| LoveToHate a întrebat:

De ce Dumnezeu nu face un miracol, ca sa arate ca exista?

71 răspunsuri:
| Paywa a răspuns:

Ai auzit de minunile pe care le-a facut Iisus (ca a vindecat orbi, a transformat apa in vin etc) care ne tot sunt pomenite la religie?
Si minunile se intampla din viata de zi cu zi, de exemplu: oamenii aceia care se trezesc din coma dupa nu stiu cati ani., sau cand o masina a facut accident si au murit n oameni la mai putin un metru de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveToHate explică (pentru Paywa):

Bine spus, doar am auzit de minunile pe care le-a facut, dar nu am vazut.De ce nu sunt vizibile si in prezent minunile lui?
Doctorii ii ajuta pe acei oameni care se trezesc din coma. Exact tu ai spus:"o masina a facut accident si au murit n oameni la mai putin un metru de tine."De ce Dumnezeu nu a facut o minune sa-i salveze?

| danut a răspuns:

Dumnezeu nu face miracole vizibile pentru ca toti cei care nu-l iubesc sa vina la El doar din interes. (Scrie in Biblie) Marcu 4, 12. pentru ca "mãcar cã privesc, sã priveascã si sã nu vadã, si mãcar cã aud, sã audã si sã nu înteleagã, ca nu cumva sã se întoarcã la Dumnezeu si sã li se ierte pãcatele." Dumnezeu face zilnic nenumarate minuni dar nu pot fi vazute sau intelese de toti oameni (vezi mai sus motivul).

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

A facut deja destulehappy.

| LoveToHate explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Ce a facut?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Simplul fapt ca te trezesti dimineata este o minune.In viata fiecaruia au loc minuni, doar ca unii le pun pe seama norocului(care in ortodoxie nu exista, iar altii pe seama lui Dumnezeu.Si daca ar face asa un miracol si ni s-ar arata tuturor, ne-ar implini toate dorintele ca printr-o magie, atunci unde ar mai fi dovada noastra de iubire pentru el? ''fericit cel ce n-a vazut si a crezut!''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dreptatesionoare):

De fapt, pe oameni i-au creat o specie extrem de avansata de extraterestrii care se afla in afara timpului si a spatiului. Ei sunt invizibili, pot face orice vor, ei nu au avut un incaput au existat pur si simplu si sunt prezenti peste tot in jurul nostru.

Ba mai mult, eu am un dragon invizibil in camera. Pentru a aparea si la tine in camera, trebuie sa il cauti din toata inima si ca crezi pur si simplu in el.

Cat despre extraterestrii, trebuie sa crezi in existenta lor din toata inima iar dupa ce mori, daca esti vrednic vei avea ocazia sa te intalnesti cu ei.

Ma crezi sau nu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

| vitbsk a răspuns:

De ce ar face Dumnezeu miracole, pentru cei care nu cred în ele?

| Ovidiu11 a răspuns:

Un miracol este ca traim zi de zi.

| LoveToHate explică (pentru vitbsk):

Ca sa-i faca pe acei oameni sa creada in el, sa nu mai aiba indoieli.

| rocco09 a răspuns:

Ateismul ce miracole a facut de are atatia adepti la rubrica asta? De ce ceri de la cineva mai mult decat de la altcineva! Care de asemenea nu poate demonstra ca e o teorie credibila! Iar mai apoi daca nu a facut in viata ta nu inseamna ca nu face! Daca cineva ti-ar spune ca a trait o minune ai crede? Ma indoiesc

| vitbsk a răspuns (pentru LoveToHate):

Mântuitorul Hristos a făcut multe minuni în vremea propovăduirii şi cu toate acestea oamenii puneau la îndoială originea lor divină.
Erau mai preocupaţi să citească semnele naturii, decât să-l asculte pe Fiul lui Dumnezeu.
Dacă, atunci oamenii nu credeau în minuni, de ce ar crede acum după 2000 de ani în plină eră tehnologică?
Totuşi, Dumnezeu a rânduit în fiecare secol pentru fiecare neam credincios, aleşi care au atins sfinţenia încă din timpul vieţii.

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

"Ar fi inspaimantator sa crezi ca din tot acest cosmos atat de armonios, desavarsit si egal cu sine, numai viata omului se petrece la intamplare, numai destinul lui n-are nici un sens."Mircea Eliade

| Angel0 a răspuns:

Vrei sa ramanem fara atei?
Asa au si ei un rost in viata.

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Sa nu citeasca inferno ca i-l contrazice pe Eliade, cum ca cosmosul nu ar fi desavarsit, si nici prea armonios!

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Cosmosul poate sa fie desavarsit si armonios, noi oamenii il facem imperfect prin ipocrizime, ignoranta, etc.Nu cred neaparat in Dumnezeu, dar imi place sa cred ca viata mea nu se petrece la intamplare.

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu exista logic, vezi ca daca gandesti o sa arzi pe veci in iad

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ateismul ce miracole a facut de are atatia adepti la rubrica asta?
ateismul nu are ca baza asa zisele minuni ca voi

care teorie nu poate fi credibila cea a creatiei sau cea a evolutiei, de ce esti un ipocrit teoria creatiei nu ofera nici o dovada stiintifica decat basme

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu face minuni daca gaseste oameni potriviti.O, daca ar vedea toti oamenii minunile Lui!

| Alphawolf a răspuns (pentru rocco09):

"Existenta este complexa, universul este desavarsit". Oare de unde le scoateti oameni buni? Relativ si subiectiv.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Care teorie atee ofera dovezi stiintifice ale originii universului? Si ce treaba are asta cu ipocrizia?

| rocco09 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu am zis eu asta, cearta-te cu Eliade prietene!

| NoShit a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Pentru că oamenii asociază aşteptarea/dorinţa/împlinirea cu mâna lui d-zeu şi nu-şi pun niciodată problema dacă acest dumnezeu chiar există. Preferă să accepte ceva fără a se gândi la o alternativă logică.

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Teoria big bang ai auzit de ea ofera dovezi stiintifice destule, ipocrizia te defineste sti prea bine

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Da-mi voie sa filozofez afirmatia ta! Faptul ca nu crezi in Dumnezeu e dreptul tau, si pe urma asta nu are nimeni nimic de pierdut, nici eu nici Dumnezeu, singura care are de pierdut esti tu DACA si numai daca teoria crestina e cea adevarata! Prin urmare nu faci nici un rau universului prin modul in care crezi!
Spuneai ca iti place sa crezi ca viata ta nu se petrece la intamplare, ca are un sens, ceea ce vrei sa afli e ceva care sa iti dea linistea sufleteasca indiferent daca ceea ce crezi este real sau nu, sau mai bine zis esti dispusa sa iti faci din o minciuna principiu de viata doar pentru faptul ca te face sa te simti bine sau esti dispusa sa afli adevarul chiar daca nu e tocmai cum ai vrea tu sa fie?

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Big Bangul.Ti-am mai expicat cum s-a format, cand ai intrebat de unde exista materia sau ceva de genul.Cand spun "ipocrizime, ignoranta", ma refer la faptul ca oamenii pot trai in armonie, daca nu ar mai exista ipocrizimea.
Scuze nu ma exprim prea bine, nu sunt romanca.

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

"Imi place sa cred ca viata mea nu se petrece la intamplare."Cand spun chestia asta ma refer la faptul ca vreau sa fac ceva cu viata mea, sa produc ceva ca oamenii sa-si aduca aminte de mine cand voi muri.Imi place sa cred ca cineva m-a adus aici pentru un scop, apoi dupa ce voi muri persoana mea va exista doar in amintirea oamenilor.