| ErrorFound a întrebat:

De ce ateu? De ce religios? Argumentati.

85 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

Iluzia sigurantei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App, ca tot ma plictisesc laughing Iisus vine de la Iehosua apoi Iesua, Yahve e alt personaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce creştin? Pentru că am dreptul şi libertatea să cred, am baza trăirilor mele cu Dumnezeu şi cred că există cineva dincolo de toate, adică Dumnezeu!

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Nu stiu ce aveti voi cu afirmatia asta :"Biblia raspunde la orice intrebare"...

Care orice intrebare? daca exista dzeu si daca e pacat sa mintim? la astea sigur raspunde ...sunt intrebari naive.
Dar la alte intrebari cu privire la existenta si lume nu raspunde.

Imi spune ca lumea s-a creat in 6 zile si ca adam si eva au fost primii oameni.
Asa si? Nu ti se pare putin tras de par si cam science fiction? --Niste raspunsuri cat se poate de naive si copilaresti pe langa niste intrebari grandioase care rod pe orice fiinta umana? Cum a aparut omul si lumea?

Mai ganditi-va.

| danay72 a răspuns (pentru Yuruva):

Daca nu o studiezi nu o intelegi.Trebuie analizata in detaliu, pe subiecte, si o poti intelege.Eu asa am facut si cu ajutor, am inteles raspunsul la orice intrebare la care nu intelegeam rspunsul.Ca de exemplu, daca exista iad?, ce se intampla cu sufletul cand moare?, de ce permite Dumnezeu suferinta? etc.Adevarul biblic exista, important e sa-l cauti si sa il accepti.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Primul capitol al Bibliei ne furnizează câteva detalii cu privire la unele acţiuni importante întreprinse de Dumnezeu pentru a pregăti pământul ca să fie stăpânit de om. Acest capitol nu ne furnizează toate detaliile; în timp ce îl citim, nu ar trebui să ne neliniştească gândul că acesta omite detalii pe care cititorii din vechime oricum nu le-ar fi înţeles. De exemplu, când Moise a scris acest capitol, el nu a vorbit despre alge şi bacterii microscopice. Aceste forme de viaţă au fost văzute pentru prima dată de om după inventarea microscopului, în secolul al XVI-lea. Moise nu a vorbit în mod concret nici despre dinozauri, a căror existenţă a fost stabilită prin deducţie în secolul al XIX-lea, pe baza fosilelor găsite. Însă Moise a fost inspirat să folosească cuvinte care puteau fi înţelese de către oamenii din zilele lui — iar aceste cuvinte transmiteau informaţii exacte despre crearea pământului.
În timp ce citiţi capitolul 1 din Geneza, începând cu versetul 3, veţi remarca faptul că acest capitol este împărţit în şase „zile" de creare. Unii susţin că acestea au fost zile literale de 24 de ore, ceea ce ar însemna că întregul univers şi viaţa de pe pământ au fost create în mai puţin de o săptămână! Totuşi, puteţi descoperi cu uşurinţă faptul că Biblia nu învaţă acest lucru. Cartea Geneza a fost scrisă în ebraică. În această limbă, termenul „zi" desemnează o perioadă de timp. Poate fi vorba fie de o perioadă de timp foarte lungă, fie de o zi literală de 24 de ore. Chiar şi în Geneza, despre toate cele şase „zile" se vorbeşte ca despre o perioadă de timp foarte lungă — „ziua în care Iehova a făcut pământul şi cerul" (Geneza 2:4, NW; compară cu 2 Petru 3:8). Cert este că Biblia dezvăluie faptul că „zilele", sau erele de creare, sunt formate din mii de ani.
O persoană poate să înţeleagă acest lucru din ceea ce spune Biblia referitor la a şaptea „zi". Pentru fiecare dintre primele şase „zile", relatarea se încheie cu cuvintele: „A fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi" şi aşa mai departe. Totuşi, aceste cuvinte nu le veţi găsi în încheierea relatării despre a şaptea „zi". În plus, în secolul întâi e.n., după aproximativ 4 000 de ani de istorie, Biblia a arătat că cea de-a şaptea „zi" de odihnă continuă (Evrei 4:4–6). Aşadar, cea de-a şaptea „zi" reprezintă o perioadă formată din mii de ani, de unde putem deduce în mod logic că la fel stau lucrurile şi cu primele şase „zile".
Apoi despre primii oameni:
„Ştiinţa susţine acum ceea ce majoritatea marilor religii predică de mult: Fiinţele umane din toate rasele descind din unul şi acelaşi prim om." — Heredity in Humans, de Amram Scheinfeld (Philadelphia şi New York, 1972), p. 238.
„Relatarea biblică despre Adam şi Eva, tatăl şi mama întregului neam omenesc, a spus cu secole în urmă acelaşi adevăr pe care ştiinţa l-a demonstrat astăzi: că toate popoarele pământului sunt o singură familie şi au origine comună." — The Races of Mankind, de Ruth Benedict şi Gene Weltfish

