| Maomau a întrebat:

Se stie ca biserica crestina, mai ales pe vremea cand exista Inchizitia, a ucis milioane de oameni care nu acceptau religia crestina.
Dar in Biblie in Deuteronom 13:1 (adica in LEGE) li se cere supusilor lui Dumnezeu sa ii ucida pe cei care fac minuni asa cum a facut Isus, dar si pe toti aceia care ii urmeaza pe acesta, si s-au indepartat de Dumnezeul care i-a scos din robia egipteana.
Oare nu va dati seama ca tocmai religia crestina este aceea care i-a indepartat de Dumnezeul care i-a eliberat pe evrei din robia faraonilor, si astfel crestinii se inchina unui alt Dumnezeu, adica unuia care face minuni ca sa fie crezut ca Dumnezeu, adica il urmeaza exact pe acela despre care Dumnezeu le cere sa fie ucis!
Im acest context cand Dumnezeu Creatorul cere uciderea lui Christos si a celor care il urmeaza, cum va explicati ca Inchizitia Bisericii Crestine incalca ceea ce cere Creatorul in LEGE, si i-a ucis tocmai pe cei care nu credeau in "dumnezeul" cel pe care Dumnezeu Creatorul cere sa fie omorat?

In acest context nu vi se pare ca religia crestina a facut o mare greseala [entru ca a incalcat exact ceea ce cere Legea lui Dumnezeu?
Nu vi se pare o aberatie sa credeti in Dumnezeu, dar in acelasi timp sa va bateti joc de Legea Sa...si culmea absurdului este ca va mai si rugati acestui Dumnezeu sa va ajute in rugaciuni ca Tatal Nostru!

Răspuns Câştigător
| reihiuke a răspuns:

În perioada următoare când creștinismul devine religie de stat, cei care propăvăduiau învățături străine, neacceptate de creștinism, au fost urmăriți și condamnați ca eretici, după edictul împăratului roman Teodosiu I (Theodosius cel Mare (347-395) prin Edictul din anul 380, primul în istorie, condamnat fiind teologul Prisciliano de Avila (340-385) care în anul 385 a fost executat în Trier ca eretic.

Marea Schisma - 1054

Ai auzit prost.

18 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Absurd este ca tu care pretinzi ca cunosti Legea lui Dumnezeu hulesti pe Dumnezeu si pe Fiul Sau prin care ne-a aratat dragostea Lui de Dumnezeu!

| Maomau explică (pentru Raquella):

Din moment ce Dumnezeul Creator nu are copii nici in ziua de azi, si daca nu nma crezi suna la Sinagoga ca sa te informezi, se poate spune ca de hulit pe Dumnezeu o fac cei care-l acuza c-a umblat la femei, ba in plus ii mai si incalca legile!

| Filip23 a răspuns:

Eu stiam alte cifre la uciderile in masa: 1. Mao - 70000000. 2. Stalin - 20000000. 3. Hitler - 10000000 4. Khmerii rosii - 4000000.
Din cate am citit, inchizitia a facut vreo 20000 victime. Refera-te mai intai la prietenii tai atei.

| Maomau explică (pentru Filip23):

Numai documetele de evidenta a persoanelor tinute la primariile din orasele Germaniei dovedesc ca numarul vrajitoarelor atse pe rug a fost numai in Germania de peste 1 milion de femei in majoritate tinere si frumoase, la acestea se adauga milioanele de eretici arsi pe rug sau altii ucisi ca nu au vrut sa se convgerteasca la crestinism!
Ateii mei nu au ucis pe nimeni in numele ateismului sa cum voi credinciosii ati ucis in numele credintei!

| Filip23 a răspuns (pentru Maomau):

In ce perioada au fost arse peste 1 milion de femei in Germania? (scrie ca erau tinere si frumoase in sursele tale?)

| danut a răspuns:

Tu spui:"Dar in Biblie in Deuteronom 13:1 (adica in LEGE) li se cere supusilor lui Dumnezeu sa ii ucida pe cei care fac minuni asa cum a facut Isus, dar si pe toti aceia care ii urmeaza pe acesta, si s-au indepartat de Dumnezeul care i-a scos din robia egipteana."
DAR versetul doi (2) spune: ". si se va împlini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el zicând: "Haidem dupã alti dumnezei", dumnezei pe care tu nu-i cunosti, "si sã le slujim!"
Pai, ori bati campii (fara suparare) ori nu sti pe ce lume traiesti. Isus Hristos este ACELASI cu Dumnezeul care le-a dat legea invocata de tine si NICIODATA nu s-au contrazis cele spuse de Acesta. Greseala pleaca de la INCAPACITATEA, NEPUTINTA si REAUA ta VOINTA de a intelege cele scrise. Numai aberati si aiureli ai scris in asa zisa intrebare pusa. Cealalta trebare care se refera la Biserica Catolica, Inchizitie, samd, toate acestea sunt PRODUSE UMANE si nu ale lui Dumnezeu. Daca ai fi citit si tu cat de cat comentariile facute Apocalipsei de catre Isaac Newton ai fi descoperit ca Institutia papala si functia de Papa sunt unelte ale Dracului, papa fiind ANTICHRISTUL, declaratie facuta INCA dinaintea secolul opt (8), descoperire facuta de catre enoriasii catolici. P.S. Incearca sa pui intrebari simple si la obiect fara sa AMESTECI subiectele de nici tu nu intelegi ce ai vrut sa scrii in dorinta ta expresa de al jigni pe Dumnezeu.

