| Norvegianul a întrebat:

De ce crestinii sunt homofobi?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Bigotismul si instinctul de turma sunt raspunsul aici.Multi nu razbat, si prin multi zic de vreo 92-93%,de o carte invechita, scandaloasa pe alocuri, ce este mai mult un izvor de ura in prima jumatate, decat un izvor de lumina, cum le place lor sa picteze lumea.Nu doar crestinismul e motivul principal. Oamenii,in general,se tem de ce este diferit de ei,de ce sare din tipare si precepte, uneori invechite, si e normal sa se uite cu susceptibilitate la acel lucru, daca o ard in pareri preconcepute si prejudecati, ceea ce crestinii fac foarte des.

| Norvegianul explică (pentru Dumnezău):

Raspunsul tau mi se pare cel mai bun dintre tot ce s-a scris aici, aceeasi parere o am si eu. Ti-am dat funda big grin

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei studiaza si traiesc dupa aceeasi carte si astfel isi innoiesc mintea cu Cuvantul lui Dumnezeu si se familiarizeaza cu El.

| Norvegianul explică (pentru EmaS):

Deci si Dumnezeu este homofob, sa inteleg.

| EmaS a răspuns (pentru Norvegianul):

Intelege ce vrei tu!

| Norvegianul explică (pentru EmaS):

Nu vreau sa inteleg ce vreau eu, vreau sa inteleg ce ai vrut tu sa zici. big grin

| EmaS a răspuns (pentru Norvegianul):

Nu conteaza parerea mea pentru tine.

| Norvegianul explică (pentru EmaS):

Nu conteaza, asa este, fiindca parerea nu mi-o schimb, insa daca tot ai intrat in discutie ar fi bine sa n-o lasi ambigua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Norvegianul):

Leviticul 20:13
"Daca un om se culca cu un om, cum se culca cineva cu o femeie; sa fie pedepsiti cu moartea, sangele lor sa cada asupra lor. "... Din moment ce biblia este cuvantul lui dumnezeu, rezulta ca dumnezeu este homofob.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca sunt la fel de inutil ca un homosexual, atunci nu am nimic impotriva sa fiu elminat si eu pentru binele societatii.

| Coconutz a răspuns (pentru Inferno):

Din ce am citit eu prin raspunsurile la aceasta intrebare tu esti cam fiert pe societate.
Da tu ajuti societatea.Tu o sa faci copii care la randul lor o vor ajuta.Tu esti una din rotile care ajuta societatea sa mearga inainte.

Pacat ca societatea e dezgustatoare. Pe zi ce trece ma uimesc de oameni si oameni ( avand in vedere ca lucrez in mall am parte de multe persoane de genul). Felul in care isi trateaza ei viata si valorile pe care le promoveaza( banii, faima si sexul) ma dezgusta pe zi ce trece.
Mie unu nu imi pasa daca un barbat doarme la noapte cu alt barbat sau cu alta femeie cat timp are ca tel AVANSAREA spre eficienta a lumii.

Nu ne trebuie tehnologie scumpa si frumoasa la look ci ieftina si eficienta. Nu ne trebuie joburi repetitive si stresante ci joburi care iti pun la incercare capacitatea de inovatie.

Nu ne trebuie lucruri imbecile care sa ne ocupe timpul cu maruntisuri care au ca scop principal prostirea populatei.

Deci daca ar fi sa aleg intre eliminare sau sa ajut societatea prefer prima optiune.Nu voi face parte din tocatorul de potential al lumii. Dar asta e parerea mea. Unii vor fi oi...Iar altii ce vor.

| Inferno a răspuns:

Intrebarea este eronata din start. Deci nu am ce raspuns sa dau.
E ca si cand intrebi: De ce unicornii roz zboara?
Pai unicornii roz nu exista, deci intrebarea este ilogica.
Asa si aici.
Cine ti-a spus ca o comunitate de oameni este formata numai din homofobi. Este imposibil ca toti crestinii sa gandeasca la fel.
Probabil te refereai la majoritatea crestinilor, dar din moment ce nu ai specificat intrebarea ta este eronata din start, pentru ca eu iti pot da exemplu de cel putin un crestin care nu este homofob si atunci cade toata teoria.

| Norvegianul explică (pentru Inferno):

