| UnOmOarecare3000 a întrebat:

De ce atunci cand ajuti pe cineva si vrei sa-i schimbi viata in bine, el nu vrea sa fie ajutat?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Pentru ca stie ca ajutorul vine din egoismul romanului care ajuta doar ca sa-l privesti bine.

| Lovelife00018 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu chiar. Exista oameni care te ajuta pentru ca asa sunt ei construiti, nu pentru ca sunt egoisti. De-a lungul vietii am ajutat foarte multi oameni, atat cat am putut, indiferent daca stiam ca ma barfesc sau ma jignesc pe la spate, ca nu ma cunosteau si era putin probabil sa ne mai vedem vreodata. Unii pur si simplu nu doresc sa fie ajutati

| UnOmOarecare3000 explică (pentru mentholinks):

Nu toti romanii sunt egoisti, mai sunt si oameni care au suflet bun.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru mentholinks):

S-a selectat automat funda, fara sa iti dau eu, nici nu stiam ca merge asa ceva. Probabil daca scria cineva o prostie se selecta automat raspuns corect.happy

| mentholinks a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Cred ca voiai sa-mi evaluezi negativ raspunsul dar Dumnezeu a hotarat sa fie funda.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru mentholinks):

Nu ti-am evaluat negativ raspunsul, dar nici pozitiv. Pur si simplu atunci cand vei primi mai multe evaluari de inteligent si folositor, iar altcineva nu va declara raspuns castigator se selecteaza automat funda. Nu ma intlege gresit, am dat un exemplu.

58 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa-i speli creierul cu religia ta, are dreptate cel care-ti refuza ajutorul. In locul lui si eu as face la fel.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci daca vrei sa-i umpli capul cu propaganda religioasa, el te trimite in originea materna. Foarte bine, si eu as face la fel!

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Pacat Doctorandus. De ce ai face la fel, daca cineva ti-ar vrea binele? Inseamna ca pe viitor cand vei vrea sa ajuti pe cineva, probabil nu-ti va lua in seama cuvintele tale. Eu unul accept sa fiu ajutat, orice raspuns bun este bine-venit. Daca eram rau probabil iti raspundeam cu aceeasi moneda, sau iti ziceam ca de ti-ai raspuns singur, in loc sa-mi raspunzi mie, etc. Dar fiind o persoana buna la suflet, iti spun prieteneste ca nu este bine ce faci.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Nu toata lumea are timp, dar cand este vorba de a da o mana de ajutor, imi fac. Nu pot sta tot timpul pe TPU online.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Pentru ca modul la care tu faci binele este de fapt un rau pentru musulmani, hindusi, budisti, atei, agnostici, satanisti, wiccani, etc.

Nimeni nu vrea sa fie barait la cap cu propaganda religioasa, daca si tie ti-ar face la fel un musulman sau un hindus ai striga in gura mare "Persecutie!".

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca pentru alte denominatii crestine tu propagi erezia. Esti un eretic pentru majoritatea crestinilor! Cum ar putea un eretic sa faca binele? Nu, un eretic este un lup rapitor.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Sau poate nu. Daca se minte singur omul, asta este altceva si Dumnezeu va avea grija de el. Fiecare cu religia lui, nu oblig pe nimeni sa creada in Dumnezeu, dar la finalul vietii El ne va decide soarta, adica unde se va duce sufletul nostru in rai sau in iad...

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Problema cu ceea ce sustii este epistemologia: nu ai de unde sti ceea ce pretinzi ca stii.

Inca o data: Daca nu ai teologia absolut corecta, fara nicio urma de erezie, ajungi singur in iad. Iar sansa de a nimeri teologia corecta este mai mica decat a castiga un milion de Euro la loterie.

Vrei sa zici ca intentia conteaza? Ce erezie abjecta!

