| Geass a întrebat:

De ce cei credincioşi, care îşi pun mare speranta in religie au un psihic destul de "şubred".Am observat cei mai mulţi dintre credincioşi nu au psihicul bine structurat pentru că la necazuri in viaţa, punând încrederea în ceva absolut imaginar fără să încerce să treacă peste logic.Deasemenea religia distruge psihicul copiilor in loc să-l dezvolte fiind speriaţi de demoni că ajung in iad si tot felul de chestii care nu fac decât să trăieşti in frică iar într-un moment al vieţii mai complicat să termini să te sinucizi din cauza psihicului slab.

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Hitler crestin? Ma faci sa rad! Daca intri in garaj nu devii instantaneu o masina. Daca intri intr-o biserica nu devii crestin.Un bun crestin nu face ce a facut acest criminal.

| EmaS a răspuns:

Nu contest faptul ca cei care Il cauta cu adevarat pe Dumnezeu, fie ca au o alta confesiune, vor ajunge acolo. Dar, numai cei care au o credinta autentica in Domnul Isus, si fac voia lui Dumnezeu.

| Geass explică (pentru EmaS):

Chiar dacă a făcut multe crime trebuie de apreciat acest om pentru că a avut intr-adevar nişte planuri mai ciudate dar şi lea dus la bun sfârşit.Iar mai este o chestie pe care nu ştiu dacă să o iau de bună sau de rea faptul că Hitler a putut să îşi omoare propria conştiinţă chiar si regele Mihai a afirmat într-un interviu că a mâncat cu Mussolini dar i se părea un om destul de obişnuit si că a mâncat şi cu Hitler a spus că Hitler nu prea se apropria de umanitate pentru el mancatul era ceva mecanic pe care il făcea doar să supravieţuiască, nu scoate nici un cuvânt, mânca se ridica si pur si simplu ca un robot.

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Si totusi vad ca il idolatrizezi. El a ucis atat de multi oameni nevinovati! Nu cred ca mai spuneai asa daca erai evreu.

| morningstar a răspuns:

Tot crestinii sunt cei cu psihicul slab? Noi avem o speranta si nu disperam niciodata, pe cand voi la o nenorocire, va sinucideti sau ucideti pe altii. Noi nu ne punem increderea in ceva imaginar; Dumnezeu a facut mari minuni in viata noastra, nu aveau cum sa se intample atatea minuni din voia hazardului.
Cat despre copii, nu e cum zici tu; am trait ca si copil in familie de credinciosi dar nu am fost speriati sau amenintati in felul asta.

| costis a răspuns (pentru Geass):

Nu sunt idei absurde, sunt istorie, realitate; ca tu nu ai habar nici de istoria propriului neam (desi se poate sa n-ai nici o treaba cu romanii), e alta poveste; mai citeste si tu cate cate ceva, e mai util decat sa butonezi ideile care te baloneaza.

| EmaS a răspuns (pentru morningstar):

Evident ca nu,deoarece crestinii autentici au un mod de viata echilibrat,nu fac nici un fel de excese,nu consuma alcool, tutun, droguri.Ei sunt mult mai calculati si mai sanatosi.

| bestialu96 a răspuns:

Religia Crestin Ortodoxa are un scop simplu din punctul meu de vedere. Acela de a manipula oamenii in masa, pe cei cu o capacitate de a intelege mai redusa si pe cei cu dizabilitati fizice. Atat timp cat exista Religia, nu putem evolua. Crestinismul sustine niste ideii total cretine si lipsite de sens. Daca nu era acest cancer probabil acum am fi putut dezvolta Imunizarea si antibioticele, Ingineria genetica si alte descoperiri are lumii.
Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru ElDerp):

Dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, tot asa prin Isus a intrat iertarea de pacate.De ce a fost nevoie de aceasta? Pentru ca Dumnezeu in dreptatea si sfintenia Lui pedepseste pacatul, neascultarea.Dar in dragostea Lui El a platit pretul pentru pacatele noastre.Pentru ca fara varsare de sange nu este iertare.Este alegerea ta daca primesti sau nu iertarea lui Dumnezeu.