| danay72 a răspuns (pentru ErrorFound):

Primul capitol al Bibliei ne furnizează câteva detalii cu privire la unele acţiuni importante întreprinse de Dumnezeu pentru a pregăti pământul ca să fie stăpânit de om. Acest capitol nu ne furnizează toate detaliile; în timp ce îl citim, nu ar trebui să ne neliniştească gândul că acesta omite detalii pe care cititorii din vechime oricum nu le-ar fi înţeles. De exemplu, când Moise a scris acest capitol, el nu a vorbit despre alge şi bacterii microscopice. Aceste forme de viaţă au fost văzute pentru prima dată de om după inventarea microscopului, în secolul al XVI-lea. Moise nu a vorbit în mod concret nici despre dinozauri, a căror existenţă a fost stabilită prin deducţie în secolul al XIX-lea, pe baza fosilelor găsite. Însă Moise a fost inspirat să folosească cuvinte care puteau fi înţelese de către oamenii din zilele lui — iar aceste cuvinte transmiteau informaţii exacte despre crearea pământului.
Înainte ca Creatorul să facă să apară uscatul în a treia „zi" de creare, el a ridicat o parte din ape. Drept rezultat, pământul a fost înconjurat de un strat de vapori de apă. Relatarea antică nu descrie mecanismele folosite, şi nici nu este nevoie de acest lucru. Însă Biblia îndreaptă atenţia asupra întinderii dintre apele de deasupra şi cele de pe suprafaţa pământului. Ea o numeşte cer. Chiar şi astăzi, oamenii folosesc acest termen cu privire la atmosferă, locul unde zboară păsările şi avioanele. La momentul potrivit, Dumnezeu a umplut această atmosferă cu un amestec de gaze indispensabile vieţii.
Totuşi, în timpul „zilelor" de creare, nivelul apelor a scăzut, astfel încât a apărut uscatul. Folosind, probabil, forţele geologice care şi acum determină deplasarea plăcilor tectonice ale pământului, se pare că Dumnezeu a împins în sus dorsalele suboceanice pentru a forma continente. În urma acestui proces, deasupra nivelului apei s-a format uscatul, iar dedesubt, bazinele oceanice adânci, pe care acum oceanografii le marchează pe hărţi şi le studiază cu pasiune (compară cu Psalmul 104:8, 9). După formarea uscatului a avut loc un alt eveniment extraordinar. Astfel putem citi următoarele: „Şi Dumnezeu a zis: «Pământul să producă vegetaţie, plante cu sămânţă, pomi roditori care să facă rod după specia lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ.» Şi aşa a fost". — Geneza 1:11

| ErrorFound explică:

Hei, ma jignesti.big grin

| ErrorFound explică (pentru danay72):