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Ori mergi la sigur, ori nu mai mergi. Ce ai cu mine? Te-ai croit pe mine? Daca cineva face bine, tu de ce ii vrei raul? Ai ceva de ascuns? Nu iti bate joc de bunatatea altuia.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Credeam ca acest site este mai mult pentru ai ajuta pe oameni, nu pentru a-si bate joc de ei.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Eu ti-am demonstrat precis ca pentru majoritatea bisericilor crestine tu esti un eretic si un lup rapitor. Asta e un fapt obiectiv, asa ca n-are niciun rost sa il negi. Apelul la mila sau la bunatatea mea nu schimba cu nimic acest fapt obiectiv.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Problema este ca pretinzi ca tu ajuti lumea, desi nu ai maturitatea intelectuala pentru a intelege ce ti-am comunicat.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Daca in biserici este afacere si le este gandul la bani in loc sa ajute oamenii, eu nu sunt obligat sa fiu ca ei. Si de ce ma faci eretic si lup rapitor, eu ajut oamenii dar nu pentru mine. Desigur ca si bunatatea ta conteaza foarte mult, de fapt bunatatea fiecarui om conteaza. Tie ti-ar placea sa te jignesc asa cum o faci tu? Desi trebuie sa fii bun si cu cei rai, mie nu prea imi convine. Daca vrei sa faci bine pur si simplu fa-o fara a astepta ceva la schimb. Vei intelege in timp ca am suflet bun. De ce trebuie sa plateasca unii oameni pentru rautatile altor oameni? Adica de ce trebuie sa fie obligat un om de catre alt om sa fie si el rau? Cum ar fi daca ne-am ajuta unii pe altii? De ce sa nu facem asta? Daca cineva face fapte bune si altcineva da vina pe el ca este vinovat cu ceva (desi nu este chiar asa in realitate) si alti oameni il cred pe cel rau, atunci ce vina are cel bun la suflet? Cel rau de ce nu este vinovat? Am dat un exemplu.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

De asemenea m-ai facut si prost. Am sa ma prefac ca nu am vazut ce mi-ai scris, de dragul lui Dumnezeu, dar totul la limita bunului simt. Din ce mi-ai comunicat asta imi demonstreaza ce fel de persoana esti si anume ca nu vrei sa ajuti oamenii. Ti-as scrie mai multe dar nu mai am baterie...

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Pentru ultima oara: pretentiile tale de a-l cunoaste pe Dumnezeu si Adevarul Absolut sunt nejustificate epistemic. Despre asta era vorba.

Dar daca doar crezi si nu stii despre ce vorbesti: mai taca-ti fleanca.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Te simti cu musca pe caciula.happy

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Asa faci cu toata lumea?

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Ceva imi spune ca toata discutia asta este de pomana, desigur nu o lua in nume de rau. Vom ajunge de unde am plecat... Am mai cunoscut oameni ca tine, nu mai sunt mic.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Mai bine las-o asa, crede-ma ca nu ajungem nicaieri, suntem si noi oameni maturi, hai sa nu ne certam.happy

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Teologie obiectiv adevarata nu exista si nu poate exista. Este o aberatie sa crezi ca asa ceva poate exista.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Bine Doctorandus, cum spui tu. Noapte buna, domnule.

| tudorvolcano a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Se ia la vorbă din propriul orgoliu.
Încearcă să se ia de alții pentru că are probleme cu stima de sine, și în ciuda acestui fapt, sau mai bine spus, chiar datorită acestui fapt, are și complexe de superioritate.
Nu degeaba și-a pus și numele „doctorandus".

Când s-a luat la vorbă cu mine, a pus la îndoială faptul că studiez lingvistica, până ce i-am arătat proba laughing.
Se pare că o făcea pentru a încerca să-și ascundă insecuritățile.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru tudorvolcano):

Isi va gasi nasul intr-o buna zi.happy

| ania a răspuns:

Pentru ca are liber arbitru, nu e obligat sa se lase ajutat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că nu îl interesează binele oferit de tine.

| anonimg a răspuns:

Sunt multe motive, piedici, si care pot sa depaseasca puterea noastra de intelgere si de acceptare.
Trebuie deci sa cunosti bine o astfel de persoana. Gradul de depresie poate sa fie mai mare, si deci problema te poate depasi; cateodata este nevoie de personal calificat, specializat. Dar nimic nu trebuie sa treaca nici peste vointa omului, si nici peste voia lui Dumnezeu (adica nu putem sa cautam ajutor la cel rau).

| Mayhem666 a răspuns:

Poate nu doreste ca cineva sa-i schimbe viata, si poate ce tu consideri ca si schimbat in bine, acea persoana considera ca si schimbat in rau.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru Mayhem666):

Si de ce ar crede asa ceva daca are incredere in mine?

| Mayhem666 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Cine a spus ceva de incredere?

| UnOmOarecare3000 explică (pentru Mayhem666):

Eu, am dat un exemplu, lasand rautatea la o parte.

