| Mircea08 a întrebat:

Stie cineva cum se numesc aceia care lupta impotriva crestinismului, si a lui Hristos?

18 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Au mai multe denumiri.De exemplu evreii îi numesc generic gentili(goy), în dexuri apar ca eretici(tot generic numiți), în religii apar ca malefici(posedați de diavol ce trebuie distruși), etc.
Personal îi numesc paracreștini, pentru asta sunt.Sunt organizații religioase ce se opun creștinismului, dar au ceva în comun cu ideologia creștină, și anume faptul că cred în idoli, așa cum se întâmplă în religiile creștine.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru DeyCj):

Felicitari! Tocmai ai inventat un nou termen! Parerea mea este ca toti crestinii sunt eretici de vreme ce s-au indepartat de la "adevarata credinta". Asadar. sic sic laughing

| DeyCj a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Sau au devenit creștini rebeli, așa cum sunt Românii, asta pentru că, au fost învățați din tată-n fiu să creadă într-o persoană divină despre care se zice că controlează tot ce i se-ntâmplă omului, persoană despre care nu există dovezi cum că există.
PS
Întrebarea userului era despre cum se numesc cei ce luptă împotriva creștinismului, iar termenul nu este inventat ci există și se referă la opoziția față de creștinism a unor organizații religioase, cum este, de exemplu, biserica bucuria lui satan, și altele similare happy.

| Darkmagic a răspuns:

Nu au un nume exclusiv.
Explic:
"Luptatorii" la care te referi tu (fie ei eterodoxi, atei de tip hater, extremisti ai altor religii, etc) "lupta" cu o RELIGIE, cu practicantii ei, nu cu obiectul credintei respectivei religii, pentru simplul fapt ca NU poate nimeni sa "lupte" practic si personal cu Dumnezeul respectivei religii.

Acesta este si motivul pentru care nici macar "antihrist" nu mai desemneaza o persoana, (ca in trecut, cand un Nero, un Attila sau un Hitler erau supranumiti in mod fals antihristi), ci semnifica acum doar raul absolut.
Cum NU exista nicio persoana care se poate lupta cu Hristos, si acest termen "antihrist", iese din discutie.

Later edit: Am sesizat aparitia unor termeni ca "goi", "goim", "eretic".
Primii doi reprezinta "numele" pe care evreii il dau tuturor popoarelor, iar "eretic' desemneaza in speta tot un religios.
Credeam ca nu e necesar sa amintesc faptul ca, pentru catolici, protestantii erau "eretici".

Reiau: NU exista un nume exclusiv pentru o persoana sau grup de persoane care "se lupta" cu religia.
Daca nici acum nu s-a inteles...chiar nu stiu cum sa-l explic mai clar pe "NU EXISTA". big grin

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Darkmagic):

De ce toata lumea "lupta"? Cui ii pasa ca unii sunt crestini/atei/whatever?
De ce nu te poti lupta cu Dumnezeu?
De ce nu se poata lupta antihristul cu Hristos? Este exact termenul opus?

| 6684464 a răspuns:

Pana acum stiu doar de atei si satanisti, numai gruparile astea contin un procentaj de 100% dintre adeptii ce sunt impotriva crestinismului.

| Mircea08 explică (pentru 6684464):

Ateii nu lupta impotriva lui Iisus. Ei doar nu cred in El. Cei ce lupta impotriva lui Iisus, sau anticristii, sunt cei care VOR SA LAMUREASCA OAMENI ca Iisus nu exista si ca invatatura lui nu este credibila si buna, sau care modifica invatatura lui IIsus si propovaduiesc si alte invataturi ca facand parte din ADEVAR, adevarul fiind EVANGHELIA (noul testament), adica CUVANTUL LUI DUMNEZEU. Satanistii sunt adeptii lui satan si a invataturii lui, invatatura ce este EXACT inversul invataturii lui IIsus. Concret - daca Iisus spune ca sa fii harnic si cinstit, satanistul spune ca "cine-i harnic si cinstit ori e prost ori e tampit ". Aceasta "capodopera literara" este apreciata de multa lume, desi e greu de crezut

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Eu le-aș spune luminați la cap. Dar de, e parerea mea.
happy

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Gladiatori laughing

| Superior a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Esti penibil, declari prostii pe sectia de religie si pe langa asta, iei in bataie de joc intrebarile.

| raMLesS a răspuns (pentru Superior):

Singurul penibil de aici esti tu.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

Multumesc de "penibilitate". Aduc dovezi stiintifice pe "sectia" de religia, si, pe langa asta, intrebarea respectiva isi cerea un astfel de raspuns laughing

| Superior a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Cu ce dovezi draga Catalin?
Eu am adus, de la tine n-am vazut nici una.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

Care dovezi, draga Superior? Eu nu le-am vazut la tine. Si nu cred ca le poate vedea nimeni de vreme ce ele nu exista si inca nu s-au materializat in planul fizic.
Asteptam, poate, in planul spiritual. laughing

| DragosCelMare a răspuns:

Eretic? Dex:Sustinator sau adept al unei erezii.

| Mircea08 explică (pentru DragosCelMare):

Poate fi numit si asa. Eu voiam sa stiu daca cei care sunt impotriva lui Cristos se numesc anticristi

| DragosCelMare a răspuns (pentru Mircea08):

Nu am auzit acest termen niciodata.