| Deaad a întrebat:

De ce carnalitatea omului a fost ingradita de religiile abrahamice?
De ce de mii de ani oamenii au trait cu iluzia ca sexul este murdar si s-au trezit d-abia acum,la sfarsitul sec.XX?
De ce atatea ingradiri si abstinenta? Pentru ce? Pentru iubirea fata de Dumenzeu?
De ce ne-a facut Dumnezeu, daca ne ia dreptul de la o viata in adevaratul sens al cuvantulului?
Cati dintre voi condamnati de exemplu nihilismul cand crestinismul vostru este nihilistic el insusi? Chiar cel mai nihilistic dintre toate filosofiile, deoarece acesta promoveaza moartea mai mult decat viata.Moartea ca trecere in "viata de apoi"?

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca tu intelegi gresit crestinismul "nostru". In Biblie, unul din cei mai mari sfinti, care a renuntat la multe pentru Hristos, a avut curajul sa spuna: "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos, toate imi sunt ingaduite, dar nu ma voi lasa stapinit de ceva." Si asa si este. Asta e de fapt conceptul de har divin. Dumnezeu ma iubeste asa cum sunt, nu trebuie sa fac eu ceva ca sa fiu acceptat de El. De facut voi face, dar altfel, determinat de dragostea Lui pentru mine. Oricine, cand e iubit, raspunde cu dragoste, caci asa e normal, si asa e si in crestinism. Nu o fac obligat, ci pentru ca eu am fost iubit mai intii. Problema insa sta in "nu ma voi lasa stapinit de ceva" Orice lucru care imi place mult risca sa ajunga sa ma stapineasca, sa ma faca sa depind de el. A-ti pastra inima dezlegata de orice lucru, e ceva foarte dificil, dar asta e lupta oricarui crestin, pentru ca inima lui sa apartina doar lui Dumnezeu. Si cel mai interesant lucru e ca, atunci cand renunti la un lucru pentru ca te stapineste descoperi ca abia atunci incepi sa traiesti. Mori pentru ceva, dar revii la viata in alt mod. Daca tu vezi doar moartea, si intr-un fel e normal, pentru ca inca nu ai "murit", doar crestinii mor fata de ei insisi, nu inseamna ca nu exista si viata dupa ea. Exista moarte, exista Cruce, dar exista si viata, exista Inviere. Crestinii experimenteaza asta. Cind devii crestin, cel mai greu e pana faci primii pasi pe calea renuntarii, a mortii. Dupa aceea, incepi sa vezi ca, dincolo de moarte, de renuntare, de lipsa a lucrului pe care l-ai lasat, primesti ceva de nedescris, ceva ce iti da o bucurie, o stare in care realizezi ca traiesti, ca esti mai viu ca inainte. E vorba de viata de dupa, de inviere. Trist e insa ca putini sunt cei ce experimenteaza asta, caci, cei mai multi care frecventeaza bisericile crestine sunt doar oameni religiosi, care sunt invatati ca "asta ai voie sa faci, asta nu ai voie sa faci", insa crestinismul e mult mai mult decat atit.
Sexul este murdar, asa cum il face o mare parte din oameni. Doar atunci cand ai gandul de a te darui, de a satisface pe partenerul tau, atunci e cel mai frumos lucru. Daca insa te lasi stapinit de dorinta carnala, de a poseda pe cel pe care il si iubesti, nu e OK. Si, desigur, doar in cadrul familiei sexul e ceva sublim.

| cristi202 a răspuns:

Tu crezi ce scrie acolo? Dovedeste ca e adevarat...

| Deaad explică (pentru cristi202):

Dovedeste si tu adevarul Bibliei, atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Dovedeste tu ca e fals. Tu trebuie sa demonstrezi de ce crestinismul condamna sexualitatea ca tu esti crestin nu eu.
Daca acolo sunt cuvinte de care nu ai auzit in viata ta sau daca acolo sunt scrise niste teorii impotriva crestinismului nu inseamna ca sunt false.
Este mai stupid sa crezi ca sexul este un act murdar si pacatos decat sa crezi ce scrie acolo.

| T0T a răspuns:

Ăia din Biblie erau încurajați să se reproducă, cum sexul e considerat murdar?

| milan9 a răspuns:

Prin sexualitate, partea mai vulnerabilă (întotdeauna femeia) trece printr-o abandonare, oferire trup şi suflet faţă de celălalt, lucru care va lăsa o puternică influenţă, dedusă, mai mult sau mai puţin, pe care viitorul soţ o va resimţi întotdeauna ca fiind "străină" şi în concurenţă cu el. Chiar dacă "persoana concurentă" nu va mai fi, el nu va putea şti niciodată cu adevărat ce prioritate a avut şi mai are acea persoană în sufletul,, celei dragi".