Bineinteles ca exista si exceptii, am generalizat. Stii chestia aia, exceptia confirma regula. De vreme ce in biblie scrie clar ca o relatie intre doi barbati este rea, ca este un pacat foarte mare, sigur ca crestinii (iar generalizez) au aceeasi viziune si nu pot accepta relatiile homosexuale. Am intrebat mai multi oameni de ce nu sunt de acord cu homosexualitatea si mi-au raspuns aproape toti au spus ca nu sunt de acord fiindca Dumnezeu nu este (alte motive fiind: "e scarbos", "e gay"?!).
De-aia si intrebarea mea, incerc sa inteleg mentalitatea de turma, de ce o carte inca dicteaza dupa 2000 de ani.

| Inferno a răspuns (pentru Norvegianul):

Iti raspund eu de ce: Nu sunt eficienti. Imi spui si mie ce pot sa faca niste gay? Muncesc mor si ce lasa in urma? Nimic. Nu ne sunt de folos. Avem nevoie de forta de munca, avem nevoie de oameni. Sexul are un singur scop? Perpetuarea speciei. Momentan avem oameni destui nu ne mai trebuie. Dar un om nefolositor societatii (homosexualii) este un om daunator ei si trebuie eliminat, astfel societatea risca sa se degradeze rapid.

| Inferno a răspuns (pentru Norvegianul):

Intrebarea era legata de crestini si tin sa iti spun ca pe mine nu ma intereseaza de ce crestinii cred asta, important este ca ei cred si ne pot ajuta in inlaturarea lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Un homosexual este un om daunator societatii si trebuie eliminat"... uau... ce mentalitate straight face. Nu credeam ca exista persoane ca tine pe site-ul asta. Tu prezinti un pericol mult mai mare pentru societate decat cei pe care vrei sa ii elimini.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce contribuie un homosexual? Cu nimic. Doar ne ingreuneaza. Daca suntem toleranti atunci nu cred ca o sa rezistam prea mult.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea are nevoie de copii nu de homosexuali.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu spun sa moara in chinuri. Dar putem sa ii omoram si fara durere. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Esti crestin nu?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, deja schimbi subiectul.
Eu vorbesc de supravietuirea societatii noastre si tu ma intrebi daca sunt crestin.
Ca e si mare legatura intre cele doua.
Din pacate, nu sunt. Stiu ca acum ti-am luat toata placerea.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, deja schimbi subiectul.
Eu vorbesc de supravietuirea societatii noastre si tu ma intrebi daca sunt crestin.
Ca e si mare legatura intre cele doua.
Din pacate, nu sunt. Stiu ca acum ti-am luat toata placerea

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu sunt homofob, pe mine nu ma intereseaza ca ala e homosexual, ca ala e cretin, ca ala e geniu, ca ala e crestin, ca ala e ateu.etc. Nu tin cont.
Pe mine ma intereseaza ce produce acel om. Cu ce este el de folos societatii. Daca nu e de folos cu nimic atunci evident ca trebuie eliminat sau daca se poate corectat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Si tu cu ce esti mai de folos decat un homosexual? Ce te face pe tine atat de superior?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Priveste in ansamblu. Eu am sa las copii, care o sa ajte societatea. Ei nu o sa lase nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Si ei pot sa lase copii prin inseminare artificiala deci chestia asta pica. Spre exemplu, un cuplu de lesbiene poate purta copiii unui cuplu de gay, toti ajutand la crestea lor. Deci din punctul asta de vedere, nu esti superior lor.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ati fac treaba asta? Tu vorbesti de lesbiene. Eu vorbesc de homosexuali...un cuplu de lesbiene poate purta copiii unui cuplu de gay...
Bine yis, POATE. Eu nu am auyit de asa ceva pana acum. Deci aducand eventuale ipoteye nu schimbi nimic, daca ele nu sunt puse in practica.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva. Aici vorbim de inseminare artificiala. Deci acel homosexual nu face abslut nimic. Tot stiinta este cea care insemineaza acea lesbianca. El nu contribuie cu nimic la asta, acest lucru facandu-l inutil.
Spune-mi si mie cu ce contribuie acel homosexual? Putem sa avem copii inseminati artificial si fara homosexuali, asa ca ei sunt doar de forma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Tu vorbesti de lesbiene. Eu vorbesc de homosexuali"... deci tu ai ceva doar cu homosexualii.
"Spune-mi si mie cu ce contribuie acel homosexual?"... contribuie cu exact acelasi lucru cu care contribuie o persoana heterosexuala la inseminarea artificiala.
"Putem sa avem copii inseminati artificial si fara homosexuali, asa ca ei sunt doar de forma."... la fel putem sa avem copii inseminati artificial si fara persoane hetero, deci si ei sunt de forma.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"deci tu ai ceva doar cu homosexualii. " Pai am ceva numai cu homosexulii, pentru ca pe lesbiene le poti insemina artiicial si sunt folositoare in timp ce homosexualii nu pot fi inseminati artificial. Deci sunt inutili.
"contribuie cu exact acelasi lucru cu care contribuie o persoana heterosexuala la inseminarea artificiala."
O persoana heterosexuala (in majoritatea cazurriolor 90%) nu are nevoie de inseminare artificiala, pentru ca poate sa insemineze natural singura. Deci comparatia ta este eronata.
"la fel putem sa avem copii inseminati artificial si fara persoane hetero, deci si ei sunt de forma. "
Nu este asa, heterosexuali nu sunt de forma, pentru ca ei insemineaza natural, si avem nevoie de ei. Nu putem sa inseminam artificial atatea femei. Deci daca nu ar exista heterosexualii, inseminarea artificiala nu ar face fata, populatia scazand in numar considerabil.
In timp ce homosexualii, nu ne ajuta cu nimic. Ei nu insemineaza nimic, deci sunt inutili.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Inferno):

