| mentholinks a întrebat:

De ce crestinii nu respecta a 2 a porunca din Decalog neamintindu-si de ziua de odihna si nesfintind-o?

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Asta e PORUNCA a patra, cea cu ziua de inchinare.
Porunca a doua se refera la interzicerea inchinarii la icoane, statui, finnte, simboluri, etc. care l-ar reprezenta pe Dumnezeu.

| lpavel a răspuns:

Unii o respecta, altii nu! Altii de ce nu? pentru ca nu sunt sfinti, sunt mai nepasatori sa zic asa...

| iurii75 a răspuns:

Acele legi au fost date națiunii Israel.
Legea a fost un tutore care urma să-i conducă la Cristos. Galateni 3:24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declaraţi drepţi datorită credinţei. 25 Dar acum, după ce a venit credinţa, nu mai suntem sub tutore.
Pavel de multe ori menționează că creștinii nu mai sunt sub legea dată Israelului.
Romani 10:. 4 Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea.