| Inferno a întrebat:

Pentru crestini : La ce varsta v-ati ucis ratiunea?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."Dar este ferice de cei ce nu au vazut, si au crezut.

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

E nevoie sa-ti explic :
Esti prea mare. Fa-te mic.
Uita regula o data
Si, cu cartea dezvatata,
Mergi nitel de-a busile.
Poti inchide usile,
De ti-e teama si rusine
Sa te faci de ras ca mine.
Iesi din dogma si, tiptil,
Fa-te la citit copil.
Asta, Domnule Confrate,
Da alean si sanatate.
Eu, cum vezi, incet, incet,
M-am facut analfabet.

| EmaS a răspuns:

Nu se vad dar se simt.

| EmaS a răspuns:

Oridecate ori imi plec genunchii si imi deschid inima inaintea Creatorului ii simt fiorul Duhului Sfant, pacea si bucuria care imi inunda fiinta.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Duh.El este plin de mila si de indurare,El este Tatal meu, El imi poarta de grija, imi raspunde la rugaciuni, ma vindeca, imi da putere si sanatate.

| cristi202 a răspuns:

La 20. ( Nu stiu insa daca e vorba de ucidere sau transformare). Cind am realizat ca mintea... minte. Adica, daca e sa ma iau doar dupa ratiune, eu, desi zic ca merg azi in Bucuresti cu bicicleta, adica 25 de km, nu ma pot baza intrutotul pe ea. Zic doar ca merg. Si asta pentru ca pot fi cazuri in care sa nu ajung, fie se schimba vremea (vara e posibil asta in ora cit fac pina in Bucuresti), fie am un accident, fie ma suna cineva si am ceva de facut incit sa nu mai ajung. Deci nu ma pot baza strict pe ratiune. Pot doar sa cred ca ajung. Ca ratiunea imi spune ca am sanse mari sa ajung, asta e altceva, insa, daca e sa fiu realist, trebuie sa tin seama de intreaga conjunctura. Acum, cu drumul la Bucuresti, situatia e simpla, deci pot pleca la drum bazat pe ratiune, sansa sa ajung e mare, insa in alte aspecte ale vietii, sansa poate scadea considerabil, incit sa ajung ca ratiunea sa ma insele. Tu nu ai patit niciodata ca ai gindit ceva, ca mai apoi sa realizezi ca nu ai gindit bine? Deci, mintea minte. Nu te poti baza pe ea intrutotul. Desi ai nevoie de ea, altfel, de nu o folosesti, ai de suferit, si e bine sa o folosesti cit mai intens, chiar si ca credincios. Eu nu am renuntat cu totul la ratiune, insa am inteles ca nu trebuie sa cred ca ea e totul pentru o fiinta umana.

| NOname a răspuns (pentru cristi202):

Ceea ce ai descris tu, Cristi, este o raţiune defectă, una îmbibată în naivitate, căci orice om raţional este perfect conştient că viaţa lui se poate sfârşi în orice secundă şi pot interveni nenumărate evenimente neprevăzute, care pun capăt unui drum sau îi schimbă direcţia.

Să fii raţional nu înseamnă să te crezi Mama Omidă, înseamnă să iei toate factele care îţi stau la dispoziţie şi să le procesezi obiectiv, folosind logica.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

E perfect adevarat ce zici tu, insa problema cu ratiunea e ca nu poate acoperi toate factele si sa le mai si proceseze obiectiv. Eu am adus in discutie un simplu drum pina la Bucuresti, pe care jumatate din el il fac "dintr-o suflare", cum se zice, insa, in situatiile mai complicate, cind te pui sa construiesti ceva, sau pornesti la un drum lung, si rational stabilesti anumite chestii pentru ca totul sa fie o reusita deplina, descoperi mai devreme sau mai tirziu ca ratiunea ta poate da chix, ca acolo unde ea a greseste atunci cind se intimpla, trebuie sa refaci planul sau chiar sa improvizezi ca sa ajungi la reusita. Ce vreau sa spun e ca nu avem o ratiune perfecta, si cu cit e mai complexa o situatie, cu atit sansa de a gresi cu ratiunea e mai mare, pentru ca si necunoscutele sunt mai multe si poate si mai mari. De aceea a aparut acea vorba: "Teoria fara praxa, e o masina fara axa, iar praxa fara teorie, pare a fi o jucarie". Nu se poate fara ratiune, dar nici fara practica, fara a cauta sa vezi intreaga realitate ce sta dincolo de teorie nu merge. In teorie, lucrurile pot sta foarte bine, insa, cind sa le aplici, descoperi ca teoria te duce doar pina la un punct, mai apoi trebuie sa revii si sa schimbi ce ratiunea a crezut cindva ca e adevarat, dar s-a dovedit a fi gresit. Arareori un proiect, din orice domeniu ar fi, nu a avut nevoie de imbunatatiri serioase pe parcurs, pentru ca lucrul real obtinut la sfirsit sa fie cit mai bun. Ca vrei sa faci ceva de duzina, care sa iasa oricum, asta e altceva, insa in timp se va vedea ca treaba nu a fost gindita, aducind dificultati in exploatare utilizatorului, si asta o poti vedea la chinezariile de la noi, insa ce imi place cel mai mult e la lucrurile de firma, unde, cind am de asamblat ceva, constat ca lucrurile sunt atit de bine puse la punct incit pot "vedea" in spatele lucrului respectiv gindirea celui care l-a conceput. Pur si simplu, fiecare chestie isi are locul ei, insa asta nu se obtine din prima, se lucreaza mult la proiect, si de aceea sunt produsele de firma mai scumpe. Daca gindirea noastra ar fi perfecta, nu am mai avea nevoie de retusari permanente la proiectele noastre. Nici programele noastre software nu ar mai avea nevoie de update-uri. Am crea programul perfect, am realiza lucruri perfecte. Dar nu putem face asta, pentru ca mintea noastra ne minte. Noi credem mult ca ne putem baza pe ratiune, si e bine asta, altfel nesiguranta creata de faptul ca nu ma pot increde in darul cel cel mai de pret pe care il am in viata ar fi terorizanta (in absenta lui Dumnezeu), insa in practica, daca e sa fim realisti, nu ne putem baza pe ea intrutotul. In fond, cind devii crestin, devii realist, recunosti cit de mic esti si cit de putine poti sa faci la modul bun, la modul perfect, si ca uneori poti sa o dai in bara chiar cind crezi ca esti stapin pe situatie. E o situatie aiurea, caci nu te face sa te simti bine, pentru ca realizezi ca nu poti avea control deplin asupra vietii tale, insa frumusetea e ca tu, recunoscind aceasta, Ii predai controlul lui Dumnezeu, si atunci intervine o adevarata minune, vezi cum, dincolo de ratiunea ta, lucrurile incep sa se lege. E ca si aruncarea intr-o prapastie, nu e usor sa faci acest lucru, insa cind ai facut saritura, descoperi ca de fapt ai o parapanta, sau un deltaplan care nu te lasa sa te prabusesti, ci te ridica sa experimentezi cele mai frumoase senzatii pe care ti le poate da zborul. Eu am experimentat asta de citeva ori in viata, si am vazut ce inseamna sa lasi ratiunea ta deoparte si sa vezi ca realitatea depaseste cu mult tot ceea ce gindeai.