Si daca o sa devina un homosexual un inventator renumit care face o inventie incredibila care o sa ajute populatie extrem de mult, Tot nu e de folos?
Dupa tine, poti fi de folos doar daca lasi urmasi in urma ta?

| Inferno a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Atunci, ar fi de folos. Dar putin probabl. Asa si George Washington se spune ca ar fi fost homosexual si a fost un om important.
Dar mai importanta este perpetuarea speciei decat o inventie. Cine sa foloseasca acea inventie daca specia dispare, cu toate ca este imposibil ca umanitatea sa dispara numai din cauza homosexualilor. Sunt prea putini.
Adevarul este ca lumea nu mai are nevoie de genii, lumea are nevoie de muncitori.
Tu nu vezi cum toti oamenii inteligenti sunt minimalizati. Si sunt oameni normali, adica heterosexuali. Este aproape imposibil pentru un homosexual sa ajunga celebru.
Indiferent de cat de inteligent este el, va fi minimalizat cu siguranta.
Dar probabilitatea ca un homosexual sa inventeze ceva este extrem de mica, aproape infima.
In primul rand homosexual nu sunt multi, ii numeri pe degete.
Deci este ilogic sa ne gandim ca homosexualii pot inventa ceva, daca din punct de vedere matematic acest lucru este extrem de improbabil.

O societate nu se hraneste cu vise, o societate se hraneste cu fapte. Deci sa lasam toti homosexualii care nu produc nimic in speranta ca poate unul din ei va fi un inventator, avand in vedere ca acest lucru este si foarte imprbabil, este complet ilogic.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Inferno):

Deci sa lasam toti heterosexualii care nu produc nimic cu exceptia puradeilor in speranta ca unul din ei va fi un inventator, avand in vedere ca acest lucru este si foarte putin probabil este complet ilogic.
"Dar mai importanta este perpetuarea speciei decat o inventie."
Bine, fa tu copii in timp de furtuna fara paratraznet (mmm, inferno prajit), fara calculator, fara apa calda, fara casa, fara bec, fara gaz, nu e vorba ca nu i-ai putea face e vorba e vorba ca nu i-ai putea creste.
"Adevarul este ca lumea nu mai are nevoie de genii, lumea are nevoie de muncitori."
O familie cu 12 copii, muncitoare, duce vacile, venitul nu le e suficient sa crasca copii, nu mai bine ar fi un geniu?
Daca homosexualii nu produc nimic, tu ce produci?(in afara de copii ca astia ii face tot prostu').

| Inferno a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Noi lasam heterosexualii pentru munca, nu pentru inteligenta. Nimeni nu mai "planteaza" oameni pentru inteligenta, ci numai pentru munca.
Nimeni nu lasa heterosexualii in viata in speranta ca unul din ei va fi inventator. Heterosexualii sunt lasati in viata pentru: 1 perpetuarea speciei.
2 forta de munca.