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, acestea nu se uită niciodată, şi în mod aparent paradoxal dar logic, devenind cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând întipărite în sufletul respectivului soţ ca şi cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente;

Partea mai afectată este întotdeauna partea care este mai vulnerabilă fizic şi psihic - femeia - iar ea, va deveni peste puţin timp soţia cuiva (soţie şi după luna de miere.);

| milan9 a răspuns:

Ca fapt divers, familia are astăzi nevoie de moralitate mai mult decât în trecut(!), deoarece astăzi familia este lovită de provocări din toate părţile, şi în mod logic, este mai vulnerabilă, şi drept urmare are nevoie să fie mult mai solidă. Dar, din pacate, PACATUL este cel din cauza caruia o relatie este astazi mai vulnerabila.

Pentru a putea rezista provocarilor familia are nevoie sa fie mult mai solida (dar statisticile sunt de-a dreptul crunte: doar 7% dintre familii ajung sa se declare implinite, fericite, in timp ce aproape 70% divorteaza, si asta chiar din cei casatoriti).

Fiecare îşi doreşte şi astăzi ca familia lui să reziste o viaţă. Dar astăzi, în mod intenţionat şi programat (!), a fost aruncata în lume cultura desfranarii, ca o lovitură mortală pentru ultimul bastion, FAMILIA.

| AC4S4 a răspuns:

Este alegerea ta cum iti traiesti viata. Ce inseamna "viata in adevaratul sens al cuvantului" pentru tine?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ce e rau in a face sex?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Fa-o cu nevasta altuia, si sa stie si barbatu-sau. Vei intelege atunci pe deplin ce e rau in a face sex. Sau, hai sa fiu mai dur: cum te vei simti tu dupa casatorie, daca vei afla ca cineva a facut-o cu sotia ta?
Sexul in sine nu e rau. E sublim. Dar facut cand trebuie, cum trebuie, si cu cine trebuie. Insa cei mai multi nu tin cont de asta, si de aceea e ceva gresit. Si, mai gresit e atunci cand esti stapinit de el, adica daca stii ca trebuie sa te abtii, sa nu ai puterea de a te abtine.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Cristi omul e o fiinta poligama,si eu nu vad ca cel care a pus intrebarea sa afirme ca de ce nu poate sasi insele nevasta,de fapt barbati tiau inselat nevestele de cand exista umanitatea,infedilitatea barbatilor este prezenta in toata istoria omeniri, nu e nimic rau in a face sex, cei care accepta mitul monogamiei sufera ce sa faci asta e, asa e cand respingi teoria evolutiei, ca daca ar studia evolutia ar sti ca omul e o fiinta poligama sexual si monogama social, eu nu sunt pro curvie si intelegere a naturi poligame umane

| gratargratar a răspuns:

Carnalitatea nu este condamnata de religiile avraamice, ci desfranarea este condamnata. Este o diferenta.
Sf. Ap. Pavel zice ca trupul este templul Duhului Sfant. De aici apare clara valoarea trupului. In niciun caz nu este desconsiderat.

Totusi, spiritul este mai tare decat trupul. Caci trupul imbatraneste, se urateste si moarea, dar duhul ramane pururea viu. De aceea, se acorda importata mai mare spiritului - in toate religiile.

Prin abstinenta spiritul bate materia. Nu poti bate materia daca te faci rob materiei.
Viata adevarata este in spirit, nu cum o crezi tu. Omul fericit este fericit pur si simplu, nu pentru ca face sex si este bogat. Vezi si tu exemple din viata de zi cu zi. De ce nu sunt fericite starurile hollywoodiene? Pentru ca mie nu mi se par a fi... ba dimpotriva.

Nu putini oameni au invatat ce este fericirea in inchisoare si in suferinta. Citeste "Jurnalul fericirii" -N. Steindhardt.

| Deaad explică (pentru gratargratar):

Nu.Carnalitatea in toată splendoarea ei este condamnata,la fel si libertatea in cadrul creștinismului.
Pentru ca,cum ai spus, se oferă cea mai mare importanta pe "spirit". Ce este spiritul?
Pe ce te bazezi când vorbești de spirit? Pe o carte? Am înțeles.

Carnea omului, de asemenea si toate placerile din viață sunt condamnate.
Pentru ca placerile lumești sunt toate niste " ispite".
De ce as aștepta pana la căsătorie ca sa fac sex?
De ce as face sex numai pentru procreere?
De ce sa nu ma duc in cluburi unde e destrăbălare si la concerte rock?
De ce sa nu ma duc la prostituate?

