| anonim_4396 a întrebat:

De ce Arsenie Boca este considerat sfânt? Si de ce unii oamenii se roagă la el de parcă ar fi Dumnezeu?

35 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă sunt disperați. Și fiindcă sunt obișnuiți să cerșească, să ceară, să se roage, să le dea cineva ceva, chiar și Arsenie Boca.
Fiindcă nu sunt în stare să facă ceva, căci nu au obiceiul, nu au educația să facă ceva. De la mamă dă-mi, tată dă-mi au trecut la Boca, te rog te implor, dă-mi tot ce îmi lipsește.

| Algo098 a răspuns:

S-au gandit unii sa faca ceva bani cu o poveste, cum e obiceiul sa se faca bani prin inselarea naivilor si atunci un Arsenie Boca decedat e un personaj perfect pentru asa ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Multime needucata!

| Digikey a răspuns:

Nu l-am cunoscut si nu pot sa zic nimic doar din auzite.

| Algo098 a răspuns:

Omul fiind decedat, nu mai poate sa spuna ca nu e adevarat ce spun unii despre el si atunci se poate spune orice.

Răspuns utilizator avertizat
| Byb2001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da

| Celcestietot a răspuns:

Biserica ortodoxă = biserica satanică; nu trebuie sa iei parte la așa ceva.

| CostinAlamariu a răspuns:

Raspunsul este simplu. Sfintii sunt considerati sfinti deoarece au avut o viata sfanta. Iar oamenii nu se roaga la el de parca ar fi Dumnezeu ci il roaga sa se roage pentru ei asa cum tu poti sa rogi pe orice crestin sa se roage pentru tine

| Holiday a răspuns:

E marketing. Astia care se roaga la spiridusi, sau la personaje de astea, vii sau moarte, care cica au conexiuni cu spiridusii, sunt exact ca aia de iau tot felul de pilule sa le creasca penisul, desi e clar ca n-au nici un efect.

| Whateverrr a răspuns:

Niciun om nu este sfant, conform Bibliei

| Werrich a răspuns:

Eu ma inchin la Raed Arafat, e normal?

| Werrich a răspuns (pentru Celcestietot):

De cand frecventez Biserica lui Dumnezeu Atotputernic ma simt mai fericit. Vino si tu!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru Werrich):

Cum se numeste aceasta biserica?

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru Celcestietot):

Biserica lui Dumnezeu Atotputernic: https://ro.godfootsteps.org/

| Panamax a răspuns (pentru Whateverrr):

Si Biblia ce este? O carte cu povestiri evreiesti de acum 2500 de ani(Vechiul Testament) si povestiri grecesti (Noul Testament) de acum 1900 de ani.
Adica baliverne.

| Celcestietot a răspuns (pentru Werrich):

Nu prea sunt de acord cu ceea ce este acolo. In Romania a ajuns aceasta biserica?

| mentholinks a răspuns:

Incultura, prostie, educatie tampita, mentalitate proasta.

| Werrich a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred că da, are cam 17000 de abonați pe YouTube si 10000 pe Facebook, video românești și subtitrate, dar nu știu unde au sediul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca în lumea asta sunt mai multi prosti decat oameni.
Uite de ce: https://youtu.be/PCdhoF76UTo

| CapDeSfecla a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai ce ii pupau unii sabia la nu stiu ce pelerinaj.

Răspuns utilizator avertizat
| CORONAVIRUS a răspuns:

Părintele este un sfânt mare de aia, și eu la rândul meu am fost ajutata de el

| pacatosulBogdan a răspuns:

Si pe mine m-a ajutat parintele Arsenie Boca! Cred ca s-a rugat pentru mine pentru a face pasul de la ateism la crestinismul ortodox, singurul autentic, pentru a trece de la domnia satanei la Dumnezeu, de la intunericul ateismului la lumina dreptei credinte in Dumnezeu. Parintele Arsenie Boca este cinstit de evlavia populara ca Sfantul Ardealului. Si-a dedicat toata viata lui Hristos Dumnezeu, a imparatit peste patimi si peste dusmanii lui Hristos, a suferit prigoana in puscariile comuniste. In Biblie scrie ca: "Cei ce urasc pe cel drept vor gresi". Psalmul 33, 20
Psalmul 150, 1 spune: "Laudati pe Domnul intru sfintii Lui!", atunci, cei care ii defaimeaza pe sfintii si dreptii si cuviosii Sai, de fapt Il defaimeaza pe Dumnezeu.

| danut a răspuns:

Am o intrebare pentru toti cei care spun ca Arsenie Boca S-A rugat pentru ei, sunt cativa pe aici. CUM S-A RUGAT un HOIT plind de viermi care zace in pamant pentru voi cei vii? Asculta Dumnezeu un HOIT fara viata si nu asculta un om viu? Stiti ca asta este O HULA la adresa LUI Dumnezeu care spune in Biblie ca mortii SUNT MORTI pana la Judecata Finala?