| mentholinks a întrebat:

De ce crestinii de pe site sunt atat de convinsi pe ideile lor si pe Biblie cand nici macar nu stiu ca difera foarte mult scrierile originale fata de traducerile actuale ale scripturii? De exemplu, in manuscrisele grecesti nici macar nu exista notiunea de vesnicie ci de aeon care inseamna o perioada mai indelungata de timp cu un inceput si un sfarsit. Doctrina vietii vesnice, daca putem sa o numim asa, a fost introdusa de un imparat roman la un conciliu prin anii 500.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DE unde sti tu ca asa scrie, uite cum MINTI si ca DREPT DOVADA am sa dau un singur TEXT Biblic in care scrie despre VIATA VESNICA;
Matei 19, 16. Atunci s-a apropiat de Isus un om, si I-a zis: "Învãtãtorule, ce bine sã fac, ca sã am VIATA VESNICA?"
Acum uite VERSIUNEA greceasca a Textus Receptus si cea a King James
in care scrie despre VIATA VESNICA si nu scrie ce spui tu:
16 κaι ιδου εις προσελθων ειπεν aυτω διδaσκaλε aγaθε τι aγaθον ποιησω ινa εχω ζωην aιωνιον
16 And, behold, one came and said unto him, Good Master, what good thing shall I do, that I may have eternal life?
In Biblie nu a fost introdus nimic ca principiu de romani, asta erau pagani si au ramas asa.
Nu mai cauta "nod in papura" caci netul e plin de asa ceva si handicapati mintali care dezvolta aceste idei.
Uite traducerea cu Google a cuvintelor "incriminate":
ζωην aιωνιον = trăiți pentru totdeauna
Nu mai mintiti si inventati ca va faceti de rusine.

| RAY a răspuns:

Pai credinta oarba fara o baza rationala bazata pe dovezi este doar o convingere bazata pe nimic, acesti oamenii spun ca stiu totul dar ei de fapt nu stiu nimic, judeca stiinta dar fug la doctor, spun ca vor viata vesnica dar nimeni nu vrea sa moara

| SG1995 a răspuns:

Evrei aveau concepte grecesti, e buna asta, inveti ceva nou in fiecare zi. laughing

| mentholinks explică (pentru SG1995):

Eu ma refeream la Noul Testament care a fost scris exclusiv in greaca.

| emipenet a răspuns:

Salut! Iti dai seama ca noi putem crede in orice si nu priveste pe nimeni in ceea ce tu crezi
Crezi in manguste? crede in continuare
Si faptul ca sunt diferite, hai sa o luam logic, o carte, poate fii tinuta 3500 de ani inca si de miliarde de ori copiata, era imposibil ca sa nu se schimbe ceva in ea
Notiunea de vesnicie, nu a fost in nici un caz introdusa de un imparat roman la un concliliu prin anii 500 din cauza ca Biblia vorbea cu muuuult timp in urma de viata vesnica
funda?

| mentholinks explică (pentru emipenet):

Cum sa dau funda la un raspuns eronat? Mai documenteaza-te.

| Sigfrid a răspuns:

Simplu
Pentru ca teologii, istoricii sau doar oamenii cu adevarat documentati nu prea isi pierd vremea pe TPU