| LibertateDeGandire a întrebat:

DE CE? de cate ori te-ai intrebat? (cumva ti-a fost teama?)https://www.youtube.com/watch?v=fNLZh7niL84

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

La toate aceste intrebari, Biblia ofera raspunsul.Important e ca sa fie studiata atent si nu amestecata cu dogmele religioase false.

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Tocmai in Biblie sunt scrise toate aberatiile alea. Cum sa crezi asa ceva?

| danay72 a răspuns (pentru Elvina):

Daca o analizezi cu atentie, iti schimbi parerea.

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Am analizat-o cu atentie si nu doar Biblia, ci si alte carti si tot la aceeasi concluzie am ajuns. Biblia e o mare porcarie si Dumnezeu nu exista, sau daca exista nu e cel pe care il descrie religia. Vrei sa cred intr-un Dumenzeu contradictoriu, misogin, homofob etc, asa cum il prezinta Biblia?

| danay72 a răspuns (pentru Elvina):

Dumnezeu nu este misogin, pentru ca El nu desconsidera femeile, chiar a dat legi clare israelitilor, prin care drepturile lor erau protejate.
Libertate individuală. Spre deosebire de femeile din alte naţiuni, femeile israelite se bucurau de multă libertate. Deşi soţului îi revenea rolul de cap al familiei, soţia, bucurându-se de încrederea deplină a soţului, putea ‘să se gândească să cumpere un teren’ şi ‘să planteze o vie’. Dacă ştia să toarcă şi să ţeasă, ea putea chiar să-şi conducă propria afacere (Proverbele 31:11, 16–19). Sub Legea mozaică, femeia era considerată o persoană cu drepturi individuale, nu un „accesoriu" al bărbatului.
Onoare şi respect. În Cele zece porunci se specifica în mod clar: „Onorează-i pe tatăl tău şi pe mama ta" (Exodul 20:12). Iar în proverbele înţeleptului rege Solomon citim: „Fiul meu, ascultă disciplinarea tatălui tău şi nu părăsi legea mamei tale" (Proverbele 1:8).
Legea includea reguli concrete cu privire la modul în care persoanele trebuiau să se comporte unele faţă de altele, bărbaţii trebuind să arate respect faţă de femei (Leviticul 18:6, 9; Deuteronomul 22:25, 26). Un soţ trebuia să ţină cont de limitele fizice şi biologice ale soţiei sale (Leviticul 18:19).
Apoi,Dumnezeu nu este partinitor si oricine vrea sa il cunoasca, poate sa o faca. Faptul ca iubeste pe toate persoanele sincere se vede din faptul ca si cei care sunt homosexsuali si vor se apropie de Dumnezeu, o pot face. Fapte10:34,35,Iacov4:8
Apoi Dumnezeu nu e contradictoriu, e acelasi in toata Biblia.Maleahi3:6

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Ai uitat de partea in care Dumnezeu porunceste violarea mai multeor fete virgine? Si alta parte in care daca o fata virgina este violata i se cere sa se casatoreasca cu vioaltorul? Si tu spui de libertate? Biblia are peste 150 de contradictii. Nu am cum sa cred intr-un Dumnezeu care e contradictoriu.

| danay72 a răspuns (pentru Elvina):

Imi poti da, te rog, versetele ca sa pot intelege contextul si despre ce era vorba?

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Deuteronom 22:28-29~
28Daca un om întîlneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, si se întîmpla sa fie prinsi,
29omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si, pentru ca a necinstit -o, s'o ia de nevasta, si nu va putea s'o goneasca, toata viata lui.