Desfrânare, stiu, da.
Adică nu am voie nici macar sa "poftesc cu gândul la o femeie". Ceea ce e practic imposibil pentru ca noi avem instinct sexual.Si tie ti se întâmpla sa mergi pe strada, sa vezi o fetiță frumoasă de 18 ani cu fustiță scurta si să-ți faci scenarii fara voia ta, nu? E imposibil sa eviți asta.
Apoi te rogi lui Dumnezeu sa te ierte.TOT TIMPUL.
Si din nou, si din nou si din nou.
Asta rezulta intr-o piatra pe inima, pentru ca ai greșit fata de o entitate care nici macar nu ai certitudinea ca exista.
ASTA înseamnă abstinenta.Asta e închisoare de care îmi spui.
Creștinismul înseamnă o viata in suferință constanta pentru ca regreți păcatele in fiecare zi.De ce le regreți? De ce le faci? Pentru ca sunt inevitabile." Păcatele"(cel puțin sexuale) sunt,de fapt,natura noastra carnala, animalica si instinctuala, pe care omul, in măreția lui, le-a condamnat.De ce le-a condamnat?
Pentru ca e cea mai retardata ființă de pe Pamant.Si din cauza unor religii perverse si scârboase precum e creștinismul, omul trăiește
intr-o închisoare permanenta in propriul trup.Mii de ANI a trăit așa! In prostie si in repaus.
A trăit mii de ani in întuneric si suferinta.
Din cauza zeului tau.Din cauza oamenilor care l-au creat.

| gratargratar a răspuns (pentru Deaad):

Lumea nu a fost crestina de la inceput.
Lumea a fost pagana. Au existat culte pagane care aveau in centru sexul si organizau orgii. Mai recent avem un astfel de exemplu in miscarea lui Bivolaru.
Acum, daca era asa de bine cum zici tu, cum de lumea a imbratisat crestinismul? Pentru ca le era frica de iadul in care nu credeau?

Nu prietene, ci virtutea te face liber, iar pacatul rob. Lor nu le era bine in "libertatea" pe care o doresti tu, de aceea s-au facut crestini.

Tu vezi oamenii drept obiecte, de aceea esti pornit. Sunt sigur ca urmaresti pornografie. Ai toate simptomele.

| Deaad explică (pentru gratargratar):

Nu,prietene.
Oamenii nu au îmbrățișat creștinismul.(cel puțin in Europa)
Oamenii s-au crestinat luptandu-se cu religia voastră.Cu sabia in mana.
La fel cum voi sunteți atât de uniti pentru a nu se islamiza Europa.
Lasa-ma cu porcăriile tale.

Daca crezi ca prin ce am vrut eu sa spun, consideri ca privesc oamenii strict ca pe niste obiecte, ești un dobitoc.
Pe o fata pe care o iubesc nu as ***-o, si după as lasa-o de izbeliște.
Ce am vrut sa spun este ca sexualitatea oamenilor este strict limitata.Libertatea sexuala este ingradita la maxim.
Dar ești prea in lumea ta fantasmagorica, pentru a pricepe acest lucru.

Hai, recunoaște ca ai vrea si tu sa fuți pe cineva doar din placere.
Ești un ipocrit daca spui ca nu.

| gratargratar a răspuns (pentru Deaad):

Doua sfaturi:
a) Lasa-te de pornografie
b) Lasa-te de mas(turbare)

E clar ca iti afecteaza mintea care inca inainte de asta era slabuta.

Daca ai fi avut mai mult cultura, am fi intrat in alte subiecte, dar n-are rost.

| Deaad explică (pentru gratargratar):

Prefer sa cred ca ești un ipocrit si un anti-vocabular obscen presupun?
Adică ești unul dintre acei indivizi care considera ca daca unul vorbește "obscen", e automat incult.
Se cheamă libera exprimare si am dreptul sa ma exprim cum vreau. Exact de asta am folosit uratul cuvânt " futai".Ca sa te enervez.

Prietene, atunci eu îți doresc 100 de copii cu nevasta ta sau viitoarea ta nevasta.
Sau daca nu vrei atâția copii, nu-i nimic. Faci unul la câțiva ani.
In timpul ala te-ar paste o pofta nebuna de sex dar pentru ca nevasta-ta ar fi la fel de îndoctrinata, ți-ar da prin gand sa te masturbezi. Diavolul te-ar ispiti si ți-ar da prin gând.
Dar stai!
Nu-i nimic!
Daca te gândești la mastur(bare)cere-i iertare domnului! Lui oricum ii place sa stea si sa îți apere **** de orice "necurăție".

