| Crisis a întrebat:

De ce crestinii, atunci cand le zic ca sunt anti religie, ma numesc satanista? Adica, de ce cei care se declara crestini nu stiu nici macar diferenta dintre religie si credinta? Eu sunt anti religie, dar nu anti credinta. Nu cred in Dumnezeul prezentat in Biblie sau in orice alta carte, dar cred intr-un creator.
In final... de ce crestinii sunt asa de indoctrinati si asa afundati in regulele religiei lor incat nu pot sa priveasca nici macar putin in afara custii? Vreau sa stiu parerea voastra.

60 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ce să le faci, n-au azuit de Zeița Pădurii sad

| FucktheSystem a răspuns:

Pff credeam că o să mi-o arăți pe asta :
http://carlosvcomedy.com/......-dildo.jpg

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Crucea nu puteai sa ti-o atasezi de tine. smug

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Măi, aia e o cruce mai specială, tocmia bună să ți-o atârni al gât, să vadă lumea ce creștini suntemhee hee

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Neh,la gat merge un crucifix de haur masiv cu poleiala, mancatas.

| Dumnezău a răspuns:

Nu crestinii e tocmai apelativul potrivit. Ortodocsii,mai bine zis,pentru ca acestia sunt cea mai invechita,salbaticita, si aiurea religie dintre cele crestine.Ei(majoritatea, ca am intalnit si crestini inteligenti) cred ca anti religie=anti Dumnezeu.Nu e vorba de indoctrinare, ca toate religiile indoctrineaza, ci de neputinta in care se afla vreo 70 % din crestinii-ortodocsi din Romania.Normal ca nu poti privi in afara custii cand traiesti intr-o societate care pe langa ca tinde sa devina laica,tinde sa devina si distopica,cum e cazul Romaniei.E si normal sa nu poti mai mult,cand ca,crestin devotat,cum sunt multi dintre ei,esti tinut in lesa de Dumnezeu,Decalog,preot, si societatea din jur ce nu iti da de ales, care te eticheteaza ca ocult imediat ce iti marturisesti ura/intoleranta/neconcordanta fata de Dumnezeul si religia lor.Eu zic ca in modul asta, ei sunt slabi si lasi.Si presupun ca stii ce le face Dumnezeu celor slabi si lasi, nu, rotita de tir-sef?batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Eu am fost facuta satanista si din cauza muzicii pe care o ascult, ce zici de-asta? Pai, dupa crestini, daca nu crezi in dzau, automat esti cu Satan, doar ca nu-ti dai seama! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

Pentru ca n-ai cu cine...de ce sa te cobori la nivelul lor de intelegere? laughing

| KodrutZ a răspuns:

Atita stiu, atita ii duce capul.

| RXN a răspuns:

Pentru ca,in conceptia unora mai incuiati,daca nu-i alba,e neagra,nu concep ideea ca mai exista si nuante e gri. Daca nu esti cu Dumnezeu,esti cu Satana,crezand probabil ca ai si vreun altar pe acasa, in baie, unde-ti sacrifici pisicile si masa de pranz.

Răspuns utilizator avertizat
| Kentakeji a răspuns:

Pentru ca crestinii nu sunt educati, sunt ignoranti si sunt prea mandrii ca sa se indoiasca de ceva, ei cred ca au deja toate raspunsurile.

Nu te mai zbate sa conversezi cu un fanatic religios, oricate argumente valide ai aduce si oricata evidenta ei pana la urma o sa o ignore.

E mai simplu sa crezi ca a fost un magician, a facut doi oameni din pamant si dupa ce murim traim o viata mai buna.

Ei nu sunt capabili sa iti puna intrebari importante, nu sunt capabili sa gandeasca logic.

Ei nu au absolut NICI o evidenta ca dumnezeu exista, halucinatiile lor nu dovedesc nimic.

| คlєxヅ a răspuns:

Dc te numesti satanista? pentru ca daca nu tii cu dumnezeu, esti a lui satana.un inger negru happy vb serios, si de asta te numesti satana cand o sa mori, o sa te duci in Iad.Si te mai numesti satanista atunci cand faci mari pacate! Ai grija.
si crestini is afundati in religie pentru ca dumnezeu ii ingrijeste are grija de ei si ii protejeaza, ba cate o data le da ce doresc.