| Werrich a răspuns:

"Pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti", "Facerea de bine,... de mama"

| Seba2013 a răspuns:

Poate crede ca este doar o utopie, nu crede ca poate sau este posibil sa participe NATURII DIVINE (2 Petru 1:4). Insa Dumnezeu ne promite ca toate si totul se vor supune Lui.
Daca el este rigid si nu se lasa modelat sau format de Duhul Sfant……trebuie sa facem noi ca acel om sa participe NATURII DIVINE. Atunci o sa vezi cum o sa creada si el. Specia noastra s-a aratat capabila sa modifice significativ conditia vietii si viata asa cum o cunoastem.
Cand Duhul isi face prezenta, vedem ordine, curatenie, puteri, minuni, intelepciune, etc., in cosmos.
Artistii, Politicii, Medicii, Stiinta, Religia, etc., se chinuie sa ne transforme viata intr-o opera de arta (Forma). Toti acestia trebuie sa tinteasca bine, pentru ca DESTINUL lor este sa traim intr-o lume mai buna(participarea la natura divina). Cu cat se spiritualizeaza sau lovesc mai bine cu atat lumea o sa fie mai divina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa nu iti placa ce auzi.

Am si eu o intrebare de bun simț.
De unde stii tu ce e bine pentru acel om?

Eu una am avut de nenumarate ori parte de asa "ajutor" si numai ajutor nu il consider.

Daca o babuta nu vrea sa traverseze strada si tu o traversezi ăla e ajutor? Ca asa scrie la carte? Ca sa ajuti o baba sa treaca strada e fapta buna?

Daca un om chiar are nevoie de ajutor il cere. Daca ii e rusine, poate nu pe fata, dar îți da de înțeles.

Ce folos poate avea cineva daca vrei sa il ajuti cu forta? Mai degraba se va razvrati.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru anonim_4396):

In cazul asta o lasi in pace, daca nu vrea sa traverseze strada. E la mintea cocosului.happy

| UnOmOarecare3000 explică (pentru anonim_4396):

Depinde de situatie. De exemplu daca cineva are nevoie de ceva, nu trebuie sa-l ajuti? Iti va multumi el mai tarziu, sau poate niciodata cine stie. Oricum tu stii deja ca in sufletul tau ai facut o fapta buna. Daca vei vedea un om care ar vrea sa sara de pe un pod, nu ar trebui sa il faci cumva sa nu mai sara? Nu asa este omeneste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Nu știu.

Poti sa ii sugerezi ajutorul...dar nu stiu daca poti sa i-l impui...la ce folos?

In orice caz, sa presupunem ca il faci pe omul ăla care vrea sa sara de pe un pod sa nu sara, că îl ții cu forța. Atunci, pe moment e ok. Cand nu vei mai fi cu el, daca el nu isi schimba si gandirea, e foarte probabil sa incerce iarasi sa sara.

Si in loc sa vezi care-i baiu lui si sa il ajuti, de fapt tu vrei sa fii mulțumit ca ai facut un lucru bun - ca l-ai oprit o data, de doua ori, de cincizeci de ori. Dar tu nu i-ai dat ceva care sa ii schimbe perspectiva asupra vietii.

Noi de obicei vrem doar sa fim mulțumiti. Nu e OMUL mai important ca IDEEA noastra despre bine.

Chiar nu stiu ce sa zic concret. E de la caz la caz. Nu știi ce e cu omul si nu poti sa îl ajuți, decat daca te intereseaza mai mult de el decat de dorința ta de a fi lucrurile "cum trebuie", "cum e normal", "cum se face de obicei". Decat daca il iei personal si daca iti pasa de el si incerci sa il iubești.

E usor sa judecam lucrurile omeneste si sa cautam un fel de dreptate. E mai greu sa ne doara inima pentru cineva.

Si e si mai greu sa credem ca ideea noastra despre bine nu e perfecta. Ca poate celalalt intelege altfel si e sanatos modul lui de a vedea si noi avem o problema...

Probabil mi-am ales prost sa spun lucrurile astea pe TPU...dar cine stie... poate pune pe ganduri pe cineva.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru anonim_4396):

Eu unul daca as putea as face ceva, poate l-as lua si acasa, daca as avea multi bani. Pacat ca pe cei de la putere ii dor in fund. Daca as fi la putere sigur as face ceva in privinta asta, nu pentru ciolan...
M-a mai intrebat cineva ceva asemanator, daca s-ar putea gasi cineva la momentul potrivit, probabil s-ar schimba multe in tara, sau poate ca nu, oricum sigur se va gasi mereu cineva care sa faca rau. Nu eu, cineva asa ca mine dar cu multi bani, un milionar, miliardar... care ar gandi la fel.

