| Silviuloan a întrebat:

Ce credeti despre Parintele Arsenie Boca? oamenii il trateaza ca pe un sfant.
http://www.youtube.com/watch?v=0rCzLfDMWCE

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Am citit despre el 2 carti (Marturii, Noi marturii). A vorbit cu multa putere si, de aceea, unii asceti din Moldova au considerat ca e lipsit de smerenie. Insa asa nu l-am considera sfant nici pe Ilie sau Enoh. Nu este sfant canonizat, insa este foarte iubit in Ardeal, si nu numai. Nefiind canonizat, il putem trece in pomelnicele pentru adormiti.

| pesciolino a răspuns:

Sfintii de acum ii facem noi, ce importanta mai are biblia.
Probabil Dumnezeu ne-a atribuit si aceata putere, sa-i facem sfinti si dupa aia sa ne inchinam lor.Lumea asta!

| pesciolino a răspuns:

Daca parintele a vindecat si nu a vindecat Hristos...si ne mai si rugam lui, Au facut din Arsenie si mijlocitor, adica se roaga pentru noi pacatosi, Nu Hristos e singurul mijlocitor? Doamne ai mila! Citi biblia dar nu face-ti asa ceva

| Matteo83 a răspuns:

Parintele Arsenie Boca are toate atributele unui sfant. Viata sa a fost o pilda de traire si har crestin. Sfintii sunt facuti de oameni si de Dumnezeu. Faptul ca nu e canonizat acum, oficial, nu ne impiedica sa-l consideram sfant. Oricum, cred ca va fi canonizat in curand.