23Daca o fata fecioara este logodita, si o întîlneste un om în cetate si se culca cu ea,
24sa -i aduceti pe amîndoi la poarta cetatii, sa -i ucideti cu pietre, si sa moara amîndoi: fata, pentru ca n-a tipat în cetate, si omul, pentru ca a necinstit pe nevasta aproapelui sau. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Judecatori 21:10-24
10Atunci adunarea a trimes împotriva lor douasprezece mii de ostasi, dîndu-le porunca aceasta:,, Duceti-va, si treceti prin ascutisul sabiei pe locuitorii din Iabes din Galaad, cu femeile si copiii.
11Iata ce sa faceti: sa nimiciti cu desavîrsire orice barbat si orice femeie care a cunoscut împreunarea cu barbat``.
12Au gasit între locuitorii din Iabes din Galaad patru sute de fete fecioare, cari nu se culcasera cu barbat, si le-au adus în tabara la Silo, care este în tara Canaanului``.
13Toata adunarea a trimes soli sa vorbeasca fiilor lui Beniamin cari erau la stînca Rimon, si sa le vesteasca pacea.
14În timpul acela Beniamitii s'au întors si li s'au dat de neveste acelea pe cari le lasasera cu viata din femeile din Iabes din Galaad. Dar nu erau destule.
15Poporului îi parea rau de Beniamin, caci Domnul facuse o spartura în semintiile lui Israel.
16Batrînii adunarii au zis:,, Cum sa facem rost de neveste pentru cei ramasi, caci femeile lui Beniamin au fost nimicite?``
17Si au zis:,, Cei ce au mai ramas din Beniamin, sa-si pastreze mostenirea, ca sa nu se stearga o semintie din Israel.
18Dar noi nu putem sa dam pe fetele noastre dupa ei, caci copiii lui Israel au jurat, zicînd:,, Blestemat sa fie cine va da o nevasta unui Beniamit!``
19Si au zis:,, Iata, în fiecare an este o sarbatoare a Domnului la Silo, care este la miaza noapte de Betel, la rasaritul drumului care suie din Betel la Sihem, si la miaza-zi de Lebona.``
20Apoi au dat urmatoarea porunca fiilor lui Beniamin:,, Duceti-va si stati la pînda în vii.
21Uitati-va, si cînd veti vedea pe fetele din Silo iesind sa joace, sa iesiti din vii, sa va luati fiecare cîte o nevasta din fetele din Silo, si sa va duceti în tara lui Beniamin.
22Daca parintii sau fratii lor vor veni sa se plînga la noi, le vom spune:,, Dati-ni-le noua, caci n'am luat cîte o nevasta de fiecare în razboi. Nu voi li le-ati dat: numai atunci, ati fi vinovati.
23Fiii lui Beniamin au facut asa: si-au luat neveste, dupa numarul lor, dintre jucatoarele pe cari le-au rapit; apoi au plecat si s'au întors în mostenirea lor; au zidit iaras, cetatile, si au locuit acolo.
24Si în acelasi timp copiii lui Israel au plecat de acolo fiecare în semintia lui si în familia lui, si s-a întors fiecare în mostenirea lui.

Ai citit Biblia si nu ai dat de asa ceva? Pentru mine versetele au fost fundamentale sa nu cred in Dumnezeu. Astept explicatia ta, dar nu vreau sa imi zici vreo scuza de genul asa era pe vremea aia, sa nu se faca fata de rusine si de aia trebuia sa se casatoreasca cu violatorul.

| danay72 a răspuns (pentru Elvina):

Exod22:16,17 completeaza versetele din Deuteronom22:28,29 si arata ca fata se casatorea cu el daca tatal ei era de acord, altfel nu.
Acesta era un caz de seducere forţată sau fornicaţie. Dacă un om lipsit de conştiinţă considera că este liber să fie cu o fecioară, ea ar fi fost cea mai păgubită. În afară de faptul că putea să aibă un copil nelegitim, valoarea ei ca mireasă era diminuată, deoarece mulţi israeliţi ar fi putut refuza să se căsătorească cu ea, dat fiind că nu mai era fecioară. Dar ce anume l–ar fi împiedicat pe un bărbat să se poarte atît de necuviincios cu o fecioară? Numai Legea „sfîntă şi dreaptă şi bună" a lui Dumnezeu. — Romani 7:12.
În timpurile biblice o femeie israelită avea dreptul, de fapt obligaţia, să opună rezistenţă în cazul unui atac (Deuteronomul 22:23, 24).Daca nu facea aceasta, insemna ca de fapt comitea fornicatie.
Judecatori 21:21-24 acolo e vorba de femei israelite care erau virgine, iar faptul ca le-a luat tribul lui Beniamin, nu insemna ca si-au batut joc de ele, ci deveneau sotiile lor.Chiar si tatii si fratilor erau de acord, dupa ce intelegeau despre ce e vorba.

