| AvalohAlyn a întrebat:

De ce comunistii erau impotriva crestinismului?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca am asimila comunismul cu bolsevismul, mai ales in tarile din estul Europei, am constata ca discursul comunist este in mare parte cladit pe valorile crestine. Copiate.Egalitate, etc. etc. Problema este ca acest comunism -bolsevism era bazat pe dictatura.Ori biserica era foarte bine reprezentata in mintea oamenilor, in obiceiuri si credinte.Ca atare, comunistii au incercat sa surpe biserica, institutional pentru a putea sa domine ei.Au facut si anumite pacte cu slujbasii bisericii, e greu sa scoti obiceiurile si credinta rapid cum voiau comunistii.Asa s-a cazut in alta belea, ateismul, alta plaga ce erodeaza omenirea, in care 'stiinta ' e speculata ca fiind o forma de credinta. E dificil de explicat intr-un spatiu asa de mic toata fenomenologia gandirii omenesti de o asemenea amploare.

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Comunismul poate fi numit și o ideologie care avea anumite puncte sociale care se voia să fie atinse. Individualismul și mentalitatea proprie formată pe baza libertăților care ni se cuvin cam se voia să fie înlăturate de acest regim. Era un fel de educare(dresare) forțată a populației pentru a fi toți aduși pe cât posibil cât mai aproape de același punct(care reprezentau ideile promovate de regim). E puțin trist că asta se încearcă probabil și acum dar mult mai subtil, mai lent. Nu știu dacă e benefic acest lucru pentru evoluția noastră sau pentru un mai bun curs al societății.

| milan9 a răspuns:

Dupa ce in inchisorile comuniste au murit mii de preoti, o iehovista senila vine si minte fara simt de raspundere in prozelitismul ei nesimtit? sad

| sublime89 a răspuns:

Comunistii erau impotriva tuturor religiilor, nu doar al crestinismului. Si dintr-un motiv simplu: acestea sunt basme care prostesc oamenii. Cu toate astea, in majoritatea tarilor comuniste, oamenii au fost liberi sa-si practice religia.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Comunismul, o forma de guvernare ineficienta ca de altfel toate celelalte (capitalismul, aristocratia, monarhia s.a), dar aceasta a fost dictata de Lenti care spunea cu tarie : A crede in Dumnezeu este o aberatie " doar prosti cred., spunea ca ei sunt mai marii, nu este nici un dumnezeu. Dar totusi au permis ca peste noapte in unele tarii sa fie introdus comunismul, iar ei sa tina masele in frau, puteau numai prin intermediarii,, popii " care erau apropiati de prostime si ii puteau coordona. Astfel beserica fiind in colaborare cu politica, cu securitatea (multi popi spovedeau enoriasi, pe care ii turnau la securitate )Multi oameni care isi aratau nemultumirea pentru guvernare, erau tradati, inchisi persecutati, omorati. asupritorii comunistii si cu popii luptau impotriva lui Dumnezeu si a semenilor lor. Daca acesti oameni practicau ceea ce ne invata Biblia, nu mai puteau face parte din organizatii politice, militare, teroriste, de spionaj, si asa ca tot ceea ce faceau era asuprire, ori increderea in Dumnezeu te ajuta sa respecti legile LUI. De fapt si legile comuniste au fost date dupa cele 10 porunci, numai ca nu au fost respectate. Iti spun doar un exemplu : una dintre cele 10 porunci spune sa nu ucuzi, in perioada comunista de fapt si acum este valabil, daca cineva ucidea din greseala un om, il condamnau la moarte sau la 25 de ani inchisoare grea. Daca era stare de razboi si un soldat nu inpusca inamicul, il inpuscau ei pe el. daca, inpuscau cat de multi inamici, ii decorau, sau ii declarau eroi, le ridicara si statui. Dar nimeni nu a vrut sa recunoasca realitatea si adevarul lui Dumnezeu. Si in alta ordine de idei, culmea e, ca oamenii aia si astia toti spun ca-s crestini. Ai cui? Crestinul adevarat nu are ce sa caute in organizatii politice, militare, comert ilicit, nu jura pe arme si pe drapel, nu-si asupreste si nu-si ucide semeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul presupunea sa ai un ideal diferit de cel bazat pe munca-relatii sociale-capital. asta ar fi alienat lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca voiau sa detina puterea.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun