| mateioy a întrebat:

De ce D-zeu a permis inchizitia? Dar cruciadele?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu Dumnezeu trebuia sa permita ororile facute de om ci omul este raspunzator de crearea acestora. Dumnezeu a lasat pamantul in ADMINISTRAREA omului, ceea ce face omul pe acesta este DOAR raspunderea lui si a asociatilor sai din umbra. Dumnezeu intervine doar in cereri individuale adresate de adeptii Sai altfel omul l-ar acuza (asa cum o fac multi ca si tine prin intrebarea ta subiectiva ) de amestec in treburile personale. Daca toti oamenii de pe pamant i-ar fi cerut ajutorul in problemele expuse de tine sigur Dumnezeu ar fi intervenit si inchizitia si cruciadele si multe alte orori nu ar fi avut loc DAR ce faci cu ATEII care ar fi spus ca Dumnezeu le-a modificat viata intr-un mod nedorit de ei.

| Holiday a răspuns:

Dumnezeu nu permite nimic, el e doar un instrument in mainile unora pe care il folosesc unii, impreuna cu povestile religioase tesute in jurul unui astfel de personaj, pentru a-si atinge niste scopuri. In rest, exista creduli care ii ajuta fara sa-si dea seama. Asta e valabil pentru orice spiridus de genul asta nu doar pentru cel crestin.

| RainmakerX a răspuns:

Asa cum s-a mai zis. Acesta este liberul abitru. Avem voie sa facem tot ce vrem chiar daca asta ar insemna propria distrugere...nu ne tine nimeni.

| sublime89 a răspuns:

D-zeu, ca sa poata sa permita inchizitia sau cruciadele, trebuie sa existe mai intai. Unde e dovada ca exista? Toate acele crime si razboaie au fost rezultatul unui fanatism religios scapat de sub control in intreaga Europa. Practic, asta se intampla cand religia domina atat de categoric o societate.

| SuNaM a răspuns (pentru sublime89):

Ba dar acum unde este dovada ca nu exista xD

| Florazul15 a răspuns:

Asta ma intreb si eu

| IvanMihai a răspuns:

Dumnezeu permite multe! Dumnezeu da liber albitru tuturor fiintelor,
ii da libertate pana si dracului!
Sunt multe lucruri rele facute in numele lui Dumnezeu, dar nu au nimic de a face cu Dumnezeu!