| sunrises a întrebat:

De ce demonii se razbuna fata de Dumnezeu prin oameni?

29 răspunsuri:
| Bοgdαη a răspuns:

Poi oamenii sunt fiinte dragi ale lui Dumnezeu si totodata creatiile acestuia.si ce cale mai buna sa se razbune Lui?

| grab a răspuns:

Care demoni, mestere?
oamenii se duc ei singuri in directia opusa fata de Dumnezeu, nu demonii ii atrag, ei doar arata tentatii nu forteaza pe nimeni.
Liberul arbitru cand e bolnav e mai simplu sa dai vina pe "demoni"! da, da, da... sigur!

| sabrina103 a răspuns:

Pentru ca stiu ca lui Dumnezeu nu-i place pacatul, nu-l suporta, doar il indura momentan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am fi intrat în lupta dintre bine și rău dacă n-am fi ales asta. Celelalte lumi se bucură necunoscând răul pe propria piele pentru că n-au gustat din fructul oprit.

Când alegem să facem parte din gașca răului, ne punem sub stăpânirea lui Satan care ne vrea numai răul. Când alegem binele, suntem sub protecție divină - dar ținta atacurilor lui Satan.

Nu starea actuală de lucruri contează. Conflictul produce pierderi pentru toți cei implicați și nu putem fi neutri. Dar finalul va arăta că a meritat să alegi corect.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Suntem in pragul unei alegeri (viata cu Isus sau viata cu Satan) insa prin credinta noastra suntem protejati de orice demon. Suntem poporul lui Dumnezeu, suntem o imparatie aleasa care se confunta intotdeauna cu Satan. Atunci cand Dumnezeu vine cu o oferta si Satan isi arata oferta lui, care de multe ori pare a fi mult mai convenabila. Dumnezeu ne-a creat cu puterea de a decide, dragostea nu a fost turnata in noi cu pipeta, ci cu Duhul Sfant.
"Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi a sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti. De aceea, luaţi toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi împotrivi în ziua cea rea, şi să rămâneţi în picioare, după ce veţi fi biruit totul." (Efeseni 6:12, 13) Exista diferite grade ale puterilor demonice - exista o ierarhie in imparatia lui satan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

"împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti."
Unde sunt aceste locuri ceresti?
Te-ai gandit ca ar putea fi niste extraterestri rebeli alde satan?

| ElenaSA a răspuns (pentru grab):

De ce atunci unii oamenii extrem de buni sufera mult? De ce sufera nespus copiii? Ce vina au ei?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cine se razbuna prin oameni pe dumnezeu? ceai ba defectule nu tiai luat pastilele?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor!" Isaia 14:12. Isus a spus: "Am văzut pe Satana căzând ca un fulger din cer." Luca 10:18. "te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu." Ezechiel 28:14. Lucifer locuia în cer. Lucifer este simbolizat de împăratul Babilonului în Isaia 14, şi de voievodul Tirului în Ezechiel 28.
Extraterestrii nu exista in Biblie, locurile acestea ceresti nu se refera la cerul perceput de oamenii care mai vad din cand in cand si extraterestri laughing. E lumea spirituala, nu inteleg ce nu ai inteles. Sunt ingeri ceresti care au cazut. Lucifer a fost creat de Dumnezeu, aşa cum au fost creaţi şi toti ceilalţi îngeri. (Efeseni 3:9). Lucifer a fost un heruvim "acoperitor", sau inger. Un inger mare sta la stanga tronului lui Dumnezeu si altul la dreapta (Psalmi 99:1). Lucifer a fost unul dintre acesti preaslaviti ingeri conducatori. Frumusetea lui Lucifer era fara cusur si ametitoare. Intelepciunea lui era perfecta. Stralucirea lui era inspaimantatoare. Ezechiel 28:13 pare sa spuna ca glasul sau fusese anume pregatit pentru a fi un muzician desavarsit. Unii cred ca el conducea corul ingerilor."Şi în cer s-a făcut un război. Mihail şi îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Şi balaurul cu îngerii lui s-au luptat şi ei, dar n-au putut birui; şi locul lor nu li s-a mai găsit în cer. Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana, acela care înşeală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui." Apocalipsa 12:7-9.