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru ca să-ți răspund la întrebare, unul din răspunsuri este că acel om suferă prea mult de patima mândriei, și de aceea refuză cu înverșunare să-i faci bine.

De aceea ne-a spus Mântuitorul să răsplătim răului cu bine, pentru că așa vom pune cărbuni aprinși pe capetele vrăjmașilor noștri.

Îi roade mândria așa tare încât e ca și cum le-ai da cu ceva în cap dacă i-ai ajuta cu ceva.

Un om smerit ar refuza ajutorul, rușinându-se că nu este vrednic de ajutor, sau că nu are cu ce să te răsplătească, dar dacă insiști, din smerenie îl va primi la urmă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Eu ma indoiesc ca e asa. Nu stiu situatia.

Cine suntem noi sa stim ce e bine pentru persoana aia? De vrem "sa ii facem bine". Nu stiu daca poti face bine cuiva cu forta si impotriva vointei acelui om. Se va razvrati.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Simte prea mult. E deja prea mult pentru el.
Stiu ce zic, de multe ori incerc sa ma sinucid si vine cineva sa ma ajute si sa imi zica :,, Hey, viata e frumoasa. Poate nu e acum dar va fi"
Pai lasa-ma naibii in p*m ca am probleme de o viata si vii tu sa imi spui mie ca viata e frumoasa, ca hehe, ca nu stiu cum.Adica eu stau si plang de o ora si caut toate cutiile de paracetamol din casa ca deja m-am saturat la cate am indurat si vi tu sa-mi spui ca viata e frumoasa? Adica bro, e ca si cand... vezi pe cineva ca plange si-i spui sa n-o mai faca si omul ala e ceva gen :,, VAI CE IDEE EXTRAORDINARA! nici nu m-am gandit la asta"
Multi oameni, da' nu ca multi, FOARTE multi au intrat in depresie si uneori nici dupa ani/luni bune petrecute la psiholog nu se schimba nimic.
Uneori esti cu cutitul deja pus pe vene sau cu pumnul de pastile dus la gura si numai auzi un bzzz si vezi ca-ti spune cineva sa n-o faci, sa nu incerci sa te sinucizi. Pai ramai ca prostu' efectiv...
Unii oameni doresc sa puna punct si gata. Indiferent de cate ore stai cu gura pe ei sau incerci sa ii faci sa nu o faca, ei tot o fac. Adica imagineaza-ti doar ca in spate ai un trecut care tot te apasa. Si te apasa in fiecare zi, si mai vin si probleme, si prietenii cu problemele lor, si studiile cu stresul lor care il pun pe tine, si relatii toxice cu parintii, familia si prietenii etc. Pai logic, la cat stres se pune pe tine intri in depresie...
Am ajuns de multe ori la ideea:,, Degeaba de maine as avea o viata frumoasa daca deja trecutul meu e negru`` Adica simti ca a fost prea mult. Ce daca de maine viata e roz? Toti anii de viata din trecut au fost negrii. Orice vorba iti aduce aminte de ceva din trecut si incepi pur si simplu de acolo, de la cea mai mica chestie sa te gandesti la alta chestie, de la alta chestia la alta si tot asa pana ajungi sa te gandesti ca tot ce ai facut e o greseala.
Uneori ajutorul asta nu te ajuta cu nimic, efectiv cu nmic.
,, Hey, nu gandi negativ`` Pai pana mea, viata mea e negativa si ma face si pe mine sa fiu asa. Nu te gandi ca n-as vrea ajutorul tau sau nu as vrea sa fiu o persoana fericita cum sunt altii. Pur si simplu viata ma face cine sunt si gata. Plus ca stiu ca mi-a mai fost dat ajutor si degeaba (de la unii).

| UnOmOarecare3000 explică (pentru nuspuncinesunt2):