| costis a răspuns:

Nu stiu daca ai participat la ore de filozofie. Acolo am auzit ca au fost mari ganditori care considera ca a primat spiritul. Crezi ca ei si-au ucis ratiunea?

| danut a răspuns:

Poate ai vrea sa ne "luminezi" si pe noi profanii (crestinii) ce intelege domnia ta prin acest cuvant destul de alambicat, ratiune (nu explicatia din dex ca pe aia avem si noi din gugle).

| Nucreeed a răspuns (pentru danut):

Daca tu nu intelegi la ce se refera el...you just make his point!
nu e nevoie ca sa-ti dea o definitie a lui...este aceeasi pe care o stie toata lumea dar care voi uitati sau nu vreti s'o folositi cand vine vorba de credinta voastra=)

| danut a răspuns (pentru Nucreeed):

Ce "tare" ai plesnit'o. Negarea, negarii, afirmarea, afirmarii si lipsa cunoasterii la puterea X. Lasa "omu" sa spuna ce crede si nu mai da cu "calculatoru" in zid.

| doctorandus a răspuns:

Exista crestini mai rationali ca tine si mai oameni de stiinta decat tine.

| robby212 a răspuns:

Nu am ucis-o niciodata si nici nu o voi ucide.

Credinta este in suflet.Este iubirea pentru Imparatul nostru, Bunul Dumnezeu care ne iarta si ne intelge.
Trebuie sa crezi! Cum zicea o colega mai jos, unde S-a zis:"Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut", este vorba de noi toti.
Sunt multe lucruri care nu le vedem, dar nu inseamna ca ele nu exista...

Toate cele bune!

| RAY a răspuns:

Pacat ca uni ucid ratiunea, uite asa popoarele pot fi controlate, manipulate cum vor cei bogati, crestinismul promoveaza viata in suferinta si sa fi bun cu stapanul tau, adica sclavul perfect

| Exilee a răspuns:

Ratiunea o avem toti de la Dumnezeu.
Din punct de vedere teologic, termenul ''dupa chipul'' indica ratiunea si libertatea ( vezi Geneza).

| AliGab a răspuns:

Stau si ma gandesc daca faci diferenta dintre sentimente si ratiune

| HueyFreeman a răspuns:

Batranul cu plete albe este Gandalf, iar tronul sau de foc este Balrogul invins...stai. Oricum Tolkien are creatii mai bune decat Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au ucis-o, au abandonat-o pentru ceva mai ''bun''. De obicei chestia asta se intampla prin clasa I, unde, un nene, le explica cum sta treaba cu facerea lumii. Desigur, multora, le explica parintii chestia asta, pana sa mearga la scoala, sau la gradinita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing foarte amuzant

| BlackSulphur a răspuns:

In general se intampla la varsta de... 40 de zile?

| Mikhtarian a răspuns:

Nu mi-am ucis ratiunea.
Eu unul sunt impacat cu mine,cred in ce n-am vazut, cer ajutor sa ma ridic de la cineva pe care n-am vazut-o, dar eu sunt fericit cu mine, si cu El.
Unii aleg sa se minte pe ei insusi, eu aleg sa mor pentru ceva in ce cred eu.

| Nucreeed a răspuns (pentru Mikhtarian):

"Unii aleg sa se minte pe ei insusi, eu aleg sa mor pentru ceva in ce cred eu." rolling on the floor daca tu crezi nu inseamna ca este adevarat...te minti singur...

| Salahadin73 a răspuns:

La 17 ani.

| C0nstantin a răspuns:

Ei se nasc fara... asa s-au nascut toti sfintii ei de ce nu s-ar naste asa? laughing

| AndraRox a răspuns:

Care e problema ta? De ce te intereseaza? Nu ar fi trebuit sa nu iti pese? Nu suportati religia dar va bagati aiurea in seama. Vedeti-va de treaba voastra. Nu inteleg de ce esti atat de revoltat. Este problema ta? Sunteti imposibili. Ce vreti de la noi?