| RAY a întrebat:

De ce considera sectantii ca catolicii si ortodoxii sunt din lume si sunt pacatosi? Ba chiar multi il considera pe papa ca fiind divolul pe pamant, ei se considera sfinti fara de pacat.

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Ce l-ai suparat pe Nikoc rolling on the floor) Nu pot sa-i raspund ca mi-a dat ignore sad laughing.
O sa ma intind nitel cu raspunsul.
Pentru ca sunt secte apocaliptice care au o interpretare specifica a Revelatiei dupa Ioan. Inainte sa explic de ce urasc sectantii pe catulici trebuie sa spun cateva despre Apocalipsa lui Ioan.
Revelatia a fost scrisa de Ioan din Patmos (nu ala care a umblat dupa Isus) ca un atestat politic impotriva Romei. Pe vremea aia Nero era la putere iar imperiul roman ucidea crestini.
De ce a scris Ioan codificat? Pentru ca a fost trimis pe Patmos tocmai pentru ca a scris impotriva Romei iar daca era prins cu mai multe documente anti-Roma probabil ar fi fost rastignit.
Bestia cu 7 capete (roma este construita pe 7 dealuri).
Nero Cesar tradus in greaca (limba in care a fost scrisa revelatia) si daca folosim gematria Nero Cesar = 666. -> Crestinii initiali erau evrei deci stiau sa foloseasca gematria din acest motiv scrie acolo "numarul este al unui om cine are inteligenta sa-l calculeze"
Cartea a fost scrisa cu un ritm grabit, Dumnezeu vine (poate chiar si maine) si tinta lui este Roma, ii va distruge pe romanii care au distrus Ierusalimul este ideea de baza a cartii.

Acum sa trecem la sectantii. Multi cred ca Apocalipsa se va intampla curand. Iar in interpretarea lor Roma este capitala raului (asa scrie si in carte dar cartea a fost scrisa atunci cand Roma persecuta crestini) asa ca ei au inventat alt rau pentru a li se implini narativa, si anume ca bestia a fost inlocuita de Biserica Catolica.
Multi isi bazeaza credinta pe interpretarea lui Ellen G White care este considerata profeta, desi s-a inselat de multe ori (si ea si Miller).

E foarte mult de vorbit aici, sigur am uitat ceva pentru ca sunt putin obosit.
Daca vrei sa stii mai mult citeste despre Miller si secta sa, despre marea dezamagire si despre Ellen G White care a invatat de la Miller cum sa faca predictii.

| RAY explică (pentru drutzix):

Am inteles man

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ray, si pentru ortodocsi sectantii sunt eretici. Ca si catolicii, desi printre sutele de doctrine si dogme ce biserica le are, doar cinci diferentiaza biserica catolica de cea ortodoxa. E adevarat, sunt destul de importante cele cinci, dar doar pentru atita a aparut dezbinarea. In loc sa se uite toti la cit de multe alte lucruri ii unesc!

| AC4S4 a răspuns:

Inainte de a raspunde... vezi ca si catolicii si ortodocsii sunt sectanti. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Sect )

Cred ca difera de la om la om. Stii ca sunt ortodocsi care spun ca ne-ortodocsii nu au cum sa fie mantuiti?

Majoritatea oamenilor in Romania sunt ortodocsi doar de forma. Cand vezi un crestin-ortodox adevarat nu poti spune despre el ca este din lume.
Mie chiar imi place actualul papa, chiar daca nu-s catolic.

| Nilsson a răspuns (pentru AC4S4):

``Mie chiar imi place actualul papa, chiar daca nu-s catolic.``

Tocmai asta il face periculos, pentru ca se face placut de toti indiferent de cult sau credinta, iar asta poate pune bazele ecumenismului si inchinarii la semnul fiarei.

Papalitatea reprezinta cornul cel mic din Daniel, fiara si antihristul din Apocalipsa.

| Nilsson a răspuns:

De 5-6 ani de cand esti activ pe TPU n-ai reusit sa bagi la cap o chestie elementara de gramatica, si anume articularea cuvintelor la plural.

La o medie de de aproape 100 de raspunsuri pe zi (si presupunand ca ai si citit intrebarile si raspunsurile la care ai dat repy) orice om normal ar fi invatat de la sine o regula gramaticala de baza.

Ce sa deduc din asta? Ca esti o persoana careia nu ii intra un lucru in cap nici intr-un timp indelungat?

Cum se numesc genul acesta de persoane?

Eu cred ca cine se ia dupa tine si te considera un model isi merita soarta.

