| Raullalu a întrebat:

De ce conducerea ortodoxa sustine ca religia ortodoxa e religia apostolica, cand religia ortodoxa e dusmanul bisericii apostolice?

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înțeleg întrebarea ta.
Poți să definești biserica apostolică?
Poți să susții cu argumente asta.
religia ortodoxa e dusmanul bisericii apostolice?
Religia e dușmanul bisericii?
Ești sigur că știi despre ce vorbești?

| Raullalu explică (pentru sadrian46):

Biserica apostolica e biserica construita pe baza Evangheliei raspandite de acestia.
Practicile crestine pana in secolul 7 nu includeau icoane, si inchinare la sfinti si moaste, nimic ce nu era biblic.
In 23 Februarie 303DH Diocletian si ginerele sau Galeriu au pornit o prigoana in potriva crestinilor.
Cand armata a intrat in Biserica crestina din oras, au cautat reprezentari a Divinitatii crestine, pentru ca romanii nu concepeau o religie fara ritualuri si idoli.
Dar nu au gasit nimic in biserica, doar niste Scripturi carora le-au dat foc.
Dovada ca in 303 DH, Biserica crestina era ca marea majoritate a bisericilor protestante de astazi.
Ioan Damschinul, un,, sfant" foarte venerat de ortodocsi si catolici, a legalizat el insusi inchinarea la icoane in toate bisericile crestine.
Cei care sau opus idolatrizarii au fost ucisi de romani.
Acest om a fost mana in mana cu dusmanii bisericii apostolice a Domnului Iisus.
Si a ajutat la intinarea bisericii adevarata a lui Dumnezeu.
Insufland in lume o inchinare falsa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Raullalu):

In anul 303 inca nu era născută biserica ortodoxa. In anul 303 s-au dezlănțuit persecuțiile asupra adevăraților creștini si au ținut 10 ani pana in 313. In anul 313 Constantin si Licinius au turnat o placa comemorativa a edictului de toleranta religioasa de la Milan prin care puneau capăt persecuțiilor care au ținut din 303 si pana in 313 asupra creștinilor.

| Raullalu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu nu ai inteles

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Raullalu):

Dar de ce scrie in calendar ca Constantin si Elena au întemeiat biserica ortodoxa?

| milan9 a răspuns:

-,, ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- Efeseni 5, 25-27

"NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALĂ" nu se referă nici la meritele preoţilor din vremea Sa (de acum 2000 de ani) nici la meritele preotului din satul de astăzi (fiecare om este păcătos), nu se referă nici la comunitatea credincioşilor (pentru că toţi oamenii sunt păcătoşi), ci se referă la BISERICA SA pentru care Şi-a vărsat sângele (Fapte 20, 28) în care esenţiale sunt:

- PREZENŢA SA până la sfârşitul veacurilorMt28, 2; Mt16, 18;
- HARUL încredinţat ei;
- ÎNVĂŢĂTURA FIULUI lui DUMNEZEU transmisă ei şi rămasă "neavând pată sau zbârcitură"Efes5, 25).

- PREZENŢA lui Dumnezeu până la sfârşitul veacurilor Mt28, 2; Mt16, 18;
- HARUL încredinţat ei (şi aici avem confirmarea prin peste 70 de versete a lucrării harice a preoţilor şi a episcopilor în Biserica Noului Testament);
- ÎNVĂŢĂTURA FIULUI lui DUMNEZEU transmisă ei şi rămasă "neavând sau zbârcitură"(Efes5, 25) – Unică şi fără contradicţii precum ale celor 39000 de versiuni creştine!

"NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALĂ" se referă la prezenţa "ELEMENTULUI" DIVIN în cadrul acestei "instituţii"(a fost instituită de Hristos) divino-umane unice a BISERICII care poartă lucrarea lui Hristos în lume, şi pentru care El Şi-a vărsat sângele Fapte20, 28;

- Hristos leagă Biserica de transmiterea,, HARULUI" prin intermediul,, PREOŢIEI" şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi). Există în acest sens peste 50 de citate despre preoţie, episcopi, diaconi. Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o!

| Raullalu explică (pentru milan9):

Domnul Isus a destramat Rangul preotesc.
Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Biserica Domnului Iisus Hristos, este Biserica ce il are pe Domnul Iisus cap al ei.
Adica biserica e condusa de Cuvantul Evangheliei.
Nu de datina omeneasca.
Dar raspunde la ce am intrebat eu.
Damaschin, pentru ce e sfant?
El a fost in potriva bisericii zidite de Evanghelia Domnului Iisus Hristos raspandita de apostoli.
Pana in secolul 7 biserica crestina desfasura activitatea ca majoritatea bisericilor protestante.
Si nu, nu are nimeni dreptul sa dea invataturi noi necesare mantuirii.
Galateni capitolul 1 versetul 8
,, Daca un inger din cer altcineva sau chiar unul dintre noi va veni sa vesteasca altceva decat ceea ce e scris, sa fie anatema."
Ortodocsii clar sunt anatemizati.
Precum si catolicii.

| milan9 a răspuns (pentru Raullalu):

E de toata jena prozelitismul acesta murdar cu care sunteti alimentati in secta aceea... sad Cum sa poti afirma asa ceva, cand de fapt presupun ca tu insuti ai citit ceva din Biblie pana acum?

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| Raullalu explică (pentru milan9):

Am zis ca Domnul Iisus a destramat RANGUL PREOTESC.
Tu ai raspuns cu altceva.
Asa ai facut la majoritatea intrebarilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In data de 21 mai a fiecărui an, biserica ortodoxa il aniversează pe Constantin cel Mare si pe mama lui, Elena ca întemeietori ai bisericii ortodoxe.
Iată cine a întemeiat biserica ortodoxa, de când a ajuns Constantin apostol?

| Raullalu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Biserica ortodocsa a aparut in 1054
Cand a avut loc marea schisma.
Crestinismul a fost stricat in cea mai mare proportie in secolul 7
Constantin a adus pace, dar nu e intemeietor al bisericii ortodoxe.
Nu avea nici un rost in discutia asta.
Oricum ceea ce a facut constanti, a fost pentru a nu se mai porni rascoale.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Raullalu):

Așa scrie in calendarul ortodox la data de 21 mai a fiecărui an. Puteți verifica.

| Raullalu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ortodocsii spun si ca e corect sa te inchini la altcineva in afara de Dumnezeu.
Si totusi Nu e asa.

| mudokins78 a răspuns:

Adevaratul dusman al omenirii este chiar dogam in sine!
Aveti creierul spalat din generatie in generatie. Asa a incercat si parintii mei sa ma indotrineze cu religia.(vezi ca te pedepseste dumnezeu daca faci nu stiu ce spanac!)
Religia este o boala a societatii moderne in care traim!
Cum pulla mea sa se arate extraterestrii aia, daca atunci cand ii vedeti spuneti-Piei ghiavole!
Cand veti fi in stare sa vedeti adevarul, atunci veti fi liberi! fly out.

| Raullalu explică (pentru mudokins78):

Si tu conform cui crezi ca ai dreptate?

| Mircea08 a răspuns:

Pentru ca oamenii sa creada ca religia ortodoxa este de fapt religia crestina, si ca preotii sunt urmasii apostolilor. Adevarul este ca o parete dintre preotii din perioada apostolilor au lasat preotia si au trecut la crestinism. Totusi cea mai mare parte a preotilor au ramas cu invatatura vechiului testament si asta pentru ca nu au crezut ca Iisus este cu adevarat Fiul lui Dumnezeu. Preotii de acum sunt urmasii acelor preoti, numai ca intre timp au aderat si ei partial la invatatura crestina. Baza invataturii ortodoxe o reprezinta vechiul testament si traditia
"Mai pe larg, dogmele sunt cuprinse in Sf. Scriptura si in Sf. Traditie sau Predanie (in scrierile Sf. Parinti, in hotararile dogmatice ale soboarelor ecumenice si in cartile rituale ale Bisericii); sistematizate si documentate sunt cuprinse in Dogmatica (stiinta si cartea dogmelor). Mai pe scurt sunt cuprinse in Catehism"
(Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)
Biserica lui Iisus nu poate fi numita altfel decat CRESTINA asa cum dealtfel este mentionat si in dictionarul explicativ al lb. romane;
Crestina - Religie la baza căreia stă credința în persoana și învățăturile lui lisus Hristos
Biserica este a lui Iisus nu a apostolilor ca sa se numeasca biserica apostolica

| Raullalu explică (pentru Mircea08):

