| mODIN a întrebat:

De ce crestinii ii ameninta pe atei cu Iadul? Nu isi dau seama ca a fi ateu inseamna de asemenea ca nu crezi in Iad?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este o consolare pentru ei. Se simt mai bine spunându-şi că cei cu o gândire diferită vor fi chinuiţi o veşnicie de zeul (subconştientul) lor. Dau dovada de adevărata iubire creştină.

Iar pentru non-religioşi este egal cu ameninţarea cu Bau-Bau.

49 răspunsuri:
| Marius511 a răspuns:

Si daca un ateu nu crede in Dumnezeu asta inseamna ca Dumnezeu nu exista? exista si va fi o surpriza placuta sper pentru el sa afle ca El era totusi,, iubirea.

| mODIN explică (pentru Marius511):

Si daca un cretin crede in Dumnezeu inseamna ca exista?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca, nu stiu ce este iadul, ai cui crestini sunt, au luat locul lui Dumnezeu de judecator.

| ToaderAndrei a răspuns:

Ateii nu cred in Dumnezeu nici in satan sau in iad, dar, primul pacat e ca nu cred in Dumnezeu, iar al doilea, sunt desfranati.

| mODIN explică (pentru PorumbRodica1965):

Parca oamenii nu au voie sa se judece intre ei.

| mODIN explică (pentru ToaderAndrei):

Cum adica desfranati?

| Kalla a răspuns:

Pentru ca nu vrem sa mearga acolo.Voi inca nu ati inteles ca noi nu suntem impotriva voastra ci impotriva diavolului.Nu vrem sa aiba suflete de torturat, mai ales eu.Nu trebuie sa-l lasam sa canstige increderea oamenilor cu siretlicurile lui.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Si e mai bine sa ne amenintati cu Bau-Bau decat sa ne dovediti ca aveti dreptate?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru mODIN):

Daca unii se cred mai mari si mai puternici, (Eclesiastul 8:9)si ii privesc de sus pe cei slabi pe care ii si asupresc.

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Nu va amenintam si nu ne trebuie un fost inger egoist doar ca sa aratam ca avem dreptate, spunem doar adevarul. Diavolul exista si prin faptul ca nu crezi in el ii faci voia.

| sublime89 a răspuns:

Lasa, e bine ca ne ameninta doar cu iadul care nu exista oricum, decat sa ne ameninte cu moartea, cum scrie in iubita lor biblie. Nu ca ar trebui sa le multumim sau ceva, dar au mai evoluat si ei putin. N-a trecut Renasterea chiar asa de usor peste ei, cum am putea crede.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Dar de ce as crede? Sunt mii de religii God Dammit! De unde stiu ca a voastra este cea corecta? Nu are nimic deosebit fata de celelalte cu exceptia crucii(mi se pare ciudat ca un instrument de tortura este considerat de voi sursa binelui).

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Are ceva in plus, dar nu poti intelege.Nu-i nimic, nu toti inteleg.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Autosugestia! Tu crezi ca religia ta este cea adevarata, si o simti diferita de restul.Lafel fac si musulmanii, evreii, egiptenii antici, grecii antici.Si eu am fost crestin! Si eu simteam ca Dumnezeu exista, dar nu e asa.

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Evreii si musulmanii au acelasi Dumnezeu ca al nostru.Numele lui Dumnezeu este YAHWE (acelasi nume ca in Biblia evreilor si cea crestina) iar Allah inseamna Dumnezeu in araba.In coran se mai vorbeste si despre crestini si evrei. Avram este tatal acestor trei religii, cele trei mari religii monoteiste. Poate nu ma crezi dar daca as avea ocazia m-as ruga si cu evrei si cu musulmani. Dumnezeu este doar unul.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Bine si de hindu ce zici?

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Aia nu au nici o treaba cu viata mea.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Deci ei merg in Iad pentru ca Dumnezeu a hotarat sa se nasca si sca creasca hindu? Deci Dumnezeu nu le da nici o sansa la mantuire.

