| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu face Dumnezeu un miracol extraordinar pentru a dovedi că există?

Răspuns Câştigător
| hippiemuslim a răspuns:

Pentru ca nu exista.

25 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca nu exista?

| Silvia a răspuns:

Dar nu face? Nu se trezesc atatia oameni din coma? Nu scapa unii miraculos din accidente? Nu supravietuiesc unii nou`nascuti, desii toti doctorii zic ca nu au sanse la viata? Eu nu cred ca Dumnezeu nu dovedeste ca exista.winking

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Ioi @allinna de ce ai pus intrebarea asta? :-ss :))
Ideea e ca eu merg pe a cerceta si nu pe a crede...si cand vad asemenea intrebari ma mananca limbutza mai ales cand vad si raspunsuri de genu:"nu scapa unii din coma...nu scapa din accidente","daca vrei sa stii s-a aratat de multe ori pamant"...stiu ca sunt rea da nu ma pot abtine...pai cum sa zici ca au scapat oameni din coma cand zilnic mor o gramada de oameni, sunt violate fete si sunt mii de accidente?! Chestia asta cu religia e ca noi cand ne nastem suntem invatati ca exista o biblie si daca pacatuim ajungem in iad pentru ca Dumnezeu te vede...multi studiaza biblia dar multi se rezuma la a stii doar atat.fratilor cum puteti sa credeti intr'un lucru facut de mana omului? ca si biblia tot de om e facuta...si sa nu mai zic de cel care a ales evangheliile, Constantin cel Mare care era PAGAN.Vai as putea sa ma lungesc sa scriu romane dar nu cred ca are rost.Atata spun...cititi biblia asa cap coada si daca esti atent o sa vezi ca la un momentdat se contrazic lucrurile 8-| ...Nu pot sa cred in biblie imi pare rau...Inchei cu un citat care mi-a placut tare mult "Biblia nu a fost trimisa prin fax direct din Rai"
P. S: Ascultati ce zice omul asta extraordinar
http://www.youtube.com/watch?v=RNy6ziOyxoA

| xibalba a răspuns:

@thehope, daca ies dintr`o situatie, inseamna ca am avut creier sa ies din aia. Nu inseamna ca Dumnezeu m`a ajutat. Si atunci cand nu ma mai descurc intr-o situatie, ce se intampla? E Doamne-Doamne in concediu?

Dumnezeu nu face nimic isi dovedeasca existenta, pentru ca nu exista. Nu mai explic aici, nu ma mai iau la "cearta" cu indoctrinatii, ca nu se merita. Credeti copii, iar Dumnezeu va va ajuta.

| thehope a răspuns:

Pentru ca daca ne-ar dovedi ca exista nu s-ar mai indoi nimeni de asta, nu ar mai exista atei, in plus Dumnezeu nu face un miracol sau nu dovedeste ca exista cand vrem noi...de cele mai multe ori nu ti s-a intamplat sa te afli intr-o situatie fara iesire si pana la urma sa scapi si de acea situatie? Asta e o dovada ca Dumnezeu exista, in cazul in care ti s-a intamplat asa ceva.Sunt fapte mici care iti dovedesc ca exista Dumnezeu insa lumea e prea rea si tocmai de aceea Dumnezeu uneori pare ca ne intoarce spatele...

| ViVi a răspuns:

Nu e prost ca toti oamenii sa profite de el cu minunile laughing iti dai seama saracu Dumnezeu cat are pe cap si atatea plangeri laughing

rolling on the floor

| alexdop21 a răspuns:

Pentru ca trebuie sa si existe unu ca sa ne demonstreze asta. V-ati pus vreodata intrebarea daca este adevarat ce scrie in Bibile? Probabil voi lua stupid, probabil veti rade, dar eu unu nu cred in asa ceva!

| alexdop21 a răspuns:

Nu stiu daca stii dar, in timpurile de mult apuse oameni se inchinau la zei, de ce zeii aia erau gresiti si dumnezeu adevarat?

| adrianhasde a răspuns:

Pentru ca nu s-ar mai numi Dumnezeu si oricum daca vrei sa stii El s-a aratat de mai multe ori pe pamant.

| Linda a răspuns:

Eu am fost in depresie 16 luni si in urma unei rugaciuni cu cineva am iesit. Aveam o mare frica de pierderea locului de munca si tot prin rugaciune, intr-o seara, am scapat. Am ramas cu dureri mari in zona bazinului dupa nastere, dupa ce stateam o ora, ma durea ingrozitor, trecusera 8 luni si tot intr-o seara mi-a trecut.
In urma cu 2000 de ani Cristos a inviat din morti, dar nici atunci nu a fost crezut, cei care nu au vrut sa creada au spus ca de fapt trupul i-a fost furat, ca cei care l-au vazut in viata mint, etc.

| gratzy56 a răspuns:

Draga mea, DUMNEZEU face in fiecare secunda MIRACOLE, numai ca noi nu suntem capabili sa le percepem ....pentru. ca mai mereu se refera la ALTII!

| zerozero a răspuns:

Inainte oamneii credeau in zei si erau miracole... Grecii credeau in Zeus, erau mai multe minuni, acum generatia noastra crede in Dumnezeu (desi foarte putini), si acum sunt minuni si miracole. Budistii cred in Budha, si la ei sunt miracole si alte cele. Mai are rost sa spun si de musulmani? Nu cred... Dupa cum scrie in Biblie prin Exod cand s-a dus Moise pe munte sa vorbeasca cu D-Zeu si i-a dat cele 10 porunci. zau? Si de ce a durat asa de mult timp (cat scrie in Biblie? 40 de zile si 40 de nopti, nu?), paaai. pana cand o gasit Moise pietrele, nu era nici chiar asa bun scluptor si pana cand le-a facut a durat ceva timp... Iar apropo de intrebare. Daca chiar ar exista D-zeu eu nu cred ca i-ar placea sa stea asa pe "invisible" zi de zi.winking

| BiaBella a răspuns:

Dumnezue nu e nevoit sa dovedeasca nimic, cine crede in El si cine merge sa ''vorbeasca'' cu El e suficient. Nu e obligat sa se arate lumii inca o va face daca doreste! Dumnezeu ne poate omori doar dintr-o suflare! E uimitoare de mare puterea lui Dumnezeu asa ca nu te pune cu El cine stie ce viata ti-ar face daca l-ai infrunta! Intr-o zi Dumnezeu v-a trimite pe Iisus la noi si poate El ne v-a povesti.happy Sper ca te-am ajutat, pup=pupici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minuni primim in fiecare zi. trebuie doar sa inveti sa "citesti printre randuri"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt atee, intrebarea era pentru cei care cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu e de ajuns ca ma loghez si mai raspund pe la cate o intrebare? Ce vrei mai mult de atat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miracolul ca a creat omenirea si universul ce vrei mai mult?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu a dovedit deja ca exista, cine stie daca o va mai face pana la Judecata thinking nu avem de unde sa stim, intrebari peste intrebari... Ca si cum noi am fi un pahar, avem o limita, nu putem turna tot vinul din butoi(Dumnezeu), pentru ca am deveni si noi Zei... E un subiect fara incheiere, dar simt si cred in Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu il poti percepe.
Insusi lumea asta e un miracol care nu se poate explica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasati-omai in pace... daca nu ar fi atei ca si ea nu ar mai avea cine sa stea la urgente decra ciun si de pasti cand se umfla lumea de mancare laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Amd esti smecher?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne, nu imi vine sa cred ca exista oameni care nu cred in existenta Lui. Voi chiar nu vedeti cate face Domnul pentru voi? Puteati fi fara maini, fara vedere, fara picioare, sau puteati muri AZI sau ieri si Domnul sa va arunce in iazul cu foc pentru ca nu aveti incredere in Isus, pentru ca nu credeti ca El a venit pe pamant sa moara pentru pacatele voastre si sa va lege de cer, de Tatal, dar se mai indura de voi sa va deschideti ochii, pentru ca e plin de bunatate si de dragoste. El va iubeste si va asteapta sa va intoarceti la El! Cercetati Scripturile, 'crestinilor'

| ela_3767 a răspuns:

Pentru ca nu poate laughing. nu poate fi dovedita puterea a ceva ce nu exista dar poti sa le spui credinciosilor ca totul se intampla ca asa vrea nenea God.

| bytha a răspuns:

Hmm.mda.cam ce au spus toti.''face miracole in fiecare zi.'' ...si in legatura cu femeile violate si nu stiu ce...nimeni nu ne obliga sa credem in nimic. fiecare crede in ce vrea el. am scapat din niste situatii aiurea rau si am atribuit asta, nu stiu, sortii, lui Dumnezeu si stiu ca daca se intampla ceva rau, nu e cazul sa dam vina pe El. Oricum ar fi daca tu crezi sau nu crezi e alegerea ta happy. Si chiar acum si pentru persoanele care nu cred in Dumnezeu, credeti ca niste reguli ca ''nu fura, nu omori, nu minti, sa iubesti aproapele'' (bine, eu as adauga de la mine ca suntem datori sa fim fericiti, dar nu ma bagati in seama) sunt ceva rau? Chiar daca nu am crede in Dumnezeu, parerea mea, ar trebui sa se ghideze toata lumea dupa ele indiferent de religie.

| yryna_6539 a răspuns:

Si ce miracol vreti voi sa faca dumnezeu? Sa va opresca de la fumat,sau de la baut? Sa stea badiguard la curu vostru sa nu fiti violate? Sa stea paznic la usa spitalelor si sa va opreasca de la avorturi? Oare planeta pe care locuesti nu e o minune? O alta planeta asemanatoare nu exista,natura insasi nu e o minune? Voi care nu credeti in dumnezeu puteti face voi un pom sa infloresca,o pasare sa cinte,o planeta pe care sa supravietuesti,si multe altele,puteti? Voi stiti doar sa condamnati,in capusorul ala mic nu exista putina gindire? Dumnezeu a trimis pe pamint pe fiul lui, a vindecat orbi,a inviat morti,a facut din apa vin,ce a facut omul la minunile astea? La condamnat la moarte prin crucificare,si voi vreti minuni? Ce garantie puteti sa dati voi ateii ca daca trimite dumnezeu un sfint pe pamint il credeti? Ii gasiti repede defecte, dumnezeu a transmis oamenilor prin gura lui hristos fiul lui,putini sint cei ce vad inparatia lui dumnezeu si mica e poarta prin care se intra, asa ca nu va mai faceti griji in privinta lui dumnezeu, nu sta cu parul la spatele nimanui sa le explice cum sa traiasca, v-a dat libertatea sa alegeti intre el si dracu.