Funda? happy

| Kentakeji a răspuns (pentru คlєxヅ):

Auzi-l si pe asta, tu nu tii cu dumnezeu? Suntem la fotbal aici si nu stiam?

Tu te uiti macar la tine cum scrii? Si cum pui smiles fara rost in propozitiile tale prost structurate? De fapt cati ani ai tu? Nu esti cam mare la 10 ani sa crezi in povesti?

| คlєxヅ a răspuns (pentru Kentakeji):

Ba **** cu ochi

| Kentakeji a răspuns (pentru คlєxヅ):

Mi-e mila de tine, iti ofer un raspuns inteligent si tot ce poti spune este "Ba **** cu ochi "

Te simti insultat pustiule? Ce of sa faci, o sa ma bati pe internet?

Du-te la scoala si nu iesi pana inveti sa gandesti, tu ai fii in mediul tau acum 2000 ani cand tot ce era inexplicabil era magie si era periculos.

Vai de mintea pe care nu o ai copile, cat de mare este cocalaria in tine.

| Adrian4123 a răspuns:

Poi esti ori alb ori negru, ori crestin ori satanist

| SamSon a răspuns:

Sunt de acord cu ceea ce spui tu, in ziua de azi oamenii folosesc religia ca sa poata obtine anumite satisfactii (bani, manipularea unor oameni simpli nestiutori de carte in cele mai multe cazuri), eu, sunt cresti si sunt mandru de asta, stiu ca foarte multe lucruri in religie nu au sens si cand zic ca sunt multe sunt exagerat de multe, dar ca sa vezi ca exista oameni care intr-adevar cred in D-zeu viziteaza marile biserile si iti vor oferii ei mult mai multe informatii

| brutus123 a răspuns:

Http://www.everystudent.ro/a/exista.html Citeste tot. Uite ce poza ai la profil.Te mai mandresti ca esti,, satanista,,
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

aici sunt cele 10 porunci

| Crisis explică (pentru brutus123):

@UnderStrike si @megy, sper din tot sufletul ca sunteti trolli, altfel sunteti incredibili de prosti. UnderStrike, nu am ajuns la gradul ala de prostie si retard incat sa acuz pe altii de cre[s]tinism fara sa stiu cele 10 porunci. Cat despre poza de la avatarul meu, mi se pare normala. E o poza cu fostul bassist de la Gorgoroth. Sa ma *** in mentalitatea voastra [nu neaparat voua, persoanelor care v-am dat reply, in general pentru cei ce au mentalitatea voastra]. Mi-ati demonstrat inca o data cat de ingusta poa' sa fie mintea unui om. Nu ma mandresc ca-s satanista, fiindca nu sunt. Satana e tot un prieten imaginar al unor psihopati.

| brutus123 a răspuns:

Lasati-ma sa mor. Lasati-ma sa pierd.
Nu vreau ajutor. Nu mai vreau sa purced.
Vreau sa dispar. Vreau sa ma uitati.
Sa nu veniti. Nu ma vizitati.

Lasati-ma sa tac. Lasati-ma sa merg.
Lasati-ma sa fac ceea ce incerc.
Lasati-ma sa sufar. Lasati-ma sa plang.
Oricum nu va pasa daca zac in mormant.

Lasati-ma sa va zic un adio, un Pa.
Lasati-ma sa va iubesc doar o clipa juma’.
Sau daca vreti sa plec cu bucurie,
Dati-mi o sansa. Una dintr-o mie.

Autor: Deokman

Cum gandesc satanistii...Am cautat "Cele zece porunci (Decalogul)" si apoi am gasit cele 10 porunci ale satanistilor. Inca un motiv prin care sa nu fii satanist.

| brutus123 a răspuns:

Noi nu va credem prosti.Si te rog sa nu ne mai jignesti! Noi doar va consideram diferiti si nu ne simtim in apele noastre cand stam langa voi.(Cel putin asa sunt eu)

| Alexandrup a răspuns:

Si eu cred la fel adica vreau si eu o dovada ca acest dumnezeu exista.sau cine stie poate am existat de la inceputurile inceputurilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu crezi in creator / eu nu inteleg nu crezi in dumnezeul evreilor da crezi in alta finta sf / in fine ce sa zica si ei uni nu pot concepe ca nu slujesti pe nimeni ca ema cu care m-am certat ieri pe tema asta / se pare ca uni is limitati mintal / de ce nu citesti teoria evolutiei so intelegi mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Te rog sa nu ne compari eu nu bag nimic doar imi exprim parerea pe TPU atat