Biserica apostolica e biserica Domnului Iisus.
Acest apelativ e dat pentru ca apostolii au raspandit Evanghelia mantuirii a lui Hristos.
Si oricum trebuia sa il folosesc si eu pentru ca ortodocsii sa inteleaga intrebarea.

| Mircea08 a răspuns (pentru Raullalu):

Dictionarul, si nu eu, spune ca biserica crestina este biserica lui Iisus. Apostolii au avut meritele lor dar biserica crestina nu este a lor. Ei doar fac parte din biserica :
"Şi pe unii i- a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învăţători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, rile, cârmuirile, felurile limbilor. Oare toţi sunt apostoli? Oare toţi sunt prooroci? Oare toţi învăţători? Oare toţi au putere să săvârşească minuni? Oare toţi au darurile vindecărilor? Oare toţi vorbesc în limbi? Oare toţi pot să tălmăcească? "
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 12/28)
In versetul de mai sus se spune clar ca Dumnezeu a pus IN BISERICA, apostoli, prooroci. etc. Capul bisericii crestine este Iisus :
"Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 2/9)
"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)
E usor sa ne dam seama cine este pastorul platit, care de fapt nu e pastor, ale caror oi nu sunt ale lui, sau mai bine zis cine e preotul platit care nu e preot, care are ca enoriasi crestinii si care nu sunt ai lui, ci ai lui Iisus.
Termenul de "biserica apostolica " nu exista in Evanghelie, el fiind o gaselnita a preotilor pentru a justifica prezenta lor intr-o biserica crestina. Dar faptul ca o biserica se numeste crestina nu inseamna ca si este. Sunt trei partide crestine dar asta nu inseamna ca acelea reprezinta biserica lui Iisus

| Raullalu explică (pentru Mircea08):

Nu spun eu ca e chiar corect, Biserica apostolica.
Dar trebuia sa folosesc termenul pentru a fi Inteles de ortodocsi.

| Mircea08 a răspuns (pentru Raullalu):

Sunt de acord cu asta, doar ca eu le spun si faptul ca nu este corect asa. Daca nu stim ce inseamna biserica crestina sau ce inseamna a fi crestin, putem noi spune ca suntem crestini? adica suntem ceva ce nu stim ce inseamna?

| EduardEdyP a răspuns:

Ortodoxia spune că a luat ființă la Pogorârea Duhului Sfânt. Dar în anul 313, Constantin a văzut că majoritatea populației e creștină și astfel s-a văzut încolțit, devenind și el "creștin", dând preoților veșminte, pământ, grad în societate, astfel încât să fie privit bine. Cum să omoare atâta popor? Cine pierdea? El!
De atunci preoții și-au făcut propria religie adăugând elemente ale Vechiului Testament.

| Raullalu explică (pentru EduardEdyP):

Exact,Dar ortodocsii fac reclama cum ca ei ar fi mama tuturor bisericilor.
Iar apostolii au raspandit ortodocsia.
Desi sunt niste aberatii oamenii continua sa creada.

| EduardEdyP a răspuns (pentru Raullalu):

Asemenea s-a spus oamenilor și despre Biblie, cum că nu se cuvine să citească oricine căci e Sfântă. Dar de ce a fost dată oamenilor? Să citească! Căci, "sfințește-i prin Adevărul Tău, Cuvântul Tău este Adevărul", spune Isus.

| Raullalu explică (pentru EduardEdyP):

Pai practica aceasta era a bisericilor traditionale mult indragite astazi, desi 80 %din adeptii acestor culte nu au cunostinte despre Dumnezeu, ei tot considera ca religia lor e cea adevarata.