Tot nu se explica diferitele specii de oameni de-a lungul timpului...Homo erectus/homo sapiens/homo habilis/si atlantii(acele schelete uriase).
Sa nu comentezi ca noi suntem homo sapiens(mare greseala).

| ErrorFound explică (pentru Lizzu):

Stai ma ca apare acum volumul 2 din Biblie. laughing

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Asa, ceva de genu. laughing

| ErrorFound explică (pentru Duucu):

Mai intrebi? varianta a.)

| danay72 a răspuns (pentru ErrorFound):

Oamenii de ştiinţă prezintă ultimele „stadii" ale „evoluţiei omului" ca pe o trecere de la Homo habilis la Homo erectus şi apoi la Homo sapiens, sau „omul modern". Potrivit oamenilor de ştiinţă, două fosile descoperite în Kenya la mică distanţa una de alta dezvăluie că cele două specii, Homo habilis şi Homo erectus, despre care se credea că reprezintă strămoşii omului, au trăit în acelaşi timp. „Coexistenţa acestor două specii face improbabilă teoria potrivit căreia Homo erectus ar fi evoluat din Homo habilis", afirmă paleontologa Meave Leakey.

| ErrorFound explică (pentru danay72):

laughing Ti-am zis sa nu faci astfel de greseli. Daca ii zici asta unui biolog iti da cu cartea de anatomie-n cap. Noi (cel putin eu, pentru tine nu pot garanta), suntem Homo Sapiens sapiens, specie evoluata din homo sapiens.
Si ce? Si cainele se trage din lup si lupul exista in continuare. Problem?

| ErrorFound explică (pentru dragos9234):

Aplauze! Aplauze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa argumentez ce? de ce sant crestin? asa am ales.am fost ateu, si am devenit crestin.ma simt mai bine.mai fericit, mai bun.mai constient.mai realist si mai inteligent.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Mai inteligent?

| Miauti a răspuns:

Sant ateu-crestin-budist-... imi place sa detin cate putin din fiecarea laughing)

Nu mi place ideea de ateism, deoarece forma atinge pana la un anumit punct.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Am inteles, dar te-ai legat aici doar de zile si numarul lor.
Mai mult nu.
De aparitia lui Adam ce zici? a fost modelat el din lut sau nu? Eva a fost modelata dintr-o coasta sau nu?
-Nu ti se pare discriminare si misoginism? ca barbatul sa fie facut din lut, iar femeia sa fie mai prejos si sa fie supusa lui prin modelarea din el?

Tu crezi asta?
--Uita-te in oglinda si spune-mi, te vezi aratand ca o coasta?

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Volumul 2?
Ma bucur doar ca nu o sa mai dau banii pe el cum am dat pe primul volum, doar ca sa citesc niste romane SF.hee hee

| danay72 a răspuns (pentru ErrorFound):