Doar pentru asta. Oamenii inteligenti sunt periculosi, deoarece ei pot sa vada dincolo de fumul ce ii opreste pe cei prosti, asa ca nimeni nu vrea un popor de oameni inteligenti.
Paratraznetul a fost inventat de Benjamin Franklin care nu a fost homosexual.
Calculatorul nu a fost inventat de homosexuali.
Becul a fost inventat de Thomas Alva Edison care nu a fost homosexual.
Toate acele inventii de care vorbesti au fost fie niste scapari fie niste lucrui lasate de catre cei de sus.
Tu crezi ca daca toate ineventiile ar fi facute publice si folosite am mai trai cum traim acum. Multe inventii sunt ascunse si cercetate de catre armata.
Toate inventiile pe care mi le-ai prezentat ca exemplu au fost in inventate in vechime, cand influenta armatei nu era atat de mare. Acum nu mai exista inventii si nici inventatori. In prezent putem creste copiii fara prea mari dificultati, deoarece toate acele inventii de care vorbesti au fost inventate de mult.
"O familie cu 12 copii, muncitoare, duce vacile, venitul nu le e suficient sa crasca copii, nu mai bine ar fi un geniu?"
Daca acel om ar fi un geniu, tot degeaba, pentru ca ar fi minimalizat si nu ar ajunge nimic. Nimeni nu l-ar recunoaste ca geniu, iti garantez. Daca nu are suficienti bani incat sa se lanseze nu ajunge nimic indiferent de cat de inteligent e.

"Daca homosexualii nu produc nimic, tu ce produci?(in afara de copii ca astia ii face tot prostu'). "
Pai problema tine stict de copii, asta e singura problema cu homosexualii, ca nu fac copii.

| Dumnezău a răspuns (pentru Inferno):

Tu stai zilnic pe un aparat electronic inventat de un homosexual,Alan Turing. Daca el ar fi fost pus la un loc cu toti ceilalti homosexuali,aruncati la gunoi, la propriu si la figurat, cel mai probabil inventarea calculatorului ar fi fost intarziata, tu neputand sa te bucuri de aceleasi facilitati pe care le ai acum.Ian McKellen e gay, e unul din cei mai mari actori ai tuturor timpurilor.George Michael e gay.Freddie Mercury e bisexual.Fiecare merita evaluat, in functie de compotente, fie el heterosexual, bisexual sau homosexual.Ii prefer pe Turing sau Mercury de 1000 de ori in fata unui heterosexual pur-sange, sa ii zicem asa, care se mangaie pe burta, toarna 7-8 plozi si se complace in submediocritatea sa.Desi nici eu nu prea ii am la inima pe homosexuali.Doar daca esti diferit,nu inseamna ca trebuie sa fii si extirpat, homosexualii nu sunt o tumoare a societatii, insa mediocrii, idiotii, cu siguranta sunt.Si ghici ce, pe astia ii gasesti in absolut orice patura sociala, sexuala, culturala, economica etc.

| Inferno a răspuns (pentru Dumnezău):

Din punct de vedere al talentelor, al gandirii, al inteligentei, homosexualii sunt exact ca si noi.
Singurul lucru pe care eu il consider o problema este faptul ca ei nu pot perpetua specia. Ori principalul lucru intr-o specie este perpetuarea ei. Homosexualii sunt inutili din punctul asta de vedere. Ei nu contribuie la inmultirea speciei. Asta e tot. In rest nu difera absolut nimic. Nimeni nu a spus ca ei nu pot inventa lucruri. Pot face tot ce putem fce si noi, mai putin sa contribuie la inmultirea populatiei.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

La tine totul se reduce doar la reproducere? Ca la oi?

Nemaivorbind de planeta, care și așa este suprapopulată (suntem peste 7 miliarde, iar tu te temi pentru dispariția speciei - absurd), homosexualii (cei fără probleme medicale legate de sistemul de reproducere), dacă vor, pot avea copii, deci nu se pune problema.

Dar dacă tot ai atins subiectul, n-ai vrea să scăpăm și de toate femeile care nu pot avea copii? Iar de bărbați (heterosexuali) care au o problemă la acest capitol? Bătrâni, că tot nu ne mai sunt la nici un folos, după logica ta, iar folosul e tot ce contează? Ce zici, să-i gazăm pe toți?

Cel puțin în ceea ce privește acest subiect, ai o gândire foarte greșită, în opinia mea...

