| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce crestinii s-au omorat intre ei mai mult decat i-au ucis cei care i-au persecutat? Se pare ca, crestinii timp de cateva zile s-au omorat intre ei mai mult decat i-au ucis cei care i-au persecutat si de ce monoteismul e considerat ''cancer''?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"timp de cateva zile"
Tu-i subestimezi pe fanaticii medievali. Francezii și-au atins performanța în noaptea de 23 spre 24 august 1575 (zisă și "Noaptea Sfântului Bartolomeu") când autoritățile franceze romano-catolice au ucis până la 30.000 de hughenoți francezi în peste 20 de orașe. Ce mod mai potrivit de a comemora un sfânt decât a ucide 30.000 de alți creștini există?
Dar, ca să răspund la întrebare: totul se datorează unor probleme de interpretare. Unii ziceau că un anumit pasaj din Biblie înseamnă ceva până când venea niște băieți care ziceau că, de fapt, înseamnă altceva. Primii băieți, ăia care au venit primii cu interpretarea, s-au supărat, au pus mâna pe sabie și au început să omoare în stânga și-n dreapta.
Conflictele interne sunt mai devastatoare decât cele inter-religioase deoarece, în cazul primei varianta, ambele tabere recunosc validitatea unei cărți sfinte, dar o înțeleg diferit. În a doua situație, se bat două tabere cu propriile lor Biblii, propriile lor cărți sfinte, pe care nu și le recunosc reciproc, deci miza e mai mică. Gândește-te, de exemplu, ce înseamnă pentru un creștin faptul că cineva ia Biblia și o reinterpretează față de faptul că vine un musulman cu Coranul și zice nu știu ce. Miza e mai mare în primul caz, așa că conflictele sunt mai intense.

Răspuns utilizator avertizat
| Bluestar15 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Catolicii francezi au ucis 30.000 de hughenoti intr-o noapte, chestie care sunt foarte curios ce legatura are cu ortodoxia romaneasca. In schimb, ateul Stalin ucidea cu milioanele asa cum declara chiar el "in numele ateismului stiintific". Daca e sa ne amintim si de ateul Mao si de toti ceilalti din secolul 20, constatam ceva simplu: ateii au ucis intr-un secol mai mult decat toate religiile luate impreuna in toata istoria umanitatii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Bluestar15):

Am putea adăuga la listă Asediul Ierusalimului din 1099, în care cruciații au ucis 70.000 de oameni fără apărare (toți musulmanii și evreii din oraș). Evenimentul chiar are treabă cu creștinismul ortodox, căci împăratul bizantin Alexios I a sprijinit cruciada. Și împăratul era creștin-ortodox.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Stalin era sa devina preot și a ajutat la construcția de noi biserici, omul ți a aparat tara, a omorât soldați germani și trădători de stat, Hitler era catolic devotat și Mao ala ce a făcut? A omorât hoți din tara lui, cât privește cifrele sunt aberante, nu exista dovezi care sa le susțină

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Lucru ciudat e cum naibii de China a ajuns la un nr asa mare deși Mao ucidea asa milioane la secunde

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt anti comunism Mann, e un cancer ca orice regim care nu îți lasă mintea sa zboare, cum te mai simți?

Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti dovedi cu ceva aceste afirmatii?

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

La câtă „iubire" au, nu e de mirare că se urăsc și între ei.
O credință din asta poate fi considerată cancer că are o morală destructivă, dar și auto-destructivă. Oamenii care seamănă ură și intoleranță, culeg același lucru.

| Superior a răspuns:

Vechile civilizatii erau needucate, manipulate si nu puteau gandi pentru ei. Asta nu inseamna ca crestinii sunt malefici.

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

Crestinii si ratiunea, doua drepte paralele

| Bluestar15 a răspuns:

Stai tu linistit, ca toate religiile puse impreuna in toata istoria umanitatii n-au ucis cat ateii intr-un singur secol (secolul 20, cel al "eliberarii fata de religie"). Partea simpatica e ca toti astia declarau ca ucis in numele ateismului stiintific, chestie pe care ateii din ziua de azi se fac ca au uitat-o (sau, ma rog, n-or fi stiut-o niciodata, e si asta o varianta). S-a facut ceva "eliberare", au ucis "tovarasii" peste 150 de milioane de oameni nevinovati si au si demolat cateva mii de biserici.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Sa nu uitam ca cei care au ajuns în Australia au.omorat pe cei de acolo,la fel și în cele doua Americi, au ținut popoare în sclavie, foamete, câți au omorât, erau creștini, ca în cele doua războaie erau doar creștini., Stalin a recunoscut ca crede într o divinitate dar nu în cel iudeu, nu toți care nu cred în Iisus sunt atei, Marx ala la fel.a fost.un creștin