| Meme10Memu a întrebat:

De ce combaterea credintei in Dumnezeu e ca incercarea de a gasi marginile Universului?

33 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, asa e intr-o oarecare masura. Stiinta de a face fraierii sa-ti dea bani si putere in schimbul unor iluzii, prin raspandirea a ceea ce se numeste credinta. Fabricarea si inocularea ei nu sunt lucruri simple sau facute fara ajutorul stiintei.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Tu aduci in discutie niste exemple gresite ca sa iti sustii ideile gresite.

| Meme10Memu explică (pentru GicaGigekGica):

Nu face si tu ca ala care pentru a castiga cat mai multi donatori incearca sa impace si capra si varza. Zice asa: sa nu amestecam stiinta cu religia. Dar de ce sa nu amestecam stiinta cu religia sau cu credinta? Telul lor e sa separam stiinta de credinta pentru ca apoi sa aruncam la gunoi credinta.

Cercetatorii amesteca stiinta cu credinta ca cu zeci de mii de ani in urma ar fi avut loc un anumit eveniment.