| navarre a întrebat:

De ce credeti ca oamenii au,,nevoie"de popi,pastori,predicatori,acestia autointitulandu-se verigă de legătură între Dumnezeu și credincios, între cer și pământ?
Daca insusi Yeshua a,,condamnat" popimea,deoarece nu puteau fi nici un fel de veriga,,lipsa"intre om si Divinitate, noi de ce trebuie sa ne,,aplecam"capul la asemenea farseori? care nu stiu altceva decat sa-si incaseze bani de pe urma unor ritualuri inventate si fara valoare in viziunea grandiosului Divin care guverneaza universul!
Omul are dreptul sa se uite in jos la altul,doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice,nicidecum sa i se pupe mana sau sa i se inchine si sa i se destainuie de cine stie ce,,pacate".
Singura si adevarata noastra legatura cu adevaratul Divin,este personala FARA INTERMEDIARI,deoarece Divinitatea ne-a inzestrat cu un creier pe care il putem si TREBUIE sa-l
folosim,nu sa fim papusile unora imbracati in straie aurite si care se dau a fi,, veriga"de legatura cu Divinitatea!

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pseudo-întrebarea ta, că de fapt, nu întrebi nimic, este un fel de manifest de revoltă, la adresa castei parazitare, a prelaților.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat ce spui tu. Isus a fost rastignit in fata preotilor evrei. Dar ei au in rol foarte important ca indrumatori. Eu nu ii condamn dar nu imi place ca majoritatea preotilor mai ales din oras se uita numai dupa bani si sunt foarte bogati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duhul sfant se pogoara prin punerea mainii iar Iisus Hristos si-a trimis ucenicii, in lume, sa numeasca preoti, episcopi, si alti slujitori dupa vrednicia lor fiecare.de aia la noi la ortocsi cand se hirotonisesc, se canta; vrednic este.de asemeni adu-ti aminte cand a fost chemat Petru ca sa se faca pescar de oameni si Iisus a spus; acesta este Chifa{petru},[piatra}si pe aceasta piatra voi zidi temelia bisericii mele.randuiala bisericii crestine,si in special ortodoxa,are cel mai mare temei biblic, dar cred ca unite cele doua biserici surori, catolica si ortodoxa ar fi biserica desavarsita, daca ar renunta la anumite chestii ce au dus la despartirea lor.iar pe pamant este biserica luptatoare, iar in cer este biserica biruitoare, cele de pe pamant prefigurand si fiind doar o umbra a celor din cer.infiderent cat de mare sau cat de mica e credinta unui om.vine un moment cand fistecare simte nevoia si e bine ca atunci, ceia ce avem nevoie si cautam sa fie aproape.ca sa putem merge mai departe.in alta ordine de idei, imi cam racesc gura de pomana fiindca nu o sa pricepeti niciodata cum e cu biserica; este un trup.capul bisericii este Iisus Hristos.EU sunt capul, biserica este trupul, iar VOI santeti mladitele.si orice mladita care nu aduce roada,se ia si se arunca in foc. apropo de creier,daca a-ti pune si a-ti gandi, a-ti dezbate aceste adevaruri si nu a-ti termina toata viata voastra descoperind, afland cu incantare cat de adevarat, de maret, si glorios este bunul Dumnezeu asa cum ni l-a aratat mantuitorul nostru spunand; cine ma cunoaste pe mine, cunoaste pe tatal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus cam tot ce era de spus, ar mai fi şi nişte învăţături pe care le-a lăsat Mântuitorul, tocmai pentru a evidenţia importanţa comuniunii credincioşilor, dar şi a oamenilor vrednici care să o conducă : " Că de va călăuzi orb pe orb, amândoi vor cadea în groapă (Matei 15, 14) "
" Unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor (Matei 18: 20)"

Răspuns utilizator avertizat
| roxaa15 a răspuns (pentru navarre):

Nu noi trebuie sa ii judecam, stai linistit i-si va primi pedeapsa Divina, dar e pacat ca unu ca acesta face de rusine alti preoti.Personal cunosc cativa preoti adevarati care intradevari-si pun viata in sluja Domnului si a binelui. Dupa cum stiti sunt preoti care au murit in puscarii pentru ca nu au vrut sa se lapede de credina. Haide sa nu ii judecam pe toti cu aceeasi masura, si sa lasam judecata in mainile Tatalui Ceresc

