| AC4S4 a întrebat:

Cam in fiecare grup religios exista persoane care cred cu adevarat in dogma religiei de care apartin, dar si persoane care cred doar partial sau deloc, iar ei se identifica doar cultural cu acea religie.
Exemple: Evreii reformati, Crestinii liberali.
Sunt unii care spun ca sunt Atei-Crestini. Pai cum? Adica ei nu cred in Dumnezeu, dar din punct de vedere cultural sunt crestini. Altii spun ca ei cred intr-un Creator, dar nu in Biblie, si totusi se considera crestini.
Intrebarea este: Este logic sa te identifici cultural cu o anumita religie?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt agnostici nu persoane atee,agnostici nu stiu nici ei in ce cred sau nu,sunt atei fata de toti zeii dar fata de dumnezeu sunt agnostici,asta nu inteleg nici eu,de ce sa fi ateu fata de zeus dar agnostic fata de dumnezeu, nu exista atei -crestini

Este logic sa te identifici cultural cu o anumita religie?
daca esti ateu nu este logic asa ceva, dar daca sarbatoresti metaforic vorbind pastele, craciunul nu este ilogic, de exemplu ca ateu poti sarbatori hanuka https://ro.wikipedia.org/wiki/Hanuka plus multe alte sarbatori din alte religi asa ca curiozitate sau din religi care au disparut, eu as merge sa vad ritualuri hinduse, budiste, iudaice, mulsulmane etc

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Intentificarea culturala e cea filosofica, de genul budhistilor, exista si adepti a unui crestinism filoaofic, care vad in Iisus un filosof, cred ca la asta se refera userul prin "crestinism cultural".

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Un iisus fara partea divina, pai nu e rau daca inveti sa fi bun si sa isi iubesti aproapele

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai asta e crestinismul cultural sau filosofic, avand vedere ca Iisus chiar a fost o persoana reala.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Si tu isi iubesti aproapele seby

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Sa zicem, desi sunt cam departe de orice idealism crestin.

| SG1995 a răspuns:

Aia care cred doar intr-un Creator sunt deisti.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Asta se vrea probabil a fi un atac asupra ortodoxiei, venit de la un protestant?
Pentru ca se stie ca ortodocsii pun pret pe cultura parca mai mult decat pe "spiritualitate, religie in sine".
Chiar si treaba cu Atei-Crestini.Sunt multi care se identifica "ortodocsi nepracticanti", adica atei care totusi sunt "nationalisti" si respecta traditiile "bisericii" ortodoxe.

Probabil nu te-ai referit strict la treaba asta, dar totusi, am de spus ceva aici:
Crestinismul ortodox si catolic reprezinta 90% paganism, dupa cum probabil protestantii sunt de acord cu mine.
Traditia crestina este traditia pagana.
Crestinismul ortodox si catolic nu are pic de "crestinism timpuriu" in el, pentru ca, la crestinare, acestia au asimilat credintele popoarelor europene.Nu puteau fi distruse,pentru ca erau vechi de sute de mii de ani,iar constiinta oamenilor era mult prea mare pentru a schimba asa de usor credinta si traditia.(crestinismul la origini nu are NICIUN fel de traditie).
dupa ce acesti crestini timpurii(evrei) au crestinat popoarele europene,incorporarea traditiilor s-a facut bineinteles cu furt, si le-au catalogat ca fiind "crestine", tocmai pentru ca oamenii sa nu-si redescopere originile pagane si sa nu rastoarne crestinismul, aceast program de spalare pe creier mizerabil.

Acum, este mai bine ca oamenii sa fie traditonali crestini decat sa nu fie deloc traditionali, chiar daca nu cred in niciun dumnezeu.Aici ti-am raspuns la intreabare
dar prin faptul ca pastreaza aceste traditii, sunt oarecum conectati cu originile lor ancestrale, pagane.destul de blurat, si incetosat, dar totusi, sunt.
de aceea este atat de "bogat" si la aparente "frumos" crestinismul ortodox si catolic cand vine vorba de traditie.Craciunul,care bucura atatia copiii, cand li se impart cadouri.Este traditie pagana domnilor.Mos Craciun este de fapt Odin.Pastele,cand spargem oua, si din nou cadouri, care bucura multe suflete.Este tot pagan, domnilor.
Aceste traditii cu impartirea cadourilor, bradul de Craciun si iepourasul de paste, In CRESTINISM, nici macar nu se pomeneste numele lui dumnezeu.
Si de ASTA nu este plictisitor si este distractiv.Si de ASTA a supravietuit crestinismul.

de ce crezi ca in Norvegia cei mai multi se declara atei si in Romania, nu?(chiar daca in Romania pot fi doar cultural cum ai spus tu)
Pentru ca Norvegia e tara PROTESTANTA si este plictisitor, este un jeg fara pic de viata.
Cand se iau traditiile din cadrul bisericii ortodoxe si catolice, redevine practic crestinism timpuriu.redevine desert, devine protestantism.
Iar protestantismul este ca si o reintoarcere la cultul evreiesc al mortii.

Mare rusine pentru adventisti, care sunt romani si tin sabatul evreiesc.
Mare rusine pentru toti crestinii non-protestanti care combina traditiile frumoase pagane cu numele unui evreu nenorocit, bastardul de Isus.
Asta au vrut de la voi de la bun inceput.Au vrut sa isi bata joc de voi.

Ar fi timpul ca oamenii sa se trezesca la realitate.
daca ar fi sa aleg dintre 2 rele, as alege raul mai mic, adica ortodoxismul si catolicismul.
protestantismul este o totala auto-distrugere a constiintei ancestrale, este o groapa cu gunoi.

| AC4S4 explică (pentru Teffan):

Nu e nevoie de jigniri.
Nu mă refer la o anumită confesiune. Mi-a venit întrebarea în minte când un user zicea că e creștin-ortodox de orientare panteistă.
Întrebarea era dacă e logic să ai o religie doar de formă culturală. Eu cred că e ilogic.
Religia o poţi schimba și săptămânal. Nu te naști cu ea. În schimb crești într-o anumită comunitate, vei împrumuta din elementele lor de cultură.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cam la asta voiam sa fac si eu referire intr-o intrebare. Adevarul ca nu poti sluji la doi stapani.