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Geniala treaba asta. Tatl se transforma astfel intr-un fel de proxenet. O fata are dreptul sa se opuna? Tu gandesti? Daca e violata, clar ca se opune dar cat poate. Oricum mie se pare o idiotenie fara margini. Cum crezi ca se simte o fata din zilele noastre care citeste asa ceva?

| danay72 a răspuns (pentru Elvina):

In episodul respectiv se spune ca e in cetate unde poate sa tipe si sa fie auzita, in felul acesta se poate opune.Pentru ca daca era in afara cetatii si chiar daca tipa, nu o auzea nimeni, doar barbatul era omorat.Deci erau 2 situatii diferite.

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Si daca tipa si e auzita, ce? Asta nu inseamna ca o si ajuta cineva? Cate fete au tipat si nimeni nu le-a ajutat, nici macar Dumenzeu. Daca ar exista, ar impeidica orice viol, omor, genocid etc. Nu ar asta in tronul lui si ar face nimic. Daca era in afara cetatii puteau trece oameni. Fii totusi serios, pentru zilele noastre sunt reguli deplasate. Nu ii poti cere unei fete violate sa se casatoreasca cu violatorul. Acum ala merge la inchisoare si gata.

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

"La toate aceste intrebari, Biblia ofera raspunsul."
Care intrebari ba, alea din videoclip? Singura explicatie e ca nici nu ai aruncat un ochi pe linkul de mai sus.

Sa inteleg ca insasi Biblia raspunde la intrebarea "De ce Biblia e o porcarie?"

| danay72 a răspuns (pentru Elvina):

Noi vorbim despre poporul Israel din vechime, cand daca tipa, fata nu era omorata cu violatorul si era salvata de ceilalti.Azi nu mai sunt aceste legi,dar atunci legea aceasta le ocrotea, iar azi noi nu mai trebuie sa tinem aceste legi. Dupa ce Isus a venit, legea mozaica, care era data doar pentru evrei, a fost anulata.Romani10:4.Acum sunt alte timpuri si alta mentalitate si totusi, si acum tipatul e o metoda prin care incerci sa te salvezi pe langa faptul ca te opui.Tot ce spui tu de zilele noastre e adevarat si e normal.Dar nimeni nu cere ca noi sa respectam legea mozaica, pentru ca a fost doar pentru evrei si pentru ocrotirea lor ca natiune aleasa de Dumnezeu.Dar repet, cand a venit Isus, aceasta a fost abolita.Matei22:37-39

| danay72 a răspuns (pentru Inferno):

Ai inteles la ce ma refer.

| Cynar a răspuns (pentru Inferno):

"De ce Biblia e o porcarie?"
Porcarie este locul unde ai crescut si ai primit educatie.
La cat de incult si incuiat mental esti, ma indoiesc ca poti sa intelegi prea multe.

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Stiu despre ce zici tu, dar cu toate acestea e o lege absolut idioata ca fata sa se casatoreasca cu violatorul. Si mai ciudat, e ca a dat-o tocmai Dumnezeu.

| danay72 a răspuns (pentru Elvina):

Ma bucur ca ai inteles la ce ma refer.Repet,legea nu mai e valabila azi si avea in vedere anumite drepturi ale femeilor.O zi frumoasa sa ai.Mi-a facut placere sa conversam.

| Elvina a răspuns (pentru danay72):

Un an fericit!

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Si cam care ar fi aceste dogme religioase false? Iti pun aceasta intrebare fara sa fi vazut acel video din contextul intrebarii initiale.

| LibertateDeGandire explică (pentru Elvina):

RESPECT! bravo! mai sunt oameni care-si folosesc neuronii,nu numai pentru mancat, sex, imbracat, etc. urmand spiritul de turma cum fac cei ca danay72, theodor ..nu stiu cum isi mai spune, etc/

| Elvina a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Mersi! E un defect profesional acela de cauta mereu raspunsuri la orice.

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

Iad, suflet nemuritor, trinitate, chin veșnic, închinare la sfinți, sarbatori, obiceiuri și tradiții păgâne, etc.

| milan9 a răspuns:

"Iad, suflet nemuritor, trinitate, chin veșnic, închinare la sfinți, sarbatori"
Toate sunt confirmate de Scriptura prin sute de versete...