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Multe

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Cum se explica aparita unei finte ce a facut 400 de miliarde de stele?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Da in timp nu imediat

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Ai avut un tv alb negru? si dai cand i cu purici tot ecranul acel sunet provine de la inceputul universului / cea mai vechea stea e la 14 mld de ani lumina distanta de pamant

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu-i defectiune ma este un semnal respectionat de tv

| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Telefonul tau e defect cand vb la el? si el primeste semnale prin satelit peste tot in jurul nostru sunt semnale nu doar emise de sateliti si de stele / explozi din trecut

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu extraterestrii comunica cu noi am scris eu asa ceva? un semnal este o energie in jurul nostru este energie si in tot universul explozile transmit semnale in univers e asa greu de inteles

| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Prin cablu tau de internet nu trece semnale?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Hai sasi explic ceva daca tu traiesti 60 de ani nu poti observa cat va exista o stea logic si calculezi matematic si pe baza unor dovezi cam in cat timp isi va epuiza energia acea stea / noi traim putin nu putem vedea in mod live viata unei stele sau a unei planete / sa stii ca universul e mai mult gol noi stam intr-o galaxie plina cu stele dar mare parte din univers este vid / in timp au aparut acele stele / gaurile negre au rezultat din explozi de stele mari super nove / sincer eu cred in teoria big bang poti crede in ce vrei tu / dar daca big bang nu e real asta face mai reala religia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu universul nu s-a format atunci la inceput universul e mic / pai daca steaua noastra e batrana in galaxie isi dai seama cat de putine stele erau la inceput / eu nu numesc inceput si inceput continu si acum sunt explozi asemanatoare cu big bang / stai putin ca problema se pune cum au luat masa acea materie

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu am butonul punct si virgula / energia cand are viteza lumini se transforma in materie citeste asta http://www.descopera.org/de-ce-unele-particule-au-masa/

| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Si mie imi pasa de ziua de maine sincer

Răspuns utilizator avertizat
| Lore14785 a răspuns:

De fapt majoritatea daca sunt numiti "satanisti"din cauza ca spun ca "sunt anti religie" sunt foarte mandrii de ei si se simt foarte bine. Gorgoroth este o trupa satanista. daca totusi nu crezi asculti trupa pentru ca iti place instrumentala sau? Nu te ofensa, doar te intreb. Crestin nu te declari tu singur te declara altii la nastere prin botez thinking Cuvantul "indocrinati" am observat ca este super copiat mai nou si adresat mereu crestinilor...nu toti sunt la fel, deci nu trebuie sa generalizezi asa dur.Cum si rockerii sunt generalizati ca toti sunt satanisti. Fals : prietena mea cea mai buna este rockerita si la 22 de ani crede in D-zeu nici decum in Satanahappy Eu cred ca tu te referi de fapt la babele de 70-80 de ani care mai au putin si mor si s-au gandit ca este bine "sa-l primeasca pe d-zeu in inimile lor" ca sa ajunga si ele in "rai" la cate pacate au. Nu cred ca vei vedea un pusti de 15-16 ani ca sta in "cusca" si ca nu face o sumedenie de tampenii. Cam asta e parerea mea happy Pa pa

| AllyPisicutza a răspuns:

Fatu esti sarita de pe fics cum poti sa le spui la crestini ca sunt anti religie scuza-ma dar au dreptate se vede pe poza ta ca esti satanista!

| FucktheSystem a răspuns (pentru AllyPisicutza):

Dacă aș avea ce să-mi bag mi-aș băga în toate religiile, păcat că n-am sad
În schimb văd că o ai cu religia, dar româna te-a cam părăsit.

Răspuns utilizator avertizat
| Vlad_Vlady_1993 a răspuns:

Frica de iad ii face sa nu cerceteze si sa asculte ce zice o carte. Daca ar citi biblia mai atent si-ar da seama ca totul e o minciuna. Exemplu vechiu si nou-l testament se bat cap in cap, da ei nu isi dau seama de chestia asta si zic ca noi am inteles-o gresit.religia e manipulare in masa parerea mea