| OOOLEOOO a întrebat:

De ce ar incerca Satan sa distruga lumea daca oricum stie ca va pierde in fata lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| gyovany95 a răspuns:

De ce când ești tânăr umbli după cât mai multe fete deși știi că într-un final vei rămâne singur?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gyovany95):

Ai fost foarte bun.Bravo frate mi-a placut si mie raspunsul. Ceva demn de apreciat si explicit

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu dar complicat pentru cei mai multi. In univers pacatul infaptuit are un autor care trebuie sa-si primeasca "rasplata" pentru fapta sa. Nu v-a exista in univers vreun pacat care sa nu-si fi primit "pedeapsa". In lume sunt (vor fi pana la Judecata Finala) DOUA feluri de oameni, unii iertati de pacate si altii neiertati. A doua grupa isi va primi "rasplata" pentru faptele lor, MAREA PROBLEMA este a celor iertati, pacatele lor sunt iertate iar ei nu mai primesc pedeapsa pentru ele DAR cineva totusi TREBUIE sa primesca pedeapsa pentru ele, acesta este acela care a adus pacatul in lume, Satan, Lucifer, Dracu, Mamona si orice alt nume are, el v-a "primi rasplata" pentru pacatele celor iertati. Daca vor fi multi iertati, pedeapsa va fi ca atare, daca vor fi mai putini si pedeapsa va fi mai mica. Totusi mai este ceva, Satana este dominat de o rautate de nemasurat asa ca incearca sa se razbune pe creatia lui Dumnezeu. Acestea sunt cele doua cauze care duc la acea lupta diabolica pentru a aduce omenirea in pacat.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca e mandru si crud.Intrucat stie ca mai are putin timp vrea ca sa atraga cat mai multi oameni de partea sa, pentru ca stie ca nu mai are alta cale de intoarcere. Apoi el a zis ca oamenii nu-l vor sluji pe Dumnezeu si incearca din rasputeri sa-l denigreze, mai ales ca vede ca sunt si persoane loiale. 1petru5:8

| Exilee a răspuns:

Pentru ca in el sunt oglindite toate radacinile pacatului. Stiind ca fiecare om care a trait dupa poruncile Dumnnezeului va reocupa locul pierdut de ingerii cazuti.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Satan încearcă să inducă în eroare lumea pentru a o îndepărta de Creator (Apocalipsa 12:9). Răzvrătindu-se el a pierdut aprobarea lui Dumnezeu şi s-ar bucura ca un număr cât mai mare de oameni să fie dezaprobaţi ca şi el.

| Maxim96 a răspuns:

Demonii au mare pizma pe acei care se urca la cer, caci ei completeaza numarul ingerilor cazuti.Cand se va implini numarul lor atunci va veni sfarsitul!

| steve91 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu cred ca ideea aceasta se regaseste in invatatura Bisericii. Unde ai gasit-o?

| Maxim96 a răspuns (pentru steve91):

Nu mai tin minte, un sfant a spus-o.

| steve91 a răspuns (pentru Maxim96):

Incearca sa nu promovezi decat ideile despre care esti sigur ca apartin invataturii Bisericii. Altfel, poti chiar sa cazi in erezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De plictiseala cum spune si wassyle

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De jmeker cu j MARE! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De amuzament. Cine mai are sansa de a incerca sa distruga lumea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercare moarte na-are. Acum sper ca stii ca atat Satan ca si Dumnezeu sunt atroporfizarea raului si binelui, daca chiar exista ceva superior nu are de-aface cu nici o religie existenta.

| Scarbo a răspuns:

De ce a creat Dzeu oamenii daca stia cine va ajunge in rai si cine va ajunge in iad? Dzeu este atotstiutor, stie viitorul. De cand ne nastem soarta ne este predestinata spre bine sau spre rau, spre dzeire sau spre pieire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Tocmai asta mi-a fost batator la ochii si mie, in crestinism nu exista liber arbitrul deci e o contradictie prosteasca cei care vin cu liber arbitru

| Northern a răspuns:

Nu Satan incearca sa distruga lumea, ci oamenii care in loc sa-l aiba pe Dumenezeu in suflet il au pe el si fac tot felul de fapte rele. Oamenii isi aleg calea pe care vor sa mearga, Dumenezeu nu poate face nimic in privinta asta, el nu te obliga sa crezi in el. Satan se bucura cand vede oameni impotriva lui Dumezeu. Oamenii care cred in Dumezeu au viata vesnica iar restlu vor fi morti pentru todeauna.Asta distruge Satan, oamenii.

| Azerbo a răspuns (pentru Northern):

Nu mai vorbiti prosti, satan nu are nimic deaface cu relele pe care le fac oameni, noi crestini mereu dam vina cand se iantampla ceva rau pe satan ca el ne-a ispitit dar nu este vina lui ci este vina noastra.

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru a atrage cat mai multa lume la el, ca lui Dumnezeu sa-i ramana mai putini, iti dai seama ca-i ii pare rau, proprii sai copii, cam asa e ideea.

| Aiwendil a răspuns:

Lucifer e invidios pe Dumnezeu ca el nu poate sa creeze, sa faca lucrurile pe care El le face.De ce a cazut cel mai luminos dintre ingeri? Din cauza trufiei care e cel mai mare pacat. Vroia sa fie mai presus de Dumnezeu.
Si mai exista si zicala aceia "Incercarea moarte n-are." Si la cum traiesc ei vesnic normal ca mereu incerca.

| ChuckNorris42 a răspuns:

Pai Satan nu poate sa citeasca Biblia, nu stie c-o sa piarda. Sau nu-i plac spoilerele, mai sti?

| wassyle1994 a răspuns:

De plictiseala ca n-are ce facehappy