| Hyung17 a întrebat:

Credeti in religie sau in dumnezeu? ( sau oricum vreti sa ii spuneti ). Multi oameni devin atei din cauza religiei prin urmare confunda religia cu dumnezeu. Asta e parerea mea personala nu ma luati la rost! Si nu, nu sunt ateu, pur si simplu nu cred in religie.

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Pai ai dreptate. Toti oamenii care frecventeaza o biserica, indiferent de tipul ei, traiesc cu impresia ca sunt apropiati de Dumnezeu. Dar oare asa este, chiar sunt apropiati? Religia e ca o ciorba cu de toate, bune si rele.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cred in Dumnezeu, religia este forma prin care imi exprim credinta.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista zeii simplu

| sublime89 a răspuns:

Dar acel d-zeu in care crezi nu e inspirat tot dintr-o religie? Sau ti-ai inventat tu propriul zeu?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este exact ceea ce vor cei care conduc lumea.
Cand incepi sa-ti dai seama de minciunile si contradictiile din Biblie sa dai in extrema cealalta.
Iudaismul,crestinismul,islamul sunt religii inventate de ei.
(Islamul le-a cam scapat din mana).
happy
Acum tot ei controleaza informatiile,legile etc.
Informatiile interesante legate de univers,Dumnezeu extrateresti,biologie, psihologie, sunt atent prelucrate si modificate.
Cand reuseste ceva sa treaca de filtre apare imediat la TV un mare savant care "explica" fenomenul.

| drutzix a răspuns:

Nu cred nici in religie nici in dumnezeu si nu, nu confund termenii.
Dar dumnezeu este o creatie a religiei.

| dragos38 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar nici la biserica nu mai merg demult, oricum divinitatea nu incape in cladiri ridicate de mana omului, asta nu o zic eu ci a spus-o sf.Stefan,si bunicul meu avea o vorba daca exista dumnezeu exista in inima fiecaruia.Cate odata si eu am idoielile mele ca ar mai exista ceva dupa ce putrezim, dar totusi la cat de complexa este viata este imposibil sa fi aparut din intamplare, din grresala nu, nu, nici asta nu cred.Pana la urma urmei adevarul il vom afla dupa ce vom muri, si inca o cheste suntem interconectati depindem unul de celalalt de la soare pana la ultima alga din ocean.ai dreptate cu religia acolo este vorba de zeii si i confundam cu divinitatea, ori au fost modificate textele originale din biblie introducand zeii, ori cine stie.Dar acolo nu este vorba de divinitate, divinitatea nu este un mos cu barba alba, hm ce tembeli.

| JojoKing a răspuns:

Păi frate, părerea unora. Eu personal cred în zeii celți, nu știu, fiecare cu "stilul" lui de viață.