| mentholinks a întrebat:

De ce ar avea nevoie un om de Dumnezeu? In afara de a-i oferi viata vesnica.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

(Ca la clasa intaia) Un om are nevoie TOT TIMPUL de Dumnezeu DEOARECE fara Acesta nu poate trai vesnic. Dumnezeu ESTE sursa Vietii Vesnice care nu este ceva ce se primeste odata ci de ceva care are nevoie tot timpul. Pentru comparatie avem respiratia, nu respiri o data si gata ci o faci tot timpul, asa este si Viata Vesnica care isi are SURSA in Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, s-au vazut morti Vii. Citeste Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai tot dreptul la o opinie personala.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...asa este si Viata Vesnica care isi are SURSA in Dumnezeu."

Omu` intreba daca mai aveti vreo alta scuza sa credeti in tampeniile cu spiridusi in afara de fantezia asta cu viata vesnica. Te-ai prins acum?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Eu ma gandeam daca mai are o scuza sa NU creada in ceva atat de real si evident. Trebuie sa ai un mare handicap sa crezi ca CEVA poate lua o forma rationala izvorata din HAOS fara vreo interventie a unei fiinte rationale si numai un tembel poate crede ca NIMICUL poate exploda generand MATERIA. Pana nu exista DOVADA fizica si logica privin aceste asa zis "teorii" NOI IL preferam pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

. Trebuie sa ai un mare handicap sa crezi ca CEVA poate lua o forma rationala izvorata din HAOS fara vreo interventie a unei fiinte rationale si numai un tembel poate crede ca NIMICUL poate exploda generand MATERIA.

este clar din nou ca habar nu ai de stiinta dar te folosesti de ea, omul nu a aparut in urma unui haos decat in mintile voastre fanatice care nu au habar de stiinta, iar faza cu preferi sa crezi in dumnezeu, care dumnezeu? care religie? voi sectele va contraziceti intre voi atat de interpretabila e biblia, aveti mii de culte de crestine si fiecare se vrea a fi cel adevarat, iar faza cu invierea unui om mort poate fi metaforica ca si renasterea din nou propusa de iisus

| danut a răspuns (pentru RAY):

Oau si cine fu cu "ratiunea" la bingbing?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Omule tu nici macar nu stii ce inseamna big bang

| danut a răspuns (pentru RAY):

De unde sti tu ce stiu eu? Ai ajuns ghicitor sau prezicator. rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru danut):

în 11 Mai | danut a răspuns (pentru Holiday):
Eu ma gandeam daca mai are o scuza sa NU creada in ceva atat de real si evident. Trebuie sa ai un mare handicap sa crezi ca CEVA poate lua o forma rationala izvorata din HAOS fara vreo interventie a unei fiinte rationale si numai un tembel poate crede ca NIMICUL poate exploda generand MATERIA. Pana nu exista DOVADA fizica si logica privin aceste asa zis "teorii" NOI IL preferam pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Daca Dumnezeu nu le ar ajuta, nu le ar promite viata de apoi, adica acel confort nu ar crede multi in el, oamenii cred din interes in Dumnezeu, Dumnezeu ofera o speranta

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu are nevoie, dar cum omul e comod de felul lui preferă să se aghețe de chestii inventate de alți oameni, cu scopul real de -ai controla și asupri pe alții, ca fiind superioare lui, cu scopul de a da vina pe acea divinitate și de a crede eronat că acea divinitate e responsabilă de tot ce i se întâmplă, chiar de real numai el este responsabil de tot ce i se-ntâmplă; De la acțiuni, mod de gândire, la fapte concrete.

| SG1995 a răspuns:

Pentru confort psihic, pentru sens?

| Nilsson a răspuns:

Ca sa nu ramana nefericit

| NGheorghe a răspuns:

Mai taie că exagerezi!
Ai fi corect dacă ai întreba doar:
"De ce ar avea nevoie un om de Dumnezeu? In afara de a-i oferi viata (si atât)"
Până la viața veșnică este mult... dacă nu ii puțin!
Zic doar "viață si atât" deoarece viața vine la pachet cu legile după care funcționează. In geneza ( dar nu la faza cu Adam si Eva), D-zeu zice omului (partea bărbătească = partea cu bărbați, si partea femeiasca =partea cu femei): Creșteți inmultiti-vă si stăpâniți peste floră si faună, si peste tot pământul. Gen 1:28. Ei bine, multora le vin idei, deoarece ei CRED că este mult mai distractiv dacă stăpânești peste alți oameni. Deși realitatea este că de fiecare dată, că-i simpla confruntare sau război mondial, se poate observa cum că nimeni nu are ceva de câștigat, totuși lumea continua să încerce, pardon, continua să CREADĂ.
Evreii CRED ca ceilalți sunt goim (animale), deci este ceva normal ca să abuzezi de străini.
Arabii CRED ca ceilalți traiesc degeaba (dacă nu visează zi si noapte la raiul cu cele 50 de virgine pe cap de "practicant de rugăciuni la ora fixă") si deci abuzul dus pana la eliminarea celor străini (de religia lor) este considerată o necesitate happy.
Creștinii CRED ca nu exista oamenii mai egali ca altii (sunt toți egali si in drepturi), creștinii mai CRED ca trebuie si pot sa ierte pacatelele tuturor ce păcătuiesc, pardon, tuturor celor ce abuzează de semenii lor. Cu cât păcătuiesc mai des cu atât mai bine deoarece au ocazia sa treaca mai des pe la biserică.
Budistii îl venerează pe unul ce a fugit de acasă după ce una din neveste i-a născut o fică. Buddha, fiu de rege, distrat si gâdâlit zi si noapte, de cum deschidea ochii si pana pica jos, a zis ca mai bine moare de foame, el si tot neamul lui, decât sa o distreze pe fica-sa la rândul său. Budismul este religia bărbaților însurați forțat, si deși cam toți, intr-o zi, plecă de acasă... ei nici nu știu ca sunt budiști.
Hinduismul, este religia in care orice vorbă a unei mame este considerata sfânta si trebuie executată instantaneu. De-altfel chiar întemeietorul acestei religii, a trebuit sa facă ceva ce pentru noi românii este de neimaginat, iar in India este ceva foarte banal. Deci pe eroul întemeietor îl observa maică-sa venind acasă si zice: "sa se bucure toți de ea! "... dar el, de data aceasta nu venea de la vânătoare ci a venit sa își prezinte logodnica. Ei bine, pe logodnica lui au călărit-o toți frății lui, si nu avea încă 2 ci încă 5. Nu ma întreba pe mine cine era tatăl biologic al copiilor ei. In ziua de azi încă se practica, bărbații sunt obligați sa se însoare si sa jure credința pe viața uneia pe care nici nu știe cum o cheamă. Daca nu jură este împușcat (pe vremuri i se tăia gâtul cu sabia), dacă maică-sa a zis așa atunci la revedere, panteonul de zei este fix-pix happy, vacile sfinte sunt gogoși happy.
Asta-i viața, alta n-ai, iar iadul este in fața ta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu Dumnezeu are nevoie de om ci omul de Dumnezeu.