| Deaad a întrebat:

De ce crestinii nu au putut sa distruga tot ceea ce implica paganismul si traditiile stramosilor nostri?
Asta le era misiunea data de Dumnezeu in Vechiul Testament si au reusit sa o duca la capat prin ucideri in masa,distrugeri de altare pagane(constructii de biserici pe ramasite),arsul tonelor de carti etc.
Totusi nu au reusit sa eradicheze multe traditii practicate in era precrestina:
Craciunul(Yule,in mitologia nordica),Pastele,Halloween.
Craciunul l-au inlocuit cu nasterea lui Isus,Pastele cu moartea si invierea lui Isus iar halloween-ul cu Sfantul Andrei(la romani).

Alte exemple la romani:
Rusaliile,Babele,obiceiurile la inmormantare,dragobetele,martisorul(de asemenea si la alte popoare),basmele romanesti stravechi (,fat frumos,greuceanu,ileana cosanzeana,Harap Alb etc.),legendele despre iele,martolea, muma padurii etc.

De ce au acceptat ortodocsii si catolicii aceste traditii? Le urau pentru ca si Dumnezeu le ura.

Crestinii in special.

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unde ai gasit tu in Biblie ca Dumnezeu a spus ca sa fie distrus tot ce inseamna paganism, indica-mi versetele Biblice.
Craciunul este o sarbatoare dinaintea existentei europene, acesta este o sarbatoare Babiloniana care vine din perioada de dupa potop. Traditile in crestinism au aparut in perioada lui Constantin, chesti politice si militare.

| Deaad explică (pentru danut):

Dimpotriva sa le daramati altarele, sa le sfaramati stalpii idolesti si sa le trantiti la pamant idolii. (Exod.34:13)

sa izgoniti dinaintea voastra pe toti locuitorii tarii, sa le daramati toti idolii de piatra, sa le nimiciti toate icoanele turnate si sa le nimiciti toate inaltimile pentru jertfe. (Num.33:52)

Sa le surpati altarele, sa le sfaramati stalpii idolesti, sa le ardeti in foc copacii inchinati idolilor lor, sa daramati chipurile cioplite ale dumnezeilor lor si sa faceti sa le piara numele din locurile acelea. (Deut.12:3)

Suiti-va pe zidurile ei si daramati, dar nu nimiciti de tot! Luati-i butucii acestia, caci nu sunt ai Domnului! (Ier.5:10)

| Deaad explică (pentru danut):

Pe vrajitoare sa n-o lasi sa traiasca. (Exod.22:18)

| VelaJohnny a răspuns (pentru Deaad):

Deaad, ti-am spus, documenteaza-te intai, de ce natiunea Israel a luat in stapanire 90% din acel teritoriu, distrugand natiunile care locuiau acolo. Documenteaza-te intai. Si versetele acelea de mai sus nu trebuiau aplicate tuturor natiunilor de catre israeliti, trebuiau aplicate strict in Israel, la acea natiune se refera. Religia iudaica era exclusiva unui singur Dumnezeu, cel al lui Avraam, Isaac si Iacob, iar israelitii erau cu juramant facut de stramosii lor, care au intrat primii in Tara Promisa de inchinarea la Iehova/Iahve. Asta e motivul pentru care nu trebuiau sa ia parte la inchinarile, practicile si adorarea zeitatilor din vecinatate. Vroiai sa fii vrajitor, linistit, vindeai ce aveai si paraseai Israelul. In caz contrar, legea spunea pedeapsa. Vroiai sa practici interconfesionalism, in Filistia sau in alte natiuni puteai merge linistit. Dar documenteaza-te intai despre natiunile distruse de israeliti, bine? happy vezi ce s-au descoperit despre ele, ce spun arheologii, imi dau seama ca nu cunosti prea multe.

| danut a răspuns (pentru Deaad):

Reia intrebarea pe care ai pus-o, ai acolo ceva interesant: TOT, tot este tot si nu are legatura cu ce trebuiau sa faca evreii la ei in prispa. Ori nu intelegi ce ai scris ori nu ai inteles ce a spus Dumnezeu, lamureste-ne.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te rog, nu te intoarce la jocul murdar care te-a conscrat. Crestinismul NU a adoptat niciodata obiceiuri, sarbatori, conceptii si ritualuri pagane. Absolut niciodata.
Suprapunerea datelor calendaristice este altceva. Cele vechi trebuiau sa dispara cu totul.

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Ca si cum as scoate un telefon "nou" absolut identic cu iPhone 4, sa zicem, iar cand cineva ma acuza de plagiat sa zic "pai da cum, ca ala nu se mai fabrica"! Crestinismul, modalitatea de a potrivi orice in context de 2000 de ani.

| danay72 a răspuns:

Nu respecta Biblia, iar aceste sărbători sunt metode ușoare prin care pot fi atrași enoriașii. Asculta ceea ce spune un lider religios, în loc sa cerceteze punctul lui Dumnezeu în Biblie.

| ania a răspuns:

Și-a băgat dracul coada.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu putea ramane neimplinite cuvintele din Biblie referitoare la apostazie. Daca cineva neaga ca in crestinism nu s-a infiltrat conceptii gresite, neaga Biblia.
1 Timotei 4:1: „Cuvintele inspirate spun clar că, în timpurile care vor veni, unii vor renunţa la credinţă, dând atenţie unor cuvinte inspirate care induc în eroare şi unor învăţături ale demonilor".

