| Inferno a întrebat:

De ce crestinismul ofera cele mai superficiale raspunsuri? Am sa pun o intrebare, la care sunt sigur ca am sa primesc numai raspunsuri superficiale. Ce vrea Dumnezeu de la noi?

23 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

O ascultare din dragoste; da cum lumea nu mai stie ce inseamna sa iubesti, slabe sansewinking

| monstrulet a răspuns:

Sa ii fim sclavi.

| Inferno explică (pentru monstrulet):

Scuteste-ma de cretinisme, astept pareri crestine, ce dracu.
Daca sariti toti cu toate aberatiile imbecile nu ma satisfaceti deloc.

| Inferno explică (pentru 4b):

"O ascultare din dragoste"
Se poate si putin mai concret?

| monstrulet a răspuns (pentru Inferno):

Astepti sa fii satisfacut de crestini?laughing OK

| DyNo a răspuns:

''Ce vrea Dumnezeu de la noi?'' - ''Citeste Biblia.'' - o sa-ti spuna un crestin. Iar eu vin acum si zic convins: daca citesti Biblia (in totalitate) cu siguranta vei devenii ateu.

| Inferno explică:

Imi raspunde si mie cineva la intrebare?

| DyNo a răspuns:

Inseamna ca ori nu ai citit-o pe toata ori ai un discernamant extrem de redus!
Daca ai un discernamant extrem de redus... n-ai ce sa faci, dar daca nu ai citit-o pe toata, sau ai citit ce ti-a convenit atunci... numai ai nici o scuza.

| DyNo a răspuns:

Tie ti s-a largit orizontul?! Nu pot sa cred... ca unui crestin cu ochelari de cal i s-a largit orizontul! Ai primit ''lumina'' de la niste zei antropomorfi si zoomorfi... ce mai ''lumina''! Chestii d-astea ii invata pe mucosii de la clasa intai, care lasa de dorit din punct de vedere al discernamantului si al ratiuni etc.

| Inferno explică (pentru DyNo):

Eu cred ca daca citesc Biblia devin musulman. Tu ce crezi? Sau poate devin un dinozaur. Asta e mai probabil.

| Inferno explică:

Nu va mai certati pe intrebarea mea.

| DyNo a răspuns (pentru Inferno):

Tu esti deja ca si mine (liber cugetator) si nu stiu in ce te-ai putea trasforma. Insa, un om cult si intelept care este doar formal judeo-crestin, si mai crede doar in Dumnezeu doar din cauza unor ramasite ramase in subconstient, un asemenea om ar devenii ateu.

| 1Mihai1 a răspuns:

Să-L urmăm.

| DyNo a răspuns:

''De ce crestinismul ofera cele mai superficiale raspunsuri?'' - pentru ca nu sunt in stare sa-ti dea un raspuns mai complet, mai detaliat, mai corect. Unui om superficial ii este lene sa caute raspunsuri mai detaliate, mai complete etc. asa ca si gandirea lui este la fel de superficiala. Asa este si cu crestinismul.

| Inferno explică (pentru 1Mihai1):

Da vad ca dati numai raspunsuri nesemnificative.
Ce inseamna asta. Daca vorbiti in dodii nu ajungem nicaieri. Unde sa-l urmam? Pe jupiter e bine?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Inferno):

Să ajungem lângă El.

| Inferno explică (pentru 1Mihai1):

Daca asta e singurul scop, atunci la ce bun mai e tot universul asta? Dumnezeu ne-a aruncat intr-un ocean de informatii si singurul scop e sa ajungem la el?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Inferno):

Poate nu e chiar un ocean de informaţii happy. Dacă noi îl vedem aşa, nu înseamnă că aşa este. happy

| LoveToHate a răspuns:

Sa respectam cele 10 porunci.El vrea sa fim buni si sa-l iubim,sa nu fim meschini si invidiosi, sa nu ne batem joc de numele lui, sa ne iubim aproapele, sa avem un suflet curat, etc.
Cred ca vrea doar sa fim buni si sa-i urmam poruncile ca sa avem o eternitate fericita.

| Sharada a răspuns:

Stii ce vrea Dumnezeu de la tine? Acel duh de viata aceea suflare care a pus-o in tine cand te-ai nascut aici pe pamant. Cu acel suflet vrea sa se intalneasca. Cu "suflarea din suflarea Lui"... Si crede-ma mintea omeneasca e prea limitata. Nu sunt raspunsuri superficiale ci doar un crestinism superficial bazat pe fapte morale dar departe de Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru LoveToHate):

Daca el vrea niste lucruri atat de, banale dupa mine, atunci care mai e rostul Universului? Galaxiilor? Sistemelor solare?
A creat o univers infinit, cu miliarte de planete, a ales una pe care ne-a lasat si ne cere doar acele lucruri?
Pai mi se pare cam ilogic? Inseamna ca a creat universul fara nici un scop. De ce n-a creat doar Pamantul si gata?

| shadovv a răspuns:

Sa transcedem conditia umana. Sa ajungem la limita noastra in cunoasterea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? ti-a cerut ceva personal? ca de la mine stiu ce vrea.dar mai ales stie el ce am eu nevoie si-mi da zilnic.pot spune chiar, ca sant un rasfatat.