Asa cum ai observat, eu am citat oameni de stiinta, nu parerea mea personala.Deci daca ei au pareri contradictorii, e clar ca aceasta idee nu e clara nici pentru ei.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Potrivit cărţii Nanomedicine, de Robert A. Freitas jr., organismul uman este alcătuit din 41 de elemente chimice. Toate aceste elemente de bază — precum carbon, fier, oxigen — se găsesc în „ţărână". Într-adevăr, aşa cum citim în Geneza, omul este făcut „din ţărâna pământului".
Însă cum a fost posibil ca nişte componente lipsite de viaţă să fie puse laolaltă ca să formeze un om viu? Pentru a ne face o idee despre complexitatea acestui proiect, să ne gândim la una dintre cele mai sofisticate maşinării inventate vreodată: naveta spaţială realizată de NASA. Această minune tehnologică are 2, 5 milioane de componente! Echipelor de ingineri le-au trebuit ani de zile să o proiecteze şi să o asambleze. Cât despre organismul uman, acesta este alcătuit din 7 x 1027 atomi, 100 x 1012 celule, zeci de organe şi cel puţin nouă sisteme. Cum a apărut această „maşinărie" biologică cu o structură impresionantă, uimitor de complexă? Din pură întâmplare sau graţie unui proiect inteligent?
Mai mult, ce anume dă viaţă omului? De unde provine scânteia vieţii? Savanţii mărturisesc că nu au răspuns la această întrebare. În fond, nici nu au căzut de acord asupra unei definiţii a vieţii. Pentru cei ce acceptă ideea existenţei unui Creator, concluzia e evidentă: Sursa vieţii este Dumnezeu.
Dar ce putem spune despre afirmaţia Genezei că Eva a fost făcută dintr-o coastă a lui Adam? (Geneza 2:21–23) Înainte de a conchide că şi această parte a relatării este legendă sau ficţiune, să luăm în calcul următoarele: În ianuarie 2008, cercetătorii din California (SUA) au clonat primii embrioni umani din celule adulte de epidermă. De fapt, folosind tehnici similare, specialiştii au reuşit să cloneze cel puţin 20 de animale, cel mai cunoscut dintre ele fiind oaia Dolly, clonată în 1996 din glanda mamară a unei oi adulte.
Rămâne de văzut la ce vor duce aceste experimente. Însă e cât se poate de logic să ne întrebăm: Dacă oamenii pot folosi material biologic de la un organism pentru a produce altul de acelaşi fel, oare Creatorul Atotputernic nu a putut crea un om din material biologic luat de la alt om? Este demn de remarcat că medicii obişnuiesc să folosească în chirurgia reconstructivă ţesut osos prelevat din coaste datorită capacităţii lui de a se regenera şi de a se înlocui.
Deci, cred in creatie si in textul biblic.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Danay72..scrii prea mult.
Postarile de copy-paste la mine nu au efect.
Ti-am cerut in trecut si iti cer si acum, inca o data, sa-mi argumentezi cu cuvinte si pareri proprii, PROPRII. Si nu-mi trebuie mai mult.

Sincera sa fiu, nu am citit tot ce ai copiat aici ca reply la intrebarea mea.
--Cand cineva te intreaba ceva, inseamna ca vrea si e curios sa-ti afle propria ta parere cu privire la subiect si nu parerile unor necunoscuti copiate din alte articole ..nu ma intereseaza parerea acestora!

E lipsa de respect copy-paste-ul asta, pe bune. Nici nu ma mai obosesc sa te mai intreb alta data, e in zadar si e extenuant.

O zi buna.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Tu m-ai intrebat, eu ti-am adus argumente la intrebarile tale, iar eu cred in totalitate tot ceea ce ti-am scris, ca tu nu vrei sa accepti sau intrebi fara sa te intereseze sa afli raspunsul, asta e altceva.Si eu iti doresc o zi frumoasa.

| OhGodWhy a răspuns:

Ce pu la me sunt cu atatea intrebari despre crestinism!

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Nu ocoli cuvintele mele.
Nu am spus ca nu ma intereseaza raspunsul pentru ca altfel nu mai intrebam, logic nu?
Am spus ca ma intereaza raspunsul TAU si nu al oamenilor de stiinta sau ce-or fi ei.

Dar lasa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eror asa e ca ti-a atras atentia; mai inteligent? de fapt eu folosesc, teligent, si am pus anume sa vad reactia.ma bucur ca s-a observat.are si adresa.stie singura destinatarul.

| Exilee a răspuns:

Nu sunt ateu, dar nu sunt nici religios, adica nu sunt genul care sa mearga la biserica foarte des, intrucat am si defectele mele... Prefer sa fiu un simplu om, fericit, sa ma bucur de viata data de catre Creator, sa cercetez, sa culeg ceea ce este bun si folositor dintr-aceasta lume. big grin

| papys44 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si acesta exista ai numai de castigat
Daca crezi in Dumnezeu si acesta nu exista nu ai nimic de pierdut.
Daca nu crezi in Dumnezeu si acesta exista ai piedut cam...tot
Deci mai bine esti religios decat ateu ^_^