| anonim_4396 a întrebat:

De ce atati oameni cred ca religia il reprezinta pe Dumnezeu?
Nu am vazut in Biblie ca Dumnezeu ne cheama la o anume religie.
Dumnezeu vrea sa ai o relatie personala cu El.

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Religile cuprind dogme care arata felul in care trebuie sa ne inchinam lui Dumnezeu.
Dumnezeu vrea o relatie personala cu fiecare om DAR numai dupa un anumit set de indrumari oferite de EL.
Daca urmezi dogmele lasate de EL esti in religia buna daca nu trebuie sa STUDIEZI pentru a o afla pe ce a buna. Dumnezeu vrea o relatie personala DAR NU CUM vrei tu ci cum vrea EL fiindca DOAR EL cunoaste felul in care poti fi salvat.

10 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Adevaratul Dumnezeu nu vrea nimic de la noi. Nu e niciun mister, nicio relatie persoanala, asta ai cu sotia.

| Saiko10 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu genul ala de relatie, o relatie tata-fiu, tu cand te rogi el te asculta.

| mentholinks a răspuns (pentru Saiko10):

Eu m-am rugat si nu m-a ascultat. Tie iti urez succes.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La fel vrea si Ra. La fel vrea si Monstrul Zburator de Spaghete.

| Exal a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cât de enervanți puteți fi sa mor eu...

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Ce este enervant? ca a spus adevarul, fiecare zeitate se vrea a fi adorata de catre adepti ei

| Mclaren12 a răspuns:

De ce te-ai lua dupa biblie? Este o carte falsa care promoveaza niste fapte care nu au avut loc in realitate. Nu este bazata pe adevar istoric sau spiritual, ci doar pe povesti si minciuni. Nimic din ce pretinde biblia nu se poate verifica in istoria cunoscuta in momentul de fata. Poti tu face asta?

| Mircea08 a răspuns:

Un geniu, fie el si aparut accidental, nu poate pune o intrebare atat de lipsita de informatii. Maestre, religiile sunt o mare porcarie, facute de diavol cu scopul de a divide populatia, iar aceasta porcarie nu il reprezinta pe Dumnezeu. Normal ca nu ai vazut in Biblie ca Dumnezeu sa te cheme la o astfel de porcarie! iar ce vrea Dumnezeu este explicit scris in Evanghelie si cine are norocul sa stie sa citeasca poate afla asta cu lux de amanunte.

| Saiko10 a răspuns (pentru Mircea08):

Omule religile sunt doar un grup de persoane care cred acelasi lucru de exemplu eu spun ca exista zeul ananas iar alti oameni care sunt de acord cu asta intra in religia asta, nu zic ca este rau sa ai o religie, iar ce vreau eu sa spun este ca religia il reprezinta total gresit pe Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns (pentru Saiko10):

Biserica este un grup de persoane, religia este un ansamblu de idei privitor la modul in care adeptii vor sa traiasca. Eu sunt crestin, si din punctul meu de vedere toate religiile sunt initiate de satana. Dumnezeu are o singura biserica si o singura invatatura. Celelalte invataturi, daca nu vin de la El (si nu vin) inseamna ca vin de la diavoli deoarece nu exista un alt Dumnezeu. Ceilalti care se cred zei sunt diavoli. Nu eu spun asta, asa scrie in Biblie. De fapt eu, de la mine nu spun nimic, eu spun celor care se cred crestini si de fapt nu sunt, ce scrie in Biblie deoarece ei nu stiu, ca daca ar sti ar renunta la dogma religioasa din care face parte si ar adera la invatatura lui Iisus fara de care nu exista crestinismul. Eu elimin din discutie religia musulmana, budista si alte religii care in Romania nu au o reprezentare care sa atraga atentia, si de regula ma refer strict la crestinism care este majoritar (cred ca 90%)