Faptele 20:29, 30 „Ştiu că după plecarea mea vor intra printre voi lupi asupritori, care nu vor trata turma cu tandreţe, şi că se vor ridica bărbaţi chiar dintre voi care vor vorbi lucruri denaturate ca să-i tragă pe discipoli după ei."

Isus a facut o ilustrare pentru ca sa intelegem lucrurile astea. In parabola despre grau si neghina, el a aratat ca un dusman, v-a planta neghina unde a plantat stapanul grau. Stapanul a hotarat ca abia la sfarsit, cand graul va fi mare, sa fie taiat, si neghina distrusa, iar graul pastrat in hambare. Prin asta, Isus s-a referit ca pe langa samanta semananta de el, Satan v-a planta pe ogor, adica in crestinism, crestini falsi, care vor aduce culte false in existenta, astfel ca va fi greu de deosebit care e crestinismul adevarat si care nu.

„Şi ei i-au zis: «Atunci vrei să ieşim şi s-o strângem?» El a spus: «Nu, ca nu cumva, strângând neghina, să smulgeţi din rădăcină şi grâul odată cu ea. Lăsaţi-le să crească împreună până la seceriş şi la vremea secerişului le voi spune secerătorilor: Strângeţi mai întâi neghina şi legaţi-o în snopi ca să fie arsă, apoi duceţi-vă să strângeţi grâul în hambarul meu»"."

La sfarsit, graul, crestinismul adevarat, va fi usor de recunoscut, si abia atunci, cand v-a iesi la lumina, neghina va fi distrusa. Uite toata ilustrarea, Matei 13:24-30

„El le-a prezentat o altă ilustrare, zicând: „Regatul cerurilor este asemenea unui om care a semănat sămânţă bună în ogorul lui. În timp ce oamenii dormeau, a venit duşmanul lui, a semănat neghină în mijlocul grâului şi a plecat. Când planta a încolţit şi a dat rod, a apărut şi neghina. Sclavii stăpânului casei s-au apropiat şi l-au întrebat: «Stăpâne, n-ai semănat sămânţă bună în ogorul tău? Atunci cum de are neghină?» El le-a răspuns: «Un duşman, un om, a făcut aceasta». Şi ei i-au zis: «Atunci vrei să ieşim şi s-o strângem?» El a spus: «Nu, ca nu cumva, strângând neghina, să smulgeţi din rădăcină şi grâul odată cu ea. Lăsaţi-le să crească împreună până la seceriş şi la vremea secerişului le voi spune secerătorilor: Strângeţi mai întâi neghina şi legaţi-o în snopi ca să fie arsă, apoi duceţi-vă să strângeţi grâul în hambarul meu»"."

Atentie, pentru amatorii care abia asteapta sa provoace cearta si discutii aprinse laughing nu m-am legat de nici o religie.

| Deaad explică (pentru VelaJohnny):

"Prin asta, Isus s-a referit ca pe langa samanta semananta de el, Satan v-a planta pe ogor, adica in crestinism, crestini falsi, care vor aduce culte false in existenta, astfel ca va fi greu de deosebit care e crestinismul adevarat si care nu."

Stiu ca tu esti martor al lui iehova, de asta spui asta.
Fiecare cult crestin:"Eu sunt adevarul".

Deci vrei sa spui ca au facut o greseala inaintasii vostrii cand au calcat in picioare paganismul?

| Deaad explică (pentru Deaad):

Pentru ca violenta nu are ce cauta in crestinism, nu?
Si ca biserica pe vremea aia, care era una, nu a urmat invataturile lui Isus intocmai, facand parte din profetia asta cu crestinii falsi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Deaad):

Nu am zis ca vreunul e drept si celalalt e nedrept, desigur, fiecare om spune ca el crede doar adevarul, cum si tu spui de convingerile tale ca is adevarate. Daca n-as fi crezut ca am adevarul, imi schimbam cultul spre exemplu. Apoi, poti incepe cu Biblia sa te documentezi pentru motivele pentru care natiunea Israel a distrus natiuni pagane. Nu exagera, natiunea Israel nu a fost impotriva tuturor paganilor.
„violenta nu are ce cauta in crestinism" - corect. Natiunea Israel a fost poporul lui Dumnezeu pana la moartea lui Isus. Ea trebuia pastrata intacta de alte practici religioase ale natiunilor din jur, si avea nevoie de niste legi de stat. Unele pedepse erau cu moartea, la fel ca in prezent. Fac legatura asta cu prezentul, cati criminali primesc ca sentinta moartea, chiar si in tarile „civilizate"?
Apoi, inca de pe vremea apostolilor, multi convertiti la crestinism inca sustineau unele conceptii non-crestine. Cu trecerea timpului, crestinismul a devenit tot mai tolerant fata de ei, adoptand chiar obiceiuri, sarbatori, conceptii si ritualuri pagane, pentru a-l face mai atragator pentru pagani, astfel ca in prezent s-a ajuns la mii de culte „crestine" existand o confuzie religioasa fara precedent, desi adevarul e simplu.