Nu pot sa cred ca inca mai exista preconcepția legata de mas(turbare).
Ești prea spălat pe creier, domnule.
Continua sa fii așa.
Veți dispărea in cateva sute de ani definitiv.
Așa sa fie voia Domnului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gratargratar):

Și cum dovedești că păgânii făceau orgii? Adică da, sexul în păgânism era privit ca ceva măreț și important, dar cum dovedești că se abuza de așa ceva?

"cum de lumea a imbratisat crestinismul?"
Ai auzit de inchiziție? Oamenii au fost obligați cu scopul propriei vieți să devină creștini, nu au devenit ei din plăcere că vai ce mișto era religia aia abia apărută. Cine nu voia să devină creștin era persecutat și gata. Și să vezi ce metode "ortodoxe" aveau liderii creștini. Caută de exemplu despre metoda "Fecioara de fier".

| cristi202 a răspuns (pentru Deaad):

Pentru mine nu exista "Cuget, deci exist", m-as limita, m-as margini foarte mult daca ar fi asa, e mai degraba "Traiesc, deci exist". Spiritul a fost acela care, in momentele cele mai cumplite din viata mea, cand era sa imi pierd mintile din cauza unor dureri atroce, m-a ajutat sa "ies" din starea in care ma aflam si sa observ lucrurile ca si cand as fi fost o alta persoana dinafara, ca sa inteleg prin ce trec. Spiritul e cel ce imi da senzatia ca zbor atunci cand sunt fericit, e cel ce ma face sa cred ca pot face atunci cand descurajat cred ca nu mai pot nimic, spiritul e cel ce ma ajuta sa empatizez cu cei de linga mine chiar daca poate nu am scos nici o vorba cu ei.

De ce ai astepta sa faci sex doar dupa casatorie. Pentru ca asa e cel mai frumos. Cind o faci, te imparti cu persoana cu care o faci. Cum va fi sa o faci cu sotia ta, cand deja tu esti impartit? Ti-o zic din proprie experienta, ai sa rizi de mine, dar nu imi pasa, eu am asteptat pana la 37 de ani si nu regret deloc acest lucru. Dimpotriva! Nu sunt cu sotia mea un cuplu stralucit, deloc, suntem oameni ca toti ceilalti. Dar ce e intre noi se vede. De multe ori cand am mers in locuri publice, am fost fotografiati de persoane necunoscute, o data am fost chiar filmati, in timp ce dansam la un concert, si nu suntem experti la dans. Dupa cununie, pe cei vreo 500 de m facuti pe jos pana in parcul in care am facut pozele, am fost fotografiati de trei ori. Oare de ce? Ce este vizibil intre noi? E acest lucru: ca ne apartinem unul celuilalt, si ca nici unul din noi nu a mai fost cu altcineva inainte. Anul acesta avem 10 ani, si am trecut printr-o groaza de probleme, dar acest lucru ne tine impreuna mai bine ca orice. Si stiu ca doar o data daca as calca pe bec, toata frumusetea s-ar duce. Si nici nu as mai putea avea ce am, si nici cu altcineva nu voi mai putea avea ce am cu sotia mea.