| Maomau explică (pentru danut):

Nici nu bat campii nici nu am dubii referitoare la lumea in care traiesc, dar versetul doi confirma ca este vorba despre Christos, la fel cum sunt si urmatoarele! Nu popi vostrii va baga in cap sa-l urmati pe Christos ca pe un alt Dumnezeu?
Asa ca se pare ca incapacitatea de a intelege acel text este valabil pentru tine...mai ales ca nu intelegi ca religia crestina asa cum este ea astazi vine de la imparatii romani care erau si Pai, adica episcopi ai Romei, si grav este ca nu intelegi decat jumatate de adevar, si anume spui ca Papa este Antichristul, dar nu pricepi ca religia crestina de astazi are ca punct de plecare tocmai pe episcopii Romei printre care si Imparatul Constantin care a modificat vechea religie iudaica la Niceea! (Ma refer la secta crestina a a religiei mozaice!)

| danut a răspuns (pentru Maomau):

Iarta-ma dar ceea ce spui tu este o aiureala de nedescris, incurci termeni si idei ce nu eu le-am adus la lumina ci generatii intregi de oameni studiosi. Nu cred ca poti intelege ceva din crestinism daca vi cu idei de genul: "Imparatul Constantin care a modificat vechea religie iudaica la Niceea! (Ma refer la secta crestina a a religiei mozaice!)". Pai cauta si tu pe gugle sa vezi cand a existat Constantin si cand a avut loc Sinodul de la Niceea si mai discutam.

| Maomau explică (pentru danut):

Esti intr-adevar o perla de cultura generala din moment ce nici atat nu stii ca Conciliul de la Niceea a fost tinut in timpul lui Constantin cel Mare, nai exact in anul 325 e.n.
Iti dai seama sper de importanta pe care o acord parerilor tale tinand cont de cat de cult se pare ca esti!

| danut a răspuns (pentru Maomau):

Toata lumea stie ca imparatul Constantin a fost CRESTINAT pe patul de moarte (probabil dupa ce a murit) (337). Importanta lui a fost DOAR una politica si nu cultica) Prezenta lui la acea adunare nu are legatura cu religia. (Vezi guglee:"Când Constantin a convocat Sinodul la Niceea, el a făcut acest lucru în primul rând pentru a păstra unitatea Imperiului, mai degrabă decât încercând să influențeze formularea învățăturii Bisericii. împăratul își dorea ca acest sinod să fie "simbolul și încununarea" victoriei sale asupra lui Licinius și a reunificării Imperiului". ADEVARATUL sinod de la NICEEA a avut loc in anul 787 si este al saptelea (7). Daca nu stiai mai "SUSTRAGE" informatii de pe internet. In ceea ce priveste parerile tale, raman doar acelea ale unuia care face "comentarii" din cele scrise pe gugle, adica...

| Maomau explică (pentru danut):

Astea sunt vorbe, nu se stie nimic!
Dar ma bucur ca ti-ai dat seama ca Concilul de la Niccea a fost in vremea sa.
Evident este ca religia inventata de el pe baza sectei nazariteanului a fost facut in vederea pastrarii unitatii imperiului roman! Cel mai important conciliu de la Niceea a fost cel din anul 325

| danut a răspuns (pentru Maomau):

"Astea sunt vorbe, nu se stie nimic!"
Scrie pe gugle, iar Constantin n u a inventat nimic ca nu-l ducea capu.

| M25M a răspuns:

Sunt foarte curios sa vad ce raspunsuri primesti cu toate ca, dupa ce am observat, nu conteaza "micile detalii" cand vine vorba de credinta.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Sti ce trebuie sa faca un crestin?
Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Uite un om (frate in Iisus Hristos) care avea Duhul Sfint si desi auzea vocea lui Iisus Hristos era in drum spre iad, pentru ca l-a slujit pe Iisus in felul lui.
Why I Christian died and went to hell - Testimony
http://www.youtube.com/watch?v=ArqRiIBh2p8&list=PL0C0D22E7A4243C20&index=10

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Punand astfel de intrebari demonstrezi ca nu prea stapinesti subiectul.

| C0nstantin a răspuns:

A facut referire la biserica crestina care o cuprinde si pe cea catolica. Sau nu consideri catolicismul ca fiind o ramura a crestinismului.

| William a răspuns (pentru C0nstantin):

Tu in loc sa imi corectezi greseala gramaticala (am scris catoica in loc de catolica) imi zici asta?

| C0nstantin a răspuns (pentru William):

Nu te critic ca te grabesti sa scrii la tastatura... toti facem greseli... in schimb te critic ca vorbesti aiurea si fara sens