| Mariushgv a întrebat:

Arsenie Boca este sfant? Unii oameni zic ca nu e dar eu am icoana cu el.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Poate da, poate nu, doar Dumnezeu stie, ideea este ca noi nu trebuie sa ne inchinam altor oameni sau icoanelor, Dumnezeu a spus sa ne inchinam si slujim doar inaintea Lui, atat.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ma indoiesc ca va fi sanctificat, deoarece a fost cam eretic.

| RAY a răspuns:

Sectancti spun asta, e un sfant ortodox cica, sectancti nu au sfinti ei toti se cred sfinti rolling on the floor rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Crestinii zic ca religia lor e monoteista, dar pana la urma e politeista rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nu toti crestini sunt la fel, ortodoxi, catolici sunt mai deschiși la minte, sectancti sunt dogmatici, fanatici fara de speranta

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cum arunci tu cu ura.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Eu nu arunc cu nimic, asta e adevarul

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

De fapt, nu: exista ortodocsi si catolici retrograzi si sectanti cu vederi liberale, nu sunt toti inregimentati.

Despre ereziile lui Boca: http://books.google.ro/books?id=GH58DwAAQBAJ&pg=PT175&redir_esc=y

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Corect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Arsenie e o unealta excelenta de marketing.

| T0T a răspuns:

Icoanele astea se vând ca revistele de fashion. Boca are față bună de pus pe icoană(ochi albaștrii, barbă, privire pătrunzătoare), e și cât de cât popular, sunt relatări despre el. E un produs de marketing în final iar din acest motiv cred că nu va mai trece mult până va fi canonizat.

| Mircea08 a răspuns:

Sfinti sunt crestinii adevarati si nu crestinii diverselor religii sau partide (PNTCD - partidul national taranesc CRESTIN si democrat).
"Şi trecând Petru pe la toţi, a coborât şi la sfinţii care locuiau în Lida"
(Faptele Sfintilor Apostoli – 9/32)
Or fi coborat sfintii din cer ca sa locuiasca in Lida?, Eu cred ca Petru a coborat la crestinii de acolo!

"Cu multă rugăminte cerând har de a lua şi ei parte la ajutorarea sfinţilor."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 8/4)
Pe atunci sfintii din cer traiau asa rau ca au coborat pe pamant sa ceara ajutor? Cred ca tot despre crestini era vorba deoarece apostolii la crestini mergeau
Versetul care urmeaza este adresat crestinilor :
Ci, după Sfântul Care v-a chemat pe voi, fiţi şi voi înşivă sfinţi în toată petrecerea vieţii. Că scris este: "Fiţi sfinţi, pentru că Eu sunt Sfânt".
(Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 1/15, 16)
Crestinii adevarati (sfintii) NU AR ACCEPTA NICI IN RUPTUL CAPULUI ca sa existe o icoana cu poza lor la care sa se inchine oamenii

| Nătărău a răspuns:

Sfinții și îngerii sînt o invenție a unuia din acele consilii ecumenice care l-au inventat și pe Isa. Mare kăkat.