| VannyFeiereisz a răspuns:

"Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: "De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el." Iov 2:2. "De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi care locuiţi în ceruri! Vai de voi, pământ şi mare! Căci diavolul s-a pogorât la voi, cuprins de o mânie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme." Apocalipsa 12:12. "Fiţi treji, şi vegheaţi! Pentru că potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte, şi caută pe cine să înghită." 1 Petru 5:8. Contrar opiniei populare, sediul central al lui Satana este pământul şi nu iadul. Dumnezeu le-a dat lui Adam şi Evei stăpânirea asupra acestui pământ (Geneza 1:26). Atunci când au păcătuit, eu l-au piedut în favoarea Satanei (Romani 6:16), care atunci a devenit conducătorul, sau prinţul, pământului (Ioan 12:31). Satana îi urăşte teribil pe oameni, care au fost creaţi după chipul lui Dumnezeu. El nu Se poate atinge de Dumnezeu. Aşa că, tot veninul său este în schimb direcţionat spre copiii lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Da, frumoasa poveste si am inteles basmul dar ii cautam o explicatie logica.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca logica poate asemana domeniul spiritual (Raiul, Iadul, Satan, Isus etc) cu domeniul natural (extraterestrii). Faci totul cu o anumita logica? Nu te-ai gandit niciodata de ce faci un lucru si nu altul?

| Maxim96 a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt cea mai aleasca creatura a lui Dumnezeu, iar Lui i-i pare rau cand noi nu-L ascultam pe El, ci-l asculatam pe vrajmasului nostru si al Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Eu am vrut sa vad ce parere ai despre probabilitatea ca Dumnezeu de fapt sa existe pe alta planeta si nu in alta dimensiune spirituala cum se crede(cel mai inalt cer unde nu exista materie), bineinteles daca am compara cele 7 ceruri cu niste dimensiuni.
M-am gandit de ce ma comport asa si de ce reactionez intr-un anumit fel la unele situatii si nu mi-am dat raspunsuri gen satana ma indeamna chiar daca inca nu imi pot da un raspuns formulat de mine si nu de altcineva, astept ca viata sa ma invete, dar m-am intrebat.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit deloc la Satan in ceea ce am spus (daca te-ai gandit de ce faci unele lucruri si nu altele) ma gandeam pur si simplu, nu gasesc nimic logic in actiunile mele si cred ca sunt si altii care inca tind sa caute o anumita explicatie. Ma gandeam la lucruri banale, de ce am privit in momentul asta spre oja si nu spre marker (nu are Satan nicio legatura).
Cat despre existenta lui Dumnezeu pe o alta planeta, eu ma indoiesc de lucrul acesta. Am avut unele experiente cu Dumnezeu, cu ocultism si toate acele lucruri mi-au consolidat credinta si dragostea. Poate fi oriunde, cand Isus va veni vom sti toate aceste lucruri ^^.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Dar atunci cand faci rau datorita instinctului animal si al furiei dai vina pe satan ca el te-a impins? Sunt curios, daca poti povesti te rog ce experiente ai avut tu cu Dumnezeu si cu ocultismul. Ne-ar putea fi de ajutor si altora chiar daca nu credem pana nu vedem. laughing
Hmm, daca oja si markerul erau la aceeasi distanta de tine si in aceeasi raza de vedere probabil te-ai uitat la oja pentru ca subconstientul iti da dorinta de frumusete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca oamenii, vor inlocui pe ingerii cazuti odata cu caderea lui.si cand numarul ingeriloe lipsa va fi implinit, atunci va fi si judecata cea mare.

| grab a răspuns (pentru ElenaSA):

Problema nu e la ei, ci la cei care cauta rezolvarile si viata promisa in Biserica, nu in Dumnezeul interiorl; vezi niste posturi de ale mele, am mai dezbatut acolo happy

bafta!

| Musique a răspuns:

Prin ce altceva să se răzbune?
Nu omul e cea mai frumoasă creație a divinității?