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

1.Nu Dumnezeu decide ce religie ai.Ai auzit vreodata de liberul arbitru? Daca nu era asa ceva acum nu erau atei sau pagani.Eram toti crestini nu crezi?
2.Desigur ca le da. Odata ce trec de partea cealalta cel mai important lucru este inima. Dumnezeu stie ce avem noi in inima si in cap.El decide si daca persoana respectiva a fost asa cum vrea Dumnezeu atunci sa stii ca chiar are mai multe sanse sa ajunga in rai decat multi crestini.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Cum adica liber arbitru? Ei cresc in familii hindu si sunt invatati asa toata viata la fel ca tine cu crestinismul. Poate nici nu stiu ca mai exista alte religii! Sunt multe sate in India care nu au acces la lumea din afara. Oamenii din ele cum ai vrea sa afle de Dumnezeu? Si mai sunt si minuniile lor.A fost un tzunamii acum ceva vreme, iar singura cladire din apropiere care nu a fost daramata era o biserica hindu.Si exista si o statuie care plange lapte.Deci Dumnezeu le mai pune si minuni ca sa nu aiba de ce sa-si schimbe religia si dupa ii pedepsete pentru ca nu au facut-o?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Sa fim seriosi, nu va pasa de "sufletul" cuiva, dar vreti sa aveti voi dreptate, vreti ca nimeni si nimic sa nu va contrazica, asta insemnand ca detineti adevarul, credeti ca amenintand cu iadul o sa faceti lumea sa taca, da, da, cum zicea un amic de-al meu, "trei lucruri nu pot fi ascunse pentru mult timp: Soarele, Luna si adevarul."

| clodis02 a răspuns:

Datoria omului este de a se documenta. Daca el nu a descoperit adevarul este din vina sa.Trebuie doar sa privesti lucrurile dintr-o perspectiva neutra.Din ce observ tu esti foarte revoltat impotriva crestinilor...de parca ti-ar fi facut ei ceva.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru mODIN):

Martorii lui Iehova, au dreptul sa-i judece pe toti ceilalti, crestini sau nu. Adica doamna Porumb!hee hee

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Numai da atentie unei persoane care nici macar nu stie ce e aia religie

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Eu stau pe net de plictiseala, pentru amuzament laughing, partea naspa e ca nu imi prea raspund crestinii, si apoi auzim ca e plin site-ul de atei, cand de fapt e incapabilitatea lor de a da un raspuns acceptabil. laughing

| mODIN explică (pentru clodis02):

Uite ce mi-au facut:
1.M-au indoctrinat cand eram mic si nu puteam gandi singur
2.Din cauza lor trebuie sa invat prosti la scoala cum ar fi teoria creationista
3.Nu ma afecteaza pe mine direct, dar din cauza lor au murit milioane de oameni nevinovati
4.Ei sunt mereu revoltati impotriva muzicii rock.Mereu vor sa cenzureze tot.Adica de ce apar la televizor melodii pop tampite gen:Jesus Take The Wheel dar majoritatea nici nu au auzit de Gorgoroth, Deicide, Vital Remains etc.
5.Colindele...
6.Pur si simplu ma enervea faptul ca oameni "maturi" cred in basme de genu.
7. Oamenii astia se min singuri. Dumnezeu bun si milostiv inunda toata planeta plina de ANIMALE nevinovate si lasa doar 2 din fiecare in viata pentru ca asa avea el chef.
8.Religia impiedica dezvoltarea.Descopereai ceva in evul mediu in Europa:considerat vrajitor si ars pe rug.

Iti ajung atatea motive sau mai vrei?

| mODIN explică (pentru Mădă0611):

Cam asa laughing

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu si eu dar cu fata aia nu are rost pe bune eu o am la ignor cadou de craciun, numa raspunsuri proaste da, habar nu are de biblie, fumeaza la 14 ani se da mare crestina tu esti maica tereza pe langa ea

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Mie imi place de ea, nu in sensul ala, adica gay, asa ca persoana crestina. big grin

| RAY a răspuns:

Ferește-te de omul al cărui Dumnezeu este în ceruri. - George Bernard Shaw