| mentholinks a întrebat:

De ce crestinii tot propovaduiesc si ameninta cu iadul din moment ce biblic acesta nici macar nu exista?

15 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pai cum mai de ce, este o tehnica de manipulare, te ameninta cu ceva groaznic, dar care nu poate fi verificat. Ce s-ar intampla daca amenintarea ar fi adevarata? Lasii si oamenii dispusi la compromisuri morale al fi cu Dumnezeu, iar oamenii curajosi si care cauta adevarul, fara sa cedeze la amenintri, ar fi condamnati. De aici iti poti da seama ca amenintarea este micinoasa.

| Mircea08 a răspuns:

Toate religiile spun ca enoriasii lor sunt crestini, cu toate ca sunt mult diferite intre ele si diferite de invatatura lui Iisus care este Evanghelia. Un crestin adevarat nu propovaduieste decat Evanghelia. Nu are nimeni treaba cu ceea ce exista in afara imparatiei lui Dumnezeu. Amenitarile vin de la cei care vor ca enoriasii lor sa se simta vinovati si in pericol pentru ca sa mearga la ei sa le rezolve problema (contra cost desigur)

| Romanul86 a răspuns:

Psalmul 140,7 Ca o brazdă de pământ s-au rupt pe pământ, risipitu-s-au oasele lor lângă iad.
Sunt n exemple în Biblia ortodoxă.
Psalmul 140 la protestanți e 141.
În NT exista Pilda Bogatului și a săracului Lazăr unde se vorbeste de iad.

| alexxtreme a răspuns:

Un creștin se ia după Biblie, deci dacă în Biblie ni se descoperă acest lucru, îl propovăduiești, este și logic ca iadul să existe din moment ce fiecare va fi judecat și va plăti pentru faptele lui, da, momentan iadul nu există, morții sunt pur și simplu morți (Eclesiastul 9:5-6,10), dar acesta va fi, și nu, nu este o tortură veșnică, ci acesta înseamnă despărțirea de Dumnezeu pentru veșnicie, doarece cei ce nu se pocăiesc și nu se întorc de la căile lor rele, vor trece în neființă, în urma unei ploi de foc (Maleahi 4:1, 3, Obadia 1:16, Psamul 21:9-10, Apocalipsa 20:9-10), unde fiecare va arde un anumit timp pentru păcatele lui, dar cum este și scris, și cum a reamintit și Corina și anume că iadul a fost creat pentru Satana și îngerii lui, nu pentru oameni, dar din moment ce aceștia nu vor să se întoarcă de la căile lor rele și să se pocăiască vor trebui să sufere și ei această pedeapsă. Iisus a plătit deja prețul pentru păcatele fiecărui om care se întoarce la El și-și mărturisește păcatele, însă dacă oamenii nu fac lucrul acesta, ei vor trebui să plătească prețul păcatului ei înșiși. Dumnezeu vrea ca niciun om să nu moară Ezechiel 33:11 " "Pe viata Mea, zice Domnul Dumnezeu, ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca de la calea lui, si sa traiasca. Intoarceti-va, intoarceti-va de la calea voastra cea rea! Pentru ce vreti sa muriti voi, casa lui Israel?", Dumnezeu(Iisus Hristos) a murit pentru noi, ca noi să putem căpăta iertarea păcatelor și să fim mântuiți, noi trebuie doar să ne întoarcem de la căile noastre rele înapoi la El, Ezechiel 33:14-16 "Dimpotriva, cand zic celui rau: "Vei muri!" - daca se intoarce de la pacatul lui si face ce este bine si placut,
daca da inapoi zalogul, intoarce ce a rapit, urmeaza invataturile care dau viata si nu savarseste nicio nelegiuire, va trai negresit, si nu va muri.
Toate pacatele pe care le-a savarsit se vor uita; a facut ce este bine si placut, si va trai negresit!". Dumnezeu ne iubește mai mult decât ne putem imagina noi încât a și murit pentru noi, ca noi să fim iertați, și în schimbul acestei iubiri El dorește ca omul să se întoarcă de la căile lui rele la pocăință, întorceți-vă la Dumnezeu cât timp se mai poate și El vă va primii. Apocalipsa 22:12 "Iată, Eu vin curând; și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui."

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Iadul exista. Biblia afirma existenta lui.
"iazul de foc și pucioasa"
"întunericul de afara"
"plânsul și scrasnirea dinților"
Iadul nu a fost creat pentru mine sau tine ci pentru Diavol.
Isus te iubește ♥️
In El poți avea iertarea.

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Voi care il urmati sunteti lipsiti de pacate?

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Stai să îți explic.
Se când m-am pocăit (M-am căit pentru păcatele mele și am crezut în JERTFA DE LA GOLGOTA prin care sunt iertate) m-am schimbat.
A intervenit nașterea din nou.
Înfăptuita de Dumnezeu prin Duhul Sfânt.
Triasc o viata sfânta.
Un creștin adevărat mai poate păcătui accidental dar nu ca mod de viata.
Am păcătuit ma pocăiesc și nu mai repet.
In Rai nu poate întra nimic spurcat.
Dacă te numești "creștin" dar trăiești în păcat tot în iad ajungi.
Dumnezeu ne iubește enorm de aceea a murit Isus.
El (Duhul Sfânt) ne ajuta sa trăim în sfințenie.
De noi depinde pe cine alege Dumnezeu sau Diavol. Nu putem sluji la doi stăpâni.
Isus te iubește și te așteaptă. ❤️❤️❤️
♥? ️ ✝️?
Da, mai păcătuiesc dar ma pocăiesc

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Sectancto nu am ce discuta cu tine, o sa spun ce a iisus piei din fata mea satana

| simplegirl2 a răspuns (pentru RAY):

De ce vorbesti asa urat cu Cosminaaa1 Ray? fiecare are drept la crezul sau si eu sunt de acord cu ea! si ca sa raspund eu toti oamenii sunt pacatosi; nu exista un om care sa nu aiba pacat in viata lui; depinde de tine daca vrei sa faci pacate sau nu

| RAY a răspuns (pentru simplegirl2):

Crezi ca vorbesc urat, citeste biblia sa vezi cum vorbea iisus cu fariseii, eu doar repet ce spunea iisus atat, nimic mai mult

| mentholinks explică (pentru Cosminaaaa1):

Descrie aceasta viata sfanta pe care o traiesti ca sa vad daca e asa sau nu.

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Crestinii sunt intr-adevar lipsiti de pacate
"Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har."

( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel - 6/14)
Explicatii complete gasesti la - https://atrainormal.blogspot.com/......relor.html

| Mircea08 a răspuns (pentru simplegirl2):

Crestinii adevarati nu au pacat
"Dar acum, izbăviţi fiind de păcat şi robi făcându-vă lui Dumnezeu, aveţi roada voastră spre sfinţire, iar sfârşitul, viaţă veşnică."

(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 6/22)
Informatii complete gasesti la : - https://atrainormal.blogspot.com/......relor.html

| blackmd a răspuns:

Deoarece nu au citit Biblia big grin