Sexul nu este doar pentru procreere. Stii si asta gresit. E intimitatea suprema intre doua fiinte de aici de pe pamint. Asta e partea frumoasa. Problema e ca a cam fost data la o parte, cautindu-se doar placerea pe care sexul o ofera. Si aici e partea monstruoasa a sexului. Ca, de fapt, in loc sa te daruiesti fiintei iubite pe deplin, tu vrei sa ca tu sa fii satisfacut de pe urma ei.
De ce sa nu te duci la prostitu-ate? Pentru ca nu iti ofera ceva real. Sexul fara iubire e doar ceva superficial. Hai, recunoaste, una e sa o faci cu o prostitu-ata, si alta cu o prietena, daca ai avut, mai ales daca prietenia a tinut mai mult de un an. Si du-te la medicii dermatologi se vezi frecventa bolilor venerice, ca sa intelegi cit de "protejat" esti mergind la ele.
Cred ca tu te-ai impotrivit prea putin instinctelor primare. Altfel ai intelege natura lor, si ai intelege si lupta impotriva lor. Nu, nu stai toata viata sa lupti, si sa zici mereu nu si nu si nu. E adevarat, la inceput e greu. Dar totul se invata. Pina devine obicei. In orice privinta, prin exersare, omul se formeaza, isi formeaza anumite atitudini, anumite aptitudini, anumite actiuni in situatii specifice. La inceput mi-e greu, ma mai uit dupa femei, dar, perseverind, devine tot mai usor sa ma impotrivesc dorintei, si sa ma stapinesc. Si pot ajunge sa nici nu ma mai intereseze chestia asta. Asta e de fapt adevarata libertate: pot spune nu sau mereu imi pica ochii dupa femei? Dar, desigur, as fi nedrept sa zic ca pot eu de unul singur, intotdeauna cel ce incepe lupta, primeste ajutor de sus. Si de aceea lucrurile se pot simplifica mult. Am auzit de prostitu-ate care s-au convertit si nu a trebuit sa lupte cu pacatul care devenise o obisnuinte teribila de care nu mai puteau scapa, ci pur si simplu, devenisera alte femei, parca nici nu fusesera prostitu-ate. Dar, asta Dumnezeu decide, daca te lasa sa lupti, sau daca te schimba dintr-odata, fara efort din partea ta. Pentru mine, care pana la 20 de ani gindeam ca tine, a fost o lupta, dar una scurta. Am primit mult ajutor si in cateva luni am scapat de gindurile rele. Uneori mai aveam probleme, recunosc, dar imi trecea. Viata mea a fost perfect suportabila si fara sex, desi pana la 20 de ani, cand am devenit credincios, nu credeam ca poate fi asa. Si de aceea am si putut astepta pana la 37 de ani.

Si inca ceva: adevarata dragoste depaseste net sexul. Am avut o relatie la fel de serioasa timp de un an cu o fata ca si cu sotia mea, dar, desigur, fara sex. A fost atit de reusita, atit de puternica legatura dintre noi, incit mergeam pe strada si ma uitam la cei ce se giugilueau in public, si, desi se credea ca se iubesc mult, vedeam cit de superficiala e iubirea lor, "iubire de o vara". Simteam ca doar legatura fizica era ceea ce ii unea si atit. Am revazut-o dupa vreo 10 ani pe acea fata, ne-am mai intilnit de cateva ori, si de fiecare data, realizam ca timpul nici nu trecuse peste relatia noastra. Era ca si cand o vazusem ultima oara cu cateva zile in urma. Odata, dimineata ma suparase urit cineva din familie, m-am intilnit cu ea dupa-amiaza, imi trecuse, credeam eu, eram vesel, zimbitor, dar ea a simtit mai bine ca mine ce e in sufletul meu (si crede-ma ca ma cunosc foarte bine!), nu voi uita niciodata, a venit si m-a luat pe dupa umeri, si mi-a zis: "Cristi, tu rizi acum, dar in inima ta tu esti trist. Ce se intampla?" Am privit si eu in inima mea, si am descoperit ca avea dreptate, tristetea era inca acolo, nu trecuse cu totul. Si chestia asta, tot de spirit tine. Asta e adevarata dragoste, cand omul de linga tine simte cu tine, simte ce e in inima ta mai bine chiar decat tine. Intr-un asemenea caz, daca se termina cu casatorie, sexul e visina de pe tort, altfel, te trezesti ca maninci o visina putreda. Mai devreme sau mai tirziu, ii vei descoperi gustul amar.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Oamenii au interpretat de-a lungul timpului biblia si alte carti religioase doar in folosul lor, nebagand de seama de fapt ca in biblie spune: "Sa nu ucizi", dar ei ucideau vrajitoare pe rug (desi era inutil). Cine a facut asta? Preotii din era medievala - oamenii de atunci nu stiau sa interpreteze biblia.
Chiar biblia marturiseste ca toti oamenii sunt oricum sfinti inaintea lui Dumnezeu:
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -" - Evanghelia lui Ioan, cap. 10, vers. 31-35: link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/10/34/#34
Desi, toti oamenii gresesc de fapt, Dumnezeu I-a numit pe evrei sfinti pentru ca erau cel mai sarac popor de pe pamant, dar daca I-a numit pe ei sfinti pentru nimic (caci starea materiala nu conteaza in ochii lui Dumnezeu, ci sa fii bun - deoarece poti sa fi bun si cand esti sarac si cand esti bogat), inseamna ca pe toti ii va numi sfinti => Dumnezeu ii iubeste pe oameni oricum.
Uite versetele in care Dumnezeu ii numeste pe evrei sfinti:
1."22. Dar tu sa zici lui Faraon: Asa zice Domnul Dumnezeul Evreilor: Israel este fiul Meu, intai-nascutul Meu." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/iesirea/4/22/#22
Daca Dumnezeu a zis ca neamul evreilor este chiar Fiul lui [inseamna ca Dumnezeu ii numeste pe ei sfinti].

