| UnderLife a întrebat:

De ce baptistii, evanghelistii si toate sectele nu isi fac cruce? Pentru ca dracu nu suporta crucea.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei isi poarta crucea.,, Veniţi la Mine, toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă. Luaţi jugul Meu asupra voastră, şi învăţaţi de la Mine, căci Eu sunt blând şi smerit cu inima; şi veţi găsi odihnă pentru sufletele voastre. Căci jugul Meu este bun, şi sarcina Mea este uşoară.,,

Inainte oamenii aveau cruce de lemn si inima de aur... azi au inima de lemn si cruce de aur!

| Esperança a răspuns:

" Pentru ca dracu nu suporta crucea." ce rost are sa iti faci semnul crucii daca tu esti cu dracul in gura?
Crucea, daca nu stii, este doar obiectul pe care a fost rastignit Isus Hristos caci asa obisnuiau romanii sa rastigneasca oamenii pe cruce.
Iar voi interpretati versetele din Biblie in care se vorbeste despre cruce si aveti impresia ca se refera la cruce ca si obiect, insa acolo e o metafora. Noi trebuie zi de zi sa ne purtam crucea, adica problemele care apar in timpul vietii si hotul isi face semnul crucii cand se duce la furat si zice "Doamne ajuta"!
Crucea nu te ajuta cu nimic, mantuirea o primesti doar prin Isus Hristos nu prin religie si nu prin cruce!
Dar in fine pentru voi si magarul e sfant, ca doar Isus in Ierusalim a intrat pe un magar, iar la biserica inainte de pasti sau de pasti veniti cu cocos in biserica, ca asa a cantat cocosul de 3 ori pana s-a lepadat Petru de Hristos asa ca ce sa mai zic... happy
Mai bine cerceteaza Scriptura si lasa basmele lumesti si babesti!

| MMihai a răspuns:

Credeam că toți creștinii, îți fac cruce.

Peste 95 % dintre creștini, nici nu cunosc, ce reprezintă crucea, la modul real, dar îți fac cruce, ca idioții, iar crucea, ca simbol al soarelui și al „luminii" de la Dumnezeu, trebuie făcută, foarte rar.
Creștinii ortodocși își fac cruci în tâmpenie și consideră crucea drept un instrument al supliciului, pe care ș-a găsit moartea, „zeul lor bun, Iisus".

Crucea ca simbol, al soarelui și al „luminii" de la Dumnezeu, era cu mult, anterioară creștinismului și va exista și după dispariția acestei religii.

| cristi202 a răspuns:

Nu pentru ca cel cu coarne nu suporta Crucea. Ci pentru ca e doar un punct de vedere diferit. Insa nu si neadevarat. Pentru ca in Biblie spune ca Hristos a fost blestemat fiind pus pe Cruce, pentru ca erau rastigniti doar cei blestemati, deci e clar ca crucea era un semn al blestemului, nu era ceva de care sa tii seama. Poti asemana asta cu gratiile unei puscarii sau cu catusele. Cam asa era crucea. Gindeste-te la gratii sau la catuse, si automat te vei gindi si la criminali sau la hoti, sau la oameni rai. Cam asa era cu crucea, era un lucru considerat a fi rau. Doar de cind Hristos a murit pe ea, i-a schimbat statutul, a facut-o sa fie un semn al biruintei asupra mortii, pacatului, raului, asa cum ortodocsii si catolicii il vad azi. Deci sunt doua puncte de vedere diferite, dar ambele sunt cit se poate de reale. Depinde de perspectiva din care privesti lucrurile.

| Stefy2 a răspuns (pentru cristi202):

Atunci de ce măgarul are o cruce pe spate și pe Biblia pe care o citim exista semnul crucii

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Daca te-as bate pe tine in cuie ti-ar placea? Crucea e un instrument de tortura nicidecum ceva sfant.

| 4b a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Scrie asta pe un afis mare si pune-l la vedere pentru toata lumea...sa i-a aminte cine are ochetiwinking tongue

| 4b a răspuns:

laughing ba o suporta...crucea in sine nu are nimic de a face cu mentalitatea luiwinking nu se face cruce pentru ca ea in sine nu semnifica decat un instrument de torturawinking ios tare curioasa cum statea treaba daca era vorba de ghilotina.
Nu la cruce ar trebui sa aducem inchinare, ci la Cel crucificat!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Unele secte nu cred in Iisus si mi se pare si mie ilogic sa iti faci cruce daca nu crezi in puterea ei. Sper ca te multumeste un raspuns in ciuda retoricului tau. happy

| alexmarton a răspuns:

Ha ha ha...
Ok, eram pe net cautam ceva scripturi interesante, si in cautarea mea a aparut linkul acesta, ceea ce pare interesant. Nu puteam sa plec de aici fara sa imi zic si eu ideea, chiar daca unele idei mi se par cam amuzante, dar am sa zic totul asa istoric si frumos.
Pentru inceput, sa stie toata lumea, ca Legea Romana data de dupa cucerira orsaului Cartagina a fost urmatoarea, ca toti cei care sunt tradatori sau dusmanii (barbarii) ai Romei sa fie crucificati. normal de acolo au invatat ei sa curcifice, chiar daca Persanii au fost primi cu aceasta lege cu mult timp inainte. politician si avocat pe vremea aceea Cicero a spus ("Crucificarea este pedeapsa cea mai cruda si dezgustatoare"), asa ca atunci cand lumea a strigat crucificatil nu a strigat pentru ce, ci au vrut iei sa aiba acel mesia aceeea pedeapsa de pe vremea aceea, o pedeapsa capitala si rusinoasa, care in chinuri si se termina prin moartea inculpatului. Asa ca chiar daca, sa spune hm... Haide sa spunem, daca Romanii in Cartagina descoperau alta metoda de omor, nu crucificarea, alta, oare cum se clasa Istoria, pentru ca luand aminte, persanii au inventat crucificarea, sa numai zic pastile sunt o sarbatoare mozaica, inainte sa vina Isus pastile se tineau. Cu chestia asta, nu cred ca a fost o coincidenta, ca sa inventat curcea, inventorul ei fiind 2 de fapt Costantin si Elena, cred ca nu au avut ce face, erau si ei doi la un pahar de vin, si s-au gandit sa inventeze acest semn.La urma urmei din cate am citit, scria prin multe documentaii ca, au inceput sa ii omaore pe cei care isi faceau cruce, deci inseamna ca sau terzit din bautura, si au realizat ce au facut, normal ei nu au fost alesi de Dumnezeu, ca fiind indrumatori, dar pentru ortodocsii, orice e legat de Dumnezeu, adica cei care spun ca au cuvantul deja sunt sfinti, e ceva extraordinar si aberant.Sa ii faci sfinti pe acele persoane care au gresit o lege, iar dupa aia sa omori si sa declari ca, e o greseala legea (suna a Romania). In fine daca parcurgi astea 2 lucruri, realizez, ca amandoua tabere(romanii, constantin si Elena) au ajuns sa influenteze, acesta lumea, doar din LEGE, o lege scrisa care nu are nici o legatura cu Legile lui Moise date de Dumnezeu.Iar Isus cat timp a fost pe pamant, a cerut un singur lucru(macar daca cerea 100, de lucruri crede-ma ca si eu refuzam), lucru cerut a fost sa ne rugam, atata, mai mult NU.Iar vb mult din pilde, referitor la viata de zi cu zi. Discutie incheiata, eu ti-am spus, istoria de cum au inceput toate, sa realizez e treaba ta acum, EU cred ca e un sir de evenimente interesante, iar fiecare s-au folosit de ele la un moment dat, pentru a avea o influenta asupra oamenilor.
Bafta!

| AVAAVA a răspuns:

Din nebunie. Pentru ca vor sa fie diferiți, din acelasi motiv pentru care au renunțat și la Sfintele Taine.
"Căci cuvântul Crucii pentru cei ce pier, este nebunie, iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."
Daca prin Jertfa suprema pe Cruce, s-a surpat moartea, dezlegand păcatul strămoșesc, cum sa nu cinstim Noi Crucea?
Noi Ortodoxi, ne inchinam, deci semnului cinstiți și de viata făcătoare Cruci, indiferent de materia din care este făcută, nicidecum cinstim materia, ci doar semnul crucii ca simbol al lui Hristos. Căci Isus le-a spus ucenicilor:"Atunci va apărea semnul Fiului Omului pe cer", cu referire la cruce. Pt aceea și îngerul învierii s-a adresat femeilor:"Căutați pe Iisus Nazarineanul cel răstignit?, iar apostolu:Noi predica pe Hristos Cel Răstignit.
Sunt mulți cu numele Iisus sau Hristos, dar Unul singur este Cel răstignit.
Îngerul și apostolul n-au spus,, ci" Cel Răstignit".
Sa ne inchinam semnului Crucii, ca oriunde ar fi semnul, acolo va fi și Hristos.
Ne inchinam deci tuturor celor afiorisite lui Dumnezeu, însă cinstirea i-o aducem Lui. Semnul crucii este numit și "Pecetea darului Duhului Sfânt".
Închinarea la Cinstită Cruce, sunt predanie apostolică.
Ignatie Teoforul în Epistola către Filipeni afirma:"Ca Stăpânitorul lumii acesteia(Diavolul) se bucura când cineva tagaduieste Crucea, căci știe ca mărturisirea ei înseamnă imicirea sa, aceasta-i zdrobitoare puterii lui, văzând-o, se îngrozește, la auzul el, e cuprins de frica" Folosirea a acestui semn sacru este folosit de toți Sfinții Părinți primari.

| madalina2222 a răspuns:

Pai nu stiu de astea dar noi ortodoxsi credem crucea un obiect sfant fiindca prin ea a adus Iisus mantuirea si ne facem cruce pentru a reaminte sacrificiul facut de Iisus ear crucea o mai folosim pentru a incheia o rugaciune adica in numelei Sfintei Treimi a Tatalui a Fiului si a Duhului Sfant care este UNUL adica un Dumnezeu ear Amin inseamna asa sa fie ca un cuvant de incheiere de acere domnului sa faca ce i-am cerut Simplu.Va pup si imi pare rau pentru cei ce cred ca calea cea dreapa este Lucifer Daca e asa bun va zis macar de ce a fost alungat sau va mintit cum face el de obicei

| nimeeee a răspuns:

Pentru ca in biblie nu scrie sa iti faci cruce deci asa ar trebui sa faca toti oamenii, toate religiilewinking sa faca ce este scris in biblie. deci toate religiile care isi fac cruce isi fac din obiceiurile lor nu din biblie.

| UnderLife explică:

Va zic eu cum sta treaba cu toti sectarii si toate sectele.Astia is discipolii lui dracu, lui Lucifer.Toti au folosit Biblia ortodoxa si au modificat-o ca niste porci cum ca dau un ex Isus Hristos a mai avut frati sau a avut familie sau Isus era fiul Mariei Egipteanca(cea cu desfranarea). Asta fac toti sectarii, umbla cu tot felul de tampenii sa induca lumea pe drumuri gresite, pe cand in ziua de azi gasesti adunatura de sectari la fiecare colt al orasului.

| Mirela1989 a răspuns:

Baptistii, evanghelistii, adventistii de ziua a saptea, penticostalii, martorii lui Iehova, etcetera sunt neoprotestanti dar si crestini (ma prieteni evanghelisti cu care am mers la biserica si stiu sigur ca-si fac cruce) deci asta hotaraste fiecare ...nu sunt si crestini care nu-si fac cruce cand trec pe langa o biserica?

| markindustry a răspuns:

Putin respect pentru Diavol, Printul meu. si crede-ma, Maestrul nu se teme nici de cruce si nici de tamaie sau mai stiu eu ce. asta-i pentru ignoranti mai sirsouthofeden. ia de aici lumina:http://www.youtube.com/watch?v=E_q8ONtNW4U

| tudorcristian58 a răspuns:

In primul rand nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.Nu sunt critic de fel.Eu doar imi expun parerea.Multi spun ca nu trebuie sa-ti faci semnul Crucii pentru ca in Biblie apare doar cu sens figurat sau pentru ca, crucea a fost un instrument de tortura pentru Domnul nostru IIsus Hristos.Am cercetat si eu in Sf.Scriptura, am si stat de vorba cu diverse persoane despre acest subiect, unele fiind neoprotestante si am ajuns la concluzia ca semnul Crucii este reliefat in Biblie atat in Vechiul Testament ''Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii'' (Iez., 9, 4-6),in bibliile neoprotestante apare doar ''un semn''(sunt multe diferente intre Biblia Ortodoxa si cea neoprotestanta) iar in Noul Testament apare ca fiind pecetea lui Dumnezeu care pastreaza nevatamati pe cei ce o au insemnata pe fruntile lor (Apoc., 7, 2-4; 9, 4) facand referire la primul citat de mai sus totodata.Insa citatul din Biblie care m-a facut cel mai mult sa respect, sa iubesc Sf.Cruce si sa ma inchin la Ea este urmatorul:Matei 24, 30). Sfînta Evanghelie ne spune că la plinirea vremii, înainte de înfricoşata Judecată de apoi, se va arăta Sfînta Cruce venind pe norii cerului, cum citim: Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plînge toate neamurile pămîntului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului cu putere şi cu slavă multă (Matei 24, 30). Da, fraţii mei, toate popoarele pămîntului vor plînge la arătarea Crucii lui Hristos pe cer şi la vederea venirii Lui să judece lumea. Ce vor zice atunci popoarele păgîne cînd vor vedea venirea Domnului nostru Iisus Hristos, înconjurat de toate oştile îngereşti şi de arătarea Sfintei Cruci pe cer? Ce vor zice atunci cei ce L-au răstignit pe Hristos? Ce va zice Pilat care după ce L-a biciuit, a dat voie iudeilor şi ostaşilor lui ca să-L răstignească? (Marcu 15, 15). Ce vor face arhiereii Ana şi Caiafa? Ce vor zice atunci bătrînii şi fariseii şi toată adunarea iudeilor, la vederea Dreptului Judecător şi a Sfintei Cruci venind pe norii cerului?

Ce vor zice atunci cei ignoranti care defaimă Sfînta Cruce, cînd vor vedea semnul Fiului Omului venind pe norii cerului? Vai şi amar celor orbi, răi şi necredincioşi că atunci fiecare va vedea ce a făcut în viaţă, dar va fi prea tîrziu şi nu va fi vreme de pocăinţă. Deci citatul de mai sus demonstreaza clar ca Domnul nostru Iisus Hristos nu a urat Crucea ba din contra din moment ce a hotarat ca aceasta sa apara pe cer anuntand venirea Sa. Putem noi oare sa nu fim de acord cu hotararea pe care a luat-o Hristos? Vom fi vrajmasii Crucii sau ne vom inchina si o vom cinsti? Si as mai avea de precizat ca acest instrument nu e obiect cioplit pentru ca a fost sfintit de sangele Mantuitorului nostru IIsus Hristos.Fiecare e liber sa aleaga si nimeni nu trebuie sa fie criticat sau judecat pentru alegerea lui pentru ca are cine sa judece pe lumea cealalta.Pana atunci fie sa ne rugam unii pentru altii si sa fim uniti caci vremuri grele vor veni. Doamne ajuta

| tudorcristian58 a răspuns:

De precizat mai e ca atunci cand 'ma inchin la Ea', ma inchin nu la ea propriu-zis, adica nu la lemnul din care e confectionata ci cand ma uit la Cruce am imaginea in minte a Mantuitorului care a fost rastingnit pe Ea.

| Quar_Iulian_1981 a răspuns:

Pagane esti idiot. "Dracul" este zeul naturi, zeul pan.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Pan_(mitologie)
L-au "transformat" pe zeu in Drac ca sa ii indeparteze pe oameni increstinati de vechile zeitati si religii.
In mitologia crestina Lucifer (dracul) era cel mai puternic inger, un inger de lumina care statea in prezenta lui Dumnezeu fara sa se topeasca si crezi ca il topeste o cruce?
Daca ar exista cu adevarat, cu crucea in mana ca un inger ar veni la tine sa i te inchini si ai face-o pentru ca esti idiot.
Cat despre porci sectari care au modificat Biblia Ortodoxa cauta si citeste Bibliile Ortodoxe de la 1688, 1795 si 1914 si ai sa vezi care sunt porci sectari.
PS: Vezi ca si tu esti sectant din momentul cand secta ta pagana s-a desprins din Catolicism.
-----------------------------------------------------------
Secta= Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice).

| Raooul a răspuns (pentru Quar_Iulian_1981):

La inceput biserica era organizata in patriarhii, conduse de episcopi(numiti ulterior patriarhi).în cadrul sinodului 4 (451) erau recunoscute 5 patriarhii care alcatuiau PENTARHIA(antiohia, alexandria, ierusalim, constantinopol si roma).în 16 iulie 1054 din PENTARHIA se desparte doar biserica romei, formand biserica catolica, deci cine sunt atunci sectarii? Dumnezeu sa ne lumineze mintile spre mantuirea noastra.Doamne ajuta.