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E problema lor ce fac, vor da socoteală în faţa Domnului pentru felul în care au avut grijă de enoriaşi şi de Biserică. Nu mă fac judecătorul lor deoarece nu sunt vrednic să-i judec. Când spun ortodoxie şi preoţie mă refer la oameni vrednici care nu au cedat în faţa presiunilor, caută Arsenie Boca, Dumitru Stăniloaie oameni înzestraţi cu har care au reuşit să traducă Filocalia în vremuri de prigoană ateisto-comunistă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre? am obosit tata sa ma tot bag in dezbateri inutile.nu m-am uitat pe dovezile tale,cred ca, ai ceva cu niste fapte reprobabile, ale unor preoti, dar hai sa-ti spun o treaba; orice trup, are madulare de mai mare cinste, si de mai putina cinste.capul,mainile,gura.ochii,curul si altele.dar nu inseamna catusi de putin ca, organele sau madularele de mai puina cinste, sant mai putin necesare.asa si in biserica.fiind toti uniti, nu e treaba noastra sa ne judecam reciproc, fiindca o mana spala pe alta si amandoua fata. daca ne tot certam intre noi, nu mai e nici fratie, nici unire, nici dragoste frateasca.iar biserica are randuielile ei de indreptare a celor care gresesc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cyril 77, mare este Domnul si intalept cuvantul lui.multamesc pentru completare.dar cum vor intalege ei despre ce fel de orbire e vorba? cu toate ca la propriu e foarte adevarat ca orb pe orb nu poate conduce.iar Iisus ESTE lumina lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai navarre? parca vorbesc singur.ce n-ai intales din tot ce discutam noi aici de ceva vreme? tocmai la cei din randul bisericii care gresesc ma refeream.nu la ceilalti.iar pe tine te doare atat de tare de banii poporului cat ma doare pe mine acum ca nu ai tu bani.cat despre organizarea bisericii e treaba mea sau a ta? au tu nu vrei, au tu nu poti pricepe, ca esti liber sa mergi in orice biserica sau tara care iti convine tie, fara sa ai vreo treaba cu capra vecinului? nu-mi mai raspunde cu obsesiile tale despre; popi, bani, pacate ale lor sau ale noastre.nu ca nu ne-ar comveni.le stim foarte bine, nu ne fac cinste, nu e nimeni perfect, toate merg bine si spre indreptarea tuturor relelor, atat cat ne sta in putinta.dar sant si altele care tu ori nu le vezi ori nu te intereseaza care mie imi influenteaza viata aci pe pamant si nu in bine.sclavagismul modern, impozite extraordinar de multe si de mari., demagogia si inselatoria celor pe care ii aleg sa-mi faca traiul bun si usor, dar care uita odata instalati in scaune, hotia de peste tot, din comert.coruptia functionarilor, preturile haotice, si experientele alimentare la care santem supusi.si tu crezi ca problema cea mai mare e un popa ho, osexual sau ca unii preoti sant iubitori de arginti? pai si mie imi plac banii.banii mei munciti de mine.tie nu-ti plac banii? miram-as.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre? vorbim degeaba, si nu esti pus la punct cu semnele vremurilor, care sant profetite, si care se intampla.despre care stim pe care le vedem dar ne facem ca ploua si nu le vedem.se cade sa traiasca fistecare dupa urma, obiectului muncii lor.eu is otelar.deacolo imi mananc painea. popii sant slujitori ai bisericii si invatatori ai bibbliei si evangheliei.de acolo isi mananca prescurile si coliva.tu... zici ca esti nabab.este bine. poate ai avut noroc in viata de un teren petrolier si traiesti dupa urma lui.e dreptul tau.dar in rest tu chiar ai o problema, pe care nu o poti rezolva aci pe TPU, si nu cu mine? pricepi? aci doar discutam.totul ramane la stadiul de vorbe.

Răspuns utilizator avertizat
| Făgăraş a răspuns:

Esti pocaita

| Făgăraş a răspuns:

Felicit pe cei care au aparat ceea ce se spune cu adevarat in Scriptura! Imi cer iertare ca te-am, facut pocaita, insa cu toata prietenia citeste cu atentie si mai ales sa talcuiesti Scriptura cum trebuie nu dupa bunul plac si o sa vezi ca Manuitorul a instituit Taina Preotiei!