Da dar cunosc pe cineva care l-am ajutat in fiecare zi si s-a schimbat spre bine. Cum iti explici asta? Practic a scapat de gandurile rele si a inceput sa gandeasca pozitiv, doar ca tot mai are nevoie de putin ajutor pe viitor. Trebuie sa ai o ambitie foarte mare.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Bruh, sunt mica de varsta si eu deja am incercat de multe ori sa ma sinucid. Pe dracu, o data am luat 16 de pastile de paracetamol si 3 de brufen si m-am trezit cum m-am culcat. Aveam niste dureri mici de ficat dar m-am trezit absolut sanatoasa. Mi-am taiat venele, am sarit de la etajul 1 si doar mi-am sclantit glezna. Parca-s rezistenta laughing
Anyway, pe mine putini m-au ajutat. Efectiv in seara in care luasem pastilele vorbeam cu o fata si era ceva gen :,, Hey te pup sa nu o faci ca viata e frumoasa" pai ce puii mei, imi venea sa-mi arunc telefonul pe geam. Sunt enervanti unii- rau rau.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru nuspuncinesunt2):

Daca este adevarat ce mi-ai scris, imi pare rau pentru tine. Sa nu mai incerci sa te sinucizi ca este mare pacat de viata ta, si nu este bine ce faci. Ar trebui sa faci cumva sa gandesti mai pozitiv, si sa lasi doar pe cei care vor sa te ajute cu adevarat, iar cei care-ti vor raul sa-i dai la o parte. Desigur nu te oblig, faci ce vrei dar o viata ai, nu-ti bate joc de ea.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Nu e ca si cand mai pot indrepta ceva. Sau poate pot, dar mna. Ma descurc eu cumva...

| UnOmOarecare3000 explică (pentru nuspuncinesunt2):

Daca poti ar trebui si sa vrei. Este pacat de viata ta. Gandeste mai pozitiv, fii mai optimista si ai mai multa vointa. Adica daca tu consideri ca asta este bine fa in continuare, dar eu iti spun ca nu este bine. Niciodata nu este prea tarziu sa te schimbi in bine. Si nu te lasa influentata de altcineva, ci fa-o pentru tine.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Nicaieri Biblia nu recomanda "gandirea pozitiva".

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Ar trebui sa o recomanzi tu, nu eu... Domnule Doctor.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Ar trebui sa iei aminte si sa ma imiti. Nu doar sa te iei mereu de mine. Ca poate asa vei invata cate ceva...

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Pur si simplu ''gandirea pozitiva'' este recomandata de mine. Se zice ca trebuie sa faci cat mai mult bine pentru a ajunge in rai. Sau pur si sumplu doar o faci pentru ca asa ar trebui sa fie normal, asta pentru cine crede in Dumnezeu. Din afara de ''cu nimic'', pentru ca sutnem la sectiunea religie, cu ce altceva mai mai putea ajuta.happy

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Niciodata nu este prea tarziu sa te scimbi spre bine si sa faci bine oamenilor cu adevarat.
Mai incurc tastele din repezeala...happy

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Ce vrajeala vei mai scrie despre mine? Pe mine nu ma duci cu galagia, asa cum faci cu alti oameni.happy

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Habar n-ai ce inseamna "gandire pozitiva", nu-i asa? E un termen din psihologie. Iar in religie tine mai degraba de New Age decat de crestinism traditional.

Las' ca te lamureste tudorvolcano, ca el este ortodox fundamentalist, nu eu.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru doctorandus):

Vezi ca tot de unde am plecat vom ajunge? Mai lasa-ma in pace, sau iti place de mine? In fiecare zi te gandesti la mine sa imi scrii sau n-ai cu cine vorbi?happy

| Lovelife00018 a răspuns:

Pentru ca nu toti vor sa fie ajutati. Este un lucru care ar trebui sa fie inteles de cat mai multi oameni. Daca un om se plange la tine ca ii trebuie lucrul X si nu-l are, ca nu stie sa faca Y si nu are cine sa-l invete, ca ar vrea sa se angajeze si nu are unde etc iar atunci cand incerci sa-l ajuti nu prezinta niciun fel de interes inseamna ca doar ii place sa se planga, ii place atentia, nu isi doreste de fapt sa iasa din starea in care se afla. Poti sa-i gasesti tu job cu salariu de 5000 de lei, daca e lenes si nu munceste nu o sa-l accepte, pentru ca in viziunea lui trebuie sa munceasca putin si sa primeasca mult. Pur si simplu asa sunt unii oameni si nu ar trebui sa iti pierzi timpul cu ei pentru ca nu o vei scoate niciodata la capat.