| KNST a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai... ai scris nimic despre... nimic. Deci, ce vroiai sa spui?

| reihiuke a răspuns:

De ce toti sunteti in eroarea ca s.au copiat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cercetati,toate lucrurile si alegeti ce e bun.simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evreii care au creat creștinismul au distrus aproape toate dovezile și scrierile referitoare la adevărata noastră origine.
Omul nu este nici creat de dumnezeu, nici nu se trage din maimuță. Scopul creștinismului e să îndoctrineze masele de oameni și să-i facă inconștienți de puterile oculte care zac inerte în fiecare dintre noi.(pirochinezie, telechinezie, așa zisul "paranormal" ETC.). Pentru a elimina tot ce este legat de rădăcinile noastre antice și păgâne, evreii creștini au ucis în masă toți preoții păgâni și pe toți cei care aveau o astfel de cunoștiință. (Inchiziția).
Este, astfel, evident logic că așa numita religie creștină nu a făcut decât să ne arunce pe toți într-o prostie și ignoranță de care mulți nu pot scăpa, conduși fiind de zeitatea mentală fictivă numită "Dumnezeu".

| KNST a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune-le mintea in intuneric, da-le putinul necesar, adauga ceva circ.
Reteta infailibila!

| 6684464 a răspuns:

Cred ca in VT ne explica cum Dumnezeu a vrut sa aiba un popor al Lui, dar cum sangele din Adam si Eva s-a raspandit si pe unde nu trebuie a fost nevoie de un Nou Testament...

Răspuns utilizator avertizat
| MistretulPufos a răspuns:

Bai Decebal, ia vezi-ti de Zalmoxisul tau laughing

| ExprimareLibera a răspuns:

Deoarece le-au furat cu bună știință de la păgâni. Nu este mai nimic original în creștinism, scrierile fiind copiate din mitologiile antice. Au copiat mult si de la sumerieni, pe alocuri fiind făcute modificări minore. De exemplu, în scrierile sumeriene, la potop sunt implicați anumiți zei care îi dau indicații unui personaj pentru a construi o arca.

| Deaad explică (pentru ExprimareLibera):

De asemenea si invataturile crestine despre moralitate si bunatate, sunt o copie a paganismului.
Stramosii nostri aveau deja notiunea de iubire, onoare, curaj, cinstirea familiei.
Aveau deja notiunea de virtute.

Ai dreptate, crestinismul a copiat totul din multe si diferite culturi, iar apoi le-a distrus cu exceptiile pe care le-am pomenit in intrebare desi si alea sunt subrede fata de ce au fost candva.

Problema cea mai mare a crestinismului:este expansionist.Este o "religie" egoista, care a urmarit doar distrugerea unor adevarate religii antice care au precedat-o cu mii de ani.
Nu este nicio diferenta dintre ce face acum Isis si ce a facut crestinismul.
Poate doar ca cea din urma a fost de 10 ori mai rea.

De asemenea au stat la baza capitalismului, care din punctul meu de vedere este unul dintre cei mai mari dusmani pe care i-a avut lumea si pe care inca ii are.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Deaad):

Apropo, una e religia iudaica, si alta cea crestina. Tu esti confuz. Crestinii nu sunt o natiune fizica sa o numesc asa, cum era natiunea Israel. Ei nu au nevoie de un cod de legi, cei ce incalca legile nu trebuie pedepsiti de crestini, de altfel, Isus a interzis folosirea armelor in scop de lupta, pentru ca nu au cine lupta, ci se pune mai mult accent pe iubire. Matei 26:51, 52
„Însă iată că unul dintre cei ce erau cu Isus şi-a întins mâna şi şi-a scos sabia şi, lovindu-l pe sclavul marelui preot, i-a tăiat urechea. Atunci Isus i-a zis: „Pune-ţi sabia la loc, pentru că toţi cei care iau sabia de sabie vor pieri. "

Daca nu a fost permisa lupta pentru fiul lui Dumnezeu, cu atat mai putin crestinii nu au ce cauta in razboaie pentru liderii politici, care sustin ca lupta „pentru patrie" si nu pentru scopurile lor egoiste sau greselile facute la carmuirea tarii. Ioan 13:34, 35
„Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi"."

Prin asta se caracterizeaza crestinii adevarati, iubirea fata de semeni.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Pentru ca majoritatea traditilor din crestinism sunt de origine pagana.