cei răi Biblie ca sulf, complet transformat în cenuşă.

La sfârşitul istoria lumii, a fost descoperit faptul că oraşul a fost distrus de sulf, cum este scris în Biblie. Toate cele cinci din aceste oraşe au fost situat în apropiere de Marea Moartă. Descoperirile sunt cu adevărat uimitoare. Indică în mod clar cu privire la autenticitatea povestea biblică, care subliniază puterea nelimitată a lui Dumnezeu. Dumnezeu acest oraş pentru a ne menţine până la data, ca un avertisment pentru societatea de astăzi perverse. Aceeaşi soartă ca a lovit Sodoma şi Gomora aşteaptă această lume.

Găsirea acestor oraşe, putem clarifica povestea biblică a Sodoma şi Gomora, şi vă confirma autenticitatea acestuia. Povestea din oraşele distruse de pucioasă nu este doar un mit, ci un fapt.

De ani de zile acesta a găsit clădirea, au fost considerate ca fiind creaţii ale naturii. În ciuda faptului că acele site-uri sunt situate în apropierea drumurilor, locuri civilizate. De exemplu, Gomora se află sub cetatea Masada, care este pe o stâncă stancos. Din această cetate, este un aspect fascinant la Gomora întregi, clădiri şi străzi. În ciuda o disponibilitate totală decente acestor oraşe le-ar trece neobservat. Sodoma este un munte de Sodoma, care este numită astfel după multe mii de ani, până în ziua de azi.

Există dovezi că site-urile sunt găsite într-adevăr, rămâne de oraşe biblică?

Peste tot în site-ul, clădirile sunt cenuşă albicioasă şi este plină cu literalmente milioane de bile de sulf. Din afara acestor locaţii, nu bile de sulf şi cenuşă au fost găsite. Au fost analizate, este un patch de cenuşă şi bile de sulf. bile de sulf au fost găsite care conţin 90-95% sulf. Natura este de sulf atât de pură într-o cantitate care nu apar oriunde în lume.

Au fost găsite în clădiri, pereţi, Ziguraty, Sfinxul. Toate aceste clădiri sunt complet din cenuşa perforat cantităţi mari de bile de sulf. În aceste localităţi au fost găsite oase din cenusa, au fost descoperite probe de fier topit şi aur.

Care a descoperit orasul pierdut?

Ron Wyatt a trecut de la Marea Moartă timp de doisprezece ani, până în 1989, pe una dintre aceste călătorii a luat organismele alb de forme speciale de-a lungul Mării Moarte. Aceste servicii au îi amintea de zidurile oraşului şi case. Ei l-au amintit de clădiri care au fost create de mâna omului.

Ron a plecat la oraş pierdut cu colegii şi de a explora aceste constatări. El a dat o mărturie clară că acest lucru este un oraş biblic. A lungul anilor, a vizitat site-ul mulţi oameni din întreaga lume. A fost analizat în mod repetat, bile de sulf şi cenuşă. A fost o mulţime de materiale prelucrate, clipuri video, site-uri Web şi cărţi.

Republica Cehă, a vizitat site-ul, domnul látka Milano, a adus mingea de sulf şi a avut de a face o analiză detaliată în laborator. Verificate pentru naţiunea cehă, că aceste site-uri într-adevăr există, şi concluziile sunt adevărate. Puteţi vedea totul pe http://www.ban.cz web

Cum este posibil că oraşul a supravieţuit până în zilele noastre?

Faţă de oraş sunt conservate datorită precipitaţii reduse în acest domeniu. În acest domeniu sunt precipitaţii minime (5 cm / an). Ploaie intermitentă a făcut suprafata de clădiri din cenusa de o suprafaţă dură, cu rezultatul că oraşul conservate până astăzi. Când vor fi precipitaţii în aceste locuri mai mult, oraşul a fost distrus complet, dizolvate de ploaie. Când coliziune a fost minor, crusta de pe suprafaţa de clădiri şi a creat oraşului ar fi distruse de vânt.

Flavius Josephus mărturie, evrei război.

Flavius Josephus (37 - 100 a trăit în jurul anului) - în cartea sa evreiască război, a patra carte din capitolul opt descrie zona de asfalt (Dead) Lake, în cazul în care acestea apar pe suprafaţa de asfalt bulgări. Descrie lungimea lacului, care se intinde la Ţoar arabe. Se vorbeşte despre cele cinci oraşe ruinat şi cenuşă, care a văzut acolo. În vremuri de locuri Flavia oraşe au fost distruse în mod clar cunoscut.

Biblia este o carte inspirată de Creatorul nostru!

Prin aceste descoperiri arheologice, putem confirma că Biblia este o carte poveşti, dar de fapt o carte în care există fapte istorice. Biblia este o carte inspirată de Creatorul nostru.

| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Tocmai mi-ai demostrat prin vorbe inmaturitatea ta cat despre prieteni tai care studiaza psihologia o studiaza cumva in baruri sau in cafenele pierzand timpul si spunand ca sunt atei si invata psihologia si eu pot spune ca sunt studenta la psihologie dar daca nu invat nimic cu privirea la continutul ei este egal cu zero.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Daca omenii aia vin maine si iti spun sa te arunci pe geam eu te asigur ca o vei face vei fi usor de controlat, o sa vezi singur intr-o zi asta.

| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Daca eu nu scriu gramatical termenul nu este apropos ci apropo,nu te mai considera inteligent ca nu esti cum am spus mai devreme trezi printr-o criza identitara si ti se pare ca noi adultii suntem aroganti mandri si cum mai spui tu dar de fapt esti foarte tensionat,spui ca ai prieteni dar incep sa cred deja contrariul cat despre o iubita si o relatie cum spuneai mai sus incep sa cred ca nu ai, spui ca esti ateu dar te preocupa soarta mea lasa-ma sa fiu eu asa cum ma crezi tu si mandra si cum ai mai zis ca mai tarziu imi vei da singur dreptate, stiu multi care au facut ca tine, sper sa mai corespondam peste vreo 5-6 ani daca vom mai exista pana atunci amandoi.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Cine iti garanteaza tie ca apuci 50 de ani?

| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Mersi dar nu cred ca am nevoie de numarul tau de telfon nu am nicio garanatie ca vom mai trai peste 50 de ani.

| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Iti voi raspunde printr-o intrebare daca maine ar veni la tine unul si ti-ar spune mi te inchini mie sau mori ce vei face?

| TheAdmiston a răspuns:

Cresini in ce sens? ce intelegi tu prin ratiune? ce intelegi prin"e o amanta prea scumpa?".e dimineata apucate de treaba si lasa filozofialaughing.Sau fi mai explicit.sadP

Răspuns utilizator avertizat
| a1doru a răspuns (pentru SaintOcea):

Lasa man. fundamentalismul religios nu isi are radacinile in cultura ci in ignoranta.rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaintOcea):

Eu nu inteleg ce ai cu gramtica unora asa patriot esti? esti asa mandru de tara asta sa stiu si eu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ocea tu te mai uiti din cand in cand pe postarile tale? ia incearca si trage o concluzie. daca nu tu atunci ii rog pe crestini sa o faca, si sa nu se mai oboseasca cu a-ti raspunde la tampenii.sau obsesii.