De Platon, Michelangelo, Da Vinci, Goethe, Socrate, Ceaikovski, Hans Christian Andersen, Iulius Caesar, Marcel Proust, Oscar Wilde, George Michael, Elton John ai auzit?

Toți au fost/sunt homosexuali.
Oare cine dintre voi e mai nefolositor, tu sau ei?

Think outside the box și mai scapă de prejudecăți și de discriminări absurde, nu sunt bune.

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Mai nazistule homosexuali sunt de cand lumea lume, un individ care este pe invers nu este asa ca a facut scoala de homosexuali ci pentru ca structura organica a individului e modificata accidental din nastere fenomen care inca nu e cunoscut in totalitate. Acuma, marea majoritate de apucati ca tine stie asta, ca acesti oameni nu prin vointa lor sunt asa si le pui tu streangul de gat ca nu le place ciorba de fasole ca si tie, si ca nu participa la productia de copii pentru infaptuirea planului cincinal in patru ani si jumatate. Boon, ia vezi mataluta ca sunt destule pramatii care o arde in productia de copii aiurea si ii arunca prin tomberoane sau ii paraseste si casele de copii care sunt pline de plozi fara parinti. Deci nu mai invinuii homosexualii si lasa-i in plata lor cu blestemul acesta de "boala" sa zicem ca oricum au viata destul de grea fiid huliti peste tot pentru o vina (considerata de majoritatea) care nu le apartine prin vointa lor.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Bunaciune daca nu faci copii te-am ars la polonic, direct in jacuzzi la tratament te bag laughing

| MauiNight a răspuns (pentru Inferno):

Nu cumva te-au violat homosexualii ieri, la intuneric?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Inainte sa pui intrebarea iti arata ceva in genul"- ne amuzam, dar nu ne batem joc de ceilalti
- sa lasam obscenitatile pentru cei mai putin inteligenti."
O zi buna!big grin

| ThePoet a răspuns:

De ce ar fi homofobi? A, apropo, norvegienii de ce sunt blonzi? laughing

| Norvegianul explică (pentru ThePoet):

Pai, sunt homofobi fiindca isi ghideaza viata dupa o carte scrisa acum 2000 de ani.

| ThePoet a răspuns (pentru Norvegianul):

Tot nu-mi dau seama unde bati, sincer. Intreaba preotii! rolling on the floor

| Norvegianul explică (pentru ThePoet):

N-am mai calcat in biserica de ani buni si nici nu am de gand sa calc prea curand, mai bine raman cu curiozitatea asta.

| martzian a răspuns:

Dragul meu, creștinul adevărat nu poate fi și "homofob". Dumnezeu ne cere să urâm păcatul, nu și pe păcătos! Așa că, să nu ai nici o grijă...

„Doresc Eu moartea păcătosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască? (Ezechiel 18-23)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu esti crestin? daca nu inseamna ca esti ateu si homalau, fiindca iti este permis.e o deductie logica.

| MauiNight a răspuns:

Majoritatea crestinilor sunt xenofobi si homofobi ca asa le zice biblia sad ei sunt aia retardati ca nu vad mai departe o orientare sexuala.

| Nonono a răspuns:

Esti homosexual?
Adica sa inteleg ca iti plac homosexualii, sau ce?

| Norvegianul explică (pentru Nonono):

Stii, daca am pus o intrebare de genul nu inseamna ca sunt homosexual.

| Nonono a răspuns (pentru Norvegianul):

Pai daca ai intrebat. "De ce crestinii sunt homofobi?". Ce deduc eu de aici?
Da ce ai vrea sa fie?

E o intrebare pusa aiurea, negandita. Mai mult in ras. Bafta!

| Nonono a răspuns (pentru Norvegianul):

E mentalitate de turma, nefiind gay?

Ma faci sa rad. Nu iti mai raspund la nici o intrebare ca nu am cu cine discuta.

| Norvegianul explică (pentru Nonono):

Of. N-am zis asta. Am zis ca e mentalitate de turma fiindca aduci doar argumentul biblic thinking

| Nonono a răspuns (pentru Norvegianul):

Tare as vrea si ti-as dori sa descoperi tainele Bibliei si sa distingi binele de rau. Bafta!

| Norvegianul explică (pentru Nonono):

Ma bucur insa ca tu detii adevarul si poti distinge.