2."17. Tu il vei duce si-l vei sadi in muntele mostenirii Tale, In locul ce ti l-ai facut salasluire, Doamne, In locasul sfant cel zidit de mainile Tale, Doamne!"
link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/iesirea/15/17/#17

3.De ce Dumnezeu lasa sa se intample toate relele in lume daca el este iubitor?
El este iubitor, dar nu iubeste "o inutilitate", deoarece in ochii lui Dumnezeu viata omului si tot ce exista de fapt sunt decat o desertaciune.
In multe carti de intelepciune din biblie se mentioneaza multe proverb intelepte, iar multele dintre acestea spun de viata omului ca nu reprezinta de fapt nimic, deoarece atunci cand o persoana ajunge sa aiba tot ce isi doreste, imediat devine indifferent fata de toate avutiile lui zicand: "Dar parca n-ar fi fost nimic daca nu le-as fi avut...".

4.Sa stii ca si Apocalipsa lui Ioan se implineste chiar in zilele noastre, iar primele 4 trambite au si sunat deja cu siguranta. Ingerii au inceput sa cante din trambita dupa WW2 (dupa al doilea razboi mondial) din punct de vedere religios. De unde stiu asta? Stiu asta deoarece chiar in biblie se mentioneaza ca apocalipsa va incepe chiar atunci cand oamenii vor spune: pace si liniste:
"1. Iar despre ani si despre vremuri, fratilor, nu aveti nevoie sa va scriem,
2. Caci voi insiva stiti bine ca ziua Domnului vine asa, ca un fur noaptea.
3. Atunci cand vor zice: pace si liniste, atunci, fara de veste, va veni peste ei pieirea, ca si durerile peste cea insarcinata, si scapare nu vor avea." ( Tesaloniceni 1 5) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/tesaloniceni-1/5/3/#3
Intr-adevar, toti oamenii au spus "liniste si pace" dupa al doilea razboi mondial.
Prima trambita: defaimarea razboiului [faptul ca din cer cade o grindina amestecata cu sange si foc - care "a ars din pamant a treia parte, si a ars din copaci a treia parte, iar iarba verde a ars de tot." reprezinta de fapt ca Dumnezeu a blestemat mentalitatea acelor oameni care adora razboiul. Copacii Ii reprezinta pe oameni, iar sangele este un simbol al blestemului. Grindina (apa inghetata) reprezinta o dragoste rece fata de credinta [inseamna ca in vremea aceea dragostea pentru credinta va fi precum gheata].
A doua trambita: defaimarea mentalitatii comuniste.
"8. A trambitat, apoi, al doilea inger, si ca un munte mare arzand in flacari s-a prabusit in mare si a treia parte din mare s-a prefacut in sange;
9. Si a pierit a treia parte din fapturile cu viata in ele, care sunt in mare, si a treia parte din corabii s-a sfaramat."
Muntele cel mare [in biblie se mentioneaza ca un munte reprezinta un conducator] este URSS-ul de atunci. Acestea au fost blestemate inaintea lui Dumnezeu [a fost considerat ca fiind rele] si impreuna cu URSS au fost blestemate si celelalte tari comuniste, deoarece se mentioneaza ca a treia parte din ape s-a prefacut in sange [iar apele reprezinta neamurile: "Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." (apoc 17:15) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15
A treia si a patra trambita reprezinta faptul ca religia nu va mai fi asa de mult iubita cum a fost in era medievala.
A treia trambita: "10. Si a trambitat al treilea inger, si a cazut din cer o stea uriasa, arzand ca o faclie, si a cazut peste izvoarele apelor.
11. Si numele stelei se cheama Absintos. Si a treia parte din ape s-a facut ca pelinul si multi dintre oameni au murit din pricina apelor, pentru ca se facusera amare." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8
Acele ape reprezinta stiinta, adevarul, motivele de credinta in ochii lui Dumnezeu. Acestea devin amare [adica oamenii incep sa dispretuiasca adevarul divin, si chiar asta este in zilele noastre, religia crestina este ceva mai dispretuita din cauza ca din pricina ei s-au facut foarte multe probleme].
A patra trambita: "12. Si a trambitat al patrulea inger; si a fost lovita a treia parte din soare, si a treia parte din luna, si a treia parte din stele, ca sa fie intunecata a treia parte a lor si ziua sa-si piarda din lumina a treia parte, si noaptea tot asa." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8/
Soarele il reprezinta pe Iisus: "16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." Faptul ca luminozitatea Soarelui scade = inseamna ca Iisus (adica invatatura Lui) va fi dispretuita mai mult/nu va mai fi atat de importanta in ochii oamenilor. Luna il reprezinta pe Moise - si el va fi ceva mai nebagat in seama cu invatatura lui, iar stelele ii reprezinta pe ceilalti oameni (pe sfinti etc...)
Celelalte trambite semnifica si ele actiunile lui Dumnezeu de a corecta lumea.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Dumnezeu exista, dar este complet gresit sa te intrebi cine L-a facut pe Dumnezeu. De ce?