| doctorandus a răspuns:

O intrebare cam la fel de inteligenta: de ce raman anonimi cei care ii finanteaza cumparaturile de jucarii lui Mos Craciun?

| anonimg a răspuns:

Raspuns:
Pentru ca oamenii ii lasa.
Atunci cand va enervati, sau cand faceti lucruri care va plac si stiti ca nu este bine sa le faceti, atunci cand ginditi rau sau cu gand de razbunare impotriva aproapelui vostru, atunci can Il indepartati pe Dumnezeu de viata voastra; deci toate acestea si multe altele asemanatoare, sunt invitatii ale vrajmasului si ingerilor lui, in viata voastra.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Maxim96):

Exact!

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau alta intrebare "inteligenta": de ce aripile Arhanghelului Mihail sunt colorate in alb si rosu? Pentru a putea raspunde la aceasta intrebare, trebuie mai intai sa raspundem la intrebarea: exista Arhanghelul Mihail? Iar raspunsul este ca acest lucru nu poate fi stabilit in mod obiectiv, nici ca da, nici ca ba. Prin urmare, nu exista cunoastere obiectiva despre Arhanghelul Mihail, iar a spune ca are aripile colorate in alb si rosu e la fel de bine cu a spune ca le are colorate in negru si verde, sau ca are gheare, coada sau copite.

| claudica2703 a răspuns:

Demonii nu se razbuna pe Dumnezeu. Ei fac rau omului cu acordul lui Dumnezeu cu scopul de a ne incerca credinta. Vezi pilda dreptului Iov.

| Lizzu a răspuns:

Pui intrebarea asta ca si cum ai fii 100% sigur de acest fapt.
Unde ai citit asta sigur era " greseala de tipar"winking

| Lizzu a răspuns (pentru anonimg):

"Atunci cand va enervati, sau cand faceti lucruri care va plac si stiti ca nu este bine sa le faceti, atunci cand ginditi rau sau cu gand de razbunare impotriva aproapelui vostru, atunci can Il indepartati pe Dumnezeu de viata voastra; deci toate acestea si multe altele asemanatoare, sunt invitatii ale vrajmasului si ingerilor lui, in viata voastra."

--esti OM, nu robot. Daca acel dzeu de care tot vorbiti va vroia ascultatori si cumintei ca niste roboti, atunci va facea robotei si nu fiinte umane cu gandire si dreptul la propriile alegeriwinking ia mai gandeste-te acum o data.

| Lizzu a răspuns (pentru doctorandus):

Foarte buna explicatie. De acord cu tine.
- Nu exista cunoastere obiectiva despre aceste forme spirituale, ci doar cunoasterea subiectiva a celor de la care a plecat totul, toata treaba asta.

Ar trebui sa-i intrebam mai intai pe aceia si sa incercam sa le parcurgem substraturile mintii sa putem afla de ce. Dar si asta e imposibil.

| anonimg a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru ca Il cunosc pe Dumnezeu, de aceea indraznesc sa vorbesc despre El.
Nu, Lui nu Ii trebuie vreun om ca sa Isi scoata dreptatea.
Biblia spune ca "Dumnezeu a facut pe oameni fara prihana, dar ei umbla cu multe siretenii." (Eclesiast.7:29)
Adam si Eva au fost creati fara pacat. Daca au pacatuit, au facut-o datorita alegerii lor. Si Dumnezeu i-a lasat sa aleaga. Noi astazi tot la fel facem.
Biblia mai spune: ""Maniati-va, si nu pacatuiti." Sa n-apuna soarele peste mania voastra." (Efeseni.4:26)
Una este sa te manii, si alta este sa pacatuiesti. Mania trebuie sa fie aceea ca a lui Dumnezeu -de detestare a raului, a pacatului, si nu a omului. Mania omeneasca face rau semenului; pe cand mania lui Dumnezeu il salveaza pe acesta.

| RandomDeTot a răspuns:

Pentru ca nu au nici o putere in fata Domnului din aceea cauza se razbuna pe cea mai mare creatie a Domnului.