E o pierdere de timp sa intru in discutii cu tine.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Si cine te pune sectanctule sa imi raspunzi? macar raspunde la intrebare de ce va credeti sfinti si pe alti le faceti pacatosi? ti ai pierdut anii din viata ta sectanctule sa imi raspunzi, ce drama

| cristi202 a răspuns (pentru Nilsson):

Si totusi, ti-ai pierdut acum atita timp explicindu-i... happy
Dar, hai, nu te poticni de niste greseli gramaticale, fii si tu mai ingaduitor, ca si Hristos Domnul e ingaduitor cu tine, si cu mine, si cu toti ceilalti, si oare nu ar trebuisa fim si noi la fel?
Si sa stii ca si mie imi place de papa. Nu ajunge chiar oricine papa. Hai sa iti dau un exemplu: Papa Ioan Paul al II-lea. Cauta biografia lui, si aflind-o, vei intelege. Ridica-te tu la inaltimea la care s-a ridicat el ca om, si daca o voi face si eu si altii, lumea asta ar fi cu adevarat mult mai buna. Asa ca, hai sa nu catalogam cine ce este, ca nu stim cu adevarat daca asa este cum credem noi.
Ma intreb insa unde este oare ingaduinta crestina, unde a disparut dragostea pe care Hristos a poruncit-o? De dragul adevarului si a corectitudinii, suntem gata sa admonestam pentru niste greseli gramaticale, si sa facem pe unii antihiristi... Oare e corect asa?

| Nilsson a răspuns (pentru cristi202):

Deja iti prevad o funda pentru raspunsul tau happy
Asta pentru ca actiunile acestui baiatas sunt deja previzibile. El nu vrea decat sa arate ca persoanele crestine sunt rele iar cand ii mai aproba si un crestin ideea, iti dai seama, l-ai facut cel mai fericit.

Nu greselile gramaticale sunt problema, ci nivelul intelectual al subiectului in cauza. Daca as fi un adolescent nehotarat in privinta credintei, as vrea sa stiu ce e cu adevarat de capul unuia care zice ca nu exista Dumnezeu si pe deasupra mai e si ``Campionul zilei``.

Nu trebuie sa ascundem mizeria sub pres de dragul ingaduintei crestine.

Iisus afost extrem de dur cu fariseii, profetii din Vechiul Testament la fel cu poporul Israel. Apostolul Pavel nu a fost asa de dur cu biserica din Corint, unde se venea in stare de ebrietate la adunare iar unii traiau in adulter ci cu biserica galatenilor, pe care ii numeste nechibzuiti pentru ca s-au abatut de la adevarul evangheliei.

Eu cred ca am fost prea bland cu cineva care in fiecare zi nu cauta decat sa ii duca la pierzare pe niste copii care urmaresc acesta categorie.
Nu il mai mangaia intre coarne ca nu merita.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Haaa iisus spune sa nu isi judeci aproapele si sa il iubesti ca pe tine insati,iisus spune sa isi iubesti dusmani,intelege ca e democratie si fiecare se exprima liber, cica el crede ca crestini sunt rai, da cum sunteti? nu va barfiti intre voi nu va faceti rau unul altuia, vorbesti de parca nu am trai in acelasi tara, cica crestini buni asta e minciuna sa spui asa ceva de fel nu sunt genul sa cred minciuni, partea a doua 99% din romanii sunt crestini iar persoane atee cateva mii asa ca lasa-ma cu buni crestini, macar ortodoxi si catolici nu se dau sfinti si nu spun ca restul sunt pacatosi, de 28 de anii stau in Romania, si eu am fost la biserica cand eram mic si.la ortodoxi si la catolici si la pocaiti diferente nu sunt,va credeti sfinti si judecati pe alti si va strangeti averi pe pamant,eu nu sunt impotriva crestinilor dar sa spun ca da sunt mas minti singur,cate am patit cu pocaiti,va dati ceea ce nu sunteti,lucru bun e ca va ajutati intre voi, nu sunt adolecent nu te obliga nimeni sa imi raspunzi, vezi doamne eu influentez tineretul spre rau, tu isi dai seama ca educatia nu o primesti pe TPU si nu ti o scimbi datorita TPU, deci daca nu sunt sectant ca tine sunt prost, misto
,

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce probleme ai avut tu cu ``pocaitii``, dar intelept e sa treci peste frustrari si sa incepi sa iti traiesti viata cu adevarat, tie iti faci rau in primul rand daca stai toata ziua pe site sa faci propaganda ateista.

``vezi doamne eu influentez tineretul spre rau, tu isi dai seama ca educatia nu o primesti pe TPU si nu ti o scimbi datorita TPU``

Uite ca sunt unii care si-au schimbat-o:

https://www.tpu.ro/......teiste-ce/

| RAY explică (pentru Nilsson):

Pentru tine a vorbi despre stiinta este propaganda ateista? dar cand bogdan si mcpv ala toata ziua fac propaganda religioasa asta nu vezi, eu nu fac nici o propaganda ateista nu amenit pe nimeni cu iadul, am prieteni care cred in dumnezeu, credinta si religia e subiectiva numai suntem in evul mediu.

| RAY explică (pentru Nilsson):

1 acel user nu scrie ca datorita mie acel user scrie ca nu a devenit ateu dar nici crestin numai e, 99% din romanii sunt crestini ce te plangi atat ca ati pierdut un crestin