In primul rand, Dumnezeu daca este atotputernic el este superior fata de toate dimensiunile cunoscute (spatiu si timp) => deci Dumnezeu este superior timpului, de aceea nu are sens sa intrebi cand a fost facut Dumnezeu. Se stie ca nimic din ce exista nu poate influenta aceste dimensiuni (spatiul si timpul), deci daca Dumnezeu este atotputernic => el este superior fata de aceste dimensiuni (este mai puternic decat timpul).
Tu te intrebi daca exista Dumnezeu (adica vrei dovezi care sa te faca sa stii ca exista Dumnezeu)? O dovada este chiar gravitatia din punctul meu de vedere. Gravitatia reprezinta o curbare in spatiu-timp (dupa cum se mentioneaza in teoria relativitatii lui Einstein). Eu am observat ca o curbare in spatiu-timp este de fapt imposibila in mod obisnuit. De ce? Deoarece Spatiul si timpul nu reprezinta ceva material, deci logic vorbind, ele nu exista (si cand spunem noi ca exista, de fapt noi ne generam decat o senzatie in mintea noastra; deci noi spunem ca acea senzatie reprezinta timpul (de ex) - dar, daca timpul reprezinta senzatia creierului meu inseamna ca atunci cand va disparea creierul meu, va disparea si timpul. Suna logic? Nu! Deci, timpul este o dimensiune (un grad de libertate) care de fapt nu exista, si fiindca exista o curbare in ceva ce nu exista (ceea ce e imposibil) aceasta este considerate chiar o minune.
Daca exista aceasta minune in domeniul fizicii (gravitatia = curbare in spatiu-timp) cum iti dai seama ca exista Dumnezeu? Iti dai seama ca exista Dumnezeu, deoarece stii ca nimic din ce exista nu poate curba de fapt spatiul-timp (ceva ce nu reprezinta nimic/ce nu exista) -> deci singura explicatie rationala este ca vine din "Exteriorul dimensiunilor, adica din exteriorul timpului = este ceva mai presus de timp". Si, deoarece stim ca timpul pe toate le supune, si ca este "o Forta" mai presus de timp, putem spune ca aceasta "Forta" supune absolut tot (adica este Atotputernica).
Evolutia este adevarata, insa multi oameni spun ca religia contrazice stiinta, dar aceasta afirmatie este falsa. Religia se impleteste perfect cu stiinta oamenilor, dar religia este foarte gresit interpretata (ea a fost interpretata gresit de toti oamenii de-a lungul istoriei pentru a castiga bogatii - ex: preotii catolici ardeau pe rug pe oameni de multe ori pe nedrept... etc., desi Dumnezeu a zis "sa nu ucizi", "sa nu te razbuni, adica sa ierti", "sa fi calm" si acestia (preotii) faceau exact opusul. Cum poti spune tu ca acestia sunt neprihaniti, daca ei tot pacatuiesc de fapt?)
Deci, si Big bangul si evolutia (si toata stiinta) este adevarata. Geneza, potopul lui Noe si minunile lui Iisus, pana si invierea Lui - sunt niste metafore (niste secvente din biblie care trebuie interpretate metaphoric => toata biblia este o carte de metafore).
Iti dau niste citate sa vezi:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - apocalipsa lui ioan, cap. 17: vers: 15 - link:
"6. Iar Iisus le-a zis: Luati aminte si feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
7. Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: Aceasta, pentru ca n-am luat paine.
8. Dar Iisus, cunoscandu-le gandul, a zis: Ce cugetati in voi insiva, putin credinciosilor, ca n-ati luat paine?
9. Tot nu intelegeti, nici nu va aduceti aminte de cele cinci paini, la cei cinci mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
10. Nici de cele sapte paini, la cei patru mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
11. Cum nu intelegeti ca nu despre paini v-am zis? Ci feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
12. Atunci au inteles ca nu le-a spus sa se fereasca de aluatul painii, ci de invatatura fariseilor si a saducheilor."
Deci, apele din biblie = neamuri (adica apa ii reprezinta pe oameni)
painea = invatura cea buna
neghina = (din alte pilde se spune de ea) reprezinta acea planta care impiedica graul sa creasca, iar omul care a semanat-o este de fapt diavolul.
Deci, in biblie cand se mentioneaza de aceste: ape, Soare facut dupa pamant, stele se refera de fapt la un sens metaphoric.
Soarele - este Iisus Hristos (reprezinta sufletul lui Iisus Hristos. ("16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/22/) Se stie ca majoritatea stelelor sunt compuse din H si He. Hidrogenul reprezinta o senzatie (lauda), si cam la fel este si heliul (reprezinta "ranva").
Se mai spune de Iisus ca avea picioare de arama (arama din punct de vedere religios [Cu, adica cuprul = arama] reprezinta gelozia, invidia => deoarece, este scris in Vechiul Testament ca Dumnezeu (adica Iisus) este un Dumnezeu Gelos, iar picioarele reprezinta perioada vechiului testament.

Iti dau o lista de metafore:
-din punct de vedere biblic:
>hidrogenul = reprezinta bucuria, veselia (e cel mai simplu element, de aceea se aseamana hidrogenul cu bucuria)
>oxigenul = este adevarul ]> inseamna ca apa inseamna (H2O) o senzatie de bucurie - adevarata => si dupa cum am mai zis Dumnezeu ii considera pe oameni "ape" - deci, inaintea lui Dumnezeu oamenii sunt dragoste in ochii lui.
>borul = senzatie ca in mijlocul tau se intampla prostii.
>carbonul = sminteala, minciuna, "ca ceva nu este in regula"
>azot = senzatia de importanta, "ceva important"
>fluor = senzatia ca "te simti bine". - ca este bine.
-protonul (care reprezinta cea mai mare parte din masa H, reprezinta bucuria)
-electronul (tristetea)
-neutronul (frica)
>Li (litiu) = mania
>He (heliul) = ranva (pentru a face un lucru)
>Be (beriliul) = senzatia ca ti-este bine in sensul in care te simti vessel (esti bucuros).
>Mg (magneziu) = mustrare blanda (senzatia aceea pe care o simti atunci cand esti certat, dar cu blandete).
>Ne (neonul) = senzatia de smerenie, sufletul smerit.
> etc. (o sa mai scriu in alt comentariu continuarea)
In concluzie, daca te gandesti extreme de bine ajungi la concluzia ca Dumnezeu exista, iar religia de-a lungul timpului a fost interpretata complet gresit = ea trebuie sa se inteleaga perfect cu stiinta.

Nimeni nu stie cine (sau mai bine zis ce reprezinta diavolul).
Diavolul reprezinta omul rau (rautatea).
Diavolul reprezinta mania, gelozia, gandirea proasta.
Diavolul reprezinta toata prostia lumii: uciderea, minciunea etc.
Tu crezi ca daca te infuri, daca esti gelos, daca gandesti prost, daca ucizi, daca minti (adica daca devi precum diavolul iti va fi bine)?

Cum am ajuns la concluzia ce reprezinta aceste elemente, desi nu se mentioneaza chiar toate semnificatiile in biblie? Am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa le inteleg pe toate prin tot ce este in natura, deoarece este scris: "cere si ti se va da."
Ce am facut eu? Pai am asociat fiecare litera cu ceva din viata mea (a - reprezinta dragostea, b - reprezinta altceva..., c - uciderea, li (vine de la "to lie = a minti" si se stie ca doar persoanele manioase mint, de aceea am ajuns la concluzia ca Litiul reprezinta mania. Cum mi-am dat seama ca oxigenul reprezinta adevarul? Deoarece, oxigenul reprezinta cel mai important element cu care convietuieste omul in viata lui (si de aceea oxigenul este la fel de important precum adevarul pentru viata unui om) => asa am ajuns la concluzia ca oxigenul = reprezinta in ochii lui Dumnezeu notiunea de Adevar. (etc...)

De ce cred in spusa asta "Cere si ti se va da"? Deoarece, eu stiu ca daca omul vrea sa afle adevarul, Dumnezeu il ajuta intru toate.
Dar, multi se intreaba de ce Dumnezeu nu le-a dat o viata perfecta oamenilor (Adica toti sa fie cu masini, fara boli, fara stress etc.)? Deoarece, in ochii lui Dumnezeu viata omului este o desertaciune, insa (dupa cum am mai spus) el este de acord sa il informeze cu adevar (cu stiinta) pe om, caci Dumnezeu este Adevar.

| muntelezion a răspuns:

Toate ne sunt ingaduite, dar nu toate ne sunt si de folos.